Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економічна теорія


928. Черепніна Олена Іванівна. Порівняльний аналіз сучасних транзитивних економічних систем: дис... канд. екон. наук: 08.01.01 / Київський національний ун-т ім. Тараса Шевченка. - К., 2004.



Анотація до роботи:

Черепніна О.І. Порівняльний аналіз сучасних транзитивних економічних систем. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.01.01 – економічна теорія. – Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Київ, 2004.

Дисертація присвячена порівняльному аналізу становлення і функціонування сучасних економічних систем в умовах трансформаційної економіки. Розкрито теоретико-методологічні засади, зміст і еволюцію порівняльного аналізу економічних систем як особливого розділу сучасної економічної теорії. З’ясовано місце, роль і специфіку дослідження трансформаційних процесів у порівняльному аналізі транзитивних економічних систем.

Проведено порівняльний аналіз трансформації відносин власності в транзитивних економіках України та ряду інших постсоціалістичних країн, формування на їх основі ринкової системи.

Виявлено та висвітлено дивергентно-конвергентні явища і процеси у функціонуванні сучасних транзитивних економічних систем.

Досліджено зміст і особливості економічної ролі та функцій держави в трансформаційних процесах у зв’язку з інтеграцією сучасних транзитивних економік у світове господарство.

Здійснений в дисертації порівняльний аналіз економічних систем в контексті сучасних трансформаційних і глобалізаційних процесів, що охопили практично весь світ, дає можливість зробити наступні висновки методологічного, теоретико-концептуального та практичного характеру:

  1. Формування порівняльного (компаративного) аналізу економічних систем розпочалося на початку XX століття у зв’язку з дискусіями про ринкове і планове господарство, їх реальним розвитком та функціонуванням, спробами співставлення їх за рядом важливих параметрів (темпи економічного зростання, продуктивність праці, розподіл обмежених ресурсів та ін.). В основу подальшого розвитку теорій порівняльних економічних систем був покладений компаративний аналіз явищ, процесів і загального функціонування як різних, так і однакових типів економічних систем.

  2. З початку 90-х рр. в теорії порівняльних економічних систем виникали нові галузі і теми аналізу, змінились теоретико-методологічні підходи, відбулося критичне переосмислення попередніх результатів аналізу. Найважливіші сучасні сфери порівняльного аналізу: співставлення країн з перехідною економікою та процесів системної трансформації, які в них відбуваються; порівняння економік перехідних країн з новими індустріальними, деякими латиноамериканськими країнами і навіть з розвиненими ринковими економіками у певних галузях і на певних етапах розвитку; співставлення економіки і суспільства в КНР, В’єтнамі і країнах ЦСЄ, зокрема України; порівняльний аналіз національної економіки окремих країн у цілому або окремих галузей народного господарства чи проблем у доперехідних і сучасних перехідних умовах.

  3. Порівняльний (компаративний) аналіз економічних систем становить особливий розділ сучасної економічної науки, що все більше розростається і ускладнюється в результаті осмислення вченими фундаментальних процесів ринкових перетворень. Порівняльний аналіз сучасних транзитивних економічних систем, їх становлення і функціонування – це ядро сучасного компаративного аналізу економічних систем. Адекватне з’ясування суті, спрямованості і кінцевої мети перехідних процесів вимагає комплексного, міждисциплінарного підходу до аналізу всієї сукупності об’єктивних і суб’єктивних чинників, які визначають феномен перехідної економіки і трансформацію економічних систем в цілому. На таку роль претендує порівняльний аналіз економічних систем (компаративістика) і в його складі – транзитилогія.

  4. Теоретико-методологічна основа порівняльного аналізу економічних систем досить неоднорідна. З одного боку, її складають основні теорії і методологічні принципи різних напрямків сучасної економічної теорії. З другого боку, використовуються в ході пізнання економічних явищ та процесів формаційний та загальноцивільний підходи, концепція загальнолюдського процесу, теорія циклічного розвитку людства, положення ряду неекономічних наук.

  5. Важливе значення має чітке розрізнення внутрі- і міжсистемних трансформацій економіки. Внутрісистемна трансформація охоплює перетворення, які не виходять за межі певної економічної системи і спрямовані на вдосконалення існуючих господарських відносин, форм і методів. На противагу їм міжсистемна трансформація вивчає насамперед якісні перетворення, пов’язані із заміною попередньої економічної системи новою. Економічні перетворення в Україні, як і загалом, на всьому пострадянському просторі, мають яскраво виражений характер міжсистемної трансформації, переходу до принципово нового соціально-економічного ладу на засадах мішаної економіки та ринкового механізму.

