Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Сільськогосподарські науки / Годівля тварин і технологія кормів


Ковтуненко Людмила Анатоліївна. Продуктивність і обмін речовин у курей кросу "Іса-Браун" при використанні у комбікормах амінокислот і полімінеральної суміші : дис... канд. с.-г. наук: 06.02.02 / Національний аграрний ун-т. - К., 2006.



Анотація до роботи:

Ковтуненко Л.А. Продуктивність і обмін речовин курей кросу “Іса-Браун” при використанні в комбікормах амінокислот і полімінеральної суміші. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук за спеціальністю 06.02.02 – годівля тварин і технологія кормів. – Національний аграрний університет, Київ, 2006.

Дисертація присвячена вивченню продуктивності і обміну речовин у курей кросу “Іса-Браун” при використанні в комбікормах амінокислот і полімінеральної суміші і створенню комплексної амінокислотно-полімінеральної суміші, яка підвищує продуктивність та стабілізує кислотно-лужну рівновагу крові в організмі курей яєчного напряму кросу “Іса-Браун” за рахунок оптимізації рН комбікорму.

Результатами досліджень встановлено, що цеоліт ефективний як джерело мінеральних речовин, а регулятором КЛС у організмі він виступає лише в суміші з добавкою амінокислотною та двовуглекислим натрієм. Отже, створена нова амінокислотно-полімінеральна суміш (Деклараційний патент України на винахід № 58822 А) є не лише джерелом мінеральних речовин, вітамінів, амінокислот, але й модифікатором та ефективним регулятором рН комбікорму. Введення в комбікорм курей яєчного напряму амінокислотно-полімінеральної суміші регулює рН корму, кислотно-лужне відношення між основними та кислотними макроелементами та доводить його до слабко кислої реакції, за рахунок чого стабілізується кислотно-лужна рівновага в організмі, поліпшується мінеральний, азотистий та енергетичний обмін речовин, прискорюються біологічні процеси, які підвищують швидкість росту курей, їх яєчну продуктивність, а також харчові й товарні якості яєць.

На основі експериментальних досліджень розроблена технологія виготовлення амінокислотно-полімінеральної суміші, її ефективна доза (4% від маси корму) використання в годівлі курей яєчного напряму кросу “Іса-Браун”, яка підтверджується зоотехнічними та біохімічними показниками.

  1. На основі експериментальних досліджень поглиблено наукову концепцію щодо використання амінокислот в комплексі з полімінеральними сумішами природного походження у годівлі яєчних курей кросу „Іса-Браун”. Встановлено оптимальну дозу введення амінокислотно-полімінеральної суміші до комбікормів для птиці та вивчено її вплив на перетравність корму, обмін речовин та якість одержаної продукції.

    Амінокислотно-полімінеральна суміш для птиці в такому співвідношенні компонентів, % за масою: цеоліт – 46,5; добавка амінокислотна кормова (ДАК) – 46,5; натрій двовуглекислий – 7,0, є джерелом мінеральних речовин, амінокислот, вітамінів, стабілізатором кислотно-лужного стану організму, каталізатором травних процесів та сорбентом для виведення шкідливих і токсичних речовин з організму птиці.

    Введення до комбікорму курочок амінокислотно-полімінеральної суміші у кількості 3 та 4% від маси корму збільшує середньодобові прирости відповідно на 5,5; 11,7%, збереженість – на 3,6; 5,7%.

    Згодовування куркам-несучкам комбікормів, що містять амінокислотно-полімінеральну суміш, підвищує яєчну продуктивність курок-несучок на 8,3%, масу яйця – на 7,9%, товщину шкаралупи – на 10,2%, індекс форми яєць – на 4,8% та щільність яйця – на 1,02%.

    Додавання до комбікорму амінокислотно-полімінеральної суміші у дозі 4% покращує харчову ціність й товарну якість яєць за рахунок збільшення вмісту протеїну в яйці на 0,96%, жиру – на 0,78%, кальцію – на 9,4%, фосфору – на 2,4%, зменшення насічки та бою – на 2,4%.

