Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економічна історія та історія економічної думки


Єрмілова Катерина Володимирівна. "Прямі іноземні інвестиції в умовах формування глобального економічного простору" : Дис... канд. наук: 08.00.02 - 2009.



Анотація до роботи:

Єрмілова Катерина Володимирівна. Прямі іноземні інвестиції в умовах формування глобального економічного простору. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.02 – світове господарство і міжнародні економічні відносини. – Донецький національний університет Міністерства освіти і науки України, Донецьк, 2009.

Дисертаційну роботу присвячено поглибленню теоретико-методологічних основ щодо визначення умов й організаційно-економічних засад впливу прямих іноземних інвестицій на формування глобального економічного простору та розробці науково-практичних рекомендацій щодо включення до даних процесів економік країн на рівноправних засадах.

Досліджено сутність і причини розвитку міжнародного інвестування, теоретичні принципи розвитку міжнародного інвестування, сутність та значення прямих іноземних інвестицій в умовах глобалізації.

Проаналізовано залучення прямих іноземних інвестицій в країни з різним рівнем економічного розвитку; оцінено сучасний стан розвитку глобальних світових ринків; оцінено вплив прямих іноземних інвестицій на розвиток економіки України в умовах глобалізації.

Визначено напрями і наслідки розвитку світових економічних глобалізаційних процесів, шляхи забезпечення конкурентних переваг країни в умовах розвитку глобального економічного простору, напрямки удосконалення механізму залучення прямих іноземних інвестицій в економіку України в умовах глобалізації.

В дисертаційній роботі вирішено важливу наукову задачу удосконалення теоретико-методологічних і організаційно-економічних основ включення країн до глобального економічного простору через залучення прямих іноземних інвестицій в національні економіки.

В результаті проведеного дослідження зроблено такі висновки:

1. В результаті дослідження сутності і причин розвитку міжнародного інвестування запропоновано визначення глобалізаційного економічного простору як якісно нового етапу закономірного об’єктивного розвитку світового економічного простору, який формується на основі взаємозв’язків і взаємозалежності країн (зростання обсягів і прискорення темпів обміну товарами та послугами, міжнародного перетікання капіталів і робочої сили), що приводить до поступового відходу від локальних інтересів, норм і традицій і формування єдиного міжнародного економічного центру управління.

2. Зроблено висновок, що оскільки ПІІ є одним із найбільш ефективних способів виробничого включення національних економік до світового господарства і міжнародного розподілу праці, в умовах економічної глобалізації економічне зростання держав не може бути забезпечено без інвестицій у розвиток економіки як передумови створення конкурентоспроможного на світовому ринку продукту. При цьому експорт капіталу є ефективним засобом розширення сфери застосування тієї частини капіталу, яка залишається в країні.

3. На основі виділення найбільш суттєвих ознак інвестицій (потенційна здатність приносити прибуток; перетворення частини накопиченого капіталу в альтернативні види активів економічного суб’єкту; цілеспрямований характер вкладання капіталу в матеріальні і нематеріальні об’єкти; наявність ризику вкладання капіталу та ін.) запропоновано визначення прямих іноземних інвестицій як капіталовкладень, що здійснюються у високоефективні іноземні проекти, які спрямовані на створення, розширення чи модернізацію виробництва, розробку інтелектуального продукту або вкладення в «людський капітал», результатом використання яких є як матеріальний, так і моральний прибуток (дохід, дивіденди).

4. Здійснено систематизацію міжнародних інвестицій за такими напрямками: характеристика суб’єктів інвестицій (природа інвестицій, цільова орієнтація), вид інвестицій (іноземна валюта, національна валюта, рухоме та нерухоме майно, цінні папери, грошові вимоги, права інтелектуальної власності, права господарської діяльності, послуги), форма інвестицій (100% власність інвестора, часткова участь у підприємствах, придбання рухомого та нерухомого майна, концесія), характеристика інвестиційних потоків (величина, термін, джерело).

