Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Цивільне право і цивільний процес; сімейне право; міжнародне приватне право


Жорнокуй Юрій Михайлович. Правове регулювання венчурного підприємництва (цивільно-правовий аспект): дисертація канд. юрид. наук: 12.00.03 / Національний ун-т внутрішніх справ. - Х., 2003.



Анотація до роботи:

Жорнокуй Ю.М. Правове регулювання венчурного підприємництва (цивільно-правовий аспект). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.03 – цивільне право і цивільний процес; сімейне право; міжнародне приватне право. – Національний університет внутрішніх справ. – Харків, 2003.

Дисертацію присвячено комплексному дослідженню відносин, які виникають у процесі створення об’єктів права промислової власності та реалізації майнових прав на їх використання, що опосередковується спеціальним видом діяльності – венчурним підприємництвом. Розглянуто правову природу венчуру взагалі і венчурного підприємництва безпосередньо, досліджено суб’єктний склад таких відносин, звернуто увагу на визначення об’єкта венчурного підприємництва крізь призму законодавства, яким охороняються об’єкти інтелектуальної власності. Наголошено на необхідності врегулювання відносин у сфері венчурного підприємництва нормами цивільного законодавства.

Досліджується договір на виконання науково-дослідних або дослідно-конструкторських та технологічних робіт, а саме: приділено особливу увагу його визначенню, місцю в системі цивільних зобов’язань; змісту договору; особливостям його укладання і виконання та цивільної відповідальності за його порушення.

Автором запропоновано рекомендації і пропозиції щодо законодавчого врегулювання відносин у сфері венчурного підприємництва та відносин, що виникають у процесі укладання і виконання договору на виконання науково-дослідних або дослідно-конструкторських і технологічних робіт.

Підсумовуючи вищевикладене, відзначимо, що у дисертації крізь призму реформи цивільного та господарського законодавства розв’язано нову актуальну проблему. Дослідження правовідносин у сфері венчурного підприємництва і вивчення його договірної основи дало змогу сформулювати декілька наукових положень, що можуть служити підвищенню ефективності інноваційної діяльності в Україні. На основі висновків у кінці кожного підрозділу дисертації зроблено загальні підсумки, зауваження і рекомендації.

1. Венчурне підприємництво для України є новим і недостатньо дослідженим, що пояснюється: по-перше, історичним розвитком правовідносин між суб’єктами такої діяльності (основу даного виду підприємництва в Україні було закладено наприкінці 1980-х років ХХ століття); по-друге, правовим забезпеченням останньої (законодавча база венчурного підприємництва в Україні стала розвиватися з початку 1990-х років ХХ століття).

2. Комплексний характер урегулювання відносин у сфері науки і техніки пояснюється використанням здебільшого норм приватного права і посилення гарантій їх дотримання нормами публічно-правового характеру. Тому венчурне підприємництво має здійснюватись на загальних засадах підприємницької діяльності з урахуванням положень цивільного права та в деяких питаннях прямо передбачених законодавством норм, регулюючих владно-розпорядчі функції органів державної влади.

3. Венчурне підприємництво – це спеціальний вид підприємництва, заснований на наявності у підприємця здатності акумулювати з різних джерел кошти, орієнтований на практичне використання технічних і технологічних нововведень, які оцінюються як високорентабельні, і спрямований як на завершення науково-технічних проектів, ще не випробуваних на практиці, так і на вдосконалення вже існуючих з метою реалізації прав інтелектуальної власності і отримання прибутку та (або) іншого ефекту (переваг).

4. Фізична особа – суб’єкт венчурного підприємництва – є особою, яка спеціалізується на виконанні науково-технічних і конструкторських робіт за вузькою, притаманною їй, спеціалізацією, внаслідок чого створюється об’єкт промислової власності з метою подальшої реалізації майнових прав на його використання зацікавленим особам на підставі договорів цивільно-правового характеру.

5. Фізичні особи – суб’єкти венчурного підприємництва – є винятком із загального правила і можуть виступати в такій якості безпосередньо або опосередковано. Безпосередність буде мати місце за умови наявності статусу суб’єкта підприємницької діяльності чи здійснення такої діяльності de facto. Опосередкована діяльність матиме місце у випадку, коли суб’єкт венчурного підприємництва матиме статус суб’єкта підприємницької діяльності, але буде здійснювати свою діяльність через представників (інститут представництва).

