Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Біологічні науки / Біохімія


Кравчук Лариса Олександрівна. Порушення захисних систем організму у тварин з гострим токсичним ураженням печінки і корекція їх за допомогою антиоксидантів та ентеросорбента: Дис... канд. біол. наук: 03.00.04 / Тернопільська держ. медична академія ім. І.Я.Горбачевського. - Тернопіль, 2001. - 187арк. - Бібліогр.: арк. 156-184.



Анотація до роботи:

Кравчук Л.О. Порушення захисних систем організму у тварин з гострим токсичним ураженням печінки і корекція їх за допомогою антиоксидантів та ентеросорбента. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук за спеціальністю 03.00.04-біологічна хімія. Чернівецький національний університет ім.. Ю. Федьковича. - Чернівці, 2002.

Робота присвячена вивченню стану мембранних структур, антиоксидантної та дезінтоксикаційної систем захисту за умови токсичного ураження солянокислим гідразином та етиловим спиртом та корекції їх порушень за допомогою антиоксидантів та ентеросорбента.

Дисертантом встановлено, що інтоксикація солянокислим гідразином призводить до пригнічення ферментної та неферментної ланок системи антиоксидного захисту, зниження функціональної активності мікросомальної системи дезінтоксикації, порушення стану плазматичних та мітохондріальних мембран гепатоцитів. Комбіноване застосування солянокислого гідразину та етилового спирту має потенціюючу дію на досліджувані показники, призводячи до ще більш виражених їх змін.

Використання розчину прополісу, ліпосом з інкорпорованим токоферолу ацетатом та ентеросорбента полісорб з метою корекції викликаних порушень в певній мірі покращувало показники антиоксидантного захисту, функціональної активності системи дезінтоксикації та стану плазматичних і субклітинних мембран, однак повної нормалізації їх не наступало. Поєднане застосування перерахованих середників дало більш виражений позитивний ефект.

У дисертації наведене теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової задачі, що виявляється у встановленні особливостей порушення захисних систем організму та мембранних структур гепатоцитів у тварин з токсичним ураженням солянокислим гідразином та етиловим спиртом і пошуку ефективних середників для корекції викликаних порушень. Це наукове завдання вирішене шляхом експериментального вивчення функціонального стану антиоксидантної та мікросомальної систем захисту, активності маркерних ферментів плазматичних та субклітинних (мітохондріальних, лізосомальних) мембран та використання розчину прополісу, холінфосфатидних ліпосом, ентеросорбенту полісорб і їх поєднаного застосування з метою корекції викликаних порушень.

Призначення наукового завдання – вивчення порушень захисних систем та стану мембранних структур гепатоцитів за умови інтоксикації солянокислим гідразином і у поєднанні його з етиловим спиртом та застосування нових середників з метою корекції біохімічних порушень.

В результаті вирішення наукової проблеми встановлено такі наукові та прикладні висновки:

  1. Інтоксикація солянокислим гідразином супроводжується активацією процесів ліпопероксидації та зниженням функціональної активності антиоксидантної системи лише на ранніх етапах дослідження, на що вказує підвищення на 1-у та 3-ю доби експерименту інтенсивності спонтанної та індукованої хемілюмінесценції у плазмі крові та печінці, зниження активності ферментативних (СОД, каталаза) та неферментативних (відновлений глутатіон) компонентів антиоксидантної системи.

  2. Під впливом гідразину знижується активність окиснювальних процесів в мікросомах гепатоцитів та пригнічується функціональна здатність цих органел, що виражається у зменшенні швидкості деметилювання диметиланіліну та гідроксилювання аніліну, зростанні тривалості гексеналового сну.

  3. Солянокислий гідразин у токсичній дозі призводить до порушення функціонування мітохондріальних та не вливає суттєво на стан плазматичних і лізосомальних мембран. Це підтверджується пригніченням активності цитохромоксидази у мітохондріях гепатоцитів й відсутністю достовірних змін вільної та зв’язаної фракцій кислої фосфатази у печінці та плазмі крові.

  4. Етиловий спирт потенціює прооксидантну дію гідразину, викликає глибші порушення з боку антиоксидантної та мікросомальної систем захисту, призводить до значніших відхилень з боку мембранних структур печінкових клітин.