5. Виділено фактори міжнародного інвестування: глобально-економічні (стан розвитку світової економіки, міжнародних факторних ринків, в т.ч. інвестиційного; стабільність світової валютної системи; рівень транснаціоналізації та регіональної інтеграції; розвиток міжнародної інвестиційної інфраструктури); політико-економічні (політична стабільність; ступінь втручання уряду в економіку; ставлення до зарубіжних та іноземних інвестицій; дотримання дво- і багатосторонніх угод); ресурсно-економічні (наявність природних ресурсів; демографічна ситуація; географічне положення); загальноекономічні (темпи економічного зростання; співвідношення споживання і заощаджень; ставка позикового відсотка; норма чистого прибутку, рівень інфляції).

6. Результати аналізу залучення прямих іноземних інвестицій в країни з різним рівнем економічного розвитку свідчать, що тенденція приєднання держав до міжнародної системи руху капіталу є характерною рисою сучасного етапу формування глобального економічного простору, в якому фінансові інструменти набувають особливого значення. При цьому серед країн з розвинутою ринковою економікою за обсягами імпорту і експорту ПІІ домінують країни ЄС, серед країн, що розвиваються – Китай, Гонконг і Сінгапур, серед країн з перехідною економікою – Росія. Встановлено, що у двосторонніх відносинах у сфері ПІІ зростає значення фактора географічної близькості країн.

7. Оцінка сучасного стану розвитку глобальних світових ринків свідчить, що основними факторами глобального економічного зростання та розвитку є інтернаціоналізація виробництва і капіталу, розширення діяльності ТНК і ТНБ.

8. Емпірично обґрунтовано, що економічне зростання в країнах, що розвиваються і країнах з перехідною економікою є неможливим без допущення іноземного капіталу в економіку країни. Результати використання розробленої економетричної моделі «ПIІ економічне зростання» («приплив ПІІ зростання експорту економічне зростання») свідчать, що збільшення припливу ПІІ в економіку України на 1 млн. дол. сприятиме зростанню чистого експорту на 1,0069 млн. дол., що збільшить ВВП країни на 3,8323 млн. дол.

9. На основі систематизації напрямів та наслідків розвитку світових глобалізаційних процесів (економічних, технологічних, соціально-економічних, політичних, правових) обґрунтовано, що процеси економічної глобалізації повинні регулюватись на міжнародному рівні. Обґрунтовано, що для забезпечення прискореної інтеграції України до глобального економічного простору необхідною є розробка активної економічної політики, що складається з системи стратегічних і тактичних цілей і передбачає оцінку необхідних ресурсів для їх досягнення, розробка якої має передбачати виділені фактори, що впливають на формування глобальних конкурентних переваг: (ринкові стимули, особливості держави, характеристики конкуренції, види витрат).

10. З метою забезпечення конкурентних переваг країни в умовах розвитку глобального економічного простору систематизовано глобальні конкурентні переваги фірми, що має порівняльну перевагу на світовому ринку, які формуються під впливом перешкод на шляху досягнення порівняльних переваг.

11. Запропоновано механізм залучення прямих іноземних інвестицій в економіку України, впровадження якого забезпечить залучення прямих іноземних інвестицій в економіку України в умовах глобалізації у необхідних обсягах, використання яких створює передумови сталого, динамічного і збалансованого розвитку держави.

Публікації автора:

Публікації в наукових фахових виданнях:

  1. Єрмілова К.В. Аналіз залучення прямих іноземних інвестицій в країни з різним рівнем розвитку / Єрмілова К.В. // Проблемы развития внешнеэкономических связей и привлечения иностранных инвестиций: региональный аспект. Сборник научных трудов. Донецк: ДонНУ, 2008. С.691-697. (0,4 д.а.)

  2. Єрмілова К.В. Диверсифікація зовнішньоекономічної діяльності України як умова зміцнення її позицій в системі світогосподарських відносин / Єрмілова К.В. // Проблемы развития внешнеэкономических связей и привлечения иностранных инвестиций: региональный аспект. Сборник научных трудов. Донецк: ДонНУ, 2007. С.266-273. (0,45 д.а.)

  3. Ермилова Е.В. Инвестиционные отношения Донецкой области со странами мира / Ермилова Е.В. // Проблемы развития внешнеэкономических связей и привлечения иностранных инвестиций: региональный аспект. Сборник научных трудов. Донецк: ДонНУ, 2002. С.513-515. (0,4 д.а.)

