Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Патологічна фізіологія


Кубант Руслан Мирославович. Порушення вільнорадикального та енергозабезпечувального процесів у патогенезі токсичного гепатиту при інтоксикації хлоридом кадмію і солянокислим гідразином та їх корекція: Дис... канд. мед. наук: 14.03.04 / Тернопільська держ. медична академія ім. І.Я.Горбачевського. - Тернопіль, 2002. - 156арк. - Бібліогр.: арк. 130-150.



Анотація до роботи:

Кубант Р.М. Порушення вільнорадикального та енергозабезпечувального процесів у патогенезі токсичного гепатиту при інтоксикації хлоридом кадмію і солянокислим гідразином та їх корекція. Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.03.04 - патологічна фізіологія. Тернопільська державна медична академія ім. І.Я. Горбачевського МОЗ України. Тернопіль, 2002.

Робота присвячена вивченню в динаміці змін вільнорадикального та енергозабезпечувального окиснення в печінці та плазмі крові щурів різного віку за комбінованої дії хлориду кадмію і солянокислого гідразину та корекції порушень цих процесів за допомогою металокомплексів та унітіолу.

У дисертації показано, що комбінована дія гідразину і кадмію хлориду призводить до значних порушень процесів тканинного дихання та окисного фосфорилювання на фоні значної активації вільнорадикального окиснення не лише ліпідів, а й білків.

Використання унітіолу, гістидину та гістидинатів міді і цинку, з метою корекції біохімічних порушень сприяє певній нормалізації виявлених змін в організмі уражених тварин різного віку. Отримані нами результати є експериментальною основою для подальшого вивчення і можливого застосування металокомплексів і природних хелаторів за умов токсичного впливу на організм ксенобіотиків.

У дисертаційній роботі експериментально обгрунтовано теоретичне узагальнення та накреслені практичні шляхи вирішення наукового завдання – з’ясувати у віковому аспекті вплив хлориду кадмію та солянокислого гідразину на енергозабезпечувальні і вільнорадикальні процеси організму щурів та використати одержані результати для розробки ефективних методів корекції.

У результаті вирішення наукового завдання зроблено наступні наукові та прикладні висновки:

1. З віком у здорових тварин відбувається пригнічення процесів вільнорадикального окиснення ліпідів у печінці та плазмі крові, про що свідчить зниження в старих щурів у порівнянні з статевонезрілими показників світлосуми спонтанної і ініційованої хемілюмінесценції та вмісту продуктів перекисного окиснення ліпідів (малонового діальдегіду, дієнових і трієнових кон’югатів).

2. Спрямованість змін показників окиснено-модифікованих білків в усіх вікових групах здорових щурів носить протилежний характер порівняно з такими ПОЛ (рівень альдегідо- і кетонопохідних нейтрального та основного характеру плазми крові найвищий у старих тварин).

3. Інтенсивність енергозабезпечувальних процесів у печінці здорових тварин змінюється з віком: швидкість поглинання кисню мітохондріями в метаболічних станах V2, V3, V4 у статевонезрілих тварин вища, ніж у статевозрілих і старих. Найкраща спряженість тканинного дихання і окиснювального фосфорилювання спостерігається у 6-місячних щурів.

4. Ураження тварин солянокислим гідразином на тлі кадмієвої інтоксикації супроводжується активацією вільнорадикального окиснення як ліпідів, так і білків печінки та плазми крові, ступінь якої залежить від віку. У старих тварин в більшій мірі підлягають окисненій модифікації білки, тоді як в молодих – ліпіди.

5. За умов комбінованої дії гідразину і кадмію хлориду значно порушуються процеси енергозабезпечення в усіх трьох вікових групах тварин. Найбільших змін вони зазнають в старих щурів на 4-у добу експерименту.

6. Використання з метою корекції гістидину, гістидинатів міді і цинку сприяє наближенню до норми показників активності вільнорадикального і енергозабезпечувального окиснення у тварин усіх вікових груп, що пов’язане з їх антиоксидантними властивостями.

7. Унітіол проявляє найкращий коригуючий вплив на 1-у добу після застосування. Дія гістидину і металокомплексів характеризується більшою, порівняно з унітіолом, ефективністю та тривалістю з максимумом вираженості на 4-й день.

Публікації автора:

1. Кубант Р.М. Вікові особливості порушень енергозабезпечувального окиснення у печінці щурів уражених хлоридом кадмію і солянокислим гідразином та їх корекція за допомогою металокомплексів // Вісник наукових досліджень. – 2001.– №2 (22). – С. 104-106.

2. Гонський Я. І., Кубант Р.М. Корекція порушень вільнорадикальних процесів у щурів з токсичним ураженням печінки за допомогою металокомплексів// Наук. вісник Ужгородського університету. Серія “Медицина”. – 2001. – Вип. 15.– C. 6-10.

3. Динаміка перекисного окислення ліпідів та окислювальної модифікації білків у щурів різного віку за умов токсичного ураження печінки солянокислим гідразином / Гонський Я. І., Кубант Р.М., Кліщ І.М., Михалкiв М.М., Дмухальська Є.Б. // Вісник наукових досліджень. – 2001.– №1(21). – С. 104-106.

4. Гонський Я.І., Кубант Р.М., Михалків М.М. Вплив деяких ксенобіотиків in vitro на активність супероксиддисмутази та вміст малонового диальдегіду в гомогенаті печінки// Здобутки клінічної та експериментальної медицини. – Вип. 6.– Тернопіль, 2001. – С. 82.

5. Вікові зміни показників антиоксидантної системи та вільнорадикального окиснення у тварин з експериментальним гепатитом на фоні інтоксикації хлоридом кадмію/ Михалків М., Дмухальська Є., Кубант Р., Кубант О, Гранківська С. // Тези доповідей IV Міжнародного медичного конгресу студентів і молодих вчених. – Тернопіль, 2000. - С. 175.

6. Дмухальська Є., Михалків М., Кубант Р. Корекція унітіолом біохімічних порушень у тварин уражених хлоридом кадмію та солянокислим гідразином // Тези доповідей V Міжнародного медичного конгресу студентів і молодих вчених. – Тернопіль, 2001. - С. 157.

7. Кубант Р.М. Порівняльна характеристика гістидину та його металокомплексів хемілюмінесцентним методом// Тези доповідей V Міжнародного медичного конгресу студентів і молодих вчених. – Тернопіль, 2001. – С. 161.