Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Цивільне право і цивільний процес; сімейне право; міжнародне приватне право


Соловйов Олексій Миколайович. Право власності професійних спілок України : Дис... канд. наук: 12.00.03 - 2002.



Анотація до роботи:

Соловйов О.М. Право власності професійних спілок України. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.03 – цивільне право і цивільний процес; сімейне право; міжнародне приватне право. Національна юридична академія України імені Ярослава Мудрого, Харків, 2002.

Дисертація присвячена проблемам права власності профспілок України. Розкривається поняття права власності профспілок і його місце в системі права власності України. Надається характеристика суб’єктам, об’єктам, змісту права власності профспілок і підставам його виникнення. Сформульовано поняття об’єкта права власності профспілок. Наведена класифікація суб’єктів та об’єктів права власності профспілок. Розглядаються проблеми здійснення профспілками їх права власності. Висвітлюються питання захисту права власності профспілок. Вносяться пропозиції щодо вдосконалення законодавства, що регулює відносини профспілкової власності.

У дисертації здійснено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової задачі, що полягає в комплексному дослідженні правової природи, специфіки права власності профспілок України, визначенні місця названого різновиду права власності в системі права власності України, розробці цілісної цивілістичної концепції суб’єкта, об’єкта й підстав виникнення права власності профспілок, наданні відповідних рекомендацій з удосконалення законодавства і практики його застосування.

Головними науковими і практичними результатами роботи, досягнутими автором у процесі дисертаційного дослідження, є висновки про те, що:

Субєктивне право власності профспілок України – це найбільш необмежене і повне суб’єктивне речове право, що являє собою юридично забезпечену можливість здійснення специфічним видом непідприємницьких товариств – профспілкою будь-якого поводження у відношенні до свого майна (у тому числі – з володіння, користування і розпорядження таким) за своєю волею і незалежно від волі інших осіб, обмеження якого допускається лише у випадках і порядку, передбачених законом.

– Відповідно до дуалістичної моделі диференціації права власності можна визначити місце права власності профспілок у системі права власності України, а саме: право власності профспілок України, будучи різновидом права власності непідприємницьких товариств як юридичних осіб приватного права, виступає структурним елементом права приватної власності.

– Підставою виникнення права власності профспілки на членські внески, що сплачуються її членом на виконання свого статутного обов’язку, є складний юридичний факт-стан – членство в профспілці.

– Один з небагатьох договірних обов’язків обдаровуваного (профспілки), за договором про пожертву, що полягає в досягненні певної, наперед обумовленої мети, в результаті використання предмета пожертви останнім за зазначеним договором, варто відносити до «покладань». Установлення зазначеного обов’язку являє собою істотне обмеження права власності профспілок, що виникло на підставі договору про пожертву. Здійснення пожертвувачем чи його правонаступником права вимагати скасування договору про пожертву, якщо пожертва використовується не за призначенням, повинне призвести до анулювання договору про пожертву як факту, що спричинив правові наслідки – виникнення права власності в обдаровуваного (профспілки), що є новим різновидом наслідків неналежного виконання договору і підставою припинення права власності профспілки на пожертвуване майно.

– Профспілки України можуть бути класифіковані на: 1) профспілки, що є юридичними особами, і 2) профспілки, що не мають прав юридичної особи. Аналіз правової природи зазначених різновидів профспілок дозволяє стверджувати, що лише профспілки, що є юридичними особами, варто розглядати як суб’єкти права власності профспілок України. Профспілки, що не володіють правами юридичної особи, не мають правосуб’єктності і не можуть виступати як суб’єкти права власності.

– Профспілки, що є юридичними особами, можна систематизувати на: а) одноланкові профспілки і б) багатоланкові профспілки. Одноланкові профспілки – юридичні особи не мають організаційних ланок та складної організаційної структури і є єдиними суб’єктами права власності профспілок. Суб’єктами права власності профспілок в багатоланкових профспілках є: а) організаційні ланки профспілки, що є юридичними особами, і б) багатоланкова профспілка – юридична особа, але лише у відношенні до майна, переданого у власність останньої її організаційними ланками відповідно до положень статуту.

Обєктом права власності профспілок України є будь-яке майно, не вилучене з цивільного обороту, і необхідне для забезпечення і здійснення статутної діяльності профспілок.

