Мартинюк Олена Іванівна. Pозвиток міжгалузевої взаємодії у державному управлінні охороною здоров'я населення України : Дис... канд. наук: 25.00.02 - 2006.
Анотація до роботи:
Мартинюк О.І. Pозвиток міжгалузевої взаємодії у державному управлінні охороною здоров’я населення України. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата наук з державного управління за спеціальністю 25.00.02 – механізми державного управління. – Національна академія державного управління при Президентові України. – Київ, 2006. – 20 с.
У дисертації розроблено концептуально-методологічні засади удосконалення механізмів державного управління міжгалузевою взаємодією з охорони здоров’я в умовах глобальних суспільних трансформацій, еволюції суспільних потреб, потреб у перебудові галузі відповідно до міжнародних норм і стандартів.
Обгрунтовано та сформульовано принципи, які покладені в основу розробки державних управлінських рішень щодо міжгалузевої взаємодії з охорони здоров’я населення в Україні та тих, які базуються, як на засадах загальнодержавного управління, так і на засадах управління галуззю охорони здоров’я, а саме: орієнтованість державної політики на охорону здоров’я; міжгалузева співпраця, спрямована на охорону здоров’я; суспільне оточення, довкілля та цінності, спрямовані на забезпечення здоров’я населення; соціально-економічні детермінанти, умови та спосіб життя (чинники індивідуальної поведінки), спрямовані на збереження, зміцнення та відновлення здоров’я населення; переорієнтація галузі охорони здоров’я з медичної допомоги на охорону здоров’я населення в цілому.
Доведено, що найбільш прийнятною формою міжгалузевої взаємодії у державному управлінні та місцевому самоврядуванні з охорони суспільного здоров’я в сучасних умовах є організаційно-функціональна модель, що базується на теорії кластерів, а її організаційно-правовою формою є координаційні ради, асоціації та коаліції. Обґрунтовані принципи і методи організації та взаємодії асоціацій і коаліцій з метою підвищення ефективності державного управління і місцевого самоврядування щодо міжгалузевої взаємодії, спрямованих на покращення стану здоров’я населення в Україні.
Обґрунтований алгоритм розробки, схвалення та впровадження управлінських рішень з міжгалузевої взаємодії з охорони здоров’я населення органами державного управління та місцевого самоврядування.
Конкретизовано зміст окремих етапів алгоритму прийняття управлінських рішень в контексті міжгалузевої взаємодії (визначення пріоритетів, планування, організації, моніторування та контролю).
У дисертації наведені теоретичне узагальнення і нове вирішення наукового завдання, що виявляється у визначенні принципів, організаційно-функціональних особливостей, алгоритму формування державно-управлінських рішень з міжгалузевої взаємодії у державному управлінні охороною здоров’я населення відповідно до сучасних суспільних потреб в умовах трансформаційних процесів в Україні.
Проведене дослідження та узагальнення його результатів підтверджують, що поставлені завдання виконані, мета досягнута, отримані наукові результати, які характеризуються науковою новизною та практичним значенням, підтверджують гіпотезу дослідження. Результати дослідження дають змогу зробити певні висновки та запропонувати практичні рекомендації.
Аналіз наукових праць вітчизняних та зарубіжних учених, нормативно-правових актів вказує на те, що державне управління охороною здоров’я населення в Україні не відповідає суспільним потребам, про що свідчить незадовільний стан здоров’я населення, недосконалість механізмів фінансового захисту громадян на випадок захворювання, низька економічна ефективність діяльності галузі та недостатнє задоволення потреб громадян в охороні здоров’я та медичному забезпеченні. У суспільстві існує необхідність наукового обґрунтування, розробки, апробації та впровадження механізмів міжгалузевої взаємодії у державному управлінні охороною здоров’я населення, як ефективного засобу забезпечення прийнятного стану суспільного здоров’я, а також для реалізації “Концепції розвитку охорони здоров’я населення” (2000 р.) та національної програми “Міжгалузева комплексна програма “Здоров’я нації” на 2002-2011 роки”.
