Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Ребенок Аліна Володимирівна. Проектний підхід до реалізації ділової стратегії підприємства : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2008.



Анотація до роботи:

Ребенок А.В. Проектний підхід до реалізації ділової стратегії підприємства. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – Економіка та управління підприємствами. – Національний університет харчових технологій, Київ, 2008.

Робота присвячена вирішенню наукової задачі розробки теоретико – методичних, управлінських та економічних підходів до процесів реалізації ділової стратегії підприємства шляхом впровадження інвестиційних проектів. Для досягнення поставленої мети визначено місце інвестиційного проекту в системі стратегій підприємства та доведено доцільність використання проектного підходу.

За матеріалами фінансово – економічної та господарської діяльності підприємств галузі виробництва харчових продуктів, напоїв та тютюнових виробів Чернігівської області визначено залежність результатів діяльності підприємств від рівня впровадження інвестиційних проектів.

Сформовано методику реалізації ділової стратегії підприємства на основі використання проектного підходу. Для управління відхиленнями в процесі впровадження ділової стратегії розроблена векторна модель реалізації проекту. Обґрунтовано програму оцінки конкурентоспроможності підприємства для визначення ефективності виконання стратегії.

У дисертації наведене теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової задачі застосування проектного підходу до реалізації ділової стратегії підприємства для підвищення ефективності досягнення стратегічних цілей.

До основних висновків та результатів дослідження можна віднести:

  1. Доведено, що застосування системного, процесного та синергетичного підходів до реалізації ділової стратегії підприємства не дозволяє здійснити ефективне впровадження стратегії в умовах обмежених ресурсів. Для виконання цього завдання запропоновано використання проектного підходу, особливість якого полягає у застосуванні методів стратегічного, проектного та інвестиційного менеджменту щодо реалізації ділової стратегії підприємства як інвестиційного задуму в умовах ринку обмежених ресурсів. При цьому інвестиційний проект визначено як інструмент реалізації ділової стратегії підприємства.

  2. На основі дослідження характеристик інвестиційного проекту сформована система критеріїв, яка дозволила визначити доцільність розробки проекту як тактичного способу реалізації ділової стратегії підприємства. Можливість використання проектного підходу запропоновано визначати з урахуванням особливостей внутрішнього потенціалу підприємства (стратегічного, виробничого, управлінського) та факторів зовнішнього оточення. Для ефективного досягнення поставлений цілей в межах реалізації ділової стратегії підприємства запропоновано визначати стратегію управління самим проектом. Це стало основою для формування алгоритму прийняття рішень про розробку інвестиційного проекту на промисловому підприємстві.

  3. Визначено, що галузь виробництва харчових продуктів, напоїв та тютюнових виробів є провідною галуззю Чернігівської області, яка забезпечує 40,6% обсягів виробництва промислової продукції. Розроблена матрична модель міжгалузевого балансу Чернігівської області довела можливість та необхідність збільшення обсягів виробництва харчових продуктів, напоїв та тютюнових виробів у 2007 р. на 5,5%. Однією з суттєвих умов досягнення прогнозних значень визначено реалізацію інвестиційних проектів. Встановлено, що інвестиційні проекти області за 2002-2006 рр. забезпечили додатковий прибуток як для підприємств, на яких вони реалізовуються, так і для місцевого бюджету. В ході аналізу роботи 55 підприємств галузі виробництва харчових продуктів, напоїв та тютюнових виробів, які займаються впровадженням інноваційно – інвестиційних проектів, виявлено середній щорічний приріст продукції на 1,1%. В результаті проведеного анкетування визначено слабкі сторони управління інвестиційними проектами, серед яких основною є відсутність методики використання проектного підходу до реалізації стратегії підприємства.

  4. Узгоджено змістовні характеристики стратегій проекту і стратегій підприємства, що дало можливість узагальнити класифікацію стратегій інвестиційного проекту за діловим, функціональним та операційним рівнями розробки. На основі адаптації життєвого циклу проекту до життєвого циклу стратегії підприємства сформовано методику реалізації ділової стратегії організації на основі використання проектного підходу з визначенням стратегії управління самим проектом. Сформована інформаційна база даних дозволила обґрунтувати вибір стратегії підприємства на основі розробки інвестиційних проектів. Методику апробовано на ВАТ «Ясен» для проекту «Створення цеху виробництва халви», чим підтверджено її практичну цінність для застосування на підприємствах з виробництва харчових продуктів, напоїв та тютюнових виробів.

