Одушкіна Наталія Вікторівна. Поєднане застосування гальванічного струму з антибіотиками в комплексному лікуванні одонтогенних запальних захворювань у дітей : Дис... канд. наук: 14.01.22 - 2008.
Анотація до роботи:
Одушкіна Н.В. Поєднане застосування гальванічного струму з антибіотиками в комплексному лікуванні одонтогенних запальних захворювань у дітей. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.22 – стоматологія. Вищий державний навчальний заклад України „Українська медична стоматологічна академія” МОЗ України. – Полтава, 2008.
Розроблено комплексний метод лікування одонтогенних запальних захворювань у дітей з поєднаним застосуванням гальванічного струму з антибіотиками, який значно підвищує ефективність лікування одонтогенних захворювань. Запропонований метод сприяє нормалізації загального стану, основних клініко-лабораторних показників, зменшенню симптомів ендотоксикозу на 3-ю добу лікування. Розроблений метод лікування сприяє створенню тривалих терапевтичних концентрацій антибіотика в зоні запалення. За рахунок перерозподілу антибіотика в організмі знижується ризик виникнення алергічних реакцій. Поєднане застосування гальванічного струму з антибіотиками сприяє ерадикації гнійної рани від патогенної мікрофлори на 2-у добу в 45,9 % пацієнтів, на 5-у – в 100 % хворих. Традиційна антибактеріальна терапія сприяє очищенню рани у 18,2 % та в 95,5 % хворих відповідно. Метод лікування оптимізує строки загоєння гнійної рани, стимулює утворення клітинних диферонів, характерних для фази проліферації. Середня швидкість загоєння рани складає 31±1,9 мм2/добу, серед хворих з традиційним лікуванням - 20,9±7,8 мм2/добу.
Дисертаційна робота є однією з ланок численних досліджень, що присвячені вирішенню актуального завдання стоматології – лікування запальних захворювань щелепно-лицьової ділянки у дітей, та спрямована на підвищення ефективності лікувальних заходів. Проведені клініко-лабораторні дослідження підтверджують високий позитивний клінічний ефект поєднаного застосування гальванічного струму з антибіотиками в комплексній терапії гострих одонтогенних запальних захворювань та дають право рекомендувати для широкого застосування запропонований метод лікування.
1. Поєднане застосування гальванічного струму з антибіотиками значно впливає як на динаміку загального стану, так і на лабораторні показники. Це проявляється в нормалізації клінічних симптомів захворювання на 3-ю добу лікування у 45,8 % хворих з одонтогенною флегмоною та в 65,0 % хворих з гострим гнійним періоститом; нормалізації лейкоцитарного індексу інтоксикації на 3-ю добу лікування з 2,14±0,40 у.о. до 0,72±0,10 у.о. (Р < 0,05) у хворих на гнійний періостит та з 2,22±0,49 у.о. до 0,87±0,09 у.о. (Р < 0,05) у хворих на одонтогенну флегмону; в достовірному зниженні (Р < 0,05) рівня молекул середньої ваги на 5-у добу лікування з 0,38±0,032 у.о. до 0,29±0,015 у.о. у хворих з флегмоною та з 0,36±0,026 у.о. до 0,28±0,016 у.о. у хворих з гнійним періоститом.
2. При цитологічному дослідженні гнійних ран встановлено, що поєднане застосування гальванічного струму з антибіотиками в комплексному лікуванні запальних захворювань щелепно-лицьової ділянки у дітей сприяє зменшенню нейтрофілів у 2 раза, лімфоцитів – у 3,1 раза на 5-ту добу порівняно з традиційним лікуванням, щільність епітеліальних та фібробластичних диферонів у 2,5 та 5,57 раза вище, ніж при традиційному лікуванні.
3. Розроблено планіметричний метод дослідження гнійних ран м’яких тканин за допомогою програми, яка написана мовою С# та працює на платформі Microsoft.NET. Спосіб визначення площі відрізняється від інших методів планіметрії значним зниженням трудомісткості, високою точністю результатів, достовірністю, високою повторюваністю, що заснована на застосуванні алгоритму заливки, та наглядністю отриманої інформації після оброблення результатів. Планіметричне дослідження виявило, що середня швидкість загоєння гнійних ран пацієнтів з одонтогенною флегмоною контрольної групи складає 20,9±7,8 мм2/добу. У хворих основної групи середня швидкість загоєння ран вища та складає 31,0±1,9 мм2/добу (Р=0,17).
4. Розроблено та впроваджено в клінічну практику метод лікування одонтогенних запальних захворювань щелепно-лицьової ділянки у дітей шляхом внутрішньовенного введення антибіотиків та одночасної гальванізації зони запалення (Деклараційний патент України на корисну модель № 19156).
5. Виявлено, що поєднане застосування гальванічного струму з антибіотиками сприяє ерадикації гнійної рани від патогенної мікрофлори вже на 2-у добу в 45,9 % хворих, на 5-у – у 100 % хворих. Традиційне проведення антибактеріальної терапії сприяє очищенню рани лише у 18,2 % хворих на 2-у добу та в
95,5 % - на п’яту. Запропонований метод лікування в 2 – 5 разів підвищує концентрацію антибіотика в слині, створюючи тривалі терапевтичні концентрації препарату у вогнищі запалення.
