Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Сільськогосподарські науки / Селекція рослин


Гордієнко Валентина Василівна. Потенціал складових національної колекції картоплі у створенні форм, придатних для генеративного розмноження : дис... канд. с.-г. наук: 06.01.05 / Інститут картоплярства УААН. — Немішаєве, 2007. — 278арк. : табл. — Бібліогр.: арк. 241-255.



Анотація до роботи:

Гордієнко В.В. Потенціал складових національної колекції картоплі у створенні форм, придатних для генеративного розмноження.- Рукопис. Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук за спеціальністю 06.01.05 – селекція рослин.- Інститут рослинництва ім. В.Я.Юр'єва УААН, Харків, 2007.

В дисертації викладені результати експериментальних досліджень, за узагальненням яких визначено цінність складових генофонду картоплі для генеративного розмноження культури. Встановлено, що за першим критерієм добору форм, придатних для вирощування картоплі з ботанічного насіння, виділення зразків з добрим та рясним квітуванням - особливу цінність мають дигаплоїди. Нижчий прояв ознаки виявлено у міжвидових гібридів і ще менший у сортів. За багаторічними даними виділено форми, перспективні для проведення наступних етапів дослідження.

Ще менша частка опрацьованого матеріалу характеризується добрим ягодоутворенням. Незважаючи на високу гомозиготність дигаплоїдів, через низький прояв у них цієї ознаки вони визнані безперспективними для генеративного розмноження картоплі. Кращий прояв ягодоутворення мають сорти. Виявлено вплив на інтенсивність проходження процесу біологічних особливостей зразків, метеорологічних умов та їх взаємодії. Ще вищим проявом ознаки характеризуються міжвидові гібриди. Встановлено, що добре квітування далеко не завжди поєднується у них з рясним ягодоутворенням. За масою 1000 насінин порівняно з сортами невелику перевагу мають міжвидові гібриди, чого не можна відмітити стосовно обнасіненості ягід.

Як правило, максимальна схожість ботанічного насіння має місце в наступний рік після його виділення з ягід або через рік. Покращання цього процесу та росту сіянців можна досягти зволоженням насіння в розчині параамінобензойної кислоти з концентрацією 0,05% та експозицією шість годин. Дещо менший ефект має замочування його у воді на 48 годин.

Встановлено розщеплення серед потомків від самозапилення сортів, міжвидових гібридів за морфологічними та агрономічними ознаками. Водночас, створені форми з високим проявом останніх, що дозволило передати кращу гібридну популяцію до Державного сортовипробування під назвою Престиж F1.

В дисертації наведено теоретичне узагальнення і практичне вирішення важливого наукового завдання, що виявляється в обґрунтуванні можливості і перспективності виділення форм для генеративного розмноження картоплі, включаючи всі етапи цього складного процесу: визначення сортів, міжвидових гібридів, дигаплоїдів з добрим квітуванням, зав’язуванням ягід, їх обнасіненістю; встановлення оптимальних строків зберігання виділеного насіння без зниження схожості та способів поліпшення цього процесу; визначення втрат на кожному з етапів отримання сіянців першого року; виділення форм, що не мають розщеплення за морфологічними ознаками, перспективних за стійкістю проти хвороб; визначення гібридів, сортів з високим проявом основних агрономічних ознак серед потомства від самозапилення та впровадження цінного матеріалу в селекційні програми, що має важливе значення при створенні сортів картоплі з високими господарсько цінними показниками.

  1. Встановлено, що близько половини сортів, які залучені в дослідження, не квітують. Виявлений значний вплив на прояв ознаки зовнішніх умов років проведення експерименту (середній бал квітування у сортів за ними різнився на 3,6, міжвидових гібридів – 3,5, а дигаплоїдів – 4 бали), біологічних особливостей опрацьованих форм (середнім проявом ознаки 7,5 бала і вище характеризуються сорти: Обрій, Assia, Димок, Українська рожева, Західна, 14 міжвидових гібридів і 12 дигаплоїдів).

  2. Доведено, що частка сортів, у яких відсутнє ягодоутворення залежно від специфічності умов за роками знаходиться в межах 61,2-96,1%, міжвидових гібридів – 48,9-92,5%, а дигаплоїдів – 73,0-100%. Виділено 21 сорт (2,3% від залучених в дослідження), дев’ять міжвидових гібридів (4,7%) з середнім балом ягодоутворення 3,8 та вище. Встановлена слабка (або близько цього) негативна залежність між кількістю середніх багаторічних даних сортів з рясним ягодоутворення і коефіцієнтом істотності за кількістю опадів, ГТК.

  3. Виявлено, що в сортів коефіцієнт кореляції між проявом квітування і ягодоутворення змінюється за роками від 0,05 до 0,79, проте, за винятком 2001, 2002 років така залежність середня. І, навпаки, у міжвидових гібридів крім 2002, 2004 років величина коефіцієнту кореляції слабка і за винятком 1996, 2003 років - від’ємна. Протилежна залежність виявлена між квітуванням і ягодоутворенням у міжвидових гібридів з високим проявом останнього показника: значення коефіцієнту кореляції за всі роки додатні, і крім цього в 1994, 1995, 2002 роках – середні.

