Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Фармакологія


Бухтіярова Ніна Вікторівна. Пошук речовин з антирадикальною і антиперекисною активністю серед похідних хіназолону-4 та 4-амінохіназоліну: дисертація канд. мед. наук: 14.03.05 / АМН України; Інститут фармакології та токсикології. - К., 2003.



Анотація до роботи:

Бухтіярова Н.В. Пошук речовин з анти радикальною і антиперекисною активністю серед похідних хіназолону-4 та 4-амінохіназоліну. –Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.03.05- фармакологія. - Інститут фармакології та токсикології АМН України, Київ, 2003.

Дисертація присвячена проведенню первинного скринінгу антиоксидантної активності 42 нових похідних хіназоліну та вивчення їх нейропротекторної дії в умовах експериментальної ішемії головного мозку. Скриніногові дослідження цих сполук дозволили вивчити взаємозв’язок “структура-дія” та показали, що рівень антиоксидантної активності залежить від розташування і характеру функціональних замісників у хіназоліновому циклі.

В дослідах in vitro найбільшу АОА проявили солі N-(4-хіназоліл)-амінобензойних, (3Н)-хіназолон-4-іл-3- та 6-нітро-(3Н)-хіназолон-4-іл-3-оцтових кислот. Подальші їх дослідження на моделях експериментального ГПМК показали, що ці сполуки інгібують процеси ВРО, мають позитивний вплив на антиоксидантну систему та процеси обміну в тканинах головного мозку при ішемії. В результаті порівняльного аналізу антиоксидантної та протиішемічної активності досліджених сполук з референс-речовинами (пірацетам, дибунол) біла відібрана та досліджена моноетаноламонієва сіль 6-нітро-3(Н)-хіназолон-4-іл-3-оцтової кислоти (“Нітрокол”).

Було встановлено, що курсове призначення нітроколу тваринам з експериментальними моделями ішемічного та геморагічного пошкодження головного мозку, а також на моделі ішемії-реперфузії приводить до зниження реакцій ВРО, нормалізації більшості показників вуглеводно-енергетичного обміну, зменшенню гіперферментемії, підвищення активності ферментів АО-захисту, причому, ефективність його перевершує ефективність препаратів порівняння - дибунолу та пірацетаму.

Нейропротективна дія нітроколу, вірогідно, реалізується за рахунок активного впливу на антиоксидантну систему та нормалізації біоенергетичних процесів (гліколіз, окислення в циклі Кребса, енергетичний фонд).

У дисертації приведене теоретичне узагальнення даних про перспективність пошуку речовин з антиоксидантною активністю у ряді похідних N-(4-хіназоліл)аміноалкіл(арил)карбонових кислот і 2-R2-6-R3-8-R4-(3Н)-хіназо–лон-4-іл-3-карбонових кислот і запропоноване нове вирішення наукової проблеми, що полягає у вивченні оригінальної субстанції "Нітрокол", яка проявляє антиоксидантну і нейропротективну дію.

  1. Фармакологічним скринінгом антиоксидантної активності в дослідах in vitro серед 42 похідних N-(4-хіназоліл)аміноалкіл(арил)карбонових кислот і 2-R2-6-R3-8-R4-(3Н)-хіназолон-4-іл-3-карбонових кислот було відібрано 5 речовин (4.1, 4.10, 4.17, 5.2, 5.5), які за силою антиоксидантної дії перевершували (р<0,05) еталони порівняння (a-токоферол, дибунол, метіонін, унітіол, сечовина) для подальших досліджень їхньої активності.

  2. Аналіз взаємозв'язку "структура-дія" серед 42 досліджуваних речовин показав, що наявність і сила антиоксидантної активності залежить від функціональних заступників у 3, 4 і 6 положеннях гетероциклу (хіназолін). Так, введення у положення 6 хіназолінового циклу нітрогрупи та у положення 3 або 4 карбоксиметильних, карбоксифеніламиних замісників, а також одержання їх натрієвих, моноетаноламонієвих і морфолінієвих солей приводить до посилення антиоксидантної активності.

  3. При вивченні гострої токсичності було встановлено, що сполуки 4.1, 4.10, 4.17, 5.2, 5.5 відносяться до класу малотоксичних і практично нетоксичних речовин при внутрішньочеревинному введенні щурам (ЛД50 280-2800 мг/кг).

