Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Кардіологія


Ягенський Андрій Володимирович. Постійна форма миготливої аритмії при серцевій недостатності: поширеність, клініко-гемодинамічні детермінанти, кореція частоти серцевих скорочень: дисертація д-ра мед. наук: 14.01.11 / Харківський держ. медичний ун-т. - Х., 2003.



Анотація до роботи:

Ягенський А.В. Постійна форма миготливої аритмії при серцевій недостатності: поширеність, клініко-гемодинамічні детермінанти, корекція частоти серцевих скорочень. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.01.11 – кардіологія. – Харківський державний медичний університет МОЗ України, Харків, 2003.

Дисертація присвячена проблемі постійної миготливої аритмії (ПостМА) у хворих з серцевою недостатністю (СН). Дослідження, проведене серед 976 пацієнтів з СН різної етіології, продемонструвало зв'язок наявності ПостМА з окремими клініко-гемодинамічними показниками, насамперед з віком та розмірами передсердь. Було встановлено, що ПостМА асоціюється з підвищеним ризиком кардіальної смерті та пришвидшенням процесів ремоделювання лівого шлуночка. Були встановлені особливості діастолічного наповнення ЛШ, кровотоку у внутрішній сонній артерії при СН різної етіології з синусовим ритмом та з ПостМА, визначені оптимальні шляхи корекції частоти серцевих скорочень в спокої та при навантаженні.

  1. На підставі обстеження 976 хворих з серцевою недостатністю в дисертації наведено нове вирішення наукової проблеми, визначена поширеність, клініко-гемодинамічні детермінанти та предиктори постійної форми миготливої аритмії при серцевій недостатності різної етіології, визначена оптимальна тактика корекції частоти серцевих скорочень.

  2. Поширеність ПостМА істотно відрізняється при СН різної етіології - найчастіше вона виявляється при ДКМП та вадах серця з ураженням мітрального клапана, найрідше - при ГКМП. Разом з тим, наявність ПостМА визначається не причиною СН, а її гемодинамічними наслідками, перш за все розмірами передсердь, а також віком.

  3. За результатами проспективного спостереження незалежними предикторами виникнення ПостМА у хворих з СН виявились лише вік та функціональний клас СН. Пароксизмальна форма миготливої аритмії передує постійній лише у хворих з ревматичними вадами, незалежним чинником, що сприяє трансформації пароксизмальної форми в постійну, крім наявності ревматичної вади, виявився вищий функціональний клас СН.

  4. Наявність ПостМА асоціюється із зростанням ризику кардіальної смерті у хворих з СН, однак її негативна прогностична роль у хворих з ревматичними вадами серця не є самостійною, а визначається комплексом взаємних впливів різних клініко-гемодинамічних параметрів, тоді як при СН, не обумовленій вадами, постійна форма миготливої аритмії виявилась незалежним предиктором кардіальної смерті.

  5. ПостМА супроводжується більш швидкими темпами приросту розмірів лівих відділів серця у порівнянні з синусовим ритмом, в той час як різниці в динаміці інших параметрів не було виявлено. Основним чинником, який визначає приріст об’єму лівого шлуночка при ПостМА, є висока ЧСС.

  6. Важливу роль у діастолічному наповненні лівого шлуночка відіграє активне розслаблення з формуванням присмоктуючого ефекту. Цей ефект зберігається при порушенні розслаблення та зменшується при рестриктивному варіанті діастолічної дисфункції.

  7. Вивчення діастолічної функції лівого шлуночка у хворих з ПостМА можливе за допомогою оцінки розподілу швидкостей трансмітрального потоку. Методика дозволяє з великим ступенем точності визначити варіант діастолічної дисфункції у цієї категорії хворих. Динаміка швидкості діастолічного потоку в лівому шлуночку на глибині 3 см від мітрального клапана та час спаду швидкості на рівні його стулок є інформативними маркерами діастолічної дисфункції у хворих з ПостМА.

  8. Кровоток у внутрішній сонній артерії при СН тривалий час підтримується на достатньому рівні і мало залежить від стану центральної гемодинаміки. Проте, при важкій СН відбувається як істотне зниження кровотоку, так і більша залежність його від параметрів центральної гемодинаміки внаслідок порушення механізмів авторегуляції.

