Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Фінанси, грошовий обіг і кредит


Лащак Віктор Васильович. Посилення регулюючої і стимулюючої функцій механізму прямого оподаткування суб'єктів ринкової економіки : дис... канд. екон. наук: 08.04.01 / Державна податкова адміністрація України. Академія держ. податкової служби України. — Ірпінь, 2006. — 203арк. : табл. — Бібліогр.: арк. 181-192.



Анотація до роботи:

Лащак В.В. Посилення регулюючої і стимулюючої функцій механізму прямого оподаткування суб’єктів ринкової економіки. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.04.01 – фінанси, грошовий обіг і кредит. – Інститут регіональних досліджень НАН України. – Львів, 2006.

Дисертація присвячена дослідженню теоретичних і науково-практичних питань розвитку механізму прямого оподаткування в Україні, посилення його регулюючого та стимулюючого впливу на економічну динаміку. Розроблені пропозиції стосовно удосконалення механізму стягнення основних прямих податків, вирішення прикладних проблем переорієнтації системи прямого оподаткування із переважно фіскального інституту на інститут з органічним поєднанням фіскальної, регулюючої та стимулюючої складових.

Обґрунтовано, що завданням удосконалення управління системою прямого оподаткування на сучасному етапі є реалізація дієвих заходів щодо подальшого розширення бази оподаткування. Необхідно спромогтися, аби зменшилася частка збиткових підприємств та знизився рівень “тінізації”, забезпечити подальше випереджальне зростання доходів населення порівняно з темпами зростання ВВП. Орієнтирами реформування системи прямого оподаткування в Україні повинні стати: забезпечення виконання системою прямого оподаткування усіх властивих податкам функцій; стимулювання динамічного розвитку економіки і промисловості; орієнтація податкової системи на стимулювання структурної перебудови економіки; заохочення інвестиційної та інноваційної діяльності; стимулювання розвитку зайнятості та самозайнятості; підвищення добробуту населення та розвитку людського капіталу; забезпечення збільшення податкового навантаження на забруднювачів навколишнього природного середовища. Запропоновані методики моделювання податкових ставок, прогнозування податкових надходжень та оцінки впливу прямих податків на ціни виробників.

Основні результати дисертаційного дослідження апробовані, висвітлені у наукових фахових виданнях та впроваджені в практику роботи органів державної влади та управління.

  1. У процесі реформування вітчизняної економіки в Україні була створена нова система оподаткування, яка за принципами побудови відповідає європейським стандартам, але принципово відрізняється від них за формами управління процесами справляння податків, методами нарахування величини податків, характером соціально-економічних відносин, що виникають між державою і платниками податків.

  2. Протягом останніх років у вітчизняній системі оподаткування започаткувались прогресивні тенденції в напрямах посилення ролі прямого оподаткування в забезпеченні ефективного розвитку національної економіки. Однак в цілому структура податків залишається недосконалою, потребує запровадження нових механізмів справляння податків, спрямованих на реалізацію розподільчих і стимулюючих функцій прямого оподаткування.

  3. Стратегічним напрямом у формуванні державної політики прямого оподаткування юридичних і фізичних осіб повинно стати забезпечення переходу від переважно фіскальних до регулюючих і стимулюючих функцій податків. Реалізація такого напряму спроможна забезпечити зменшення частки збиткових підприємств, зниження рівня тіньової економічної діяльності, що в кінцевій формі створює можливості для розширення бази оподаткування, активізації підприємницької діяльності.

  4. Реформування системи прямого оподаткування в напрямах посилення регулюючих і стимулюючих функцій прямих податків повинно здійснюватись в контексті зменшення податкового навантаження на економіку, удосконалення способів адміністрування податків, оптимізації структури податків, усунення причин зростання податкової заборгованості.