Основними чинниками ризиків, пов’язаних з незадовільним станом здоров’я населення в Україні, є стрімка суспільна стратифікація та істотне зниження життєвого рівня громадян, незадовільний стан навколишнього середовища, неадекватне суспільним потребам фінансування системи охорони здоров’я, соціально-психологічний стрес, дезадаптація населення до нових соціально-економічних умов, значне поширення основних факторів ризику (тютюнокуріння, наркоманія, алкоголізм тощо), недостатній контроль за якістю та безпекою харчових продуктів. Державне управління щодо усунення негативного впливу цих чинників потребує міжгалузевої взаємодії.
Обґрунтовано, що в основу розробки засад міжгалузевої взаємодії в державному управлінні охороною здоров’я населення в Україні доцільно покласти такі принципи: орієнтованість державної політики на охорону суспільного здоров’я; пріоритетність міжгалузевої співпраці; спрямованість суспільного оточення, довкілля та суспільних цінностей на забезпечення охорони здоров’я населення; спрямованість соціально-економічних факторів, умов та способу життя як чинників індивідуальної поведінки на збереження, зміцнення та відновлення індивідуального і суспільного здоров’я; переорієнтованість галузі охорони здоров’я із суто медичної допомоги на охорону здоров’я населення в цілому.
Міжгалузева взаємодія в державній політиці з охорони здоров’я населення базується на засадах соціальної рівності, гуманізму та солідарності. Гуманістичне спрямування соціально-гуманітарної політики і демократичне – загальнодержавної політики в Україні вимагає дотримання принципів соціальної справедливості, солідарності і рівності в отриманні послуг з охорони здоров’я і медичної допомоги, рівного доступу до них для всіх громадян, а також їх залучення до розробки, впровадження та контролю за виконанням управлінських рішень.
4. Доведено, що найбільш прийнятною формою міжгалузевої взаємодії у державному управлінні та місцевому самоврядуванні з охорони здоров’я населення в сучасних умовах є організаційно-функціональна модель, що базується на теорії кластерів, а її організаційно-правовою формою є координаційні ради, асоціації та коаліції. Обґрунтовані принципи і методи організації та взаємодії асоціацій і коаліцій з метою підвищення ефективності державного управління і місцевого самоврядування щодо міжгалузевої взаємодії, спрямованої на покращення стану здоров’я населення в Україні.
5. Обґрунтований алгоритм розробки, схвалення та впровадження управлінських рішень з міжгалузевої взаємодії з охорони здоров’я населення органами державного управління та місцевого самоврядування, що базується на залученні представників всіх суспільних груп, зацікавлених в цих перетвореннях, проведення громадської дискусії та визначення основних цілей, залучення громадян до розробки, схвалення та впровадження управлінських рішень.
Визначені ключові чинники стосовно формування пріоритетів у державному управлінні охороною суспільного здоров’я в контексті міжгалузевої взаємодії, а саме актуальність проблеми (відповідність проблеми поставленій меті); економічна можливість та доцільність (вирішення цієї проблеми, а також аналіз можливих економічних наслідків за умови її невирішення); сприйнятність (з’ясування того, наскільки громада або певні групи населення будуть готові до сприйняття плану дій щодо вирішення проблеми); наявність ресурсів (спрямованих на вирішення проблеми); стан законодавчого забезпечення, необхідний для вирішення проблеми.
6. Необхідність залучення неурядових організацій, представників територіальних громад та окремих суспільних груп до міжгалузевої взаємодії на рівні органів державного управління та місцевого самоврядування (аудит адміністративної діяльності) пов’язана з потребою в запровадженні демократичних засад в державне управління охороною здоров’я населення та орієнтації управління на суспільні потреби окремих адміністративних територій.
