Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Теорія та історія держави і права; історія політичних і правових учень


Спаський Андрій Сергійович. Правовідносини за участю органів внутрішніх справ у надзвичайних ситуаціях: теоретико-правовий аспект : дис... канд. юрид. наук: 12.00.01 / Харківський національний ун-т внутрішніх справ. — Х., 2007. — 288арк. — Бібліогр.: арк. 196-229.



Анотація до роботи:

Спаський А.С. Правовідносини за участю органів внутрішніх справ у надзвичайних ситуаціях: теоретико-правовий аспект. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.01 - теорія та історія держави і права; історія політичних і правових вчень. - Харківський національний університет внутрішніх справ. - Харків, 2007.

Дисертаційне дослідження присвячено проблемі теоретико-правового аналізу правових засад діяльності органів внутрішніх справ, переважно у надзвичайних ситуаціях, що побудований на таких фундаментальних правових категоріях, як “функції права”, “правовідносини”, “правова форма”, їх взаємозалежності та взаємодії. У роботі обгрунтовано доцільність розмежування спеціально-юридичних функцій права на три самостійних види. З’ясовано місце правовідносин в правовій системі України як її елементу та встановлено роль в них правовідносин за участю органів внутрішніх справ. Дається детальна характеристика ознак та структурних елементів правовідносин за участю органів внутрішніх справ та правовідносин за участю органів внутрішніх справ у надзвичайних ситуаціях. Піддається аналізу та узагальненню класифікація цих правовідносин, наводяться їх дефініції. Визначаються чинники впливу на динаміку правовідносин за участю органів внутрішніх справ у надзвичайних ситуаціях, досліджується їх поняття, сутність та види.

У результаті дисертаційного дослідження, виконаного на основі аналізу чинного законодавства, правозастосовчої практики, осмислення наукових праць з різних галузей правової науки, автором зроблено висновки, сформульовано рекомендації та внесено пропозиції, спрямовані на вдосконалення правового регулювання та практики діяльності ОВС у надзвичайних ситуаціях. Основні з них наступні.

1. Теоретико-методологічні.

Запропоновано дефініції регулятивної, охоронної, захисної функцій права. Регулятивна функція права є напрямком правового впливу, що полягає у визначенні правового статусу суб’єктів права, упорядкуванні більшості суспільних відносин, не пов’язаних з перешкодою чи розривом правової комунікації та реалізацією права на захист, який вичерпується забезпеченням психічного правового примусу. Охоронна функція права – це напрямок правового впливу, що полягає в упорядкуванні суспільних відносин, пов’язаних з перешкодою у правовій комунікації, яка спричинена правовими

конфліктами неделіктного характеру, охоплює реалізацію права на захист та забезпечується як психічним, так і різновидом фізичного примусу – запобіганням. Захисна функція права – це напрямок правового впливу, що полягає в упорядкуванні суспільних відносин, пов’язаних з розривом правової комунікації, спричиненим правопорушеннями та охоплює власне захист права і обов’язково забезпечується різновидами фізичного примусу – припиненням та відповідальністю (покаранням).

Уточнено призначення правових відносин, похідних від функцій права. Регулятивні правовідносини спрямовані на закріплення та регламентацію соціальних зв’язків у їх нормальному, бажаному для суспільства стані, на задоволення та реалізацію законних прав та інтересів суб’єктів права і виконання ними своїх обов’язків. Охоронні правовідносини спрямовані на попередження правопорушень, подолання правових суперечок, охорону та забезпечення правопорядку у суспільстві, реалізацію права на захист та застосування запобіжних заходів примусу. Захисні правовідносини спрямовані на припинення правопорушень, притягнення до відповідальності осіб, що їх скоїли, відновлення та компенсацію порушених прав та інтересів, застосування усіх заходів фізичного примусу.

Грунтуючись на таких фундаментальних правових категоріях, як “функції права”, “правовідносини”, “правова форма”, їх взаємозалежності та взаємодії, створено авторську концептуальну модель дослідження правових засад діяльності ОВС. Елементами її конструювання стали запропоновані поняття “правовідносини за участю ОВС” та “правовідносини за участю ОВС у надзвичайних ситуаціях”. Аргументовано провідну концептуальну ідею про те, що реалізація компетенції ОВС та повноважень їх працівників здійснюється виключно в межах правовідносин.