  9. Зниження кровотоку у внутрішній сонній артерії протягом одного серцевого циклу, яке спостерігається при ПостМА, певною мірою компенсується зростанням ЧСС. Механізм авторегуляції та діастолічний потік у внутрішній сонній артерії забезпечують стабільність кровотоку у більшості хворих з ПостМА, незважаючи на притаманні для цього порушення ритму коливання ЧСС та серцевого викиду.

  10. Монотерапія дігоксином забезпечує контроль частоти серцевих скорочень при ПостМА лише в спокої, при фізичних навантаженнях цей контроль втрачається. Комбіноване застосування дігоксину з метопрололом, верапамілом чи дилтіаземом дозволяє контролювати ЧСС при ПостМА як в спокої, так і при навантаженнях, але покращення толерантності до навантаження досягається лише при комбінації дігоксину з метопрололом.

Публікації автора:

  1. Ягенський А.В., Федоров Ю.В., Нагребецький В.А. Вплив дилтіазему та верапамілу на частоту серцевих скорочень та толерантність до навантажень у хворих з тяжкою серцевою недостатністю та миготливою аритмією // Медичні перспективи. - 2000. - № 3. - С.29 - 32. (Здобувачем проведено ехокардіографічне обстеження, тести з навантаженням, аналіз результатів, підготовка статті до друку.)

  2. Ягенський А.В., Федоров Ю.В., Нагребецький В.А, Рудик Я.Б. Стан діастолічної функції лівого шлуночка у хворих на недостатність аортального клапана // Буковинський медичний вісник . - 2000. - №3. - С.165-170. (Здобувачем самостійно проведено ехокардіографічне обстеження хворих, статистична обробка результатів, оформлення статті.)

  3. Ягенський А.В, Федоров Ю.В., Нагребецький В.А. Особливості ремоделювання та діастолічна функція лівого шлуночка при аортальних вадах // Вісник Вінницького державного медичного університету. - 2000. - №2. - 532 - 535. (Здобувачем проведено ехокардіографічне обстеження хворих, аналіз результатів, оформлення статті.)

  4. Федоров Ю.В., Чопяк В.В, Ягенський А.В., Кондратюк О.А. До питання диференційної діагностики кальцинуючої хвороби серця і ревматизму у хворих похилого та старечого віку // Вісник наукових досліджень. - 2000. - №4. - С.10 - 12. (Здобувачем проведено клінічне та ехокардіографічне обстеження частини хворих.)

  5. Вдовенко Е.В., Ягенский А.В., Федоров Ю.В., Нагребецкий В.А., Богун. Л.В. Рестриктивный вариант диастолической дисфункции левого желудочка: частота и основные клинико-гемодинамические детерминанты при выраженной сердечной недостаточности различной этиологии // Медицина сьогодні і завтра. - 2000. - №2. - С.27 - 30. (Здобувачем проведено ехокардіографічне обстеження хворих, аналіз результатів, підготовка статті до друку.)

  6. Федоров Ю.В., Чопяк В.В., Ягенский А.В., Кондратюк О.А. Идиопатические заболевания и повреждения проводящей системы сердца у людей пожилого и старческого возраста // Проблемы старения и долголетия. - 2000. - Т.9, №4. - С.364 - 373. (Здобувачем проведено клініко-інструментальне обстеження частини хворих з порушеннями провідності.)

  7. Целуйко В.Й., Ковалевська О.С. Ягенський А.В., Крайз І.Г. Вікові особливості перебігу гіпертрофічної кардіоміопатії // Український журнал експериментальної медицини ім. Г.О.Можаєва. - 2000. - №2. - С.74 - 77. (Здобувачем проведено клініко-інструментальне обстеження та аналіз результатів у частини хворих.)

  8. Федоров Ю.В., Чопяк В.В, Ягенський А.В. Зміни показників запалення у хворих на кальцинуючу хворобу серця зі серологічними ознаками хронічної інфекції, спричиненої Chlamidia pneumoniae, при комплексному лікуванні із застосуванням макролідів // Експериментальна та клінічна фізіологія і біохімія. - 2000. - №4. - С.90 - 95. (Здобувачем проведено ехокардіографічне та клінічне обстеження частини хворих.)

