Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Гігієна


Кателевська Наталія Миколаївна. Порівняльна гігієнічна характеристика плавальних басейнів та методів їх утримання та експлуатації : Дис... канд. наук: 14.02.01 - 2009.



Анотація до роботи:

Кателевська Н.М. Порівняльна гігієнічна характеристика плавальних басейнів та методів їх утримання та експлуатації. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.02.01 – гігієна та професійна патологія (медичні науки). – Державна установа „Інститут гігієни та медичної екології ім. О.М.Марзєєва Академії медичних наук України”, Київ, 2009.

Дисертацію присвячено вивченню в порівняльному аспекті гігієнічних характеристик плавальних басейнів, особливостей формування факторів ризику їх середовища для здоров'я відвідувачів та обґрунтуванню методичних підходів до профілактики негативного впливу факторів ризику середовища ПБ на здоров’я плавців. У роботі визначено основні методи утримання та дано порівняльну гігієнічну характеристику плавальних басейнів для відвідувачів дитячого та дорослого віку. Виділено специфічні умови експлуатації ПБ, які негативно впливають на якість води та сприяють утворенню й накопиченню у воді побічних продуктів хлорування, зокрема хлороформу. Вивчено кількісний вміст хлороформу у воді ПБ для відвідувачів дитячого та дорослого віку з паралельним визначенням гострої токсичності води. Отримано нові дані щодо стану аутомікрофлори шкіри плавців, що дозволяє оцінювати його з позицій донозологічної діагностики. Проаналізовано результати суб’єктивної оцінки стану здоров’я плавців, які можуть застосовуватись для гігієнічного моніторингу плавальних басейнів. Визначено основні напрямки оптимізації заходів утримання та експлуатації плавальних басейнів в контексті забезпечення здоров’язберігаючих технологій.

На підставі проведених комплексних досліджень та отриманих результатів дано порівняльну гігієнічну оцінку умов утримання та експлуатації плавальних басейнів для відвідувачів дитячого та дорослого віку, обґрунтовано методичні підходи до профілактики негативного впливу факторів ризику середовища зазначеного типу спортивних споруд на здоров’я плавців.

1. Гігієнічними дослідженнями встановлені основні порушення санітарно-технічних вимог експлуатації ПБ: незадовільні кратність змін та поповнення води, неефективна робота ванночок для миття ніг, порушення режимів знезаражування та використання дезінфекційних засобів. Порівняння плавальних басейнів для відвідувачів дитячого та дорослого віку свідчить про більший ступінь гігієнічного благополуччя дитячих плавальних басейнів.

2. Найбільш розповсюдженими чинниками погіршення якості води ПБ є морально-етичний фактор, так (88,61±2,53%) плавців нехтують правилами користування плавальним басейном, та порушення санітарно-технічних вимог їх експлуатації.

3. Комплексний аналіз якості води плавальних басейнів свідчить: у (74,28±3,24)% випадках в басейнах для дорослих та (65,71±3,52)% в басейнах для дітей має місце невідповідність вимогам нормативу за одним або декількома хімічними показниками, а саме вмістом загального хлору, хлоридів, окислювальності. Вміст загального хлору у басейнах для дорослих та дітей зареєстровано, в середньому, на рівні (0,86±0,27) та (0,74±0,32) мг/дм3 відповідно; хлоридів - (191,57±12,10) та (112,93±28,03) мг/дм3 відповідно.

4. Переважне застосування хлорумісних сполук для знезаражування води призводить до утворення побічних продуктів хлорування, зокрема хлороформу, середні показники вмісту якого у воді ПБ для відвідувачів дорослого та дитячого віку встановлено на рівні (0,037±0,018); (0,031±0,011) мг/дм3 відповідно. Максимальні показники вмісту хлороформу склали 0,085 та 0,073 мг/дм3 відповідно. Наявність гострої токсичності води встановлено у (64,29±5,73)% у басейнах для дорослих та в (47,62±7,71)% – для дітей.

5. Переважна кількість (94,30±1,84)% плавців відмічають зміни у стані здоров’я безпосередньо під час або після користування ПБ. Найбільш частими є скарги на сухість шкіри після відвідування плавального басейну (63,92±3,82)%; подразнення та почервоніння очей, які складають відповідно (60,13±3,90)% та (59,49±3,91)%; біль та різь в очах – (39,87±3,90)%; сухість та подразнення слизових оболонок – (36,71±3,83)% та (31,65±3,70)% відповідно.

6. Вивчення рівня неспецифічної резистентності шкіри плавців свідчить про напруження компенсаторних механізмів гомеостазу та формування донозологічних станів здоров’я. У 60% обстежених плавців у мазках, отриманих зі шкіри виявлено культури патогенних стафілококів S.aureus і S.haemolyticus як до так і після відвідування плавального басейну, що підтверджує негативний вплив хімічного складу води плавального басейну на рівень неспецифічної резистентності шкіри плавців.