7. З урахування основних результатів проведеного дослідження для вдосконалення міжгалузевої взаємодії у державному управлінні охороною здоров’я населення можна запропонувати практичні рекомендації щодо:
розробки науково обґрунтованих проектів законодавчо-нормативних актів стосовно підвищення ефективності міжгалузевої взаємодії у державному управлінні охороною здоров’я населення;
урахування принципів міжгалузевої взаємодії у державному управлінні охороною здоров’я населення при формуванні соціально-економічних програм розвитку окремих адміністративних територій;
необхідності залучення усіх суспільних груп, зокрема, представників територіальних громад при обґрунтуванні і розробці регіональних програм соціально-економічного розвитку з метою покращення управління охороною здоров’я населення.
Публікації автора:
Мартинюк О. Міжгалузева взаємодія з охорони суспільного здоров’я на рівні місцевого самоврядування // Державне управління: теорія та практика: (електрон. вид. фах. журн.). – 2005. – № 2 // www.nbuv.gov.ua
Мартинюк О. Концептуально-методологічні засади механізмів державного управління міжгалузевою співпрацею з охорони громадського здоров’я // Упр. сучас. містом. – 2004. - № 4/10 - 12 (16). – С. 213-218.
3. Солоненко І. М., Жаліло Л. І., Мартинюк О. І. та ін. Стан громадського здоров’я та якість життя як визначальні фактори стійкого економічного зростання // Зб. наук. пр. УАДУ. – К.: Вид-во УАДУ, 2003. – Вип. 1. – С. 111- 117. – Авторські с. 112-114.
4. Жаліло Л., Солоненко І., Кунгурцев О., Мартинюк О. та ін. Наукові за-сади реформування охорони здоров’я в Україні. Повідомлення 2: Здоров’я гро-мадян як складова національної безпеки: системний аналіз // Вісн. УАДУ. – 2001. – № 3. – С. 205-209. – Авторські с. 207-208.
Жаліло Л., Кунгурцев О., Мартинюк О. та ін. Наукові засади реформування державного управління охороною здоров’я в Україні // Вісн. УАДУ. – 2000. - № 3. – С. 413-416. – Авторські с. 413-414.
Державна політика з охорони громадського здоров’я в Україні: Навч. посіб. / І.М.Солоненко, Л.І.Жаліло. – К.: Вид-во НАДУ, 2004. – 116 с. – Авторські с. 85-99.
Державна політика та економіка охорони здоров’я в Україні: Практикум / М.Білинська, В.Григорович, Л.Жаліло та ін.; За заг. ред. І.Розпутенка, І.Солоненка. – К.: Вид-во “К.І.С.”, 2002. – 216 с. – Авторські с. 67-70, 86.
Охорона громадського здоров’я: управлінські аспекти: Навч. посіб. / Жаліло Л., Солоненко І., Волос Б. та ін.; Кер. авт. кол. Л.Жаліло. - К.: Вид-во УАДУ, 2001. – 144 с. – Авторські с. 44-63.
Державне управління охороною здоров’я: Навч. програма та метод. рекомендації / Укл.: І.М.Солоненко, Л.І.Жаліло, Л.П.Квітко, О.І.Мартинюк. – К.: Вид-во УАДУ, 2001. – 78 с. – Авторські с. 25-29, 57-62.
Солоненко І.М., Жаліло Л.І., Мартинюк О.І. Еволюція державного управління охороною здоров’я: від стратегії функціонування до стратегії розвитку // Актуальні проблеми реформування державного управління в Україні: Матеріали наук.-практ. конф. (Львів, 20 січ. 2006 р.). – Л.: ЛРІДУ НАДУ, 2006. – Ч. 1. – 356-359. – Авторські с. 358-359.
Солоненко І.М., Жаліло Л.І., Мартинюк О.І. Управління ризиками стану суспільного здоров’я // Сучасні технології збереження і зміцнення здоров’я здорових: Матеріали наук.-практ. конф. (Київ, 27 жовт. 2005 р.). – К., 2005. – С. 11-13. – Авторські с. 12-13.
