Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Інфекційні хвороби


132. Волошина Ольга Олександрівна. Порушення ліпідного обміну при менінгітах у дітей та його корекція: дис... канд. мед. наук: 14.01.13 / АМН України; Інститут епідеміології та інфекційних хвороб ім. Л.В.Громашевського. - К., 2004.



Анотація до роботи:

Волошина О.О. Порушення ліпідного обміну при менінгітах у дітей і його корекція. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.13 – інфекційні хвороби. – Інститут епідеміології та інфекційних хвороб ім. Л.В.Громашевського АМН України, Київ, 2004.

Дисертація присвячена вивченню змін ліпідного обміну за даними дослідження жирних кислот ліпідів СМР і крові у дітей віком від 2 місяців до 15 років з менінгітами, в залежності від етіології (бактеріальна чи вірусна), тяжкості, перебігу; дослідженню можливості корекції порушень ліпідного обміну при тяжких формах менінгітів бактеріальної етіології з використанням антиоксидантів (вітамінів Е та С) і мілдронату. Встановлено, що глибина змін спектру жирних кислот СМР і крові має залежність від етіології (бактеріальна чи вірусна) і тяжкості перебігу менінгітів. На підставі визначення вмісту пентадеканової (C15:0) і гептадеканової (C17:0) ЖК можна проводити диференційну діагностику менінгітів вірусної і бактеріальної етіології. Рівень у СМР арахідонової кислоти можна використовувати у якості додаткового критерію набряку-набухання головного мозку у дітей з менінгітами. Показано нормалізуючий вплив поєднаного застосування антиоксидантів і мілдронату на ліпідний обмін і клінічні прояви захворювання.

У дисертації наведене теоретичне узагальнення та нове вирішення задачі особливостей ліпідного обміну при менінгітах у дітей, що може покращити їх діагностику та прогнозування, а також комплексну терапію хворих з тяжкими формами бактеріальних менінгітів за допомогою мілдронату і антиоксидантів (вітамінів Е та С).

1. Перебіг та тяжкість менінгітів у дітей залежать від етіолоігї захворювання, віку дитини та преморбідного стану. Найбільш тяжкі форми захворювання спостерігаються при менінгітах, викликаних Streptococcus pneumoniae і Haemophilus influenzae, у дітей першого року життя та з обтяженим преморбідним фоном. Бактеріальні менінгіти, порівняно з менінгітами вірусної етіолоігї, мають більш тяжкий перебіг.

2. При бактеріальних менінгітах з більшою частотою розвиваються ускладнення (50,8%), ніж при вірусних – (10%).

3. Зміни ЖК ліпідів СМР, мембран еритроцитів і плазми крові при менінгітах характеризуються зниженням насичених ЖК і зростанням ненасичених та ПНЖК, що свідчить про катаболічну спрямованість метаболізму і значні зміни в структурі мембран.

4. Глибина змін і спектру ЖК ліпідів СМР, мембран еритроцитів і плазми мають залежність від етіології менінгіту (вірусна чи бактеріальна), тяжкості і перебігу захворювання. Для бактеріальних менінгітів характерні вищі рівні пентадеканової 8,6±1,3% і гептадеканової 10,4±1,1%, ніж при вірусних – 0,2±0,05% і 0,8±0,1% відповідно (р<0,001).

5. Найглибші зміни ЖК ліпідів СМР спостерігалися при бактеріальних менінгітах, ускладнених ННГМ, для яких характерним було зниження вмісту арахідонової кислоти у 2,1 рази, порівняно з показниками у здорових дітей, та у 5,8 разів нижче, ніж при менінгітах без ННГМ, що відображало високу активність процесівПОЛ і значне порушення метаболізму клітин головного мозку.

6. Застосування Мілдронату і антиоксидантів (вітамінів С та Е) в комплексі лікувальних заходів при тяжкихформах менінгітів бактеріальної етіолоігії сприяє більш швидкій регресії симптомів ураження ЦНС.

7. Застосування Мілдронату і антиоксидантів (вітамінів С та Е) притяжких формах бактеріальнихменінгітів сприяє нормалізації спектру ЖК ліпідів СМР, мембран еритроцитів і плазми.

Публікації автора:

  1. Крамарєв С.О., Волошина О.О., Брюзгіна Т.С. Порушення спектру жирних кислот ліквору і крові при гнійних менінгітах у дітей // Нейроінфекції. Інші інфекційні хвороби. Матеріали науково-практичної конференції і пленуму Асоціації Інфекціоністів України (26-27 квітня 2001 року., м.Харків) - Тернопіль: Укрмедкнига,2001. - С.87-88.

  2. Крамарєв С.О., Волошина О.О., Брюзгіна Т.С. Роль порушень ліпідного обміну в патогенезі менінгітів у дітей // Лабораторна діагностика.- 2001.- №4.- С.9-12. (Проводила клінічне обстеження хворих, забір матеріалу для визначення спектру ЖК, аналізувала історії хвороби та отримані дані, виконувала статистичну обробку даних, оформила результати у вигляді статті).

  3. Крамарєв С.О., Волошина О.О., Брюзгіна Т.С. Патогенетичне значення визначення жирнокислотного спектру ліпідів спинномозкової рідини і мембран еритроцитів при гнійних менінгітах у дітей // Дитячі інфекції.- Українська міжвідомча збірка.- Київ, 2001.- Вип.28.- С.163-170. (Проводила обстеження хворих, забір матеріалу для визначення спектру жирних кислот, аналізувала отримані дані, виконувала статистичну обробку результатів дослідження, підготувала статю до друку аналізувала отримані дані, виконувала статистичну обробку результатів дослідження, підготувала статтю до друку).

  4. Крамарєв С.О., Волошина О.О., Чемеркіна Н.В., Брюзгіна Т.С. Застосування антиоксидантів і мілдронату при тяжких формах гнійних менінгітів у дітей // Тяжкі форми інфекційних хвороб і невідкладні стани. Матеріали науково-практичної конференції і пленуму Асоціації Інфекціоністів України (16-17 травня 2002 року., м.Дніпропетровськ) - Тернопіль: Укрмедкнига, 2002.- С.116-117.

  5. Волошина О.О., Крамарєв С.О., Брюзгіна Т.С. Спектр жирних кислот в спинномозковій рідині при гнійних менінгітах у дітей та можливості корекції // Дитячі інфекції.- Українська міжвідомча збірка.- Київ, 2002.- Вип.29.- С.81-87. (Проводила клінічне обстеження хворих, забір матеріалу для визначення спектру жирних кислот, розробила патогенетичне ліквання хворих, проводила підбір і ліквання хворих, аналізувала отримані дані, виконувала статистичну обробку результатів дослідження, підготувала статтю до друку).

  6. Крамарєв С.О., Євтушенко В.В., Волошина О.О., Скородумова Н.П. Зміни спектру жирних кислот та церебральної гемодинаміки при набряку головного мозку у дітей з гнійними менінгітами // Перинатологія та педіатрія. – 2003.- №1.- С.27-31. (Проводила оцінку клінічного і неврологічного стану хворих, забір матеріалу для визначення спектру жирних кислот, аналізувала отримані дані, проводила статистичну обробку даних, підготувала статтю до друку).

Анотація.