Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Кардіологія


Артемчук Ольга Олександрівна. Порушення жирнокислотного спектру ліпопротеїнів, тригліцеридів та їх медикаментозна корекція у хворих на нестабільну стенокардію : Дис... канд. наук: 14.01.11 - 2009.



Анотація до роботи:

Артемчук О.О. Порушення жирнокислотного спектру ліпопротеїдів, тригліцеридів та їх медикаментозна корекція у хворих на нестабільну стенокардію. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.11 – кардіологія. Національний медичний університет імені О.О.Богомольця, Київ, 2009.

Дисертація присвячена проблемі патогенезу порушень жироліпідного обміну в пацієнтів з нестабільною стенокардією. На підставі вивчення структурних змін жирнокислотного складу тригліцеридів та ліпопротеїнів низької та високої щільності плазми крові, показників добового моніторування ЕКГ у хворих на нестабільну стенокардію встановлено зв'язок показників ішемії, ектопічної активності міокарда та структурних компонентів жирнокислотного спектру ліпідів плазми крові.

Показано, що під впливом лікування статинами у хворих на нестабільну стенокардію паралельно з нормалізацію окремих показників жирнокислотного спектру тригліцеридів плазми крові відбувається достовірне зменшення загальної тривалості епізодів ішемії міокарда, загальної кількості шлуночкових екстрасистол та кількості ранніх шлуночкових екстрасистол.

Виявлено кореляційні зв'язки між динамікою змін окремих вищих жирних кислот як структурних компонентів ліпідів плазми крові та показниками холтерівського моніторуванння добової ЕКГ. Перевірена доцільність раннього призначення хворим на нестабільну стенокардію препаратів групи статинів.

На підставі вивчення особливостей жирнокислотного складу тригліцеридів, ліпідів ЛПНЩ, ЛПВЩ плазми крові у взаємозв’язку з показниками біоелектричної активності міокарда встановлено закономірності порушень ліпідного обміну у пацієнтів з нестабільною стенокардією та проведена їх медикаментозна корекція, підтверджена необхідність призначення препаратів групи статинів хворим даної категорії з перших днів лікування.

1. Жирнокислотний склад тригліцеридів плазми крові практично здорових осіб достовірно різниться від такого хворих на стабільну стенокардію II ФК за зниженим вмістом міристинової, пальмітинової, маргаринової, ліноленової та підвищеним рівнем олеїнової, лінолевої вищих жирних кислот. Жирнокислотний склад тригліцеридів плазми крові хворих на нестабільну стенокардію достовірно різниться від такого пацієнтів зі стабільною стенокардією II функціонального класу за зниженим рівнем пальмітинової, стеаринової, лінолевої, арахідонової та підвищеним вмістом міристинової, пентадеканової, маргаринової вищих жирних кислот.

2. У хворих на нестабільну (прогресуючу) стенокардію дестабілізація коронарного кровотоку супроводжується значним достовірним збільшенням пентадеканової кислоти на 110% і зменшенням стеаринової кислоти на 46,2% та арахідонової кислоти на 55,2% в тригліцеридах плазми крові, що відображує один з патогенетичних механізмів дестабілізації ішемічної хвороби серця.

3. В процесі лікування у хворих, що отримували лише базисну терапію поряд з певними позитивними змінами компонентів жирнокислотного спектру ліпідів (достовірне зменшення вмісту маргаринової кислоти на 31,1%, ліноленової кислоти на 54,1%, достовірне підвищення вмісту арахідонової кислоти на 42,6% в тригліцеридах плазми крові) достовірних змін рівнів загального холестерина, холестерина ЛПВЩ, ЛПНЩ та тригліцеридів плазми крові не відбувається. Встановлено достовірне зменшення загальної тривалості ішемічних епізодів упродовж доби на 59,8%; загальної кількісті епізодів ішемії міокарда на 49,1%, величини середньої глибини депресії сегмента ST на 27,9%, відсоткового вкладу ББІМ в загальну тривалість міокардіальної ішемії до 62,3%; кількісті епізодів, загальної тривалості, величини середньої глибини депресії сегмента ST ББІМ на 58,1%, 65,7%, 28,3% відповідно; загальної кількості шлуночкових екстрасистол, кількості ранніх та групових шлуночкових екстрасистол на 42,3%, 35,3%, 53,1% відповідно у пацієнтів, що отримували базисну терапію.