  5. Розчин прополісу в дозі 0,25 г/кг позитивно впливає на стан захисних систем та функціональну активність мембранних структур гепатоцитів, уражених гідразином та етиловим спиртом, що виражалось у зниженні інтенсивності вільнорадикальних процесів, покращанні показників антиоксидного захисту, зростанні активності мікросомального окиснення.

  6. Холінфосфатидні ліпосоми з інкорпорованим токоферолу ацетатом ефективніше впливають на стан мембранних структур та процеси ліпопероксидації, ніж розчин прополісу. Це підтверджується повнішою нормалізацією показників спонтанної та індукованої хемілюмінесценції, наближенням до норми активності амінотрансфераз у плазмі крові, цитохромоксидази та кислої фосфатази у печінці.

  7. Позитивний ефект ентеросорбції полісорбом у тварин з токсичним ураженням солянокислим гідразином та етиловим спиртом обумовлений переважно впливом його на стан детоксикаційної системи захисту, що витікає з найбільш повної нормалізації концентрації молекул середньої маси, еритроцитарного індексу інтоксикації, активності окислювальних процесів у мікросомах гепатоцитів та зниження тривалості гексеналового сну за умови застосування даного ентеросорбента.

  8. Комбіноване застосування прополісу, ліпосом з інкорпорованим токоферолу ацетатом та полісорбу має більш виражений, у порівнянні з їх роздільним введенням, позитивний вплив на показники захисних систем організму за умови токсичного ураження печінки солянокислим гідразином та етиловим спиртом, на що вказує нормалізація вже у перші дні експерименту активності вільнорадикальних процесів, показників антиоксидантної системи, підвищення окиснювальної активності мікросом, покращання функціональної здатності плазматичних та субклітинних мембран гепатоцитів .

Публікації автора:

  1. Кліщ І.М., Загрійчук О.П., Кравчук Л.О. Вплив молекул середньої маси плазми крові щурів на вільнорадикальні процеси в нормі та при токсичному ураженні печінки // Медична хімія. –1999. – Т.1, № 1. – С. 82-85.

  2. Гонський Я.І., Кліщ І.М., Кравчук Л.О.. Застосування ентеросорбції з метою корекції порушень функціонального стану мітохондрій за умов токсичного ураження печінки солянокислим гідразином // Вісник наукових досліджень. – 2001. - № 1 . – С. 100 – 102.

  3. Кравчук Л.О. Стан антиоксидантної системи та процесів ліпопероксидації у тварин з токсичним ураженням солянокислим гідразином // Вісник наукових досліджень. – 2001. - № 2 . – С. 89-90.

  4. Вікові особливості перебігу вільнорадикального окислення та ендогенної інтоксикації за умов токсичного гепатиту / С. Підручна, С. Ястремська, І. Соловодзінська, Л. Головатюк, Л. Кравчук //ІІ міжнародний конгрес студентів і молодих вчених: Тези допов., Тернопіль 6-8 травня 1998 р. – Тернопіль: Укрмедкнига. – 1998. – С. 58-59.

  5. Вплив солянокислого гідразину на функціональну активність мітохондрій та стан енергетичних процесів у печінці щурів різних вікових груп / Я.І. Гонський, І.М. Кліщ, Л.О. Кравчук, О.М. Матолінець // Здобутки клініч. та експерим. медиц. - Тернопіль: Укрмедкнига. - Вип. - 3. - 1998. - С.379-382.

  6. Стан НАДФН-та аскорбатзалежної системи ПОЛ у мікросомах печінки щурів різного віку за умов токсичного ураження солянокислим гідразином / І.М.Кліщ, К.А. Посохова, О.В. Давидович, Л.О. Кравчук // Здобутки клініч. та експерим. медиц. - Тернопіль: Укрмедкнига. - Вип. - 4. - 1999. - С.392-396.

  1. Вплив солянокислого гідразину на функціональну активність мітохондрій ізольованих гепатоцитів /І.М. Кліщ, К.А. Посохова, Л.О. Кравчук, В.В. Буковська // Здобутки клінічної та експериментальної медицини. -Тернопіль: Укрмедкнига - Вип. 5. - 2000. - С. 491-494.

  2. Загрійчук О., Димнова Н., Кравчук Л. Вплив молекул середньої маси сироватки крові тварин різних вікових груп при токсичному гепатиті на вільнорадикальні процеси// IV Міжнародний медичний конгрес студентів і молодих вчених: Тези допов., Тернопіль, 11-13 травня 2000 р. - Тернопіль: Укрмедкнига, 2000. - С. 344.