Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Кардіологія


Ковальчук Олена Валеріївна. Предиктори розвитку частих рецидивів фібриляції передсердь при ІХС та ефективність різних методів профілактичного лікування : Дис... канд. наук: 14.01.11 - 2009.



Анотація до роботи:

Ковальчук О.В. Предиктори розвитку частих рецидивів фібриляції передсердь при ішемічній хворобі серця та ефективність різних методів профілактичного лікування. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.11 – кадіологія. Кримський державний медичний університет ім. С.І. Георгієвського МОЗ України, Сімферополь, 2009 р.

Дисертація присвячена вивченню предикторів розвитку часторецидивуючої форми фібриляції передсердь у хворих на ІХС зі стабільною стенокардією І-ІІІ ФК, у поєднанні з ГХ та ефективності профілактичного лікування з застосуванням антиаритмічного препарата аміодарону у поєднанні з інгібітором АПФ лізиноприлом, блокатором рецепторів ангіотензину ІІ лосартаном та їх комбінацією. У пацієнтів з частими нападами ФП визначено більш значні прояви патологічного ремоделювання серця і судин, діастолічної дисфункції у порівнянні з пацієнтами із рідкими нападами ФП. Основним предиктором розвитку частих рецидивів ФП виявився розмір ЛП. Встановлено, що комбінована антиаритмічна терапія , яка включала аміодарон у поєднанні з лізиноприлом, лосартаном та їх комбінацією призводить до позитивного антиаритмічного, антиішеміного та антиремоделюючого ефектів в усіх групах, з більш переконливим антиаритмічним та антиремоделюючим ефектом в групах лікування з використанням лосартану.

У дисертаційній роботі наведене теоретичне узагальнення і нове вирішення науково-практичного завдання, яке полягало у вивченні предикторів розвитку часторецидивуючої форми ФП у хворих на ІХС у поєднанні з ГХ та ефективності комплексного лікування з застосуванням антиаритмічного препарату ІІІ класа аміодарона, інгібітора АПФ лізиноприлу, блокатора ангіотензину ІІ лосартану та їх комбінації.

  1. У всіх хворих на ІХС, ускладнену часторецидивуючою формою ФП, спостерігались ознаки ендотеліальної дисфункції, як ендотелійзалежної (р=0,009), так ендотелійнезалежної вазодилатації (р=0,01), ознаки ремоделювання судин – збільшення товщини інтима-медіа (р< 0,01) та підвищення рівня загального холестерину (р=0,02). Більш суттєві порушення ендотелійзалежної вазодилатації спостерігали у пацієнтів із стабільною стенокардією ІІІ ФК (р<0,01) та тривалим ішемічним анамнезом (р<0,05).

  2. У обстежених хворих на ІХС зі стабільною стенокардією І-ІІІ ФК і частими нападами ФП та більш тривалим ішемічним анамнезом визначалось збільшення частоти реєстрації ексцентричної гіпертрофії міокарда (р=0,043 та р=0,01), структурного ремоделювання лівого передсердя (р<0,05) і аорти (зниження індексу еластичності, р<0,05), і порушення діастолічної функції серця зі збільшенням патологічного псевдонормального наповнення ЛШ (р=0,011). При більш важкому ФК стенокардії у пацієнтів із частими нападами ФП зареєстровані більш значні порушення діастолічної функції міокарда, збільшення рестриктивного типу діастолічного наповнення ЛШ (р=0,019) та суттєве зростання частоти реєстрації помірної мітральної регургітації (р=0,001).

  3. При проведенні аналізу отриманих даних визначено 3 основні групи незалежних предикторів розвитку частих рецидивів ФП у хворих на ІХС:

  4. Соматометричні – надлишкова вага та ожиріння (=0,56; сила впливу – 17,9%; р<0,001); 2) аритмогенні – часта суправентрикулярної екстрасистолії (=0,19; 6,1%; р<0,002); 3) структурно-гемодинамічні – збільшення розміру ЛП (=-1,23; 38,4%; р<0,001), відношення величини діаметру плечової артерії до швидкості кровоплину (=-0,49; 15,7%; р<0,001), зменшення амплітуди екскурсії стінки аорти (=-0,37; 11,9%; р<0,001), зменшення приросту діаметру плечової артерії на декомпресію (=-0,14; 4,5%; р=0,006), порушення трансмітрального кровоплину (=0,14; 4,5%;.р=0,007).

  5. У хворих на ІХС у поєднанні з ГХ, ускладнену частими нападами ФП, в результаті проведеного лікування антиаритмічним препаратом ІІІ класу аміодароном та інгібітором АПФ лізиноприлом на протязі 6 міс у 53% хворих призвело до досягнення цільового рівня АТ, визначалось покращення толерантності до фізичного навантаження у 67% хворих, а також позитивний антиаритмічний ефект: зменшення частоти нападів на 81% та повною відсутністю нападів ФП у 33% хворих

  6. У хворих на ІХС у поєднанні з ГХ, ускладнену частими нападами ФП, в результаті проведеного лікування антиаритмічним препаратом ІІІ класу аміодароном та БРА ІІ лосартаном протягом 6 міс у 44% хворих призвело до досягнення цільового рівня АТ, визначалось покращення толерантності до фізичного навантаження у 67% хворих, а також позитивний антиаритмічний ефект: зменшення частоти нападів в 1.6 рази та 56% хворих з повною відсутністю нападів аритмії.