  4. Солі N-(4-хіназоліл)амінобензойних (4.1, 4.10, 4.17), (3Н)-хіназолон-4-іл-3- (5.2) і 6-нітро-(3Н)-хіназолон-4-іл-3-оцтових (5.5) кислот у дозі 1/50 ЛД50 при внутрішньочеревинному введенні щурам з експериментальною ішемією головного мозку знижують накопичення продуктів ВРО (ДК, ТК, МДА), підвищують активність СОД, каталази, ГПР, посилюють енергопродукцию АТФ і знижують гіперферментемію ВВ-КФК у головному мозку (р<0,05). Аналіз фармакологічної активності досліджуваних сполук з референс-препаратами (дибунол, пірацетам) дозволив відібрати для подальших поглиблених досліджень речовину 5.5 (моноетаноламонієву сіль 6-нітро-(3Н)-хіназолон-4-іл-3-оцтової кислоти ("Нітрокол").

  5. Введення нітроколу у дозі 50 мг/кг щурам з експериментальною ішемією головного мозку і внутрішньомозковим крововиливом на протязі 4 ді, паралельно розвитку патології, приводив до зниження ДК (43,5-57,7%), ТК (42,0-48,0%) і МДА (43,7-52,0%), підвищенню активності СОД (153,5-307,9%), каталази (140,0-186,0%), ГПР (71,4-97,5%) у тканинах головного мозку відносно контролю (р<0,05).

  6. Введення нітроколу в дозі 50 мг/кг щурам з експериментальною ішемією головного мозку і внутрішньомозковим крововиливом приводило до підвищення продукції АТФ (47,6%-60,01%) за рахунок інтенсифікації аеробних процесів у головному мозку і зниженню гіперферментемії ВВ-КФК (44,5-56,8%) відносно контролю (р<0,05).

  7. Призначення нітроколу в дозі 25,0 мг/кг внутрішньовенно в лікувальному режимі собакам з ішемією-реперфузією головного мозку, яку викликали оклюзією сонних артерій, приводило до зниження ДК (15,3-41,1%), ТК (20,0-40,0%) і МДА (30,0-45,1%); збільшення рівня a-токоферолу (30,1-43,2%) і активності СОД (30,5-198,4%), підвищення продукції АТФ (15,5-46,1%) у тканинах головного мозку і зниження гіперферментемії ВВ-КФК (28,1-42,7%) відносно контролю (р<0,05).

  8. Нітрокол перевершує по силі антиоксидантної і нейропротективної активності дибунол (50,0 мг/кг) і пірацетам (250,0 мг/кг) за такими показниками як активність СОД, каталази і ГПР у головному мозку (р<0,05 відносно дибунолу), гіперферментемія ВВ-КФК (р<0,05 відносно пірацетаму) на різних моделях ішемії і ішемії-реперфузії головного мозку.

  9. На підставі отриманих даних субстанцію "Нітрокол" можна рекомендувати для поглибленого доклінічного вивчення з метою створення нового ефективного нейропротективного препарату з антиоксидантим механізмом дії.

Публікації автора:

  1. Изучение фармакологического действия нового антиоксиданта “Нитрокол” при моделировании ишемических и реперфузионных повреждений мозговой ткани / И.Ф. Беленичев, Н.В. Бухтиярова, В.В. Дунаев, С.И. Коваленко, И.А. Мазур, В.А. Дмитряков, В.Л. Яцун // Фармакологічний вісник. - 2000. - №5. - С.24-27. (Особливий внесок здобувача: вивчення антиоксидантної та протиішемічної активності, аналіз та узагальнення результатів, участь у написанні статті).

  2. Дослідження фармако-біохімічних механізмів антиоксидантної дії N-(4-хіназоліл)-аміноарилкарбонових кислот та їх солей за умовою ініціювання вільно радикальних процессів in vitro та моделювання ішемії головного мозку / И.Ф. Беленічев, С.І. Коваленко, В.В. Дунаєв, Н.В. Бухтіярова, В.В. Яцун // Ліки. - 2000. - №3-4. - С.86-91. (Особливий внесок здобувача: вивчення антиоксидантної та протиішемічної активності, аналіз та узагальнення результатів, участь у написанні статті).

  3. Синтез, фізико-хімічні властивості та антиоксидантна активність солей N-(4-хіназоліл)-аміноалкілкарбонових кислот / С.І. Коваленко, І.А. Мазуром, І.Ф. Бєленічевим, Р.С. Синяк, Н.В. Бухтіярова, О.Р. Пряхіним, О.Є. Пашко, О.В. Карпенко, В.О. Нікітіним // Фармацевтичний журнал. - 2001. - №1. - С.81-86. (Особливий внесок здобувача: вивчення антиоксидантної активності, аналіз та узагальнення результатів, участь у написанні статті).

  4. Деякі аспекти антиоксидантної та протиішемічної дії нового потенційного препарату “Нітрокол” в умовах моделювання ішемічного і геморагічного пошкодження головного мозку / І.Ф. Бєленічев, С.І. Коваленко, В.В.Дунаєв, І.А. Мазур, Н.В. Бухтіярова, В.Р. Стець, В.О. Дмитряков // Клінічна фармація. -2001. - Т.5, №2. - С.68-72. (Особливий внесок здобувача: вивчення антиоксидантної та протиішемічної активності, аналіз та узагальнення результатів, участь у написанні статті).