  5. Для посилення впливу регулюючих і стимулюючих функцій прямого оподаткування на забезпечення сталого розвитку національної економіки в роботі запропоновано:

звільнити від оподаткування прибуток юридичних осіб, який інвестується в межах України;

уточнити і обмежити область використання пільг в оподаткуванні прибутку підприємств при одночасному посиленні контролю за цільовим використанням наданих пільг;

ввести диференційовані ставки оподаткування прибутку підприємств в залежності від рівня рентабельності його виробництва;

дозволити використання неоподаткованого мінімуму при оплаті податку на прибуток підприємств в залежності від кількості працюючих;

запровадити механізми надання податкових канікул (строком на 2–3 роки) для новостворених малих та середніх підприємств, діяльність яких має інноваційний характер;

перейти від прибуткового податку фізичних осіб до оподаткування сім’ї;

забезпечити достовірний облік нерухомості та ввести податок на майно юридичних і фізичних осіб, виходячи із його ринкової вартості;

забезпечити прозорий механізм справляння прямих податків та їх використання у вітчизняній економіці.

  1. Запропоновані в дисертації моделі визначення прогнозних величин основних видів прямих податків в залежності від змін в макроекономічній ситуації в країні є основою для обґрунтування державної податкової політики.

  2. Прогнозні оцінки можливих надходжень в бюджет від прямого оподаткування юридичних і фізичних осіб обумовлюють доцільність вдосконалення вітчизняної податкової системи в напрямах максимального використання регулюючих і стимулюючих функцій прямих податків.

Публікації автора:

У фахових виданнях:

  1. Лащак В.В. Посилення стимулюючої ролі прямого оподаткування на інноваційний розвиток промисловості // Теорії мікро-макроекономіки: збірник наукових праць АМУ МОН України. Випуск 19 (відп. ред. д.е.н., проф. Ніколенко Ю.В.). – 2005. – С. 279-286.

  2. Лащак В.В. Удосконалення системи прямого оподаткування в Україні // Фінанси України. – 2004. – № 11. – С. 26-32.

  3. Лащак В.В. Оподаткування інноваційних підприємств // Проблеми науки. – 2004. – № 11. – С. 34-39.

  4. Лащак В.В. Напрями подальшого удосконалення підсистеми прямого оподаткування в Україні // Науковий вісник Національної академії державної податкової служби України. – 2004. – № 4. – С. 120-128.

  5. Лащак В.В. Стратегічні напрямки прямого оподаткування // Науковий вісник Буковинського державного фінансово-економічного інституту. Вип. 5. Економічні науки (ред. кол.: д.е.н., проф. Василик О.Д. та ін.). – Чернівці, 2004. – С. 327-331.

У інших виданнях:

  1. Лащак В.В., Левчук Н.І. Реформування системи прямого оподаткування в умовах ринкових трансформацій // Розвиток фінансової системи України в умовах ринкових трансформацій: Збірник матеріалів ІІ Всеукраїнської науково-практичної конференції вчених, викладачів та практичних працівників (ред. кол.: д.е.н., проф. Юрій С.І. та ін). – Вінниця: ВІЕ ТАНГ МОН України, “Ландо ЛТД”, 2004. – С. 46-52. Особистий внесок здобувача: проведено аналіз механізму дії прямих податків на економічний розвиток та сформульовані принципи побудови системи прямого оподаткування.

  2. Лащак В.В. Перспективи цінового контролю та окремі аспекти впливу прямого оподаткування на механізм ціноутворення // Бюлетень Державної інспекції з контролю за цінами. – 2004. – Випуск 3. – С. 26-27.

  3. Данилов О.Д., Лащак В.В. Вдосконалення взаємодії органів контрольно-ревізійного управління та державної податкової служби // Податкова політика в Україні та її нормативно-правове забезпечення: збірник наукових праць і матеріалів науково-практичної конференції (1-2 грудня 2000 р.). – Ірпінь: АДПС України, 2000. –С. 21-24. Особистий внесок здобувача: визначені методичні рекомендації аналізу ефективності взаємодії органів контрольно-ревізійної та податкової служб.