Нестеренко Анатолій Григорович. Продуктивність кукурудзи на зерно залежно від технологічних заходів догляду за посівами в південній частині Лісостепу України : Дис... канд. с.-г. наук: 06.01.09 / Уманський держ. аграрний ун-т. — Умань, 2004. — 168арк. : рис. — Бібліогр.: арк. 115-129.
Анотація до роботи:
Нестеренко А.Г. Особливості формування продуктивності кукурудзи на зерно залежно від технології догляду за посівами в південній частині Лісостепу України. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук за спеціальністю 06.01.09 – рослинництво. Вінницький державний аграрний університет, Вінниця, 2004.
У дослідах які проводились у 1990-1991, 2001-2003 рр., установлено вплив технології догляду на забур’яненість посіву, ріст, розвиток, урожайність зерна куку- рудзи, економічну і енергетичну ефективність його виробництва.
Механічні обробітки міжрядь в поєднанні з досходовою мілкою культивацією або боронуваннями і післясходовим боронуванням створюють кращі умови для росту і розвитку кукурудзи ніж використання, для догляду за посівами, лише гербіцидів або тільки боронувань. При цьому урожай зерна збільшується на 16,4 і 15,5 ц/га в порівнянні з використанням лише гербіцидів і на 7,2 і 6,3 ц/га – з поєднанням використання гербіцидів і механічних післясходових обробітків. Дані технології догляду підвищують біоенергетичну ефективність вирощування кукурудзи на 38 – 40 %. Механічний догляд забезпечує контроль вегетативної маси і кількості бур’янів в межах які не шкодять культурним рослинам.
В дисертації наведене теоретичне узагальнення та вирішення наукового завдання щодо зменшення гербіцидного навантаження на агрофітоценоз і підвищення продуктивності кукурудзи на зерно в умовах південного Лісостепу України, вдосконалення технології догляду за посівами шляхом використанням механічних засобів.
Дослідження проведені протягом 1990 – 1991 та 2001 – 2003 років показали, що:
Проведення механічних обробітків сприяє покращенню водного режиму орного шару ґрунту порівняно з використанням для догляду гербіцидів без механічних прийомів догляду за посівом. При цьому вологість ґрунту підвищується на 14 – 15 % . Заміна міжрядних розпушувань боронуваннями, а також використання для догляду лише гербіцидів зменшує збереження вологи в ґрунті.
Засвоєння поживних речовин культурними рослинами збільшується при проведенні міжрядних розпушувань за рахунок кращого росту наземної вегетативної маси. Вміст NPK в орному шарі ґрунту при використанні для догляду лише боронувань і гербіцидів залишається на однаковому рівні.
Гербіциди знижують на 1 – 2 % польову схожість насіння, а також зменшують протягом вегетації густоту рослин на 7%. Механічний догляд за посівом сприяє збереженню густоти кукурудзи, від посіву до збирання, на 3 % до контролю і утворенню більшої на 7 – 18 % кількості продуктивних качанів на 1 рослині.
Технологія догляду істотно не впливає на проходження фенологічних фаз розвитку рослин. Міжрядні розпушування збільшують величину періоду цвітіння волоті – цвітіння качана до 4 – 5 днів.
Механічні обробітки, особливо досходова суцільна шаровка і міжрядні розпушування, сприяють росту рослин, особливо в першу декаду вегетації та після утворення 7 – 8 листків і до закінчення цвітіння волоті. Часті післясходові боронування, травмують листкову поверхню і затримують ріст кукурудзи на початку вегетаційного періоду.
Боронування в поєднанні з міжрядними обробітками посилюють формування вегетативної маси рослин у дослідах на 15 – 23 %. Найбільші середньодобові прирости вегетативної маси рослин зафіксовані у фазі 7 – 12 листків і складали при механічному доглядові 56,0 – 59,6 г/добу проти 48 г/добу на контролі. Кращим виявився варіант з проведенням досходової суцільної шаровки, післясходового боронування і двох міжрядних обробітків, де вегетативна маса у фазі молочно-воскової стиглості досягала 486 ц/га.
Проведення міжрядних обробітків сприяє формуванню більшої, на 16 – 22 % ніж на контролі, фотосинтетичної листкової поверхні, та збільшенню фотосинтетичного потенціалу посіву. Сумарний фотосинтетичний потенціал посіву, при використанні механічного догляду на 7 – 20 % більший за цей показник на варіанті з доглядом за допомогою гербіцидів. Найбільший сумарний фотосинтетичний потенціал посіву зафіксовано при проведенні двох досходових, одного післясходового боронування двох міжрядних розпушувань. Він складав 2,97 млн. м2/га.