6. Проведення порівняльної оцінки результатів лікування дітей з одонтогенними запальними захворюваннями щелепно-лицьової ділянки підтверджує ефективність запропонованого методу лікування, що приводить до скорочення термінів стаціонарного лікування пацієнтів з одонтогенною флегмоною на 2,35±0,27 ліжко/діб, пацієнтів з гострим гнійним періоститом - на 0,5±0,28 ліжко/діб і дозволяє досягнути позитивного лікувального ефекту.
Публікації автора:
1. Комплексне лікування запальних захворювань щелепно-лицьової ділянки в дітей / В.І.Куцевляк, О.В.Любченко, Н.В.Одушкіна, У.А.Фесенко // Вестник физиотерапии и курортологии. – 2005. - Спецвыпуск. – С. 117-119. Здобувачу належить проведення діагностики та лікування хворих із запальними захворюваннями щелепно-лицьової ділянки шляхом поєднаного застосування гальванічного струму та антибіотиків, аналіз та узагальнення отриманих результатів, написання частини статті, в якій викладаються результати даного дослідження, формування висновків.
2. Куцевляк В.І., Одушкіна Н.В., Коваленко Н.І. Етіологія гострих запальних захворювань щелепно-лицьової ділянки в дітей // Експериментальна та клінічна медицина. – 2006. – № 3. – С. 183-185. Участь автора полягає в аналізі та узагальненні наукової літератури з етіології запальних захворювань щелепно-лицьової ділянки, проведенні діагностики та лікування пацієнтів з одонтогенними запальними захворюваннями, заборі матеріалу для бактеріологічного дос-лідження, визначенні антибіотикограми, написанні статті.
3. Куцевляк В.І., Одушкіна Н.В. Клініко-лабораторна характеристика гострих одонтогенних гнійно-запальних хвороб щелепно-лицьової ділянки в дітей // Український стоматологічний альманах. – 2006. - № 5. – С. 23-27. Автором проведено пошук та аналіз літературних джерел, підбір та лікування хворих, аналіз та узагальнення отриманих результатів, написання статті.
4. Куцевляк В.І., Одушкіна Н.В., Коваленко Н.І. Шляхи підвищення антибіотикотерапії в лікуванні одонтогенних запальних захворювань щелепно-лицьової ділянки в дітей // Експериментальна та клінічна медицина. – 2006. –
№ 4. – С. 62-65. Здобувач провів аналіз та узагальнення наукової літератури з проблеми лікування запальних захворювань щелепно-лицьової ділянки, проведено діагностику та лікування пацієнтів з одонтогенними запальними захворюваннями, сформульовано висновки, написана стаття.
5. Куцевляк В.І., Одушкіна Н.В. Гострі одонтогенні запальні процеси щелепно-лицьової ділянки в дітей // Проблеми медичної науки та освіти. – 2006. - № 4. – С. 89-94. Здобувач особисто провів пошук та аналіз літературних джерел, підбір та лікування хворих, узагальнив отримані результати, написав статтю.
6. Спосіб лікування запальних захворювань щелепно-лицьової ділянки у дітей / В.І. Куцевляк, Н.В. Одушкіна // Деклараційний патент на корисну модель № 19156, Україна, МПК А61В5/00 А61N1/30. – Заявка № 200603438; Заявл. 29.03.2006; Опубл. 15.12.2006. - Бюл. № 12. Здобувачем особисто здійснено патентно-інформаційний пошук, опрацьовано першоджерела, проведено розробку та апробацію способу лікування, оформлено заявку на деклараційний патент.
7. Одушкіна Н.В. Підвищення ефективності антибактеріальної терапії одонтогенних запальних процесів у дітей // Медицина третього тисячоліття: міжвузівська конф. молодих вчених. Харків, 17-18 січня 2006 р. - Харків, 2006. – С. 170-171.
8. Одушкіна Н.В. Мікробна етіологія одонтогенних запальних захворювань щелепно-лицьової ділянки у дітей // Сепсис: проблеми діагностики, терапії та профілактики: наук.-практ. конф. з міжнар. участю. Харків, 29-30 березня 2006 р. - Харків, 2006. - С. 173-175.
9. Сучасні підходи в лікуванні запальних захворювань щелепно-лицьової ділянки у дітей / В.І.Куцевляк, О.В.Любченко, Н.В.Одушкіна, У.А.Фесенко, Ю.О.Литовченко // Нові технології в стоматології і щелепно-лицьовій хірургії: Всеукр. наук.-практ. конф. Харків, 3-4 листопада 2006 р. - Харків, 2006. – С. 194-196.
10. Лечение воспалительных заболеваний челюстно-лицевой области у детей / В.И.Куцевляк, А.В.Любченко, Н.В.Одушкина, У.А.Фесенко // Новые технологии в стоматологии: ХІІ междунар. конф. челюстно-лицевых хирургов и стоматологов. Россия, Санкт-Петербург, 22-24 мая 2007 г. – Санкт-Петербург, 2007. – С. 124-125.
11. Куцевляк В.І., Одушкіна Н.В., Любченко О.В. Вплив поєднаного застосування гальванічного струму з антибіотиками на процеси регенерації гнійних ран // Стоматологія – вчора, сьогодні і завтра: наук.-практ. конф. з міжнар. участю. Харків, 8-9 листопада 2007 р. – Харків, 2007. – С. 51-52.