7. Вивчення умов експлуатації плавальних басейнів, якості води в них та особливостей впливу на здоров'я плавців дозволяє сформулювати методологічні основи профілактики, які передбачають вживання наступних заходів: впровадження виховних програм для плавців; збільшення можливостей щодо адміністративного впливу; удосконалення санітарно-технічних систем водопідготовки; підвищення ролі санітарної служби стосовно контролю за гігієнічних станом ПБ; розробку сучасних гігієнічних вимог до утримання та експлуатації плавальних басейнів; впровадження методик донозологічного контролю за здоров'ям плавців шляхом впливу на основні фактори ризику середовища плавального басейну.

Публікації автора:

Наукові праці, опубліковані в фахових виданнях, рекомендованих ВАК України:

1. Бондаренко Л.А. Фактори ризику для здоров’я при експлуатації плавальних басейнів / Л.А. Бондаренко, Н.М. Кателевська // Довкілля та здоров’я. – Київ. – 2007. – №2 (січень-березень) – С. 29-32.

Дисертантом проведено аналіз літератури, узагальнення отриманих даних, підготовку матеріалів для публікації.

2. Кателевська Н.М. Знезаражування води як фактор ризику для здоров’я плавців при дотриманні санітарно-епідемічного режиму плавальних басейнів // Довкілля та здоров’я. – Київ. – 2007. – №1 (січень-березень) – С. 61-63.

3. Кателевська Н.М. Методичні аспекти вивчення впливу факторів ризику середовища плавальних басейнів на здоров’я // Вісник проблем біології і медицини. – 2008. - № 1. – С.74-78.

4. Бондаренко Л.А. Результати анкетного дослідження комплексного впливу внутрішньоосередкових факторів на здоров’я відвідувачів закритих плавальних басейнів / Л.А. Бондаренко, О.О. Пилипко, Н.М. Кателевська // Довкілля та здоров’я. – Київ. – 2008. – №1 (січень-березень) – С. 40-43.

Дисертантом проведено анкетні дослідження, їх статистична обробка та узагальнення отриманих результатів, підготовку матеріалів для публікації.

5. Кателевська Н.М. Забезпечення гігієнічної безпеки плавальних басейнів в санітарній практиці // Медицина и … – Харків. – 2008. - №1 (19) – С. 55-58.

6. Кателевська Н.М. Вивчення токсичності води плавальних басейнів за допомогою біологічних тест-об’єктів // Довкілля та здоров’я. – Київ. – 2008. – №2 (квітень-червень) – С. 62-65.

7. Коробчанський В.О. Стан аутомікрофлори шкіри як показник впливу чинників ризику в умовах плавальних басейнів / В.О. Коробчанський, Л.А. Бондаренко, Н.М. Кателевська, Л.В. Подрігало, М.О. Сидоренко // Збірник наукових праць «Гігієна населених місць». – Київ. – 2008. – № 51. – С. 488-493.

Дисертантом проведено аналіз літератури, узагальнення отриманих даних, підготовку матеріалів для публікації.

8. Бондаренко Л.А. Вивчення мікрофлори шкіри плавців в умовах впливу хімічних факторів ризику плавальних басейнів / Л.А. Бондаренко, Н.М. Кателевська, М.О. Сидоренко // Медицина и … – Харків. – 2008. - №3 – С. 75-77.

Дисертантом проведено відбір проб, статистичну обробку та узагальнення отриманих результатів, підготовку матеріалів для публікації.

Основні наукові праці, опубліковані в інших виданнях:

9. Пилипко О.О. Гігієнічні аспекти експлуатації плавальних басейнів в контексті забезпечення санітарно-епідемічної безпеки для здоров’я населення / О.О. Пилипко, Л.С. Луценко, Н.М. Кателевська // Слобожанський науково-спортивний вісник. – 2007. – № 12. – С. 187-190.

Дисертантом проведено аналіз літератури, відбір проб, статистичну обробку та узагальнення отриманих результатів, підготовку матеріалів для публікації.

10. Методичні підходи до оцінки хімічних критеріїв якості води плавальних басейнів / І.С. Кратенко, Л.А. Бондаренко, Н.М. Кателевська та ін. // Інформаційний лист про нововведення в системі охорони здоров'я № 114 – К.: «Укрмедпатентінформ» МОЗ України, 2008. – 4 с.

Дисертантом проведено аналіз літератури, експериментальні дослідження та узагальнення результатів.

11. Спосіб визначення впливу середовища плавального басейну на суб’єктивний стан здоров’я плавців / В.О. Коробчанський, Л.А. Бондаренко, Н.М. Кателевська // Інформаційний лист про нововведення в системі охорони здоров'я № 115 – К.: «Укрмедпатентінформ» МОЗ України, 2008. – 4 с.