  5. Експериментальні дослідження загальнотоксичної дії субстанції “Нітрокол” / І.Ф. Бєленічев, В.О. Туманський, С.І. Коваленко, Н.В. Бухтіярова, В.В. Дунаєв, В.О. Дмитряков // Современные проблемы токсикологии. - 2001. - №3. - С. 76-82. (Особливий внесок здобувача: вивчення гострої токсичності, впливу препарату на склад періферичної крові, серцево-судинну систему, аналіз та узагальнення результатів, участь у написанні статті).

  6. Синтез, фізико-хімічні властивості та антиоксидантна активність похідних 6,8-дибром-(3Н)-хіназолон-4-іл-3-оцтової кислоти / С.І. Коваленко, І.Ф. Бєленічев, І.А. Мазур, Н.В. Бухтіярова, О.В. Гончаров // Актуальні питання фармацевтичної та медичної науки та практики.- Запоріжжя, 1999.-Вип.5.-С.261-267. (Особливий внесок здобувача: вивчення антиоксидантної активності, аналіз та узагальнення результатів, участь у написанні статті).

  7. Синтез та біологічна активність 2-метил-(3Н)-хіназолон-4-іл-3-оцтової кислоти та її похідних / С.І. Коваленко, І.Ф. Бєленічев, І.А. Мазур, Н.В. Бухтіярова, В.В. Дунаєв // Актуальні питаня фармацевтичної та медичної науки та практики.-Запоріжжя, 2000.-Вип. VI.-С.23-30. (Особливий внесок здобувача: вивчення антиоксидантної активності, аналіз та узагальнення результатів, участь у написанні статті).

  8. Бухтиярова Н.В. Противоишемические эффекты антиоксидантов N-(4-хиназолил)аминоарилкарбоновых кислот при экспериментальном нарушении мозгового кровообращения // Актуальні питання фармацевтичної та медичної науки та практики.- Запоріжжя, 2003. - Вип. 10. - С.261-267.

  9. Вплив (3,4-дигідрохіназолон-4-іл-3)-,-карбонових кислот на мембранну проникність в умовах гострої церебральної гіпоксії / І. Мазур, С. Коваленко, І. Бєленічев, Р. Синяк, Н. Бухтіярова, Г. Литинська // Тез.докл. I конгр. світ. федер. укр. фарм. товариств.-Львів, 1994.-С.328-329. (Особливий внесок здобувача: вивчення антиоксидантної активності).

  10. Производные хиназолина – перспективные антиоксидантные средства / С.И. Коваленко, И.А. Мазур, И.Ф. Беленичев, Р.С. Синяк, В.В. Дунаев, Н.В. Бухтиярова // Мат. V нац. з’їзду фармацевтів України “Досягнення сучасної фармації та перспективи її розвитку у новому тисячолітті.-Харків, 1999.- С.590. (Особливий внесок здобувача: вивчення антиоксидантної та протиішемічної активності).

  11. Нітрокол – новий потенційний препарат протиішемічної і антиоксидантної дії для терапії мозкових інсультів / І.Ф. Бєленічев, Н.В. Бухтіярова, С.І. Коваленко, І.А. Мазур, В.В. Дунаєв, В.О. Туманський // Мат. наук.-практ. конф. “Вчені України – вітчизняній фармації”.– Харків, 2000.– С.214. (Особливий внесок здобувача: вивчення антиоксидантної та протиішемічної активності).

  12. Церебропротективні ефекти антиоксиданту “Нітрокол” за умов експериментальної ішемії головного мозку // І.Ф.Бєленічев, В.В.Дунаєв, С.І.Коваленко, Н.В. Бухтіярова, О.В.Гончаров // Тез. докл. II з’їзду фармакологів України “Фармакологія 2001-крок у майбутнє”. - Дніпропетровськ, 2001. - С.18. (Особливий внесок здобувача: вивчення антиоксидантної та протиішемічної активності).

  13. Роль свободнорадикального окисления (СРО) в нарушении агрегатного состояния в условиях эксперементальной ишемии головного мезга и коррекция антиоксидантом “Нитрокол” / И.Ф. Беленичев, Н.В. Бухтиярова, В.В. Дунаев, И.А. Мазур, С.И. Коваленко // Тез. докл. IV съезда гематологов та трансфузиологов Украины. - Міжвідомчий збірник "Гематологія і переливання крові". - Київ: "Нора-прінт". - 2001. - С.120-121.