  6. Наростання нової хвилі трансформацій представники теорії постіндустріального суспільства трактують як реформаторські перетворення на шляху становлення і розвитку постіндустріального (інформаційного, пост капіталістичного і т.п.) суспільства. При цьому питання між системної трансформації розглядаються досить суперечливо. Поряд з дослідженнями, в яких розкриваються суттєві зміни властивостей і характеристик ринкової системи, мають місце дослідження, які досить обґрунтовано спростовують принциповий характер її змін. Постіндустріальні процеси вітчизняні вчені (А.А.Чухно та ін.) пов’язують із перспективою перехідного періоду – створення повноцінної ринкової економіки та після перехідного її розвитку, функціонування стабільної економічної системи.

7. Розвиток економіки постсоціалістичних країн протягом 1989-2003 р. характеризується дивергентними тенденціями у сфері темпів економічного зростання, розподілу доходів, рівнів ВВП на душу населення, припливу та використання ПІІ тощо. Такі тенденції характерні як для країн ЦСЄ, у тому числі найбільш розвинутих, так і ще в більшій мірі для держав СНД. Вступ ряду країн ЦСЄ до ЄС, очевидно, посилить конвергентні процеси в межах спільноти за умови більш швидкого (за темпами економічного зростання приблизно у 2 рази) соціально-економічного розвитку постсоціалістичних держав. Проте процес реальної конвергенції розтягнеться на багато десятиріч, враховуючи значні розриви у рівнях їх розвитку у всіх сферах економіки.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях:

  1. Черепніна О.І. Порівняльний аналіз перехідних економік // Науковий вісник Волинського державного університету ім. Лесі Українки. Економічні науки. – 2001. – №4. – С. 61 – 63.

  2. Черепніна О.І. Про вплив держави на темпи економічного зростання та суспільний добробут (наприкінці ХХ ст.) // Історія народного господарства та економічної думки України: Міжвідомчий збірник наукових праць / Інститут економіки НАН України. – 2002. – Вип. 33 – 34. – С. 26 – 32.

  3. Черепніна О.І.Порівняльний аналіз системних трансформацій в пострадянських республіках // Науковий вісник Волинського державного університету імені Лесі Україники. Економічні науки. – 2002. – №2. – С. 66 – 70.

  4. Черепніна О.І. Взаємозумовленість трансформаційних процесів і розвитку світового господарства // Актуальні проблеми економіки. 2004. – №1 (31). – С. 92 – 99.

  5. Черепніна О.І. Дивергентно-конвергентні процеси у розвитку перехідних економік // Актуальні проблеми економіки. – 2004. – №2 (32). – С. 27 – 35.

Публікації у інших наукових виданнях:

  1. Черепніна О.І. Необхідність інституціональних змін в умовах перехідної економіки України // Науковий вісник Інституту менеджменту та економіки. Серія економічних наук. – Івано-Франківськ, 2001. – №2. – С. 19 – 22.

  1. Леоненко П., Черепніна О. Теорії порівняльних економічних систем // Економічна енциклопедія: У трьох томах / Відпов. ред. С.В.Мочерний. К.: Видавничий центр “Академія”, 2002. – Т. 3. – С. 583 – 586. (особистий внесок: розкрито суть теорії порівняльних економічних систем і їх новітні варіанти у зв’язку із системною трансформацією (0,3 друк. арк.).

  2. Черепніна О.І. Проблеми адаптації економіки України в умовах вступу до СОТ. // Творча спадщина Йозефа А.Шумпетера та трансформація сучасної економіки України: Матеріали ХIV міжнародної науково-практичної конференції . Чернівці, 23 квітня 2003 р. – Чернівці: Рута, 2003. – 2003. – С. 266 – 274.

  3. Черепніна О.І. Порівняльний аналіз постсоціалістичних економік // Ринкова трансформація економіки України: теорія, практика, перспективи. Матеріали міжнародної науково-практичної конференції: Матеріали міжнародної науково-практичної конференції, Львів, 24-25 жовтня 2003 р. – Львів. – 2003. – С. 305 – 307.