4. У пацієнтів, що в комбінації з базисною терапією отримували симвастатин, в процесі лікування достовірно, в порівнянні з пацієнтами першої групи, зменшилися загальна кількість шлуночкових екстрасистол та кількість ранніх шлуночкових екстрасистол на 57,9% та 55,8% відповідно, що мало місце поряд з позитивними змінами в жирнокислотному спектрі ліпідів (достовірне зменшення вмісту маргаринової кислоти на 34,5%, ліноленової кислоти на 40,5%, достовірне підвищення вмісту арахідонової кислоти на 39,29% в тригліцеридах плазми крові; нормалізація сум НЖК, ННЖК, ПНЖК в ЛПНЩ; нормалізація сум НЖК та ННЖК в ЛПВЩ) та достовірним зменшенням рівнів загального холестерина, холестерина ЛПНЩ, достовірним збільшенням холестерина ЛПВЩ плазми крові.

5. У хворих, що в комбінації з базисною терапією отримували аторвастатин, в процесі лікування на фоні достовірного зниження рівнів загального холестерина, холестерина ЛПНЩ, тригліцеридів, поряд з позитивними змінами в жирнокислотному спектрі ліпідів плазми крові (достовірне зменшення вмісту міристинової кислоти на 66,9%, пентадеканової – на 60,5%, маргаринової – на 51,7%, ліноленової – на 75,7%, дигомо--ліноленової – на 61,5%; достовірне підвищення вмісту олеїнової кислоти на 322,2%, лінолевої – на 279,4%, арахідонової – на 53,2%; нормалізація сум НЖК, ННЖК, ПНЖК в тригліцеридах; нормалізація сум НЖК, ННЖК в ЛПНЩ; нормалізація сум НЖК ННЖК та ПНЖК в ЛПВЩ) достовірно, в порівнянні з пацієнтами першої групи, зменшилися загальна тривалість ішемічних епізодів упродовж доби та загальна кількість шлуночкових екстрасистол.

6. Високий терапевтичний ефект симвастатину та аторвастатину може пояснюватися визначеними сильними корелятивними зв’язками між динамікою компонентів жирнокислотного спектру ліпідів плазми крові та показниками ішемії у хворих на нестабільну стенокардію, а саме: зменшення загальної кількості епізодів ішемії корелює зі змінами рівня пальмітинової кислоти в ЛПНЩ (r= 0,55), стеаринової кислоти в ЛПНЩ (r = 0,59), дигомо--лінолевої кислоти в ЛПВЩ (r= -0,6); зменшення тривалості епізодів ББІМ корелює зі змінами рівня пальмітинової кислоти в тригліцеридах (r=-0,6); ліноленової кислоти в тригліцеридах (r=-0,5) та в ЛПНЩ (r=0,7).

7. Виявлені сильні кореляційні зв’язоки між динамікою компонентів жирнокислотного спектру тригліцеридів, ЛПНЩ, ЛПВЩ плазми крові та даними ектопічної активності міокарда у хворих на нестабільну стенокардію (зменшення загальної кількості шлуночкових екстрасистол корелює зі змінами рівня пальмітинової кислоти в ЛПВЩ (r= 0,68), арахідонової кислоти в ЛПВЩ (r= -0,53) та в ЛПНЩ (r= -0,55); зменшення кількості ранніх шлуночкових екстрасистол корелює зі змінами рівня олеїнової кислоти в тригліцеридах (r= 0,65), ліноленової кислоти в ЛПНЩ (r= -0,5)) можуть пояснювати антиішемічний та антиаритмічний ефекти аторвастатину та симвастатину.

Публікації автора:

1. Лизогуб В.Г. Динаміка жирнокислотного складу ліпопротеїнів плазми крові хворих на нестабільну стенокардію під впливом симвастатину / Лизогуб В.Г., Артемчук О.О.,Брюзгіна Т.С. // Медична хімія.-2006.-№2.- С.53-56 (Автор особисто здійснив обстеження хворих, аналіз та узагальнення отриманих даних, підготував статтю до друку).

