Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Цивільне право і цивільний процес; сімейне право; міжнародне приватне право


Томчишен Сергій Володимирович. Правове регулювання відносин за договором найму торгового місця на ринку : дис... канд. юрид. наук: 12.00.03 / Національний ун-т внутрішніх справ. - Х., 2005.



Анотація до роботи:

Томчишен С.В. Правове регулювання відносин за договором найму торгового місця на ринку. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.03 – цивільне право і цивільний процес; сімейне право; міжнародне приватне право. – Національний університет внутрішніх справ, Харків, 2005.

Дисертація містить комплексний правовий аналіз теоретичних і практичних питань, які виникають між власником ринку і наймачем торгового місця на ньому. Розглянуто особливості цих відносин, визначено ефективний механізм їх цивільно-правового регулювання.

Проведено комплексне дослідження договору найму торгового місця на ринку, зокрема, сформульовано поняття договору найму торгового місця на ринку, з’ясовано його місце в системі договірних зобов’язань, предмет та інші істотні умови договору, особливості укладення та форми, визначено зміст прав та обов’язків сторін, умови та особливості відповідальності за порушення сторонами умов договору. Розроблено науково-теоретичні пропозиції щодо вдосконалення нормативно-правового регулювання відносин за договором найму торгового місця на ринку.

У роботі наведене комплексне теоретичне узагальнення і нове розв’язання наукових та практичних проблем, що мають місце у відносинах між власником ринку і торговцями на ньому з приводу передання у користування торгового місця. За результатами проведеного дослідження обґрунтовуються такі висновки:

1. Відносини, що виникають у зв’язку із переданням у користування торгового місця на ринку між його власником (або управомоченою особою) і торговцем, є цивільно-правовими, а тому потребують застосування цивільно-правових механізмів для їх врегулювання.

2. Договір найму є основною юридичною моделлю для оформлення відносин між власником ринку (або управомоченою ним особою) і торговцем з приводу передання в користування торгового місця на ринку.

3. Сфера застосування договору зумовлює його суб’єктний склад: наймодавцем є суб’єкт підприємницької діяльності, який здійснює організацію торгівлі на ринку, а наймачем – особа, яка має право здійснювати торгівлю на ринку.

4. Правова мета договору зумовлює необхідність узгоджувати при його укладенні кожну з істотних умов договору: торгове місце (вид, призначення, характер інженерно-технічного виконання, місце розташування, порядковий номер тощо), строк договору, розмір плати. Умови про надання комунальних послуг, утримання торгових місць у належному стані, опалення і освітлення торгових приміщень є звичайними. Їх обов’язковість встановлена спеціальним законодавством, яке регулює діяльність з організації торгівлі на ринках.

5. Торгові місця на ринку є частиною ринку як єдиного майнового комплексу (підприємства), тому їх необхідно відносити до нерухомості, незалежно від характеру інженерно-технічного виконання.

6. Капітальна (фундаментальна) забудова є факультативною ознакою споруди, оскільки вказує лише на спосіб інженерно-технічного виконання. Тому при віднесені об’єктів, які розташовуються на земельній ділянці, до об’єктів нерухомості, крім фактичного зв’язку, необхідно враховувати юридичний зв’язок із земельною ділянкою (призначення для розташування і необхідність державної реєстрації на визначеній земельній ділянці).

7. Порядок укладення договору найму торгового місця на ринку зумовлений приналежністю його до публічних договорів і договорів приєднання. Тому договір найму торгового місця на ринку доцільно укладати в типовій формі.

8. У договорі найму щодо предмета найму сторони мають взаємні права та обов’язки: наймодавець зобов’язаний передати предмет найму у користування наймачеві, а наймач має право вимагати передання предмета найму, а після припинення договору зобов’язаний повернути предмет найму наймодавцеві, а останній має право вимагати його повернення. Тому передання торгового місця може обумовлюватися внесенням торговцем плати (зустрічне виконання).

9. Необхідною і достатньою підставою для настання відповідальності за договором найму торгового місця на ринку є порушення його умов. Найефективнішою правовою формою відповідальності наймодавця у разі порушення договору найму торгового місця на ринку, яка ефективно забезпечуватиме захист прав та інтересів наймача, є стягнення штрафної неустойки. Для створення умов, які сприятимуть захисту прав і інтересів наймача торгового місця на ринку необхідно підстави та форми відповідальності наймодавця закріпити в Правилах торгівлі на ринках та/або в типовому договорі найму торгового місця на ринку.

Публікації автора:

1. Томчишен С.В. Торговельна діяльність як вид підприємництва // Вісник університету внутрішніх справ. – 2000. – Спецвипуск. – С. 229 – 232.

2. Томчишен С.В. Правова природа відносин з участю суб’єкта, що організовує торгівлю на ринку // Вісник університету внутрішніх справ. – 2001. – Спецвипуск. – С. 278 – 284.

3. Томчишен С.В. Теоретичні аспекти договору найму // Вісник Одеського Національного університету внутрішніх справ. – 2004. – № 2. – С. 214 – 217.

4. Томчишен С.В. Консенсуальна природа договору найму // Науковий вісник Юридичної академії Міністерства внутрішніх справ. – 2005. – № 1 (20). – С. 196 – 204.

5. Томчишен С.В. Підприємницька діяльність господарюючого суб’єкта, який організовує торгівлю на ринку // Проблеми цивільного права: тези наукових доповідей і повідомлень до конференції, присвяченої світлій пам’яті професора Олександра Анатолійовича Пушкіна. (21 травня 2001 р.) – Харків, Національний університет внутрішніх справ. – 2001. – С. 29 – 30.