Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Нервові хвороби


Бровченко Маріанна Станіславівна. Порушення неврологічного та цитокіно-імунного статусів у хворих з наслідками ішемічних інсультів в період реабілітації : Дис... канд. мед. наук: 14.01.15 / Національний медичний ун-т ім. О.О.Богомольця. — К., 2006. — 132арк. : табл. — Бібліогр.: арк. 110-132.



Анотація до роботи:

Бровченко М.С. Порушення неврологічного та цитокіно-імунного статусів у хворих з наслідками ішемічних інсультів в період реабілітації. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.15 — нервові хвороби. - Національний медичний університет ім. О.О. Богомольця, Київ, 2006.

Дисертація містить теоретичне та практичне узагальнення результатів вивчення особливостей цитокінового та імунного статусів 100 хворих з наслідками ішемічних інсультів у реабілітаційному періоді під час проведення реабілітаційного лікування, на основі дослідження основних субпопуляцій лімфоцитів, апоптотичних антигенів лімфоцитів та рівнів фактору некрозу пухлин, інтерлейкіну-1, інтерлейкіну-4, інтерлейкіну-6 для нового вирішення актуальної наукової задачі — оптимізації діагностики, лікування та реабілітації хворих з ішемічними інсультами.

У хворих з наслідками ішемічних інсультів в різні періоди реабілітації вміст СD3+ лімфоцитів, СD19+ лімфоцитів та основних імунорегуляторних субпопуляцій (СD4+ та СD8+лімфоцитів) не мав вірогідних відмінностей від значень цих показників у здорових осіб та характеризувався збереженням відносного та абсолютного вмісту лімфоцитів. Встановлено, що імунологічні особливості перебігу раннього реабілітаційного періоду інсульту полягають у збереженій кількості Т-лімфоцитів, розвитку В-лімфоцитозу внаслідок підвищеного вмісту ІЛ-4, посиленому апоптозі лімфоцитів внаслідок гіперпродукції ФНП-, різко збільшеному вмісті всіх трьох прозапальних цитокинів — ФНП-, ІЛ-1, ІЛ-6. У хворих в ранній реабілітаційний період здатність основних популяцій лімфоцитів Т- та В-клітин до активації та експресії -ланцюга ІЛ-2R значно зменшена, що свідчить про пригнічення ранніх активаційних реакцій лімфоцитів, а в пізній реабілітаційний період та період резидуальних явищ спостерігалось пригнічення активаційних процесів в лімфоцитах, що супроводжувалося зменшенням відсоткового вмісту СD25+ і СD54+ лімфоцитів та невірогідним збільшенням кількості лімфоцитів, готових до апоптозу. Особливостями цитокінового статусу в пізньому реабілітаційному періоді та періоді резидуальних явищ є нормалізація продукції прозапальних цитокінів при відносно стабільній концентрації ІЛ-4 в сироватці крові протягом всього періоду реабілітації.

При ураженні лівої півкулі мозку, виявлені найбільш глибокі імунологічні зміни, які полягають у вираженому В-лімфоцитозі, найнижчій серед усіх груп кількості активованих СD25+ лімфоцитів та високому вмісті активованих клітин, які експресують FAS-рецептор. Вперше виявлено дисоціацію між показниками клітинної ланки імунної відповіді та синтезом прозапальних цитокінів у хворих з ураженням правої півкулі, яка може бути віднесена до характерних клініко-імунологічних рис інсультів даної локалізації.

Також виявлено, що виражені порушення в неврологічному статусі у хворих супроводжуються найбільш вираженими ознаками запалення — збільшеним вмістом у сироватці крові ІЛ-1, ФНП-, ІЛ-6, зниженням імунорегуляторного індексу, високим вмістом СD95+ лімфоцитів.

Використання симвастатину в комплексній терапії хворих з наслідками ішемічних інсультів в різні реабілітаційні періоди характеризувалося зростанням імунорегуляторного індексу, зменшенням процесів адгезії та міграції імунокомпетентних клітин до атеросклеротичних бляшок, зменшенням кількості активованих лімфоцитів з фенотипом CD95+ та нормалізацією сироваткового вмісту прозапальних цитокінів.

Розроблені прогностичні критерії для прогнозування відновлення втрачених функцій у хворих з наслідками ішемічних інсультів на основі змін цитокіно-імунного статусу, які включають показники несприятливого прогнозу (достовірне зниження імунорегуляторного показника, високий відсоток CD95+ лімфоцитів, підвищений вміст інтерлейкіну-6) та показники сприятливого прогнозу (нормальний вміст фактору некрозу пухлин, інтерлейкіну-1, інтерлейкіну-6, та підвищений вміст інтерлейкіну-4).

1. У дисертації наведено теоретичне і практичне узагальнення результатів вивчення особливостей цитокінового та імунного статусів і їх кореляції з неврологічним дефіцитом у хворих з наслідками ішемчних інсультів в різні періоди реабілітації на основі дослідження основних субпопуляцій лімфоцитів, апоптотичних антигенів лімфоцитів та рівнів фактору некрозу пухлин, інтерлейкіну-1, інтерлейкіну-4, інтерлейкіну-6 для нового вирішення актуальної наукової задачі — оптимізації діагностики, лікування та реабілітації хворих з ішемічними інсультами.