Характеристика правовідносин за участю ОВС у надзвичайних ситуаціях здійснена з врахуванням їх динаміки. Сформульовано чинники (надзвичайна ситуація, надзвичайний адміністративно-правовий режим, спеціальна операція), що впливають на динаміку цих відносин. Наведені чинники проаналізовано в межах запропонованої автором концептуальної моделі дослідження правових засад діяльності ОВС, що призвело до таких конкретних умовиводів:

– надзвичайна ситуація має двоїсту природу для правовідносин за участю ОВС на території її плину, тобто виступає як юридичний факт і як юридична умова (остання є більш широким поняттям, обсяг якого охоплює надзвичайну ситуацію як соціальний та юридичний факт);

– надзвичайний адміністративно-правовий режим доцільно трактувати через категорію “правова форма” задля його теоретико-методологічного зв’язку з іншими елементами правової системи (нормами права, правовідносинами тощо), що розкриває його поняття як такої правової атмосфери, в якій здійснюється динаміка правовідносин за участю ОВС у надзвичайних умовах;

– проведення спеціальної операції є основою змісту правовідносин за участю ОВС у надзвичайних ситуаціях та слугує формою застосування ними засобів правового

впливу відповідно до “надзвичайного” законодавства.

2. Законодавчо-практичні.

Запропоновано внести до Законів України “Про міліцію”, “Про внутрішні війська Міністерства внутрішніх справ України”, “Про зону надзвичайної екологічної ситуації”, “Про правовий режим надзвичайного стану” наступні зміни.

Задля усунення прогалин чинного законодавства внесено пропозицію доповнити статтю 2 Закону України “Про міліцію” абзацом 10 такого змісту: “Участь у ліквідації надзвичайних ситуацій різноманітного генезису (походження), масштабу; забезпечення надзвичайного адміністративно-правового режиму у разі його оголошення на всій території України, окремій її місцевості, окремих об’єктах”.

З метою узгодження реалізації загальних та спеціальних норм законодавства, що регулюють діяльність ОВС у надзвичайних ситуаціях, пропонується виключити пункти 15-17, 27 частини 1 статті 10 Закону України “Про міліцію” та абзаци 4, 5, 7, 9 частини 1 статті 9, абзац 6 статті 10 Закону України “Про внутрішні війська Міністерства внутрішніх справ України”, а також викласти у новій редакції абзац 8 частини 1 статті 9 Закону України “Про внутрішні війська Міністерства внутрішніх справ України”, а саме слова “забезпеченні громадської безпеки під час проведення масових заходів, припиненні масових безпорядків у населених пунктах” виключити і залишити його у такій редакції: “брати участь в охороні громадського порядку та боротьбі зі злочинністю”.

У цілях відведення належної ролі спеціальній операції, що охоплює усю сукупність заходів, які застосовуються для ліквідації обставин, котрі спричиняють введення надзвичайного адміністративно-правового режиму, пропонується доповнити статтю 16 Закону України “Про правовий режим надзвичайного стану” частиною 2 такого змісту: “У разі введення надзвичайного стану військовому командуванню надається право у відповідності до чинного законодавства України проводити спеціальні операції, що спрямовані на ліквідацію обставин, передбачених у статті 2 цього Закону”, а статтю 10 Закону України “Про зону надзвичайної екологічної ситуації” – частиною 9 такого змісту: “Для ліквідації обставин, що передбачені у статті 5 цього Закону, органам, які забезпечують режим зони надзвичайної екологічної ситуації, надано право у відповідності до чинного законодавства України проводити спеціальні операції”.

Автором також сформульовані інші пропозиції до чинного законодавства України у вигляді проектів нормативних приписів для вміщення їх у статтях відповідного закону (додаються до дисертації).

Публікації автора:

1. Спаський А.С. Правовідносини які виникають в надзвичайних ситуаціях різного генезису (специфіка становлення та розвитку) // Матеріали науково-практичної конференції “Актуальні проблеми сучасної науки і правоохоронної діяльності”, 30 травня 2003 р. м. Харків. - Харків: Національний університет внутрішніх справ, 2003 р. - С.104-105.

