Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Ендокринологія


Миронюк Наталія Іванівна. Проблема йодного дефіциту та його подолання у населення Західного регіону України : Дис... канд. наук: 14.01.14 - 2008.



Анотація до роботи:

Миронюк Н.І. Проблема йодного дефіциту та його подолання у населення Західного реґіону України. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.14. – ендокринологія. –ДУ «Інститут ендокринології та обміну речовин ім. В.П. Комісаренка АМН України», Київ, 2008.

Проведено рандомізоване, кластерне дослідження йодного забезпечення дітей та жінок репродуктивного віку у Західному реґіоні України, яке дозволило визначити наявність легкого та помірного ступеня йодного дефіциту у цьому реґіоні. Результати йодурії виявили, що 47,2 % обстежених жінок та 32,5 % обстежених дітей відчували йодний дефіцит. Споживання йодованої солі населенням становило 55,0–65,0 %, причому тільки 27,0 % проб солі відповідали ДОСТу, групова та індивідуальна профілактика мала досить низький рівень.

Дані УЗД ЩЗ школярів виявили наявність тривалої ретроспективної тяжкої нестачі йоду на території Львівської області, що призвело до розвитку зоба у 40,8 % обстежених. Найбільша частота випадків зоба спостерігалася у дітей із гірської місцевості – 66,1 % та дітей, які проживали в селі – 55,4 %.

Результати дослідження рівня ТТГ у крові 755 новонароджених Львівської області засвідчили, що нестача йоду у немовлят мала виражений характер – частка результатів > 5 мО/л була у межах 24,6–47,4 %. Транзиторна гіпертиреотропінемія, внаслідок йодної недостатності призвела до порушень у фізичному розвитку 16,8 % немовлят.

Кількість дітей з дисгармонійним фізичним розвитком вірогідно більша у кластерах з недостатнім йодним забезпеченням. Збільшення об’єму ЩЗ більше ніж на 50 % від норми збільшує кількість дітей з крайніми формами різко дисгармонійного розвитку.

В умовах йодного дефіциту без проведення йодної профілактики універсальний показник IQ у дітей був у межах 91,4–97,0 балів, причому у міських дітей він вищий, ніж у сільських, що може бути пов’язане з різним йодним забезпеченням.

При порівнянні рівнів йодування солі та значень йодурії у жінок Західного реґіону України нами статистично доведено (Р<0,001), що рівень йодування харчової солі від 15 до 30 чнм є найсприйнятнішим, тому що запобігає ризику екстремальних значень йодурії у населення та цілком забезпечує потреби організму в йоді.

1. Визначені показники йодної забезпеченості населення Західного реґіону України, отримані нові дані щодо захворюваності та поширеності тиреоїдної патології у дітей, з’ясовані питання впливу йодної нестачі на інтелектуальний та фізичний розвиток школярів, досліджено рівень споживання йодованої солі та препаратів йоду, що дозволило рекомендувати шляхи подолання йодного дефіциту у населення на цій території.

2. Вперше проведено рандомізоване, кластерне дослідження йодного забезпечення дітей та жінок репродуктивного віку у Західному реґіоні України, яке дозволило визначити наявність легкого та помірного ступеня йодного дефіциту у реґіоні.

3. Результати дослідження йодної забезпеченості дітей шкільного віку показали наявність тривалої ретроспективної гострої нестачі йоду на території Львівської області, що призвело до розвитку зоба у 40,8 % обстежених дітей, за даними УЗД ЩЗ. Найбільша частота випадків зоба спостерігалася у дітей із гірської місцевості – 66,1 % та дітей, які проживали в селі – 55,4 %. Третина дітей, за даними дослідження, перебувала в зоні легкого йодного дефіциту, хоча загальна медіана йодурії по області свідчила про оптимальний рівень надходження йоду в організм дітей.

4. Виявлено суттєве поліпшення йодної забезпеченості жіночого населення західних областей, загальна медіана йодурії у реґіоні становила 128,6 мкг/л, що пов’язане з проведенням профілактичних заходів, збільшенням споживання в домогосподарствах йодованої солі і препаратів, які містять йод. В сільській місцевості споживання йодованої солі та препаратів з йодом недостатнє, що зумовлює в цих районах наявність слабкого та помірного рівня йодної недостатності.

5. Результати скринінгових досліджень рівня тиреотропного гормону у новонароджених в обстежених районах Львівської області вказували на помірний ступінь йодної недостатності.

6. Середній показник інтелектуального розвитку (IQ) у школярів Західного реґіону України, в умовах йодного дефіциту, був у межах 91,4 – 97,0 балів, причому у міських дітей він вищий, ніж у сільських, у яких йодний дефіцит виражений більше. Розумові здібності обстежених дітей виявлено на рівні середніх та нижче середніх, що може свідчити про тривалий вплив йодного дефіциту на їх інтелект.