Дисертантом проведено аналіз літератури, експериментальні дослідження та узагальнення результатів.

12. Кателевська Н.М. Небезпека з басейну // СЕС. Профілактична медицина: науково-виробниче видання – 2007. – № 6 (листопад-грудень) – С. 62-63.

13. Коробчанский В.А. Хлороформ как показатель канцерогенного риска здоровью населения / В.А. Коробчанский, Н.А. Сидоренко, Н.Н. Кателевская, Т.Н. Дмуховская // Экология и здоровье человека. Охрана воздушного и водного бассейнов. Утилизация отходов: Сборник научных статей XVI международной научно-практической конференции. Щелкино, 2-6 июня 2008 г. – Харьков, 2008. – Том ІІ. – С.156-160.

Дисертантом проведено аналіз літератури та узагальнення результатів.

14. Бондаренко Л.А. Гігієнічні аспекти знезаражування води плавальних басейнів м.Харкова / Л.А. Бондаренко, С.І. Марцинкевич, Н.М. Кателевська // Актуальні питання гігієни та екологічної безпеки України: Зб. тез доп.– Київ, 2006. – С. 48-49.

Дисертантом проведено аналіз літератури, узагальнення отриманих результатів, підготовку матеріалів для публікації.

15. Кателевськая Н.Н. Санитарно-гигиенические аспекты эксплуатации плавательных бассейнов на территории Украины / Медицина третього тисячоліття: Зб. тез доп. міжвузівської конференції молодих вчених. Харків, 17-18 січня 2006 р. – Х.: ХДМУ, 2006. – С. 156-157.

16. Бондаренко Л.А. Основні аспекти морально-етичної поведінки у користуванні громадськими спортивними закладами (на прикладі плавальних басейнів) / Л.А. Бондаренко, О.О. Пилипко, Н.М. Кателевська // Превентивна медицина: проблеми та перспективи: Зб. мат. наук.-практ. конф. Харків – Х.: ХДМУ, 2007. – С. 42-43

Дисертантом проведено анкетні дослідження, їх статистична обробка та узагальнення отриманих результатів, підготовку матеріалів для публікації.

17. Кателевська Н.М. Індивідуальна чутливість – показник суб’єктивного стану здоров’я відвідувачів плавальних басейнів / Гендер. Екологія. Здоров’я: матеріали І міжнар. наук.-практ. конф. Харків, 23-24 жовтня 2007 р. – Х.: ХДМУ, 2007. – С.69-70.

18. Кателевська Н.М. Вивчення гострої токсичності води плавальних басейнів / Молодь та медицина майбутнього: матеріали V міжнар. наук. конф. студентів та молодих вчених, м.Вінниця, 2-3 квітня 2008 року. – Вінниця, 2008. – С. 223.

19. Кратенко І.С. Порівняльна гігієнічна характеристика води плавальних басейнів в контексті забезпечення хімічної безпеки / І.С. Кратенко, Л.А. Бондаренко, Н.М. Кателевська, С.І. Марцинкевич, Г.А. Ніязов, М.І. Литвиненко // Актуальні питання гігієни та екологічної безпеки України (четверті марзєєвські читання, присвячені 125-річчю з дня народження О.М.Марзєєва): Зб. тез. доповідей наук.-практ. конф. Київ, 22-23 травня 2008 р. – Київ, 2008. - С. 41-42.

Дисертантом проведено аналіз літератури, відбір проб, статистичну обробку та узагальнення отриманих результатів, підготовку матеріалів для публікації.

20. Кателевская Н.Н. Влияние химического фактора риска плавательных бассейнов на состояние здоровья пловцов / Актуальные вопросы спортивной медицины, лечебной физической культуры, физиотерапии и курортологии: материалы VII междунар. научной конф. студентов и молодых ученых. Москва, 25 апреля 2008 г. – М.: РГМУ, 2008 – С. 17.

21. Коробчанський В.О. Індивідуальна чутливість мікрофлори шкіри плавців як показник впливу чинників ризику на стан неспецифічної резистентності організму / В.О. Коробчанський, Л.А. Бондаренко, Н.М. Кателевська, О.О. Пилипко, Л.С. Луценко // Гендер. Екологія. Здоров’я : Зб.наук. праць. ІІ міжнар. наук.-практ. конф. Харків, 22-23 жовтня 2008 р. – Х.: Екограф, 2008. – С. 139-141.

22. Кателевська Н.М. Гігієнічні аспекти санітарно-технічного забезпечення роботи плавальних басейнів / Медицина третього тисячоліття: Зб. тез міжвузівської конф. молодих вчених та студентів. Харків, 20-21 січня 2009 р. – Х.: ХНМУ, 2009. – С. 106-107. Робота відзначена дипломом І ступеня.