Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Фінанси, грошовий обіг і кредит


Тріпак Мар'ян Миколайович. Прагматизм фіскального регулювання процесів формування місцевих бюджетів : дис... канд. екон. наук: 08.04.01 / Тернопільський держ. економічний ун-т. - Т., 2005.



Анотація до роботи:

Тріпак М.М. Прагматизм фіскального регулювання процесів формування місцевих бюджетів. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.04.01 – фінанси, грошовий обіг та кредит. Тернопільський державний економічний університет, Тернопіль, 2005.

Дисертація присвячена теоретико-методологічним та практичним елементам фіскального регулювання дохідної бази місцевих бюджетів, пошуку шляхів удосконалення формування в сучасних умовах України. Визначено, що вірно сформована дохідна база місцевих бюджетів є одним із головних чинників економічного розвитку як окремої території, так і держави в цілому. У роботі узагальнено існуючі підходи та результати досліджень із даної проблематики, виявлено недостатньо з’ясовані аспекти, розроблено теоретичні та практичні рекомендації щодо оптимізації та вдосконалення системи формування дохідної бази місцевих бюджетів. Розроблено та запропоновано універсальну економіко-математичну модель вибору найбільш прагматичного варіанту оптимізації системи акумуляції коштів до бюджетів усіх рівнів, що дозволить чіткіше виділити аспекти реформування податкової політики. Крім того, розроблено та запропоновано механізм фіскального регулювання дохідної частини бюджетів за допомогою створення Фонду фінансової підтримки адміністративно-територіальних формувань, який може стати гарантом проведення ефективного горизонтального бюджетного регулювання в системі міжбюджетних відносин.

Основні результати знайшли практичне застосування та можуть бути використані в навчальних програмах, роботі податкових та фінансових органів та органів місцевого самоврядування.

У дисертації здійснено систематизацію, аналіз та узагальнення концептуальних підходів і сучасних теорій формування дохідної бази місцевих бюджетів в контексті його фіскального регулювання. Це послужило основою для розв’язання актуальної наукової проблеми, яка полягає в розробці рекомендацій щодо зміцнення дохідної частини місцевих бюджетів України.

Висновки науково-теоретичного характеру:

  1. У процесі дослідження встановлено, що існуючий категоріальний апарат не враховує сучасних реалій та функціонування дохідної частини місцевих бюджетів, окремі дефініції вимагають конкретизації. Метою теоретичної проблеми було обґрунтувати правомірність застосування фіскального регулювання, в якому акцент було зроблено на планування та виконання доходів бюджетів локального рівня за допомогою різноманітних інструментів законодавчого, виконавчого і контрольного характеру, при яких держава та органи місцевого самоврядування проводять ефективну фінансову політику в сфері фінансування бюджетів адміністративно-територіальних формувань кожного регіону в Україні.

  2. Зміцнення інституту місцевого самоврядування в Україні значною мірою залежить від того, чи будуть створені умови для фінансової незалежності органів місцевого самоврядування, основу якої становлять місцеві бюджети. В дисертації проведено аналіз концептуальних аспектів сутності дохідної бази місцевих бюджетів та досліджено об’єктивні особливості визначення ринкового середовища, в якому мають проводитися заходи регіональної фіскальної політики, що дозволило обґрунтувати висновки щодо вдосконалення фіскального регулювання. А це, в свою чергу, повинно забезпечити сукупність різноманітних важелів та інструментів, за допомогою яких держава створює ефективну фінансову політику в сфері задоволення соціально-економічних потреб кожного регіону України, а також служитиме задоволенню загальнонаціональних інтересів, підвищенню рівня ділової активності підприємницьких структур, підтримуючи при цьому автономію та фінансову незалежність регіонів.

  3. Обґрунтовано, що для фіскального регулювання процесів формування дохідної бази бюджетів і, зокрема, місцевих, доцільно деталізувати діючу класифікацію доходів бюджетів і запровадити у бюджетне законодавство України розширену типологію доходів бюджетів, де систематизувати їх залежно від властивостей бази оподаткування. Дана класифікація запропонована у такому вигляді: податкові надходження до бюджетів від податків на статику та динаміку, неподаткові надходження, операції з капіталом, бюджетні трансферти. На відміну від діючої, така класифікація конкретизує склад податкових надходжень і дозволяє більш виважено підійти до їх прогнозування та планування.

  4. Розглянуто основні методологічні підходи фіскального регулювання процесів формування місцевих бюджетів на стадіях планування, розгляду, затвердження та виконання бюджетів за доходами, що включає етап локального бюджетного вибору та етап практичної його реалізації. Встановлено, що головною метою етапу локального бюджетного вибору є раціональність і оптимальне представлення волевиявлення громад у сфері бюджетно-податкової політики регіону та розвитку мотивації суб’єктів економіки, збільшувати доходи, але так, щоб це не тільки розвивало активи, а й забезпечувало рівноважну фіскальну політику адміністративно-територіальним формуванням. Для другого етапу головною метою є законність, дотримання строків, прозорість та контрольованість у сфері фіскального регулювання дохідної бази місцевих бюджетів.

