Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Ревматологія


303. Кабанець Наталія Степанівна. Порушення реологічних властивостей крові у хворих на геморагічний васкуліт та їх корекція: дис... канд. мед. наук: 14.01.12 / Донецький держ. медичний ун-т ім. М.Горького. - Донецьк, 2004.



Анотація до роботи:

Кабанець Н.С. Порушення реологічних властивостей крові у хворих на геморагічний васкуліт та їх корекція. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.12 – ревматологія. – Донецький державний медичний університет ім. М.Горького МОЗ України, Донецьк, 2004.

Дисертацію присвячено підвищенню якості діагностики і лікування ГВ, визначенню нових ланок патогенезу захворювання. У хворих на ГВ встановлено статевий диморфізм клінічних ознак захворювання. Визначено стан реології крові при різному перебізі ГВ. Тромбоцитарно-еритроцитарна ланка реології крові залежить від тяжкості уражень суглобів і нирок, в’язкоеластичні і релаксаційні властивості даної рідини – від суглобово-м’язового синдрому і кардіопатії, динамічний поверхневий натяг сироватки – від ступеня змін шкіри, печінки, селезінки і центральної нервової системи. За даними нітритемії досліджено метаболізм оксиду азоту (NO) у хворих із різними варіантами перебігу ГВ. Оцінено ефективність лікування хворих на ГВ, зв’язок її з вихідним станом реології крові і значущість використання препаратів, які мають антиагрегантні й антикоагулянтні властивості. Результати терапевтичних заходів при ГВ підвищує застосування поліферментних сумішей, ефективність глюкокортикоїдних гормонів – використання антиагрегантів, а цитостатиків – антикоагулянтів.

У дисертації подано теоретичне узагальнення результатів і досягнуто рішення наукової задачі – на підставі вивчення тромбоцитарної, еритроцитарної і плазмової ланок реологічного стану крові, а також використання в комплексній терапії антиагрегантів і поліферментних сумішей, підвищена ефективність діагностики і лікування ГВ.

1. У хворих на ГВ встановлено статевий диморфізм таких клінічних ознак захворювання, як ураження м’язів, серця і центральної нервової системи, тяжкість яких між собою тісно пов’язана і залежить від тривалості і ступеня активності патологічного процесу, функції нирок, наявності кріоглобулінемії і гіперурикемії.

2. При ГВ змінюються агрегаційний стан тромбоцитів і еритроцитів, в’язкість еритроцитарної суспензії і плазми крові, її в’язкоеластичні і релаксаційні властивості, а також динамічний поверхневий натяг сироватки, показники яких взаємозалежні, визначаються активністю і виразністю клінічних ознак захворювання, наявністю кріоглобулінемії і гіперурикемії, концентраціями у крові окремих білків, ліпідів і ліпопротеїдів.

3. Тромбоцитарно-эритроцитарна ланка реології крові залежить від тяжкості уражень суглобів і нирок, в’язкоеластичні і релаксаційні властивості даної біологічної рідини – від суглобово-м’язового синдрому і кардіопатії, динамічний поверхневий (міжфазовий) натяг сироватки – від ступеня змін шкіри, печінки, селезінки і центральної нервової системи. Стан реології крові при ГВ впливає на функцію нирок (показники ефективного ниркового плазмотоку і ниркового судинного опору), а залежить від наявності нефротичного синдрому і систоло-діастолічної функції лівого шлуночка серця.

4. Реологічні властивості крові хворих на ГВ пов’язані з метаболізмом системи NO, показники якого зростають при високому ступені активності захворювання, наявності гіперурикемії, уражень шкіри, серця і гломерулонефриту, досягаючи найбільших значень у пацієнтів із нефротичним синдромом і нирковою недостатністю. Рівень нітритемії визначається станом імунітету, ліпідного обміну і функції нирок, корелюючи з агрегацією тромбоцитів і еритроцитів, а також в’язкістю еритроцитарної суспензії і плазми крові.