2. Виражені порушення в неврологічному статусі у хворих супроводжуються вираженими ознаками запалення — збільшеним вмістом у сироватці ІЛ-1, ФНП-, ІЛ-6, зниженням імунорегуляторного індексу, високим відсотком СD95+ лімфоцитів.

3. У хворих з наслідками ішемічних інсультів в різні періоди реабілітації вміст СD3+ лімфоцитів, СD19+ лімфоцитів та основних імунорегуляторних субпопуляцій (СD4+ та СD8+ лімфоцитів) не мав вірогідних відмінностей від значень цих показників у здорових осіб та характеризувався збереженням відносного та абсолютного вмісту лімфоцитів.

4. Імунологічні особливості перебігу раннього реабілітаційного періоду інсульту полягають у збереженій кількості Т-лімфоцитів, розвитку В-лімфоцитозу внаслідок збільшеного вмісту ІЛ-4, посиленому апоптозі лімфоцитів внаслідок гіперпродукції ФНП-, різко збільшеному вмісті всіх трьох прозапальних цитокинів — ФНП-, ІЛ-1, ІЛ-6.

5. У хворих в пізній реабілітаційний період та період резидуальних явищ у порівнянні з раннім реабілітаційним періодом спостерігалося завершення локальних запальних явищ та зменшення проапоптотичного впливу на лімфоцити.

6. Особливостями цитокінового статусу в пізньому реабілітаційному періоді та періоді резидуальних явищ є нормалізація продукції прозапальних цитокінів при відносно стабільній концентрації ІЛ-4 в сироватці крові протягом всього періоду реабілітації.

7. При ураженні лівої півкулі мозку виявлені найбільш глибокі імунологічні зміни, які полягають у вираженому В-лімфоцитозі, найнижчій серед усіх груп кількості активованих СD25+ лімфоцитів та високому вмісті активованих клітин, які експресують FAS-рецептор, що свідчить за наявність міжпівкульової асиметрії центральної регуляції імунної системи.

8. У хворих з ураженням правої півкулі виявлено дефіцит NK-клітин при відсутності В-лімфоцитозу, найбільшу кількість активних СD25+ та найменшу кількість активованих СD95+ лімфоцитів, а також найвищий сироватковий рівень прозапальних цитокінів ФНП- та ІЛ-1, що є характерною ознакою інсультів з ураженням даної локалізації.

9. Використання препарату симвастатин (Вазиліп) в комплексній терапії хворих з наслідками ішемічного інсульту в різні реабілітаційні періоди характеризувалося зростанням імунорегуляторного індексу, зменшенням процесів адгезії та міграції імунокомпетентних клітин до атеросклеротичних бляшок, зменшенням кількості активованих лімфоцитів з фенотипом CD95+ та нормалізацією сироваткового вмісту прозапальних цитокінів.

10. Прогностичні критерії для прогнозування відновлення втрачених функцій у хворих з наслідками ішемічних інсультів на основі змін цитокіно-імунного статусу включають показники несприятливого прогнозу (достовірне зниження імунорегуляторного показника, високий відсоток CD95+ лімфоцитів, підвищений вміст інтерлейкіну-6) та показники сприятливого прогнозу (нормальний вміст фактору некрозу пухлин, інтерлейкіну-1, інтерлейкіну-6 та підвищений вміст інтерлейкіну-4).

Публікації автора:

1. Цимбалюк В.И., Бровченко М.С. Роль некоторых нейроимунных и сосудистых факторов при ишемических повреждениях головного мозга // Укр. мед. часопис. - 2005. - № 4(48). - С. 25-28.

2. Цимбалюк В.І., Бровченко М.С., Бичкова С.А., Костюк М.Р., Жельман В.О. Вивчення впливу препарату Вазиліп на імунний статус хворих з наслідками ішемічного інсульту в період реабілітації // Фармац. журн. - 2005. - № 6. – С .87-93.

3. Цимбалюк В.І., Бровченко М.С. Порушення цитокіно-імунного статусу у хворих з наслідками ішемічного інсульту в різні періоди реабілітації // Укр. мед. часопис. - 2006. - № 4(48). - С. 141-144.

4. Бровченко М.С. Кореляційні співвідношення неврологічного дефіциту та цитокіно-імунного статусу у хворих з наслідками ішемічного інсульту// Зб. наук. праць співробітників НМАПО ім. П.Л. Шупика. - Вип. 15, Кн. 1. - С. 491-500.

5. Патент 12248 Україна, МПК: А 61 В 5/1455 (2006.01). Спосіб прогнозування відновлення втрачених функцій у хворих з наслідками ішемічного інсульту. Цимбалюк В.І., Бровченко М.С. (Україна); Національний медичний університет ім. О.О. Богомольця. - № 12248; Заявл. 18.10.2006; Опубл. 16.01.2006. Бюл. № 1. - 6 с.

6. Патент 12249 Україна; МПК: А 61 В 5/1455 (2006.01). Спосіб оцінки цитокіно-імунного статусу у хворих з наслідками ішемічного інсульту. Цимбалюк В.І., Бровченко М.С. (Україна); Національний медичний університет ім. О.О. Богомольця. - № 12249. Заявл. 18.10.2005. Опубл. 16.01.2006. Бюл. № 1. - 6 с.