– Майно, що належить профспілкам, і яке передається створюваним ними юридичним особам приватного права, переходить у власність останніх. З моменту державної реєстрації, необхідної для створення юридичної особи, майно, передане профспілкою–засновником (учасником), перестає бути об’єктом права власності останньої. У профспілок замість правомочностей власника на вибуле майно виникає право керування ним (а також деякі інші корпоративні права, якщо профспілкою створена юридична особа – товариство), що реалізується в корпоративних правовідносинах.

– Профспілкові органи, що володіють повноваженнями по здійсненню правомочностей власника профспілкового майна, в залежності від порядку формування, обсягу повноважень і терміну функціонування можна класифікувати на: 1) вищі виборні органи профспілки – загальні збори, конференції, з’їзди; 2) виборні керівні органи профспілки першого порядку – профспілкові комітети; 3) виборні керівні органи профспілки другого порядку (чи інакше – постійно діючі (виконавчі) органи) – президії комітетів профспілки.

Публікації автора:

1. Соловйов О.М. Право власності профспілок: місце в системі права власності України // Правничий часопис Донецького університету. – 2000. – № 2 (5). – С. 66–70.

2. Соловьёв А.Н. К вопросу о критериях деления права собственности на частное и публичное: некоторые аспекты // Підприємництво, господарство і право. – 2001. – № 4. – С. 53–55.

3. Соловьёв А.Н. К проблеме источников формирования имущества профсоюзов Украины: некоторые правовые аспекты // Підприємництво, господарство і право. – 2001. – №5. – С. 49–52.

4. Соловьёв А.Н. Наиболее общее понятие права собственности // Підприємництво, господарство і право. – 2001. - № 9. - С. 52–55.

5. Соловьёв А.Н. «Состояние членства» как основание возникновения права собственности профсоюзов на членские взносы // Підприємництво, господарство і право. – 2001. – № 12. – С. 31–34.

6. Соловьёв А.Н. Пожертвования как основание возникновения права собственности профсоюзов: некоторые аспекты // Вісник Луганського інституту внутрішніх справ МВС України імені 10-річчя незалежності України. – Луганськ, 2002. – Вип. 1. – С. 71–75.

7. Соловйов О.М. Про нормативне закріплення “передачі майна” як однієї з підстав виникнення права власності профспілок України // Правничий часопис Донецького університету. – 2002. – №1 (7). – С. 50–53.

8. Соловьёв А.Н. Профсоюзы и профсоюзная собственность в годы Великой Отечественной Войны: некоторые историко-правовые аспекты // Історичні і політологічні дослідження: Науковий журнал / Видання Донецького державного університету, історичний факультет. – Донецьк, 2000. – № 1 (3). – С. 82–84.

9. Соловйов О.М. Соціально-економічна політика та профспілки: до проблеми взаємозв’язків та взаємовпливу // Формування суспільної політики: теоретичний, практичний та правовий аспекти: Зб. наук. статей / Десяті Харківські політологічні читання. – Харків: Харківська асоціація політологів, Асоціація юристів “Justo titulo”; Американська асоціація юристів “ABA/CEELI”, 2000. – С. 60.

10. Соловьёв А.Н. Профсоюзная собственность: некоторые аспекты конфликта между ФГИ Украины и профсоюзами Украины // Конфлікти у суспільствах, що трансформуються: Зб. наук. статей (За матеріалами ХІ Харківських політологічних читань) / Упорядники: А.П. Гетьман, О.В. Ставицька. – Харків: Право. – 2001. – С. 83–85.

11. Соловйов О.М. Професійні спілки та право власності: деякі аспекти систематики // Молода Українська держава на межі тисячоліть: погляд в історичне майбутнє демократичної, правової держави Україна: Збірник наукових праць. – Львів: Львівський інститут внутр. справ при Нац. акад. внутр. справ України, 2001. – С. 236–242.

12. Соловйов О.М. Передача майна у власність профспілок України як одна із підстав виникнення права власності // Право власності: проблеми забезпечення, реалізації та захисту: Тези доп. та наук. повідомлень семінару молодих вчених (м. Харків, 14-15 вересня 2001 р.) / За ред. М.І. Панова. – Харків: Нац. юрид. акад. України. – 2001. – С. 37–39.