Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Сільськогосподарські науки / Рослинництво


Золотар Юрій Васильович. Продуктивність сої залежно від комплексної дії мінеральних та бактеріальних добрив в умовах північного Лісостепу : дис... канд. с.-г. наук: 06.01.09 / Інститут землеробства УААН. - К., 2005.



Анотація до роботи:

Золотар Ю.В. Продуктивність сої залежно від комплексної дії мінеральних та бактеріальних добрив в умовах північного Лісостепу. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук за спеціальністю 06.01.09 – рослинництво. Інститут землеробства УААН, Київ, 2005 р.

У дисертаційній роботі викладено результати досліджень з питань особливостей процесу росту, розвитку та формування врожаю насіння сої залежно від удосконалених елементів технології її вирощування, а саме: системи удобрення, яка базується на комплексному застосуванні мінеральних та бактеріальних добрив. Встановлено особливості процесу формування фотосинтетичного потенціалу посіву сої, обґрунтовано вплив передпосівної інокуляції насіння бактеріальними препаратами за різних доз мінеральних добрив на формування симбіотичного апарату та величини біологічно фіксованого азоту рослинами сої, проведена оцінка рівня показників елементів структури та рівня урожайності, якості насіння, дана економічна і енергетична оцінка проектів технології вирощування сої залежно від факторів, які вивчались.

За результатами досліджень розроблений та рекомендований виробництву проект технології вирощування сої, що забезпечить формування максимальної зернової продуктивності цієї культури при вирощуванні в умовах північного Лісостепу.

  1. У дисертації наведене теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової задачі, що полягає у виявленні особливостей процесу формування врожаю насіння сої скоростиглого сорту Київська 98 та його якості залежно від біологізації технології вирощування шляхом експериментальної оцінки комплексної дії мінеральних та бактеріальних добрив з метою збільшення зернової продуктивності культури та покращання якісних показників отриманої продукції.

  2. Густота стояння рослин сої і характер її зміни протягом періоду вегетації більшою мірою залежить від сумісного застосування мінеральних добрив та фосфонітрагіну на основі Br.japonicum 71Т + A. album 1122, яке забезпечує вищий відсоток збереження рослин на час збирання врожаю - 94,1-95,0%.

  3. Внесення мінеральних добрив та інокуляція насіння фосфонітрагіном №1 забезпечує збільшення висоти рослин на 20%, а прикріплення бобів нижнього ярусу на 5 см (від 3,5 до 8,5 см), що зменшує втрати врожаю при збиранні комбайном.

  4. Поєднання дії калійних добрив (К90) та інокуляції насіння фосфонітрагіном на основі Br.japonicum 71Т + A. album 1122 забезпечує збільшення кількості сухої речовини на одиницю площі на 29,6%, порівняно з абсолютним контролем.

  5. Найвищий рівень показника індексу листкової поверхні рослин сої відмічається у фазі наливу бобів за передпосівної інокуляції насіння штамом Br.japonicum 71Т та фосфонітрагіном №1 на фоні внесення азотно-калійних добрив і складає 6,2-6,3 м22, або у середньому на 47% більше порівняно з контролем.

  6. Найбільший фотосинтетичний потенціал посіву сої досягається у фазі наливу бобів за інокуляції насіння фосфонітрагіном на основі Br.japonicum 71Т + A. album 1122 та внесення калійних добрив у дозі К90 – 3,02 млн.м2діб/га, що на 56,7% більше контрольного варіанта.

  7. Максимальна кількість та маса сирих бульбочок (відповідно 289 шт/рослину та 6,67 г/рослину) формується за внесення азотно-калійних добрив (N30К90) та інокуляції посівного матеріалу фосфонітрагіном №1. Кількість фіксованого азоту при цьому зростає до 99,8 кг/га або на 58,1% більше, порівняно з варіантом без внесення мінеральних добрив та інокуляції насіння. Встановлено, що в кінці вегетаційного періоду сої грунт має нижчу забезпеченість поживними елементами, ніж до її сівби. В орному шарі відносні показники вмісту азоту знижувались на 6,0-13,0%, фосфору – на 4,0-13,0%, калію – на 11,0-35,0%.

  8. Основними елементами структури врожаю насіння сої в сприятливі за метеорологічними умовами роки є індивідуальна продуктивність рослин та маса 1000 насінин, в несприятливі - кількість насіння та бобів на рослині. Коефіцієнт кореляції між індивідуальною продуктивністю рослин та урожайністю насіння сої складає 0,82.

  9. Передпосівна інокуляція насіння фосфонітрагіном дозволяє одержати приріст врожайності насіння: при використанні Br.japonicum 71Т + A.album 1122 - 4,3 ц/га, Br.japonicum 71Т + B.sp.4 - 4,1 ц/га і Br.japonicum 71Т + B.mucilaginosus - 3,1 ц/га за врожайності на контролі 17,8 ц/га.

  10. Сумісне застосування фосфонітрагіну з мінеральними добривами забезпечує на 15-20% вищу урожайність насіння сої, порівняно з роздільним використанням цих елементів технології. Найефективнішим агрозаходом є передпосівна інокуляція насіння Br.japonicum 71Т + Bас. sp.4 та Br.japonicum 71Т + A.album 1122 на фоні внесення калійних добрив (К90) і забезпечує приріст урожайності насіння в межах 7,0 - 8,2 ц/га.

  11. Комплексне застосування мінеральних добрив та інокуляції насіння бактеріальними препаратами забезпечує високий збір сирого протеїну (11,1 ц/га) із вмістом його в насінні (42,7%), що перевищує контроль відповідно на 3,6 ц/га та 0,7%.

  12. Найбільшу вартість валової продукції (3577,0 грн./га), умовно чистий прибуток (3039,0 грн./га) та коефіцієнт енергетичної ефективності (3,5) забезпечує варіант за внесення калійних добрив (К90) у комплексі з фосфонітрагіном на основі Br.japonicum 71Т + A.album 1122.

Публікації автора:

  1. Золотар Ю.В. Біологізація технологій вирощування сої//Збірник наукових праць Інституту землеробства УААН.-К.- 2002.-Вип.2.-С.60-63.

  2. Камінський В.Ф., Золотар Ю.В. Вплив бактеризації насіння на продуктивність сої // Збірник наукових праць Інституту землеробства УААН.-К.- 2002.- Вип. 3-4. - С.83-85.

  3. Камінський В.Ф., Золотар Ю.В. Якість зерна сої залежно від передпосівної інокуляції насіння // Збірник наукових праць Інституту землеробства УААН. -К. -2003. -вип. 1-2.-С.53-55.

  4. Камінський В.Ф., Золотар Ю.В. Вплив інокуляції на продуктивність сої в Лісостепу // Збірник наукових праць Інституту землеробства УААН. -К.-2004.- Вип.1.- С.76-80.

  5. Золотар Ю.В. Вплив системи живлення на продуктивність сої в умовах північного Лісостепу України // Тези доп. другої міжвузівської науково-практичної конференції аспірантів “Сучасна аграрна наука: напрями досліджень, стан та перспективи” (м. Вінниця, 27-28 лютого 2002р.) Вінниця. - 2002.- С.38-39.