Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Технічні науки / Управління проектами та розвиток виробництва


Черепаха Галина Сергіївна. Продуктно-енвайронментальн- ий підхід до управління командою проекту : Дис... канд. наук: 05.13.22 - 2006.



Анотація до роботи:

Черепаха Г.С. Продуктно-енвайронментальний підхід до управління командою проекту. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук за спеціальністю 05.13.22 – Управління проектами і програмами. – Київський національний університет будівництва і архітектури Міністерства освіти і науки України, Київ, 2006.

Розкрито роль та сутність факторів унікальності проекту в управлінні командами проектів. Запропоновано підхід до управління командою проекту, який базується на врахуванні особливостей продукту та середовища реалізації проекту. Розроблено математичну модель формування команди проекту. Встановлено залежність набору професійно-важливих якостей для кожної ролі в команді від факторів унікальності проекту. Запропоновано математичну модель вибору засобів розвитку команди в конкретному проекті. Сформовано математичні моделі мотивації членів команди проекту та прогнозування їх професійного вигоряння в певному проекті. Впроваджено в практику управління проектами програмний комплекс, який реалізує запропоновані методики підбору команди проекту і вибору інструментів розвитку команди.

У дисертаційній роботі вирішена актуальна наукова задача розробки підходу до управління командою проекту, який враховує унікальність проекту для управління командою. Цей підхід забезпечує підвищення повноти використання потенціалу команди проекту для створення продукту в заданих умовах реалізації проекту.

Узагальнення одержаних в ході проведеного дослідження результатів, досягнута мета і вирішені задачі дають можливість зробити такі основні висновки:

  1. Системне дослідження впливу унікальності проекту на функціонування команди доводить, що середовище реалізації проекту, особистість кожного члена команди, процес професійної діяльності та продукт проекту є факторами унікальності проекту, які значно впливають на процеси формування та розвитку команди проекту.

  2. Розроблена математична модель формування команди проекту, яка базується на врахуванні професійної, рольової та психологічної збалансованості команди в контексті її придатності для умов конкретного проекту і дозволяє кількісно оцінити придатність певного набору кандидатів до роботи в команді певного проекту. Перевагами цієї моделі є можливість чіткого і завчасного встановлення недостатньої забезпеченості окремих функцій управління проектом професійними знаннями та навичками членів команди, неможливості якісного виконання окремих ролей в команді, або високої імовірності виникнення проблем особистої взаємодії в команді проекту.

  1. На прикладі психологічної структури команди встановлено, що вибір інструментів розвитку команди проекту має бути орієнтованим на особистість кожного члена команди, та враховувати вимоги щодо цільового стану команди, які визначаються в залежності від середовища реалізації проекту, професійної діяльності команди та продукту проекту. Введення математичної моделі вибору засобів розвитку команди проекту також дозволило визначати найбільш пріоритетні напрямки розвитку команди в умовах певного проекту.

  2. Запропонована в роботі математична модель мотивації члена команди проекту базується на використанні показника мотиваційного потенціалу проекту, який враховує самостійну цінність для члена команди не лише запропонованих стимулів, а й участі у створенні продукту проекту, причетності до виконавчої організації, професійної діяльності та можливості роботи в певній команді. Використання цього показника дозволяє більш точно прогнозувати мотиваційний ефект при залученні особи до роботи в команді певного проекту завдяки встановленню найбільш привабливих для члена команди особливостей проекту, та особливостей, які мають бути скомпенсовані системою мотивації.

  3. Розроблена математична модель прогнозування професійного вигоряння членів команди проекту ґрунтується на визначенні впливу характеристик змісту та елементарних операцій професійної діяльності члена команди на його психофізичне навантаження і дозволяє враховувати баланс мотивації та енерговитрат члена команди при здійсненні його інтелектуальної, фізичної та емоційної активності. Розроблена модель дає можливість прогнозувати наближення стану професійного вигоряння члена команди в залежності від обсягу його робіт в конкретному проекті.

  4. Практика впровадження програмного комплексу, який реалізує розроблені математичні моделі і забезпечує інструментальну підтримку процесів формування та розвитку команди проекту, підтвердила дієвість запропонованого продуктно-енвайронментального підходу до управління командою проекту та адекватність введених математичних моделей.

Публікації автора:

Статті у фахових виданнях, які входять до переліку,

затвердженому ВАК України:

  1. Черепаха Г.С. Рамочные условия профессиональной деятельности в управлении проектами.// Управління проектами та розвиток виробництва: Зб. наук. пр. Східноукраїнського державного університету. Вип. 2 (5). – Луганськ: ВАТ «Поліпринт», 2002. – С. 66-74.