  4. Поміж сортів найвищою обнасіненістю ягід характеризується сорт Закарпатська (283 шт./ягоду), а мінімальною – Водограй (88 шт./ягоду). Встановлено, що прояв ознаки залежить від зовнішніх умов. У згаданих сортів коефіцієнт варіації відповідно склав 28,3 і 58,2%. Найнижча середня обнасіненість ягід виявлена в 2000 році (92 шт./ягоду), а найвища – 2004 році (229 шт./ягоду) з лімітами прояву ознаки 15-221 шт./ягоду (2000р.) і 37-395 шт./ягоду (1995 р.). Близькі значення мають міжвидові гібриди.

  5. Як правило, максимальна схожість ботанічного насіння спостерігається в наступний рік після його виділення з ягід або через рік. Покращання цього процесу та росту сіянців (до 2,9 разу) можна досягти зволоженням насіння в розчині параамінобензойної кислоти з концентрацією 0,05% і експозицією 6 годин та замочуванням його у воді на 48 годин.

  6. Встановлено вплив на проростання ботанічного насіння і одержання сіянців першого року біологічних особливостей вихідних форм, зовнішніх умов, специфічності етапів виконання досліджень. Вищий ступінь гетерозиготності, а отже і гетерозисності міжвидових гібридів обумовив більш успішне, порівняно з сортами, одержання у них сіянців від самозапилення. У виділених гібридів отримано більше 40% сіянців від висіяного насіння, а у сортів лише в межах 30%.

  7. Виявлено розщеплення серед потомків від самозапилення сортів, міжвидових гібридів за забарвленням шкірки бульб у 50,3% популяцій. Встановлений генетичний контроль ознаки, який у гібрида 90.666/2 визначається генотипом RR…Dd. Лише незначна (до 5%) частка потомків залучених в дослідження форм, має довгі столони. Аналогічне відноситься до вищеплення сіянців з видовжено-овальною, плоско-округлою, овально-вуглуватою і округло-вуглуватою формою бульб та глибоким заляганням вічок.

  8. Потомство міжвидового гібрида 90.676/52 і сорту Гранат характеризується високою (7,4 і 7,3 бала) стійкістю проти фітофторозу, що забезпечує їм особливу цінність для практичного використання в цьому відношенні. На прояв симптомів вірусних хвороб серед сіянців впливають біологічні особливості вихідних форм, умови їх вирощування та спосіб одержання. Прямий висів в грунт дозволяє значно (майже у 7 разу) знизити прояв вірусних хвороб серед сіянців.

  9. Встановлено, що продуктивність потомства міжвидових гібридів, сортів залежить від генетичних особливостей вихідних форм і зовнішніх умов. Доведено, що вираження показника в матеріалі другого бульбового покоління вище ніж першого. Це пояснюється меншою масою садивних бульб при закладанні останнього. Середньопопуляційне значення продуктивності більшості гібридів переважає рівень прояву ознаки умовного стандарту, а у зразків 90.35с448, 90.662/15, 85.511с12 це перевищення відповідно склало 1,2; 1,6; 1,6 разу. Безперспективним для генеративного розмноження є потомство сортів, особливо Gitte, Granola, у яких середнє багаторічне значення у 1,3 разу нижче, ніж в умовного стандарту.

  10. Залежно від генетичного контролю ознаки у вихідних форм, зовнішніх умов і бульбових поколінь виявлено специфічність міжвидових гібридів за проявом кількості бульб під кущем. Ефективним генетичним контролем ознаки характеризуються гібриди 83.58с52, 90.35с448, 90.662/15 і, особливо, 86.748с22 з середньопопуляційним значенням показника 12 шт./кущ і більше, а у останнього - 13,6 шт./кущ. Поряд із стабільністю прояву ознаки за роками (коефіцієнт варіації у гібрида 86.39с14 склав 1,4%) встановлено значний вплив на вираження показника зовнішніх умов (прояв показника у гібрида 90.690/61 сягнув 42%). Серед матеріалу другого бульбового покоління прояв ознаки значно вищий. Дані статистичної обробки результатів експерименту свідчать про додатну величину критерію істотності між середньопопуляційним значенням у всіх гібридів, за винятком трьох, і умовного стандарту. Водночас, вона нижча від табличного навіть на рівні значущості 0,05.

  1. Порівняно з іншими агрономічними ознаками, встановлено нижчий потенціал опрацьованого матеріалу, за середньою масою товарної бульби. Доведений менший прояв ознаки в матеріалі першого бульбового покоління порівняно з другим. Водночас, за багаторічними даними встановлено можливість виділення гібридів, що мають невелику частку потомства з масою бульб 50г і менше і відносно високу з величиною більше 90г, наприклад, гібрид 90.35с448. Особливістю окремих гібридів (83.47ф7, 90.676/52, 90.690/61) є від’ємна різниця між середньопопуляційною масою товарних бульб потомства і умовного стандарту на рівні значущості 0,05. Близькі дані виявлені у сортів.