Основні висновки та результати практичного характеру:

  1. Уточнено методику бюджетного планування доходів місцевих бюджетів, які враховуються при визначенні обсягу міжбюджетних трансфертів. Ця методика запропонована на прикладі розрахунку в адміністративно-територіальних формуваннях Тернопільської області – міського бюджету Тернополя, де порядок розрахунку поділений на 4 етапи. По-перше, визначено середню кількість осіб по місту (за три попередні бюджетні періоди), які були платниками закріплених доходів міського бюджету; по-друге, визначено коефіцієнт платоспроможності з даних закріплених податків; по-третє, визначено середній кошик доходів на одного жителя в Україні і, по-четверте, визначено загальний обсяг закріплених доходів, які плануються до надходження в наступному бюджетному періоді.

  2. Встановлено, що при організації виконання доходів місцевих бюджетів в аналізованих областях (Чернівецькій, Тернопільській, Волинській та Івано-Франківській), перевагу можна віддати або принципу бюджетної еквівалентності, або принципу національної солідарності. В основі першого з них лежать ідеї податкової справедливості, застосовані в даному випадку стосовно не тільки визначених громадян або підприємств, але і жителів регіону в цілому. Відповідно до цього принципу доходи місцевих бюджетів повинні відповідати тому податковому навантаженню, що несуть жителі регіону, а, отже, можливості одержання ними суспільних благ і послуг, наданих за рахунок місцевих бюджетів, повинні зростати обсяги податків, що збираються в даному регіоні. В основі другого принципу лежить не тільки загальне розуміння громадської солідарності, але і ряд економічних аргументів, згідно з якими держава повинна прагнути до певного вирівнювання фінансових можливостей регіонів. По-перше, держава гарантує надання громадянам певного переліку соціальних послуг на визначеному рівні. По-друге, в окремих випадках регіональна диференціація податкових надходжень обумовлена механізмом стягування податків і в силу цього теж може вимагати перерозподілу доходів.

  3. Розроблено і запропоновано основні критерії розподілу дохідних джерел між рівнями бюджетної системи, які визначаються на основі принципів фіскального регулювання дохідної бази бюджетів локального рівня. Розмежування доходів між бюджетами різного рівня передбачає закріплення достатніх власних доходів за кожним бюджетом з метою оптимального виконання передбачених видаткових повноважень. При цьому наведено низку критеріїв щодо раціоналізації такого розподілу. В результаті застосування таких підходів розмежування видаткових повноважень та доходних джерел між різними рівнями бюджетної системи у розвинутих країнах Заходу спостерігається ситуація, коли основні джерела фінансового забезпечення бюджетів різних рівнів виявляються при порівнянні з подібними, то головне джерело бюджетів найнижчого рівня складають майнові податки, а для державного бюджету найбільш характерними є податки на доходи фізичних і юридичних осіб тощо.

  4. Розроблено економіко-математичну модель мобілізації податкових надходжень до бюджетів всіх рівнів, при умові запровадження податку на майно з підприємств і віднесення його до власних доходів. Ця модель дозволила виділити напрямки реформування податкової політики та провести їх формалізований опис. Зокрема, виділено та враховано фактор впливу галузі на формування рентабельності підприємства, фактор приховування прибутків від оподаткування, фактор знецінення капіталу при розпродажу майна неефективних підприємств. В ході розрахунків перевірено динаміку прогнозованих величин на адекватність, а також сформовано рекомендації щодо вибору параметрів розробленої моделі. В ході дослідження проведено експерименти щодо встановлення ставок податку на майно, та податку на прибуток підприємств; враховуючи доцільність збереження деяких існуючих податків, вироблено рекомендації щодо оцінки мінімального значення коефіцієнта податкового навантаження, коефіцієнта знецінення капіталу, коефіцієнта тінізації. На основі відібраних значень встановлено оптимальні значення параметрів реформування податкової політики регіону. Зпрогнозовано наслідки використання цієї політики. Зокрема, виявлено, що при правильному підборі її планових параметрів податковий тиск на високорентабельні підприємства знизиться, на середньо-рентабельні підприємства – практично не зміниться, а тиск на низькорентабельні підприємства суттєво зросте. Такий перерозподіл податкового тиску дасть стимул для розвитку високорентабельних підприємств, а також примусить низькорентабельні підприємства виявляти приховані від оподаткування кошти, вжити невідкладних заходів до підвищення рентабельності або провести розпродаж майна, яке неефективно використовується.

  1. Запропоновано механізм бюджетного вирівнювання доходів місцевих бюджетів шляхом створення Фонду фінансової підтримки адміністративно-територіальних формувань. Розподіл коштів фонду має проводитися як з врахуванням дохідної спроможності, так і потреб територій. Проведені розрахунки показали, що Фонд досягне поставленої мети: буде усунута нерівнозначність фіскальної забезпеченості з тим, щоб і в більш слабких у фінансовому відношенні адміністративно-територіальних формуваннях забезпечити мінімально необхідний рівень видатків, до того ж, забезпеченість донорів залишиться досить високою, що деякою мірою знижує їх фіскальну зацікавленість, проте рівень доходів регіонів-реципієнтів підніметься до середньої бюджетної забезпеченості по регіону.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях:

  1. Тріпак М.М. Формування доходів бюджетів місцевого самоврядування // Фінанси України. – 2001р. – №10. – С.17–23 (0,4 д.а.).