2. Спаський А.С Діяльність державних органів, зокрема органів внутрішніх справ України в надзвичайних ситуаціях // Матеріали науково-практичної конференції “Нормативно-правове забезпечення проходження служби в органах внутрішніх справ України”, 5 березня 2004 р. м. Харків. - Харків: Національний університет внутрішніх справ, 2004 р. - С105-108.

3. Спаський А.С. Спеціальна операція як засіб захисту прав та свобод людини і національної безпеки в надзвичайних ситуаціях, які виникають на території Причорноморського регіону України та Автономної республіки Крим // Матеріали міжнародного семінару “Безпека в Причорноморському регіоні України: загрози та протидія”, 8 квітня 2004 р. м. Одеса. Актуальні проблеми політики: Збірник наукових праць. -Одеса: Фенікс, 2004.-Вип. 21.-С.231-235.

4. Спаський А.С. Генезис та суть спеціальної операції // Матеріали науково-практичної конференції “Актуальні проблеми сучасної науки в дослідженнях молодих вчених”, 23 квітня 2004 р. м. Харків. - Харків: Національний університет внутрішніх справ, 2004.-С.12-15.

5. Спаський А.С. Цілі та функції спеціальної операції // Матеріали міжнародної науково-практичної конференції з нагоди 5-ї річниці Магістратури Національного університету внутрішніх справ “Сучасні проблеми юридичної науки в дослідженнях молодих вчених”, 19 травня 2004р. м. Харків. - Харків: Національний університет внутрішніх справ, 2004. - С.202-207.

6. Спаський А.С. Умови проведення спеціальних операцій // Вісник Одеського інституту внутрішніх справ. - 2004. -№2. - С.210-213.

7. Спаський А.С. Принципи спеціальної операції // Право і безпека. - 2004. - №3 -Т.З.- С.86-92.

8. Спаський А.С. Поняття та структура правовідношення у вітчизняній теоретико-правовій літературі // Вісник Національного університету внутрішніх справ. - 2005. -Вип. 29. - С. 66-174.

9. Спаський А.С. Особливості правовідносин за участю органів внутрішніх справ у надзвичайних ситуаціях. // Матеріали міжнародної науково-практичної конференції “Управління адміністративно-політичною діяльністю у сфері захисту прав і свобод громадян та забезпечення правопорядку”, 3-4 травня 2005 р. м. Одеса. - Одеса: Вид-во ОЮІ НУВС, 2005. - Ч.2. – С.150-154.

10. Спаський А.С. Сутність поняття “правовідносини за участю органів внутрішніх у надзвичайних ситуаціях” // Вісник Одеського інституту внутрішніх справ. - 2005. -№3.-С.162-166.

11. Спаський А.С. Класифікація правовідносин за участю органів внутрішніх справ у надзвичайних ситуаціях // Право і безпека. - 2005. - № 6. - Т.4. - С100-103.

12. Спаський А.С. Теоретико-методологічні засади дослідження правовідносин за участю органів внутрішніх справ // Науковий вісник Київського національного університету внутрішніх справ. - 2006. - № 2. - С.43-54.

13. Спаський А.С. Теоретичні та практичні шляхи удосконалення діяльності ОВС за надзвичайних ситуацій // Матеріали науково-практичної конференції “Забезпечення правопорядку та безпеки громадян у контексті реформування міліції громадської безпеки”, 17 березня 2006р. м. Харків. - Харків: Харківський національний університет внутрішніх справ, 2006. - С.99-104.

14. Спаський А.С. Об’єкт правовідносин за участю органів внутрішніх справ в надзвичайних ситуаціях // Науковий вісник Національного університету внутрішніх справ. - 2006. - № 33. - С.72-77.

15. Спаський А.С. Функціональний вимір як визначальний чинник змісту правовідносин за участю органів внутрішніх справ // Матеріали науково-практичної конференції “Актуальні проблеми сучасної науки в дослідженнях молодих вчених” 12 травня 2006р. м. Харків. - Харків: Харківський національний університет внутрішніх справ, 2006. - С.204-207.