  2. Черепаха Г.С. Система поддержки процесса управления командой проекта. // Управління проектами та розвиток виробництва: Зб. наук. пр. Східноукраїнського державного університету. Вип. 2 (14). – Луганськ: ВАТ «Поліпринт», 2005. – С. 54-67.

  3. Рач В.А., Черепаха Г.С. Модель определения рациональной роли члена команды проекта. // Управління проектами та розвиток виробництва: Зб. наук. пр. Східноукраїнського державного університету. Вип. 2 (7). – Луганськ: ВАТ «Поліпринт», 2003. – С. 70-79.

Особистий внесок здобувача: розроблено рамкову модель структуризації вимог до членів команди проекту і закладено основи формування набору професійно важливих якостей, необхідних для виконання певної ролі в команді певного проекту.

  1. Рач В.А., Антоненко С.В., Черепаха Г.С. Особенности взаимодействия руководителя и команды на различных этапах проекта. // Управління проектами та розвиток виробництва: Зб. наук. пр. Східноукраїнського державного університету. Вип. 1 (9). – Луганськ: ВАТ «Поліпринт», 2004. – С. 160-170.

Особистий внесок здобувача: розроблено модель групування процесів управління командою за етапами проекту; виділено критичні процеси управління командою для кожного етапу реалізації проекту, розкрито сутність елементів причинно-цільової матриці управління командою проекту.

  1. Рач В.А., Черепаха Г.С. Системная модель мотивации команды проекта. // Управління проектами та розвиток виробництва: Зб. наук. пр. Східноукраїнського державного університету. Вип. 3 (11). – Луганськ: ВАТ «Поліпринт», 2004. –
    С. 10-22.

Особистий внесок здобувача: розроблено системну модель проекту як процесу з урахуванням таких факторів унікальності, як створюваний продукт, середовище реалізації проекту, особистість члена команди і професійна діяльність в проекті. Розроблено системну модель мотивації команди проекту, що основана на розкритті мотиваційного значення продукту, середовища, особистостей членів команди і професійної діяльності в команді проекту. Розкрито функціональне значення зв'язків між елементами системи мотивації. Сформовано системні тріади дефініцій для базових категорій елементів системи мотивації в проекті.

  1. Рач В.А., Черепаха Г.С. Системно-программная реализация поддержки процесса управления командой проекта на основе продуктно-энвайронментального подхода к управлению командой. // Управління проектами та розвиток виробництва: Зб. наук. пр. Східноукраїнського державного університету. Вип. 4 (16). – Луганськ: ВАТ «Поліпринт», 2006. – С. 72-87.

Особистий внесок здобувача: розроблено структурну схему комп'ютеризованої системи підтримки процесу управління командою проекту, основаної на продуктно-енвайронментальному підході до управління командою; розроблено модель системної взаємодії процесів управління командою проекту з базовим рівнем особистості і психологічною структурою команди.

Додаткові публікації, матеріали конференцій:

  1. Черепаха Г.С. Влияние рамочных условий на процессы формирования и управления командой проекта. // Зб. наук. праць Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля. Матеріали VІІ Міжн. науково-практ. конф. «Університет і регіон». – Луганськ: Вид-во СНУ ім. В.Даля.– 2002. – Частина друга. – С. 277.

  2. Черепаха Г.С. Модель визначення раціональної ролі менеджера у команді проекту. // Тезисы докладов международной научно-практической конференции «Современные технологии в менеджменте». – Харьков «ХАИ». – 2003. – С. 82.

  3. Черепаха Г.С. Разработка системной модели мотивации команды проекта. // Матеріали науково-практичної конференції „Глобалізація та управління проектами у XXI столітті”. - Львів: ЛРІДУ НАДУ. – 2003. – С. 199-201.

  4. Черепаха Г.С. Организация информационных потоков для реализации системы мотивации. // Тези доповідей міжн. конф. «Інноваційний розвиток на основі технологічної зрілості в управлінні проектами». – К.: Вид-во КНУБА. – 2004. – С. 123-126.

  5. Черепаха Г.С. Программная поддержка процесса мотивации команды проекта. // Матеріали науково-практичної конференції "Моделі та інформаційні технології в управлінні соціально-економічними, технічими та екологічими системами". – Луганськ: Вид-во СНУ ім. В.Даля.– 2005. – С. 180-181.

  6. Черепаха Г.С. Прогнозирование эффективности управления командой проекта на основе анализа условий его реализации. // Тези доповідей ІІ міжн. конф. «Управління проектами – від бачення до реальності». – К.: Вид-во КНУБА. – 2005. – С. 101-103.