5. Ефективність лікування хворих на ГВ не залежить від статі і віку хворих, тривалості і ступеня активності захворювання, але визначається наявністю патології печінки, вихідним станом реології крові (параметрами деформованості еритроцитів, в’язкості плазми, релаксації і поверхневої активності сироватки в зоні коротких часів). Результати терапевтичних заходів при ГВ підвищує застосування поліферментних сумішей, ефективність глюкокортикоїдних гормонів – використання антиагрегантів, а цитостатиків – антикоагулянтів.

Публікації автора:

1. Кабанец Н.С. Нарушение тромбоцитарно-эритроцитарного и плазменного звеньев реологии крови у больных геморрагическим васкулитом // Український медичний альманах. – 2004. – Т.7, № 5. – С. 70-72.

2. Звягина Т.В., Аникеева Т.В., Кабанець Н.С., Гамаюнов И.В. Роль метаболизма оксида азота в кардиологической патологии // Запорожский медицинский журнал. – 2002. – № 6. – С. 62-65. (Особисто здобувачем проаналізовано літературні дані щодо метаболізму оксиду азоту в нормі та патології).

3. Левада І.М., Брагіна Р.Ш., Бурцева Л.О., Кабанець Н.С. Стан адсорбційних шарів сечі при гломерулонефриті у хворих на геморагічний васкуліт // Актуальні проблеми нефрології: Зб. наук. праць. – Київ, 2001. – С. 186-189. (Особисто здобувачем проведено лікування хворих на геморагічний васкуліт з гломерулонефритом, виконано статистичну обробку отриманих результатів).

4. Кабанець Н.С. Біофізичні властивості поверхневого натягу крові і сечі // Питання експериментальної та клінічної медицини: Зб. статей. – Донецьк, 2003. – Т. 1, Вип. 7. – С. 28-31.

5. Кабанец Н.С. Реологические изменения крови при геморрагическом васкулите // Актуальні проблеми акушерства і гінекології, клінічної імунології та медичної генетики: Зб. наук. праць. – Київ; Луганськ, 2004. – Вип. 11. – С. 237-240.

6. Кабанец Н.С. Связь эффективности лечения больных геморрагическим васкулитом с реологическим состоянием крови // Питання експериметнальної та клінічної медицини: Зб. статей. – Донецьк. – 2004. – Т. 2, Вип. 8. – С. 46-51.

7. Кабанец Н.С. Оксид азота как фактор, определяющий реологические свойства крови у больных геморрагическим васкулитом // Проблеми екологічної та медичної генетики і клінічної імунології: Зб. наук. праць. – Київ; Луганськ; Харків, 2004. – Вип. 10 (63). – С. 178-184.

8. Брагіна Р.Ш., Кабанець Н.С. Біофізичні властивості сечі та крові при гломерулонефриті у хворих на геморагічний васкуліт // Прогресуючі нефропатії і ремоделювання серцево-судинної системи – сучасні уявлення про механізми розвитку, нове в діагностиці, лікуванні та профілактиці: Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції. – Харків, 2003. – С. 9-10. (Особисто здобувачем проведено обстеження та лікування хворих на геморагічний васкуліт, відібрано хворих з ураженням нирок).

9. Брагіна Р.Ш., Кабанець Н.С., Ялбучан Т.В. В’язкість, в’язкоеластичність, релаксація та поверхневий натяг крові при геморагічному васкуліті // Матеріали ІІІ Національного конгресу ревматологів України. – Дніпропетровськ, 2001. – С. 39-39. (Особисто здобувачем проведено аналіз результатів дослідження, їх статистичну обробку).

10. Брагіна Р.Ш., Кабанець Н.С., Левада І.М. Стан динамічного поверхневого натягу сечі при гломерулонефриті у хворих на геморагічний васкуліт // Матеріали XV з’їзду терапевтів України. – Київ, 2004. – С. 30-30. (Особисто здобувачем проведено обстеження хворих на геморагічний васкуліт, діагностовано ураження нирок, виконано статистичну обробку отриманих результатів дослідження).

11. Кабанец Н.С., Брагина Р.Ш., Игнатенко Г.А. Физико-химические свойства крови и мочи у больных геморрагическим васкулитом // Терапевтичні читання пам’яті академіка Л.Т. Малої: Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції. – Харків, 2004. – С. 96-96. (Особисто здобувачем проведено обстеження та лікування хворих на геморагічний васкуліт).