  9. Ягенський А.В., Федоров Ю.В., Нагребецький В.А., Карпук В.Г., Романів М.Є. Поширеність та основні клініко-гемодинамічні предиктори миготливої аритмії у хворих на ревматизм // Буковинський Мед. Вісник. - 2001. - №1. - С.129 - 132. (Здобувачем проведено ехокардіографічне обстеження, проведена статистична обробка результатів, підготовка статті до друку.)

  10. Целуйко В.И., Богун Л.В., Ягенский А.В. Семейная дилатационная кардиомиопатия: клиника и лечение // Український кардіологічний журнал. - 2001. - №3. - С.41 - 43. (Здобувачем обстежена частина хворих, проведена статистична обробка результатів.)

  11. Ягенський А.В., Федоров Ю.В. Вплив дилтіазему (діакордину) на частоту скорочень серця та показники гемодинаміки у хворих із серцевою недостатністю та миготливою аритмією // Український кардіологічний журнал. - 2001. - №4. - С.47 - 50. (Здобувачем самостійно проведено клінічне та ехокардіографічне обстеження.)

  12. Федоров Ю.В., Чопяк В.В., Ягенський А.В., Кондратюк О.А. Особливості клініки та діагностики кальцинуючої хвороби клапанів серця // Практична медицина. - 2001. - №2. - С.80 - 89. (Здобувачем проведено клініко-інструментальне обстеження частини хворих та статистична обробка даних.)

  13. Федоров Ю.В., Чопяк В.В., Ягенський А.В., Кондратюк О.А. Застосування дилтіазему та каптоприлу в лікуванні кальцинуючої хвороби серця // Ліки. - 2001. - №1-2. - С.10 - 14. (Здобувачем проведена оцінка ефективності дилтіазему у хворих з кальцинуючою хворобою серця.)

  14. Ягенский А.В. Сравнительная оценка диастолической функции левого желудочка при его дилатации у больных с дилатационной кардиомиопатией и недостаточностью аортального клапана // Експериментальна і клінічна медицина. - 2001. - №3. - С.42 - 45.

  15. Ягенський А.В. Вікові особливості розподілу діастолічного трансмітрального потоку у здорових осіб: нові можливості оцінки діастолічної функції лівого шлуночка // Український кардіологічний журнал. - 2001. - №6. - С.55 - 58.

  16. Федоров Ю.В., Чопяк В.В., Ягенський А.В., Кондратюк О.А. Застосування методу триплетної терапії (дилтіазем, каптоприл та макролід) у лікуванні кальцинуючої хвороби клапанів серця // Ліки України . - 2001. - №10. - С.59-63. (Здобувачем проведена оцінка ефективності лікування у частини хворих з КХКС.)

  17. Целуйко В.Й., Горб Ю.Г., Ягенський А.В. Стан центральної гемодинаміки у хворих на ішемічну хворобу серця молодого віку // Лікарська справа. - 2001. - №№5-6. - С.43 - 48. (Здобувачем проведена оцінка гемодинаміки та стану діастолічної функції лівого шлуночка.)

  18. Федоров Ю.В., Ягенський А.В., Кондратюк О.А. Систолічна та діастолічна функція шлуночків серця на початковій стадії розвитку кальцинуючої хвороби клапанів серця // Український ревматологічний журнал. - 2002. - №1. - С.45-48. (Здобувачем проведена оцінка гемодинаміки у частини хворих, проведена статистична обробка результатів.)

  19. Целуйко В.И., Прихода И.В., Ягенский А.В. Влияние ирбесартана на показатели суточного мониторирования артериального давления и электрокардиограммы у больных с метаболическим синдромом Х // Український кардіологічний журнал. - 2002. - №2. - С.31 - 34. (Здобувачем проведено ехокардіографічне обстеження частини хворих, статистична обробка результатів.)

  20. Ягенський А.В. Вплив разових доз ірбесартану та раміприлу на параметри центральної гемодинаміки та кровоток у внутрішній сонній артерії при артеріальній гіпертензії // Український терапевтичний журнал. - 2002. - №1. - С. 47-51.