  7. У хворих на ІХС у поєднанні з ГХ, ускладнену частими нападами ФП, в результаті проведеного лікування антиаритмічним препаратом ІІІ класу аміодароном та комбінацією лосартана і лізиноприла протягом 6 міс у 71% хворих дало можливість адекватного контролю АТ, визначалось покращення толерантності до фізичного навантаження у 81% хворих, а також позитивний анти аритмічний ефект: зменшення частоти нападів в 1.1 рази та повною відсутністю нападів аритмії у 58% хворих.

Публікації автора:

1. Ковальчук О. В. Антиаритмічна ефективність комплексної терапії хворих на ішемічну хворобу серця з частими рецидивами фібриляції передсердь з застосуванням лізиноприлу, лосартану та їх комбінації / О. В. Ковальчук // Вісник Вінницького національного медичного університету. – 2008. - №12 (1). – С. 114-117.

2. Денисюк В. І. Характер гемодинамічного та антиремоделюючого ефектів лозартану та лізиноприлу / В. І. Денисюк, В. П. Іванов, О. В. Ковальчук // Ліки України. – 2008. - № 2. – С. 65-68. (Здобувачем особисто проведений набір тематичних хворих, клінічне обстеження, обробка матеріалу, спільно проаналізовано отримані результати, оформлено до друку).

3. Денисюк В. І. Судинорухова функція плечової артерії у хворих на ішемічну хворобу серця з часто рецидивуючою формою фібриляції передсердь / В. І. Денисюк, О. В. Ковальчук // Внутрішня медицина. – 2008. - № 2. –С. 61-65. (Здобувачем особисто проведений набір тематичних хворих, клінічне обстеження, обробка матеріалу, спільно проаналізовано отримані результати, оформлено до друку).

4. Денисюк В. І. Динаміка показників холтерівського моні торування ЕКГ у пацієнтів з ІХС, ускладненою частими рецидивами фібриляції передсердь, на тлі різних варіантів терапії протягом 6 міс / В. І. Денисюк, О. В. Ковальчук // Кровообіг та гемостаз. – 2008. - № 2. – С. 64-67. (Здобувачем особисто проведений набір тематичних хворих, клінічне обстеження, обробка матеріалу, спільно проаналізовано отримані результати, оформлено до друку).

5. Пат. №37266 Україна, МПК А61В 10/10 Спосіб прогнозування часто рецидивуючої форми фібриляції передсердь у хворих на ішемічну хворобу серця у поєднанні з гіпертонічною хворобою, ускладненою серцевою недостатністю // О. В. Ковальчук, В. І. Денисюк ; заявник та патентовласник Вінниц. нац. мед. універ. ім. М.І. Пирогова. – № u2008 06797 ; заявл. 19.05.2008 ; опубл. 25.11.2008, Бюл. № 22. (Здобувачем особисто проведений набір тематичних хворих, клінічне обстеження, обробка матеріалу, спільно проаналізовано отримані результати, оформлено до друку).

6. Денисюк В. І. Гемодинамічні ефекти лозартану та комбінації лозартану з лізиноприлом у хворих на ішемічну хворобу серця // В. І. Денисюк, О. В. Ковальчук // Четверта хвиля : мат. VIIІ нац. конгресу кардіологів України, 20-22 вер. 2007 р. – Київ, 2007. - С. 169. (Здобувачем особисто проведений набір тематичних хворих, клінічне обстеження, обробка матеріалу, спільно проаналізовано отримані результати, оформлено до друку).

7. Ковальчук О. В. Функція ендотелію у хворих з ІХС у поєднанні з гіпертонічною хворобою та часто рецидивуючою формою фібриляції передсердь // О. В. Ковальчук // Профілактика і лікування артеріальної гіпертензії в Україні : мат. наук.-практ. конф., 13-14 трав. 2008 р. – Київ, 2008. - С. 27.

8. Денисюк В. І. Дані холтерівського моні торування ЕКГ у хворих на ІХС із частими нападами фібриляції передсердь // В. І. Денисюк, О. В. Ковальчук, В. П. Іванов // Человек и Лекарство – Украина : І нац. конгрес, 26-28 бер. 2008 р. – Київ, 2008. - С. 36. (Здобувачем особисто проведений набір тематичних хворих, клінічне обстеження, обробка матеріалу, спільно проаналізовано отримані результати, оформлено до друку).

9. Ковальчук О.В. Предиктори розвитку часторецидивуючої форми фібриляції передсердь у хворих на ІХС у поєднанні з гіпертонічною хворобою // Ковальчук О.В. // Мат. ІХ Нац. конгресу кардіологів України, 24-26 вер. 2008 р. – Київ, 2008. – С. 153-154.