Мартинюк О.І. Особливості розвитку міжгалузевої взаємодії у державному управлінні охороною громадського здоров’я в Україні // Актуальні проблеми державного управління на новому етапі державотворення: Матеріали наук.-практ. конф. за міжнар. участю (Київ, 31 трав. 2005 р.). – К.: Вид-во НАДУ, 2005. – С. 324-326.
Мартинюк О. Концептуально-методологічні засади державного управління перебудовою охорони громадського здоров’я в Україні // Актуальні теоретико-методологічні та організаційні проблеми державного управління: Матеріали наук.-практ. конф. за міжнар. участю (Київ, 28 трав. 2004 р.). – К.: Вид-во НАДУ, 2004. – С. 431-432.
Жаліло Л., Солоненко І., Мартинюк О.І., та ін. Базисні чинники формування регіональної політики з охорони громадського здоров’я в контексті європейської інтеграції України // Регіональна політика в галузі охорони здоров’я: шляхи формування та реалізації: Матеріали міжнар. наук.-практ. конф. (Одеса, 5-6 червн. 2003 р.). – О.: Вид-во ОРІДУ УАДУ, 2003. – С. 152-160. – Авторські с. 154-155.
Жаліло Л.I, Солоненко І.М., Кунгурцев О.В., Мартинюк О.І. та ін. Європейська стратегія з охорони громадського здоров’я: проблеми впровадження в Україні // Державне управління в умовах інтеграції України в Європейський Союз: Матеріали наук.-практ. конф. за міжнар. участю (Київ, 29 трав. 2002 р.). – К.: Вид-во УАДУ, 2002. – Т. 2 – С. 178-180. – Авторські с. 179.
Жаліло Л.І., Солоненко І.М., Кунгурцев О.В., Мартинюк О.І., та ін. Ефективність регіональної стратегії в державній політиці збереження здоров’я населення України // Формування та реалізація регіональної політики в галузі охорони здоров’я: Матеріали наук.-практ. конф. (Одеса, 24-25 квіт. 2002 р.). – О.: ОРІДУ УАДУ, 2002. – С. 214-224. – Авторські с. 217-220.
Солоненко І., Жаліло Л., Кунгурцев О., Мартинюк О. та ін. Стратегія державної політики з покращання громадського здоров’я в Україні в умовах перебудови галузі // Формування демократичного та ефективного державного управління в Україні: Матеріали наук.-практ. семін. за міжнар. участю (Київ, 11-12 березн. 2002 р.). – К.: Вид-во УАДУ, 2002. – С. 186-190. – Авторські с. 189.
18. Жаліло Л., Солоненко І., Кунгурцев О., Мартинюк О.І. та ін. Науковий підхід до питання громадянського сприяння реформам в охороні здоров’я // Суспільні реформи та становлення громадянського суспільства в Україні: Матеріали наук.-практ. конф. за міжнар. участю (Київ, 30 трав. 2001 р.). – К.: Вид-во УАДУ, 2001. – Т. 2 – С. 236-241. – Авторські с. 239-240.
19. Солоненко І.М., Жаліло Л.І., Мартинюк О.І. та ін. Стратегічні напрями державної політики з охорони суспільного здоров’я // Стратегія реалізації державних гарантій надання медичної допомоги населення України на засадах медичного страхування: Матеріали наук.-практ. конф. – Ірпінь – Київ, 2001. – С. 214-216. – Авторські с. 215.
20. Жаліло Л., Кунгурцев О., Мартинюк О. та ін. Засади системного підходу в підготовці рішень управління охороною здоров’я // Підвищення ефективності державного управління: стан, перспективи та світовий досвід: Зб. наук. пр. – К.: Вид-во УАДУ, 2000. - С. 331-336. – Авторські с. 332-335.
21. Мартинюк О., Малес Л. Стратегічне планування як один з найбільш ефективних засобів удосконалення менеджменту в галузі охорони здоров’я // Укр. мед. вісті. – 1997. – Т. 1. – Ч. 2-3 (57-58). – С. 36-37. – Авторські с. 36.