  4. Єрмілова К.В. Перспективи залучення інвестицій у турбізнес в Донецькій області / Єрмілова К.В. // Культура народов Причерноморья. 2002. №34. С.195-197. (0,4 д.а.)

  5. Ермилова Е.В. Инвестиционная привлекательность Донецкой области / Ермилова Е.В. // Проблемы развития внешнеэкономических связей и привлечения иностранных инвестиций: региональный аспект. Сборник научных трудов. Донецк, 2001. С.348-350. (0,4 д.а.)

  6. Ермилова Е.В., Яценко И.В. Развитие внешнеэкономических операций предприятий угольной промышленности области для укрепления финансового состояния отрасли / Ермилова Е.В. // Управление экономикой переходного периода: Сб. науч. тр. НАН Украины. Ин-т экономики пром-сти; Чумаченко Н.Г. (отв.ред.) и др. – Донецк, 2000. С.230-239. (0,45 / 0,35 д.а.)

Особистий внесок здобувача здійснено аналіз стану вугільної промисловості Донецької області та зовнішньоекономічних зв’язків.

  1. Ермилова Е.В. Свободные экономические зоны в Украине как способ привлечения прямых иностранных инвестиций / Ермилова Е.В. // Вісник Донецького університету. Серія В. Економіка і право. 2000. №2. С.64-69. (0,4 д.а.)

  2. Ермилова Е.В. К вопросу о функционировании специального режима иностранного инвестирования в Донецкой области / Ермилова Е.В. // Вісник Донецького університету. Серія В. Економіка і право. 1999. №2. С.58-61. (0,4 д.а)

Публікації в інших виданнях:

  1. Єрмілова К.В. Податкове регулювання інвестиційної діяльності / Єрмілова К.В. // Стан і проблеми оподаткування в умовах ринкової економіки: VІІ міжнар. наук.-пр. конф., 23 листопада 2007р.: тези доп. ХІ., 2007. С. 188-190. (0,2 д.а.)

  2. Єрмілова К.В. Система оподаткування як важіль регулювання зовнішньоекономічної діяльності / Єрмілова К.В. // Стан і проблеми оподаткування в умовах ринкової економіки: VІ міжнар. наук.-пр. конф., 24 листопада 2006р.: тези доп. ХІ., 2006. С. 286-288. (0,2 д.а.)

  3. Ермилова Е.В. Стратегия внешнеэкономической деятельности Украины в контексте регионального развития / Ермилова Е.В. // Теория и практика экономики и предпринимательства: всеукр. наук.-пр. конф., 3-5 травня 2004р.: тези доп. V., 2004. С.109-110. (0,2 д.а.)

  4. Ермилова Е.В. Маркетинговый подход к осуществлению внешнеэкономической деятельности / Ермилова Е.В. // Маркетингові дослідження в Україні: ІІ міжнар. наук.-пр. конф., 27-31 травня 2002р.: тези доп. V., 2002. – С.60-61. (0,2 д.а.)

  5. Єрмілова К.В. Експортно-імпортний потенціал Донецької області / Єрмілова К.В. // Науковий вісник Чернівецького торговельно-економічного інституту КНТЕУ: 3б. наук.пр. за матеріалами XIII міжнар. наук.-практ. конф., 9-10 квітня 2002 р.: тези доп. ІV., 2002. С. 55-58. (0,2 д.а.)

  6. Ермилова Е.В. О налогообложении в свободных экономических зонах на примере СЭЗ «Курортополис Трускавец» / Ермилова Е.В. // Вестник ДИТБ. 2001. № 5. С. 174-178. (0,4 д.а.)

  7. Ермилова Е.В. Проблемы осуществления ВЭД в Украине / Ермилова Е.В. // Управління розвитком соціально-економічних систем: глобалізація, підприємництво, стале економічне зростання: І між нар. ІІ всеукр. наук.-пр. конф., 2001р.: тези доп. XII., 2001. С.197-200. (0,2 д.а.)

  8. Єрмілова К.В. Зовнішньоекономічні відносини з СНД та країнами Балтії (на прикладі Донецької області) / Єрмілова К.В. // Теорія та практика управління у трансформаційний період: всеукр. наук.-практ. конф., 4-6 жовтня 2001р.: тези доп. Х.,2001. С.71-74. (0,2 д.а.)