  2. Доведено високу цінність окремих гібридів за проявом умісту крохмалю у потомства, наприклад, у гібридів 90.676/52, 83.58с52, що обумовлено малою часткою низькокрохмалистих сіянців (4,6; 4,7%), наявністю у більшої половини опрацьованих форм (58%) потомства з високим (більше 24%) умістом крохмалю, а у шести гібридів вищим середньопопуляційним проявом ознаки ніж в умовного стандарту. Лише у одного гібрида ця різниця була істотною і від’ємною (90.35с448). Водночас, додатне та суттєве її значення мають гібриди 90.662/15, 90.676/52. Встановлений неоднаковий контроль адаптивного потенціалу вихідних форм за ознакою: відмінність середнього значення вмісту крохмалю за роками у гібрида 86.39с14 склала 0,2%, 85.511с12 – 5,2%. У всіх залучених в дослідження сортів середньопопуляційний прояв ознаки нижчий ніж в умовного стандарту.

  3. Виявлено високий потенціал більшості гібридів і сортів за стійкістю потомства проти мозаїчного закручування листків і зморшкуватої мозаїки, що проявляється у малій частці потомків з низькою резистентністю і великій з дуже високою; значному (часто більше 8 балів) середньопопуляційному прояву ознак та за рідким винятком, перевищення його над умовним стандартом.

Публікації автора:

  1. Ряба В.В. Деякі аспекти визначення форм картоплі, придатних для вирощування з використанням ботанічного насіння // Картоплярство. – Вип.28. – Київ. – 1998. – С.86-90.

  2. Подгаєцький А.А., Гордієнко В.В. Аналіз складових генофонду картоплі за придатністю для вирощування з використанням ботанічного насіння. // Картоплярство. – Вип.30. – Київ. – 2000. – С. 113 - 117117 (авторство 75%, отримання даних, їх аналіз, формулювання висновків).

  3. Гордиенко В.В. Расщепление форм картофеля по некоторым хозяйственным признакам генеративного потомства // Овочівництво і баштанництво. – Харків, 2003. – С. 87 - 90.

  4. Подгаецкий А.А., Гордиенко В.В. Эффективность способов подготовки ботанических семян картофеля к посеву // Картофелеводство: Сб. науч. тр. – Минск, 2007. - Т.12, - С. 320 – 327 (авторство 75%, отримання даних, їх аналіз ).

  5. Подгаецкий А.А., Гайдук В.С., Ряба В.В. Характеристика мирового сортимента сортов картофеля по полевой устойчивости к фитофторозу// Селекция картофеля на устойчивость к фитофторозу в комплексе с другими признаками. Тезисы докладов международного совещания 13 – 15 июля 1994 г. – Немешаево – Оброшино. – 1994.- С. 43 (авторство 65%, отримання даних, написання тез).

  6. Гордієнко В.В. Розвиток генеративних органів у деяких складових генофонду картоплі // Наукові основи ведення картоплярства України в ринкових умовах. Матеріали конференції молодих вчених та спеціалістів. –Немішаєво. - 1996. - С. 8.

  7. Подгаецкий А.А., Ряба В.В. Пригодность сложных межвидовых гибридов для выращивания картофеля из ботанических семян // Актуальные проблемы современного картофелеводства. Матер. межд. конференции, посвященной 90 – летию со дня рождения академика П.И. Альсмика. – Бел. НИИК, Минск-Самохваловичи. – 1997. – С. 3636 (авторство 80%, отримання даних, їх аналіз).

  8. Подгаецкий А.А., Гордиенко В.В. К вопросу о возможности выращивания картофеля с использованием ботанических семян // Новое в семеноводстве картофеля. Мат-лы науч. практ. конференции посвященной 90-летию ученого – семеновода И.И.Адамова. – Минск. – 2000. – С. 69 (авторство 75%, отримання даних, їх аналіз).

  9. Гордієнко В.В. Характеристика складових генофонду картоплі за квітуванням та ягодоутворенням // Современные проблемы генетики, биотехнологии и селекции растений. Сб. тезисов 2-й международной конференции молодых ученых. – Харьков. – 2003. - С. 140 - 141.

  10. Подгаєцький А.А., Гордієнко В.В. Втрати матеріалу на різних етапах вирощування сіянців першого року картоплі // Аграрний форум – 2007: Матер. наук.-практ. конференції молодих вчених, присвяченої 30-ї річниці Сумського національного аграрного університету. – Суми.: ВТД „Університетська книга”, 2007. – Ч.1. – С. 113 – 114 (авторство 80%, отримання даних, їх аналіз).