  21. Амосова К.М., Федоров Ю.В., Чопяк В.В., Ягенський А.В., Кондратюк О.А., Каганяк В.Й. Частота виявлення кальцинуючої хвороби серця та її основні клінічні фактори ризику у хворих у кардіологічному стаціонарі // Український кардіологічний журнал. - 2002. - №4. - С.103-108. (Здобувачем проведений набір частини пацієнтів з оцінкою клініко-гемодинамічних параметрів.)

  22. Ягенський А.В., Целуйко В.Й., Романів М.Є., Кремень Л.М. Миготлива аритмія у хворих з постінфарктним кардіосклерозом: частота виявлення та клініко-гемодинамічні предиктори // Укр. мед. альманах. - 2002. - №2. - С.125 - 128. (Здобувачем проведено набір матеріалу, узагальнення результатів.)

  23. Целуйко В.Й, Ягенський А.В., Кремень Л.М. Поширеність і клініко-гемодинамічні предиктори миготливої аритмії у хворих з дилатаційною кардіоміопатією // Експериментальна і клінічна медицина. - 2002. - №2. - С.48 - 51. (Здобувачем проведено клінічне та ехокардіографічне обстеження частини хворих, статистична обробка результатів.)

  24. Федоров Ю.В., Павлюк М.С., Іванів Ю.А., Якобисяу М., Чопяк В.В., Ягенський А.В., Бурковський А.Д., Кондратюк О.А. Особливості клініки та діагностики ідіопатичного прогресуючого септального фіброзу // Журнал АМН України. - 2002.- №2.- С.282-290. (Здобувачем обстежена частина пацієнтів.)

  25. Ягенский А.В., Барсуков Б.П. Бета-блокаторы третьего поколения: новые возможности // Кардиология. - 1992, №11-12, C.98-103. (Здобувачем проведено аналіз зарубіжної літератури, яка висвітлює можливості бета-блокаторів третього покоління.)

  26. Ягенський А.В. Миготлива аритмія у хворих з серцевою недостатністю: особливості терапевтичної тактики // Український кардіологічний журнал - 1997, №2 (Вип. ІІ), С.100-102.

  27. Ягенский А.В., Гросу А.А. Верапамил и дилтиазем при лечении мерцательной аритмии // Терапевтический архив - 1997, №8, С.58-60. (Здобувачем проведено добір та аналіз сучасної літератури з питань застосування антагоністів кальцію при миготливій аритмії, підготовка статті до друку.)

  28. Бобров В.А., Ягенский А.В. Современные подходы к лечению постоянной формы фибрилляции предсердий (часть 1) // Український кардіологічний журнал - 1997, №3, С.56-62. (Здобувачем зроблено добір літературних даних з профілактики ускладнень миготливої аритмії, підготовка статті до друку.)

  1. Бобров В.А., Ягенский А.В. Современные подходы к лечению постоянной формы фибрилляции предсердий (часть 2) // Український кардіологічний журнал - 1997, №4, С.74-79. (Здобувачем зроблено добір літературних даних з питань медикаментозного контролю ЧСС, підготовка статті до друку.)

  2. Бобров В.О., Ягенський А.В. Миготлива аритмія: нові підходи до старої проблеми // Лікування та діагностика - 1997, №4, С.24-28. (Здобувачем проведений аналіз літератури та надані власні дані, на підставі чого були викладені основні підходи до діагностики та лікування миготливої аритмії.)

  3. Ягенський А.В. Нові підходи до медикаментозного лікування серцевої недостатності // Український кардіологічний журнал - 1997, №№5-6, С.120-122.

  4. Ягенский А.В. Применение сердечных гликозидов в лечении мерцательной аритмии // Український кардіологічний журнал. - 1998, №5, С.72-77.

  5. Ягенський А.В. Інгібітори ангіотензин-перетворюючого ферменту в лікуванні та профілактиці серцевої недостатності // Практична медицина - 1998, №№3-4, С.107-111.

  6. Ягенський А.В. Дилтіазем: можливості лікування надшлуночкових тахіаритмій // Український кардіологічний журнал - 1998, №12, С.112-116.