6. Суб’єктом венчурного підприємництва – юридичної особою – виступають комерційні організації, які створюються і функціонують у вигляді самостійних малих підприємств або відокремлених підрозділів великих підприємств (на правах юридичної особи), діяльність яких зводиться до втілення інноваційних ідей у конкретні проекти з метою отримання прибутку або нематеріальних вигод.

7. Юридичні особи, які займаються венчурним підприємництвом, можуть бути створені у формі виключно підприємницьких товариств. Організаційно-правовими формами такого роду діяльності є акціонерні товариства, товариства з обмеженою відповідальністю та виробничі кооперативи.

8. Специфіка запатентованих об’єктів зумовлює певне правове становище власників охоронних документів. На відміну від права власності на майно, яке є безстроковим і не обмежене якимись територіальними рамками, права власників патентів із самого початку обмежені в часі і просторі. Так, патентування об’єктів фактично може призвести до розкриття інформації, яку вільно зможуть використовувати будь-які зацікавлені особи.

9. Ознаками об’єкта венчурного підприємництва є: а) це майнові права; б) майнові права на інтелектуальний продукт; в) такий інтелектуальний продукт має бути втілений у матеріальний носій; г) цей об’єкт має бути створений у результаті наукового дослідження; д) результати таких наукових досліджень повинні мати практичну придатність, здебільшого промислову, при використанні для потреб суспільства; е) результати таких досліджень можуть бути використані в будь-якій доцільній діяльності людей.

10. Договори на виконання науково-дослідних або дослідно-конструкторських і технологічних робіт являють собою самостійний вид договірних зобов’язань, що випливає з проведеного аналізу і підтверджується наявними специфічними ознаками, які відрізняють їх від існуючих на сьогодні в цивільному праві інших видів договірних зобов’язань.

11. Характерною рисою договору на виконання НДДКР є віднесення його до договорів інвестиційного характеру, оскільки саме через замовлення на виконання науково-технічної роботи і отримання об’єкта права промислової власності можуть бути залучені кошти для проведення такої роботи.

12. Особливістю договору на виконання НДДКР є опосередкування виконання не матеріально-технічних, а науково-технологічних робіт, які провадяться з метою подальшої передачі прав на використання результатів цих робіт у матеріальному виробництві.

13. Визначено, що укладенню договору на виконання НДДКР передує: а) проведення виконавцем, в обов’язковому порядку, патентних досліджень з метою встановлення науково-технологічного рівня майбутніх робіт і доцільності їх проведення; б) розробка технічного завдання.

14. Зобов’язання визнаються виконаними за договором на виконання НДДКР якщо в установлений строк виконавець надав виконане замовлення, а замовник оплатив його. Якщо робота виконується в декілька етапів, то моментом виконання зобов’язання на даному етапі є дата складання акта здачі-приймання або поетапної звітності і підписання їх замовником.

Публікації автора:

1. Жорнокуй Ю.М. Промислова власність як основа венчурного бізнесу // Вісник університету внутрішніх справ.– 2000.– Спецвипуск.– С. 211–213.

2. Жорнокуй Ю.М. Право на технічну творчість як елемент венчуру // Державна служба і громадянин: реалізація конституційних прав, свобод та обов’язків.– Х.: УАДУ (ХФ).– 2000.– С. 134–138.

3. Жорнокуй Ю.М. Поняття та ознаки об’єкта венчурного підприємництва // Вісник Національного університету внутрішніх справ.– 2002.– Випуск 20.– С. 295–301.

4. Жорнокуй Ю.М. Договірна основа здійснення венчурного підприємництва // Право і безпека.– 2002.– №3.– С. 34–37.

5. Жорнокуй Ю.М. Поняття, ознаки і види суб’єктів венчурного підприємництва // Актуальні проблеми правового захисту інтелектуальної власності в Україні / Матеріали науково-практичної конференції.– Харків: НУВС.– 2003.– С. 21–25.

6. Жорнокуй Ю.М. Щодо предмета договору на виконання науково-дослідних або дослідно-конструкторських і технологічних робіт // Науковий вісник Юридичної академії Міністерства внутрішніх справ.– 2003.– №2.– С. 136–142.