7. Виявлено вплив йодної забезпеченості на показники фізичного розвитку та його гармонійності у дітей. Із збільшенням рівня надходження йоду в організм, збільшується кількість дітей з гармонійним фізичним розвитком (32,0 % при рівні йодурії > 20 мкг/л і 39,0 % при рівні йодурії 100 – 199,9 мкг/л). Кількість дітей з дисгармонійним фізичним розвитком вірогідно більша у сільських кластерах з недостатнім йодним забезпеченням.

8. Проведений математичний аналіз йодного забезпечення жіночого населення Західного реґіону України та рівня йодування солі довів, що вміст йоду у солі 15– 30 чнм може бути визначальним рівнем йодування, тому що запобігає ризику екстремальних значень йодурії у населення, та цілком забезпечує потреби організму у йоді.

Публікації автора:

  1. Миронюк Н.І., Турчин В.І., Лузанчук І.А. Розповсюдженість і захворюваність на ендемічний дифузний та вузловий зоб і рак щитоподібної залози у дітей і дорослих західних областей України // Львівський медичний часопис. – 2004. – Т. 10, № 1. – С. 70-75.

Автором самостійно здійснювався аналіз літератури і офіційних статистичних показників, проводилася статистична обробка та узагальнення результатів.

  1. Миронюк Н.І., Кравченко В.І., Турчин В.І., Калачева І.В., Хобта С.І. Оцінка рівня забезпеченості йодом населення та споживання йодованих продуктів у Західному реґіоні України відповідно до національних досліджень // Проблеми ендокринної патології. – 2005. – № 1. – С. 42-50.

Автором здійснювалися аналіз даних опитування та показників йодурії і вмісту йоду в солі обстежених жінок Західного реґіону України, узагальнення результатів дослідження і написання фрагменту статті.

  1. Кравченко В.І., Турчин В.І., Ткачук Л.А., Лузанчук І.А., Миронюк Н.І., Луб’янова І.П., Каракашян А.Н. Дослідження йодного дефіциту в Україні на початку виконання державної програми профілактики йодзалежних захворювань // Буковинський медичний вісник. – 2004. – Т. 3, № 4. – С. 103-106.

Автором здійснювалися аналіз літератури, даних дослідження йодного забезпечення населення України, узагальнення отриманих результатів, написання фрагменту статті.

  1. Кравченко В.І., Ткачук Л.А., Турчин В.І., Лузанчук І.А., Тронько М.Д., Миронюк Н.І. Споживання йодованих продуктів та стан йодної забезпеченості населення України // Доповіді Національної академії наук. – 2005. – Т. 10. – С. 188-194.

Автором здійснювалися аналіз літератури, оцінка даних опитування та узагальнення результатів дослідження, написання фрагменту статті.

  1. Миронюк Н.І., Мацюра Н.О. Оцінка фізичного розвитку та його гармонійності у школярів Львівської області, які знаходяться в умовах різного йодного забезпечення // Львівський медичний часопис. – 2006. – Т. 12, № 3-4. – С. 93-97.

Автором самостійно здійснювалися аналіз літератури, підбір та обстеження хворих, інструментальні дослідження, статистична обробка та узагальнення отриманих результатів, написання статті.

  1. Миронюк Н.І., Іванова І., Труш О., Кравченко В.І., Хрупович О.Б., Турчин В.І. Епідеміологічна характеристика йодного дефіциту у дітей Львівської області // Журн. АМН України. – 2007. – Т.13, № 2. – С. 306-318.

Автором здійснювалися аналіз літератури, лабораторні дослідження, статистична обробка та узагальнення результатів дослідження, написання статті.

  1. Миронюк Н.І., Кравченко В.І., Горбачевська І.В. Оцінка йодної забезпеченості новонароджених за результатами скринінгу на тиреотропний гормон у районах Львівської області // Укр. мед. часопис. – 2007. – Т. 3, № 59. – С. 112-115.

Автором самостійно здійснювалися аналіз літератури, підбір та обстеження хворих, аналіз медичної документації, статистична обробка та узагальнення матеріалів, написання статті.

  1. Миронюк Н.І., Кравченко В.І. Оцінка споживання йодованих продуктів та поширеності дефіциту йоду у Західному реґіоні України // Харків: Матеріали третіх Данилевських читань. – 2004. – С. 127-129.

  2. Миронюк Н.І., Кравченко В.І., Турчин В.І. // Вивчення йодної забезпеченості дітей, які проживають на території Львівської області, за даними рандомізованого кластерного дослідження // Ендокринологія. Матеріали VII з`їзду ендокринологів України, Київ, 15-18 травня 2007 р. – Т. 12, додаток. – С. 181.