  7. Зозуля І.С., Нагребецький В.А., Ягенський А.В. Інгібітори ангіотензин-перетворювального ферменту: вплив на мозковий кровообіг при артеріальній гіпертензії і серцевій недостатності // Український медичний часопис. - 1999. - №4/12 (Спеціальний випуск). - С.49 -55. (Здобувачем проведений добір та аналіз літератури з питань регуляції мозкового кровотоку.)

  8. Ягенський А.В., Федоров Ю.В., Духневич Л.П., Нагребецький В.А. Ренін-ангіотензинова система при серцевій недостатності: сучасні можливості корекції // Журнал АМН України. - 2001. - №3. - С.536 - 549. (Здобувачем проведено переклад та аналіз літератури з питань застосування інгібіторів АПФ та блокаторів ангіотензинових рецепторів при серцевій недостатності.)

  9. Кацитадзе О.О., Ягенский А.В., Жаринов О.И. Систолическая и диастолическая функция левого желудочка у больных с непрерывно-рецидивирующей предсердной тахикардией // Научная конференция молодых ученых России, посвященная 50-летию Академии медицинских наук. Тезисы докладов.- Москва. - 1994. - C.284-285. (Здобувачем проведено визначення діастолічної функції, аналіз статистичних даних, оформлення тез.)

  10. Ягенський А. Діастолічна функція лівого шлуночка у здорових осіб різного віку // Матеріали всеукраїнської наукової конференції "Проблеми вікової фізіології". - Луцьк. - 1998. - С.55-56.

  11. Ягенский А.В., Федоров Ю.В., Нагребецкий В.А. Сравнительная оценка состояния диастолической функции левого желудочка при его дилатации различной этиологии // Республіканська науково-практична конференція "Нове в етіології, патогенезі і терапії кардіоміопатій (дилатаційної та гіпертрофічної)". - Харків. - 2000. - С.52-53. (Здобувачем проведено ехокардіографічне обстеження, аналіз результатів.)

  12. Федоров Ю.В., Чопяк В.В., Ягенський А.В.. Підходи до лікування кальцинуючої хвороби серця у осіб похилого та старечого віку // Тези доповідей ІІІ Національного конгресу геронтологів та геріатрів України. - Київ. - 2000. - С.70 - 71. (Здобувачем проведено клініко-інструментальне обстеження частини хворих.)

  13. Федоров Ю.В., Чопяк В.В., Ягенський А.В., Кондратюк О.А.. Ідіопатичні захворювання та пошкодження провідної системи серця як причина виникнення хронічних пошкоджень провідності в осіб похилого та старечого віку // Матеріали І Української науково-практичної конференції "Порушення ритму серця: вікові аспекти". - Київ. - 2000. - С.35. (Здобувачем проведено клініко-інструментальне обстеження частини хворих.)

  14. Ягенський А.В., Нагребецький В.А., Духневич. Стан кровотоку у внутрішній сонній артерії у хворих з аортальними вадами серця // Матеріали об'єднаного пленуму правління Українського наукового товариства кардіологів та Асоціації лікарів інтерністів "Нові напрямки профілактики і лікування ішемічної хвороби серця та артеріальної гіпертензії". - Київ. - 2001. - С.156 - 157. (Здобувачем проведено клінічне та ехокардіографічне обстеження, оформлення тез.)

  15. Ягенський А.В. Клініко-гемодинамічні чинники, асоційовані з миготливою аритмією у хворих з серцевою недостатністю, зумовленою артеріальною гіпертензією // Матеріали Української науково-практичної конференції "Профілактика та лікування артеріальної гіпертензії в Україні в рамках реалізації Національної програми". - Київ. - 2002 . - С.124.

  16. Yagenskyi A., Grosu A., Yanuk L., Podojlov V.. Effects of diltiazem on exercise tolerance in patients with severe congestive heart failure and atrial fibrillation // Journal of Heart Failure. - 1996. - Vol.3. - P.790. (Здобувачем проведено клінічне обстеження хворих, статистична обробка та аналіз результатів.)