Механічний догляд забезпечував кращий контроль за чисельністю та ростом бур’янів, в першу половину вегетації за рахунок фізичного знищення, а в подальшому за рахунок затінення ґрунту більш розвиненою листковою поверхнею. Кращими показники контролю за чисельністю бур’янів були на варіанті з проведенням досходового суцільного мілкого розпушування, післясходового боронування у фазі 1 – 2 листків та проведенні двох міжрядних обробітків, кількість яких, через 60 днів після сходів, була менше за контроль в 5,2 рази, вегетативна маса – в 14,8 рази і складала 35 г/м2. Проведення, після внесення перед сівбою гербіциду, післясходового боронування і міжрядного розпушування зменшило кількість і вегетативну масу бур’янів на 60 день вегетації до 145 г/м2, що склало 28% до контролю.
Кращою була урожайність зерна при проведенні досходової суцільної культивації, післясходового боронування і двох міжрядних обробітків на глибину 5 – 6 см з присипанням захисних смуг, а також при проведенні двох досходових одного післясходового боронування і двох міжрядних обробітків на глибину 5 – 6 см з присипанням захисних смуг і складала відповідно 75,5 і 74,6 ц/га. Проведення крім внесення гербіцидів одного післясходового боронування і одного міжрядного розпушування збільшило урожайність зерна до 68,3 ц/га проти 59,1 ц/га на контролі (хімічний догляд).
Використання для догляду за посівом кукурудзи механічних обробітків, а саме досходових боронувань або суцільної мілкої культивації в поєднанні з післясходовим боронуванням і міжрядними розпушуваннями, підвищує біоенергетичну ефективність технології. Збільшує, порівняно з контролем, на 31–33 % енергетичний коефіцієнт, та на 38 – 40 % приріст валової енергії. Поєднання використання гербіцидів з післясходовим механічним доглядом збільшує енергетичний коефіцієнт на 18 % і приріст валової енергії на 24 %.
На економічну ефективність досліджуваних технологічних схем догляду за посівом кукурудзи на зерно значною мірою вплинула урожайність та вартість використаних гербіцидів. Всі варіанти досліджень з використанням механічних знарядь для догляду мали вищу рентабельність ніж вирощування цієї культури з допомогою лише гербіцидів. Як при аналізі енергетичної ефективності кращими були варіанти з поєднанням досходової суцільної мілкої культивації (вар. 5) або двох досходових боронувань (вар. 4) з післясходовим боронуванням і міжрядними обробітками де рентабельність складала відповідно 200,7 і 195,3 %, що на 111,4 і 106,0 % більше за контроль. Чистий прибуток, на цих варіантах, склав 3275,18 і 3207,16 грн/га проти 1799,87 грн/га на контролі. На варіант 6, де поєднувалось внесення гербіцидів при сівбі з після сходовим боронуванням та міжрядним обробітком рівень рентабельності становить 148,3 %, чистий прибуток 2651,4 грн/га.
Публікації автора:
Зінченко О.І., Нестеренко А.Г. Вплив різних прийомів догляду на фотосинтетичний потенціал посіву і урожайність кукурудзи на зерно в умовах південного Лісостепу України // Збірник наукових праць Уманського ДАУ. – Умань. – 2003. – С. 125-131.
Нестеренко А.Г. Вплив різних способів догляду на забур’яненість посівів кукурудзи на зерно в умовах південного Лісостепу //Вісник аграрної науки Причорномор’я, т. 2. – Миколаїв. – Миколаївський ДАУ, 2003. – С. 63-69.
Нестеренко А.Г. Вплив різних способів догляду на ріст кукурудзи в умовах південного Лісостепу України //Корми і кормовиробництво. Вип. 51. – Вінниця. – “Тезис”, 2003. – С. 90-92.
Зінченко 0.1, , Коваленко Г.О., Коротеєв А.В., Січкар А.О., Нестеренко А.Г. Строки сівби і догляд як фактори продуктивності кукурудзи в південній частиш Лісостепу України // Збірник наукових праць інституту землеробства УААН. Спецвипуск. - К.; Інститут землеробства, 2004.- С. 126.
Нестеренко А.Г. Вплив різних способів догляду на забур'яненість посівів кукурудзи на зерно в умовах південного Лісостепу // Матеріали науково практичної конференції Проблеми степового землеробства і рослинництва та їх вирішення в реформованих сільськогосподарських підприємствах Миколаїв. - Миколаївський ДАУ, 2003. -С. 63-69.
Нестеренко А.Г. Вплив різних способів догляду на ріст кукурудзи в умовах південного Лісостепу України // Матеріали науково практичної конференції "Наукові основи сталого розвитку кормовиробництва в Україні Вінниця. - "Тезис", 2003. - С. 90-92.
Нестеренко А.Г, Коваленко Г.О., Коротеєв А.В. Строки сівби і догляд як фактори продуктивності кукурудзи в південній частині Лісостепу України // Матеріали науково практичної конференції "Особливості ведення зернового господарства України залежно від кон'юнктури ринку К.; Інститут землеробства, 2004.- С. 126.