  2. Тріпак М.М., Тимчук О.Й. Бюджетне регулювання в період трансформації міжбюджетних відносин // Наукові записки. Тернопільський державний педагогічний університет ім.В.Гнатюка. Серія: Економіка. – №11. – 2002. – С.67–70 (0,2 д.а., особистий внесок автора 0,1 д.а., проведено розмежування доходів між ланками бюджетної системи).

  3. Тріпак М.М., Тимчук О.Й. Світова практика побудови бюджетного федералізму в системі міжбюджетних відносин в умовах переходу до ринку // Наукові записки. Тернопільський державний педагогічний університет ім.В.Гнатюка. Серія: Економіка. – №14. – 2003.– С.74–79 (0,4 д.а., особисто автору належить 0,3 д.а., опрацьовано досвід світової практики побудови бюджетних систем).

  4. Тріпак М.М., Тимчук О.Й. Адаптація окремих аспектів бюджетного федералізму до реалій України // Фінансова система України: становлення та розвиток. Зб.наук.праць. Національний університет „Острозька академія”, 2004. – С.92–104 (0,6 д.а., особистий внесок автора 0,4 д.а., охарактеризовано зарубіжний досвід міжбюджетних відносин та основні типи моделей бюджетного федералізму).

  5. Тріпак М.М., Тимчук О.Й. Ретроспектива і генезис дохідної бази місцевих бюджетів на Україні // Вісник Технічного університету Поділля. Хмельницький. – 2004. – С.124–133 (0,9 д.а., особистий внесок автора 0,5 д.а., розглянуті історичні етапи розвитку доходів місцевих бюджетів).

  6. Тріпак М.М. Оптимізація системи акумуляції податкових надходжень до бюджетів на основі економіко-математичного моделювання // Вісник Тернопільської академії народного господарства. Спеціальний випуск. – 2004. – №6. – С.101-110 (0,5 д.а.).

В інших виданнях

  1. Тріпак М.М. Проблеми удосконалення міжбюджетних відносин в умовах переходу України до ринкової економіки // Науковий вісник Чернівецького Торгово-економічного інституту КНТЕУ. – 2001. – С.176–178 (0,3 д.а.).

  2. Тріпак М.М. Новий підхід до моніторингу бюджетного федералізму // Науковий вісник Чернівецького Торгово-економічного інституту КНТЕУ. – 2002. – Вип. ІІ. – С.74–79 (0,3 д.а.).

  3. Тріпак М.М. „Механізм фіскального регулювання дохідної частини бюджетів локального рівня в системі міжбюджетних відносин” // Збірник наукових праць. Економічний і соціальний розвиток в Україні в ХХІ столітті. – Тернопіль: ТАНГ, 2004.С.122-130 (0,4 д.а.).

10. Кириленко О.П., Дерлиця А.Ю., Тріпак М.М. та ін. Місце і роль міжбюджетних відносин у системі бюджетного регулювання. Фінансові важелі забезпечення гармонізованої системи „регіон-донор” та „регіон-реципієнт” // Бюджетна політика у контексті стратегії соціально-економічного розвитку України / Монографія за редакцією М.Я.Азарова – К.: НДФІ, 2004 – Т.5. Реформування міжбюджетних відносин і зміцнення фінансової основи місцевого самоврядування. – 400 с. (Автору належить 0,8 д.а.).

11. Бюджетна система: Навчально-методичний посібник / Юрій С.І., Бескид Й.М., Дем’янишин В.Г. та ін. – Тернопіль: ТАНГ, 2001.–144с. (Розроблено ситуаційні та ділові задачі бюджетної системи, ділові ігри та тести. Особистий внесок - 1 д.а.).

12. Фінанси: Навчально-методичний посібник / Юрій С.І., Кізима Т.О., Злепко Н.П., Тріпак М.М. – Тернопіль: ТАНГ, 2001 – 207 с. (Розроблено ситуаційні та ділові задачі з питань оподаткування та бюджетної системи, тести. Особистий внесок – 1 д.а.).

13. Вишкіл студії “Бюджетна система”: Навчальний посібник. / Юрій С.І., Бескид Й.М., Дем’янишин В.Г. та ін. – К.: Таксон, 2002.– 256 с. (Розроблено ситуаційні та ділові задачі з питань бюджетної системи, ділові ігри та тести. Особистий внесок – 1,5 д.а.).

14. Вишкіл студії “Фінанси”: Навчальний посібник / Юрій С.І., Кізима Т.О., Злепко Н.П., Тріпак М.М. – Тернопіль: Карт-бланш, 2002.– 357 с. (Розроблено ситуаційні та ділові задачі з питань оподаткування, фінансів підприємств та бюджетної системи, ділові ігри, тести та питання самоконтролю. Особистий внесок – 1,5 д.а.).