    Згодовування куркам-несучкам суміші цеоліту і двовуглекислого натрію, а також амінокислотно-полімінеральної суміші, при введенні до складу комбікормів в дозі відповідно 2,3 і 4% за масою корму, підвищує перетравність сухої речовини корму на 4,2 і 2,2%; протеїну – на 4,1 і 9,3%; клітковини – на 2,1 і 1,3%; жиру – на 7,2 і 1,5%.

    Введення амінокислотно-полімінеральної суміші до комбікорму зумовлює підвищення рН корму до 6,2, збільшує засвоєння азоту в організмі курок-несучок на 1,62%, кальцію – на 4,19% і фосфору – на 7,35%.

    Використання амінокислотно-полімінеральної суміші у складі комбікормів в кількості 3% і 4,0% від маси корму сприяє виведенню з їх організму токсичних мінеральних речовин – свинцю, кадмію, міді та цинку.

    Додавання амінокислотно-полімінеральної суміші до комбікорму у дозі 3% від маси корму підвищує його рН до 5,7-5,9, позитивно впливає на ріст, розвиток курочок і яєчну продуктивність несучок, але є економічно не ефективним, оскільки підвищення яєчної продуктивності не компенсує фактичних витрат корму на одиницю продукції.

    Встановлено, що оптимальною дозою введення амінокислотно-полімінеральної суміші в комбікорми для курок-несучок є 4% від маси корму, що сприяє підвищенню валового збору яєць на 18,1%, зниженню витрат корму на 1 голову на 4,4% та одержанню додаткового чистого прибутку на 1000 голів 3168 грн.

    Пропозиції виробництву

    З метою оптимізації амінокислотно-мінерального живлення курей кросу „Іса-Браун” в умовах Півдня України рекомендується вводити до складу комбікормів амінокислотно-полімінеральну суміш, яка складається із цеоліту, амінокислотної кормової добавки та двовуглекислого натрію та сприяє кращому засвоєнню поживних речовин корму – на 2,4%, підвищенню яєчної продуктивності курок-несучок – на 8,3, збільшенню маси яйця – на 7,9, зниженню витрат корму на 1 голову на 4,4% і отриманню додаткового чистого прибутку 3168 грн на 1000 голів.

Публікації автора:

  1. Карунський О.Й., Ковтуненко Л.А. Нетрадиційні мінеральні добавки в раціонах молодняку курей яєчного напряму // Тваринництво України. – 1998. – №11. – С. 26-27 (самостійно проведена експериментальна частина роботи, біометрична обробка даних).

    Ковтуненко Л.А. Цеолітове борошно в раціонах молодняку кур кросу “Іса-Браун” // Аграрний вісник Причорномор’я Одеського сільськогосподарського інституту: Зб. наук. пр. – Одеса, 1999. – Вип.3 – С. 136-140.

    Карунський А.Й., Ковтуненко Л.А. Научно-практическое обоснование рационального использования сапонитов в рационах молодняка кур яичного направления // Симпозиум, посв. 65-летию аграрного университета Молдовы. – 1998. – С.17-18 (самостійно проведена експериментальна частина роботи, біометрична обробка даних).

    Карунський А.И., Ковтуненко Л.А., Крючкова Є.Ф. Сапониты в рационе кур // Птицеводство. – М.: Колос, 2001. – №2. – С. 35-36 (самостійно проведена експериментальна частина роботи, біометрична обробка даних).

    Ковтуненко Л.А. Можливість використання добавки амінокислотної кормової /ДАК/ у годівлі курей кросу “Іса-Браун” // Зб. наук. пр. ЛНАУ. Луганськ, 2001. – №30 (42). – С. 93-98.

    Карунський А.И., Ковтуненко Л.А. Кормова добавка для птиці // Деклараційний патент України на винахід. Пат. № 58822 А Опубл. 15.08.03, Бюл. №8 14 с. (самостійно проведена експериментальна частина роботи, біометрична обробка даних).