  17. Yagenskyi A., Yaniuk L., Podojlov V.. Effects of diltiazem on heart rate and exercise tolerance in patients with congestive heart failure and atrial fibrillation // Kardiologia Polska. - 1996. - Vol. XLV., Suppl. 1.- P.I-106. (Здобувачем проведено клінічне обстеження хворих, статистична обробка результатів, оформлення тез.)

  18. Yagenskyi A.V., Barsukov B.P., Nahrebetsky V.A.. Comparative efficacy of diltiazem and verapamil in patients with atrial fibrillation and congestive heart failure: crossover study // Journal of Heart Failure. - 1997. - Vol.4. - P.173. (Здобувачем проведено ехокардіографічне обстеження хворих та аналіз результатів.)

  19. Yagensky A., Fedorov Yu., Dukhnevych L. Age-related changes in transmitral flow dispersion in healthy individuals: a pulsed Doppler study // Kardiologia Polska. - 1999. - Vol.51. Suppl. II. - P.II-232. (Здобувачем розроблена методика, проведено допплерехокардіографічне обстеження, аналіз результатів.)

  20. Yagensky A., Fedorov Yu., Dukhnevych L., Nahrebeckyi V. Internal carotid artery blood flow is redused in patients with dilated cardiomyopathy and aortic regurgitation // Kardiologia Polska. - 1999. - Vol.51. Suppl. II. - P.II-205. (Здобувачем проведено ехокардіографічне обстеження пацієнтів, оформлення тез.)

  21. Yagensky A., Fedorov Yu.. Age-related changes in diastolic transmitral flow dispersion. // Eur. J. Echocardiography. - 1999. - Abstr. Suppl. - P.S6. (Здобувачем запропонована методика, проведене допплерехокардіографічне обстеження.)

  22. Yagensky A.V., Nahrebetsky V.A.. Effects of irbesartan and ramipril on internal carotid artery blood flow in elderly hypertensives // J. Renin-Angiotensin-Aldosterone Syst. - 2000. - Vol.1. - P.100. (Здобувачем проведено клінічне обстеження, оцінку впливу препаратів на АТ та параметри центральної гемодинаміки.)

  23. Yagensky A., Tseluiko V., Dukhnevych L., Shaguta Yu., Nahrebetskyi V. Effects of irbesartan, enalapril and ramipril on systemic hemodynamics and internal carotid artery blood flow in elderly hypertensive patients // Abstracts of 10th European Meeting on Hypertension. - Goteborg. - 2000. - S189. (Здобувачем проведено клінічне обстеження, оцінку впливу препаратів на АТ та параметри центральної гемодинаміки.)

  24. Yagensky A., Dukhnevych L., Nahrebetsky V., P'yatokha V. Effects of enalapril and irbesartan on internal carotid artery blood flow in elderly hypertensive patients. // Abstract book of 18th Scientific Meeting of the International Society of Hypertension. - Chicago. - 2000. - P.S166. (Здобувачем проведено клінічне та ехокардіографічне обстеження.)

  25. Yagensky A., Tseluiko V., Fedorov Yu., Dukhnevych L., Romaniv M. Intraventricular and intraatrial diastolic transmitral flow velocities distribution in patients with arterial hypertension // Abstracts of 11th European Meeting on Hypertension. - Milan. - 2001. - P. S301. (Здобувачем запропонована методика, проведено допплерехо-кардіографічне обстеження, аналіз результатів.)

  26. Yagensky A.V., Tseluiko V.I., Fedorov Yu.V., Samborskyi T.G. Transmitral diastolic flow distribution in healthy individuals: influence of age // J. Heart Disease. - 2001. - Vol.2. - P.436. (Здобувачем запропонована методика, проведене допплерехокардіографічне обстеження.)

  27. Yagensky A., Tseluiko V., Fedorov Yu., Kostyk S., Dukhnevych L. Atrial fibrillation in patients with clinical signs of heart failure due to arterial hypertension // Abstracts of 19th Scientific Meeting of the International Society of Hypertension, 12th European Meeting on Hypertension. - Prague. - 2002. - P. S219. (Здобувачем поведено клінічне та ехокардіографічне обстеження хворих, статистична обробка результатів.)