2. Ефективність раннього застосування аторвастатину у хворих з нестабільною стенокардією / [ Лизогуб В.Г., Артемчук О.О.,Брюзгіна Т.С., Волошина О.О., Ниженковський О.І.] // Лікарська справа.-2007.-№1-2.- С.18-22 (Автор особисто здійснив аналіз літературних джерел, обстеження хворих, аналіз та узагальнення отриманих результатів, написання статті та підготовку до друку).

3. Порушення жирнокислотного спектру ліпідів мембран еритроцитів крові та їх медикаментозна корекція у хворих на метаболічний синдром / [ Лизогуб В.Г., Артемчук О.О., Брюзгіна Т.С., Рамбурн С.М., Бондарчук О.М..] //Український науково-медичний молодіжний журнал-2009.-№1.- С. 39-44. (Автор здійснив аналіз літературних джерел, обстеження хворих, прийняв участь у аналізі отриманих результатів).

4. Структурні зміни тригліцеридів плазми крові у хворих на прогресуючу стенокардію та їх медикаментозна корекція статинами / [ Лизогуб В.Г., Артемчук О.О., Брюзгіна Т.С., Рамбурн С.М., Бондарчук О.М..] //Український науково-медичний молодіжний журнал.-2009.-№2.- С. 23-31. (Автор здійснив аналіз літературних джерел, обстеження хворих, прийняв участь у аналізі отриманих результатів та написанні статті).

5. Пат. 8817 Україна, МПК 7 G 01 N 33/53. Спосіб оцінки ефективності терапевтичного впливу у хворих на ішемічну хворобу серця / Лизогуб В.Г., Артемчук О.О., Брюзгіна Т.С., Московська В.О., Біляченко І.В.; заявник Національний медичний університет імені О.О. Богомольця.- № 1200189 заявл. 15.08.2005; опубл. 15.08.2005, Бюл. «Промислова власність».-2005.- № 8 кн. №1.- с.5.150. (Автор самостійно оформляв заявку на винахід)

6. Зміни жирнокислотного складу тригліцеридів плазми крові хворих на нестабільну стенокардію та їх динаміка під впливом статинів / Лизогуб В.Г., Артемчук О.О., Брюзгіна Т.С., Волошина О.О. // Серце і судини.-2009.-№3.- С.33-38. (Автор особисто здійснив обстеження хворих, аналіз та узагальнення отриманих даних, підготував статтю до друку).

7. Лизогуб В.Г. Особливості раннього застосування симвастатину у хворих на прогресуючу стенокардію / Лизогуб В.Г., Артемчук О.О., Арутюнова К.Ш. // Матеріали VІІІ Національного конгресу кардіологів України (Київ, 20-22 вересня 2007 р.) – С. 176. (Автор здійснив аналіз літературних джерел, обстеження хворих, прийняв участь у аналізі отриманих результатів, підготував статтю до друку та виступ на конференції).

8. Лизогуб В.Г. Оцінка ефективності лікування статинами хворих на ІХС методом газорідинної хроматографії / Лизогуб В.Г., Артемчук О.О., Брюзгіна Т.С. // Матеріали XLVІІІ підсумкової науково-практичної конференції “Здобутки клінічної і експериментальної медицини” (Тернопіль, Україна, 3 – 5 червня, 2005 р.) – С. 42 - 43. (Автор здійснив аналіз літературних джерел, обстеження хворих, прийняв участь у аналізі отриманих результатів, підготував статтю до друку та виступ на конференції).

9. Лизогуб В.Г. Вивчення ефективності лікування хворих на нестабільну стенокардію статинами / Лизогуб В.Г., Артемчук О.О., Брюзгіна Т.С. // Матеріали ІV Міжнародної медико-фармацевтичної конференції студентів та молодих вчених (81-ого науковому форуму студентів і молодих вчених БДМУ) (Чернівці, Україна, 3-5 квітня 2006 р.) – С. 58. (Автор здійснив аналіз літературних джерел, обстеження хворих, прийняв участь у аналізі отриманих результатів, підготував статтю до друку та виступ на конференції).