Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Акушерство та гінекологія


Терентюк Вадим Георгійович. Постуральні реакції в III триместрі вагітності при гіпертензивних станах : Дис... канд. мед. наук: 14.01.01 / Київська медична академія післядипломної освіти ім. П.Л.Шупика. — К., 2003. — 176арк. : рис. — Бібліогр.: арк. 158-176.



Анотація до роботи:

Терентюк В.Г. Постуральні реакції в ІІІ триместрі вагітності при гіпертензивних станах. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.01 – акушерство та гінекологія. – Київська медична академія післядипломної освіти ім. П. Л. Шупика МОЗ України, Київ, 2004.

Досліджені особливості центральної та периферичної гемодинаміки, фазові показники серцевої діяльності в ІІІ триместрі при неускладненому перебігу вагітності та у разі гіпертензивних станів. На підставі результатів дослідження обґрунтована необхідність визначення параметрів гемодинаміки у різних положеннях тіла вагітної. Встановлений вплив гемодинамічної складової на перинатальні наслідки.

Запропоновано та впроваджено науково обґрунтовану схему дослідження серцево-судинної системи у вагітних в ІІІ триместрі за допомогою постуральних функційних навантажень, запроваджений в клінічну практику індекс волемії. Розроблені критерії клінічної діагностики гіповолемічного синдрому. Доведена доцільність корекції гіповолемії у вагітних з різними типами гемодинаміки та позитивні наслідки у разі відновлення судинного об’єму у таких жінок.

В дисертації наведені дані про особливості гемодинаміки у вагітних в ІІІ триместрі у разі АГ, вплив постурального компоненту на формування гемодинамічного типу. На підставі програми дослідження системи кровообігу у вагітних, доведена доцільність корекції гіповолемії для попередження ускладнень та покращання наслідків вагітності і пологів для жінок з АГ та їх новонароджених.

  1. Серед станів з симптомом артеріальної гіпертензії у вагітних найчастішими є прееклампсія, НЦА за гіпертонічним типом, гіпертонічна хвороба, ниркові гіпертензії та їх поєднання, звичайно на фоні іншої соматичної і генітальної патології, обтяженого акушерсько-гінекологічного анамнезу та ускладнень вагітності.

  2. Позиційний вплив на гемодинаміку, зумовлений зміною анатомічних взаємовідносин та перерозподілом судинного об’єму під впливом сили тяжіння, зареєстрований у 60-80% вагітних в останньому триместрі, має ряд суттєвих ознак, які потребують від організму жінки компенсаторного напруження (підвищення ЗПОС в положенні лежачи на спині, підвищеної роботи серця в ортопозиції). У положенні на лівому боці ЗПОС та робота серця найбільш збалансовані, а системний кровоток максимальний.

  3. За даними реографії незалежно від нозологічної форми виявлено 3 типи гемодинаміки – гіперкінетичний, гіпокінетичний та еукінетичний. При кожному з них можливі гіпер- та гіповолемічні стани. Найбільш несприятливим є варіант гіповолемії при гіпокінетичному типі гемодинаміки.

  4. Вірогідними маркерами гіповолемічного синдрому, що характеризується зростанням різниці гемодинамічних показників при зміні положення тіла у осіб з різними механізмами судинної адаптації, є стійка тахікардія у положеннях лежачи на спині та стоячи на тлі підвищеного АТ, індекс волемії (ІВ=САТ*ЧСС*10-4) перевищує 1,0.

  5. Гіповолемія значною мірою сприяє гіпотензивному постуральному синдрому. Вагітні з гіпокінетичним типом за наявності ознак гіповолемії, діагностованої впровадженням індексу волемії, потребують додаткових лікувальних заходів спрямованих на відновлення судинного об’єму та реологічних показників крові.

  6. Застосування реогемокорегуючих засобів (реополіглюкін, рефортан та інш.) у ІІІ триместрі в комплексі терапії таких вагітних сприяє поліпшенню перебігу вагітності до настання пологів, зменшенню частоти ускладнень пологів, покращанню виходів вагітності для новонародженого, а саме аномалій пологової діяльності з 42,9±13,2% до 10,0±6,7%, підвищенню середньої бальної оцінки за шкалою Апгар з 7,1±0,3 до 8,2±0,3. Вагітні ІІІ-Б групи, у яких проведена корекція судинного об’єму, за часткою гіпоксичних уражень плода та патологічних пологів не відрізнялись від контролю.

Публікації автора:

  1. Леуш С.С., Терентюк В.Г. Програма попередження гестозу і кризових станів у третьому триместрі // Збірник наукових праць співробітників КМАПО ім. П.Л. Шупика. – Київ, 2000. – Випуск 9, книга 1. – С. 541–550 (автором досліджені параметри гемодинаміки у вагітних, проаналізовані отримані результати, проведено статистичну обробку, підготовка до друку).

  2. Леуш С.С., Терентюк В.Г., Карпук П.И. Синдром нижней полой вены у беременных // Український медичний часопис. – 2002. – № 6. – С. 56–59 (автором особисто проведено набір матеріалу, проаналізовані результати дослідження, приймав участь у статистичній обробці даних та підготовки до друку).

  1. Леуш С.С., Терентюк В.Г. Гемодинамічна складова постуральної відповіді у жінок за неускладненим перебігом вагітності в ІІІ триместрі // Ліки України. – 2003. – № 2. – С. 20–22 (автором проведено набір матеріалу, проаналізовані результати дослідження, статистична обробка, підготовка до друку).

  2. Терентюк В.Г. Показники гемодинаміки у вагітних в ІІІ триместрі із гіпертензивними розладами та діагностика гіповолемічного синдрому // Збірник наукових праць Асоціації акушерів гінекологів України. – К.: Інтермед, 2003. –
    С. 535–539.

  3. Патент № 53152А, затв. 15.01.2003 р., бюл. № 3; МПК 7 А61В10/00. Спосіб прогнозування розвитку гестозу / Леуш С.С., Якуб М., Терентюк В.Г., Олійник Ю.В. (автор здійснив набір матеріалу стосовно гемодинамічних показників у вагітних в ІІІ триместрі, провів аналіз даних).

  4. Патент № 63660А, затв. 15.01.2004 р., бюл. № 1; МПК 7 А61В10/00. Спосіб прогнозування гіповолемії у вагітних / Леуш С.С., Терентюк В.Г. (приймав участь в розробці методу, особисто провів клінічні дослідження, аналіз отриманих даних).