  5. Розроблена векторна модель управління процесами впровадження ділової стратегії підприємства, шляхом реалізації інвестиційних проектів, за допомогою програмного засобу AutoCAD 2002. Модель базується на представленні стратегії проекту як інструменту реалізації ділової стратегії підприємства у вигляді вектору, початком якого є затвердження стратегії, кінцем – завершення проекту. На основі дослідження кореляційних зв’язків між елементами стратегії виявлено відхилення в процесі виконання проекту, яке визначено як кут розходження між векторами фактичної та планованої стратегій. В результаті аналізу систем планової та фактичної стратегій визначено, що головною причиною відхилень є зміна взаємодії елементу трудових ресурсів проекту з іншими елементами стратегії. На основі управлінських дій за напрямком використання трудових ресурсів ітеративно зведено вектори фактичної і планової стратегій, що дозволило максимально повернути хід виконання проекту до початкового плану для підвищення ефективності впровадження ділової стратегії підприємства.

  6. Вдосконалено процедуру комплексної оцінки діяльності підприємств з виробництва харчових продуктів, напоїв та тютюнових виробів на основі використання комп’ютерної програми для оцінки рівня конкурентоспроможності. Шляхом розрахунку інтегральних показників конкурентоспроможності підприємства за певним напрямком діяльності та наочного представлення результату у вигляді багатокутників, визначено відхилення під час виконання ділової стратегії (на фазі експлуатації інвестиційного проекту) та здійснено оцінку ефективності її реалізації. Це дозволило прийняти управлінські рішення для забезпечення виконання ділової стратегії підприємства згідно запланованих показників.

  7. Оцінку ефективності реалізації ділової стратегії підприємства на основі використання проектного підходу здійснено в два етапи. На першому етапі визначено ефективність впровадження стратегії на основі коефіцієнтів результативності. На другому етапі, під час виконання ділової стратегії, ефективність запропоновано визначати як результат операційного синергізму та синергетичного ефекту продаж. Проведена оцінка інвестиційного проекту на ВАТ «Ясен» за допомогою програми Project Expert показала позитивні значення показників чистої приведеної вартості (399 тис. грн.), індексу прибутковості (1,28) і внутрішньої норми рентабельності (33,4%), що довело доцільність використання проектного підходу до реалізації ділової стратегії підприємств галузі виробництва харчових продуктів, напоїв та тютюнових виробів.

Публікації автора:

Публікації у наукових фахових виданнях:

  1. Сахно Є., Богдан М., Дорош М., Польшаков І., Ребенок А. Визначення цільової концепції в системі управління проектами // Сіверянський літопис. – 2002. – № 5. – С. 164-170. (0,32 д. а.) - (особистий внесок - 0,25 д. а.: визначено особливості процесної концепції управління, сформовано модель управління проектами, описано її параметри).

  2. Скітер І.С., Ребенок А.В., Дорош М.С. Експертні моделі інформаційних потоків в системі управління проектами // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. праць. – Дніпропетровськ, 2003. – Випуск 178. – С. 282-286. (0,21 д. а.) - (особистий внесок - 0,15 д. а.: опрацьовано класифікацію інформаційних джерел проекту та здійснено їх експертну оцінку).

  3. Сахно Є.Ю., Богдан М.В., Ребенок А.В. Застосування концептуальних систем управління проектами розвитку організації // Актуальні проблеми економіки. – 2004. – № 8. – С. 170-175. (0,31 д. а.) - (особистий внесок - 0,24 д. а.: окреслено параметри систем управління підприємством, визначено резерви системи управління проектами).

  4. Сахно Є.Ю., Ребенок А.В., Янченко Ю.М. Створення бази даних для розробки проектів // Актуальні проблеми економіки. – 2005. – № 4. – С. 135-142. (0,35 д. а.) - (особистий внесок - 0,32 д. а.: обґрунтовано схему взаємодії інформаційної бази даних з Project Expert, визначено інформаційні потоки, які систематизовано в базі даних, сформованій в програмі Microsoft Access).

  1. Сахно Є., Долодаренко А., Ребенок А. Регіональна модель міжгалузевого балансу // Регіональна економіка. – 2005. – № 2. – С. 114-122. (0,43 д. а.) - (особистий внесок - 0,35 д. а.: здійснено аналіз промисловості Чернігівської області, обґрунтовано модель державного управління та матричну модель міжгалузевого балансу області).

  2. Ребенок А. В. Синергетична концепція стратегічного управління проектами // Управління проектами та розвиток виробництва: Зб. наук. праць. – Луганськ, 2005. – № 2. – С. 30-36. (0,33 д. а.).

  3. Сахно Є.Ю., Ребенок А.В., Ясько А.Г. Дослідження процесу розробки стратегії проекту // Актуальні проблеми економіки. – 2006. – № 3. – С. 85-91. (0,35 д. а.) - (особистий внесок - 0,31 д. а.: досліджено концепції управління проектами, адаптовано життєвий цикл проекту до життєвого циклу стратегії).

  4. Сахно Є.Ю., Гавриш О.А., Ребенок А.В. Визначення стратегії управління інвестиційним проектом // Вісник Київського національного університету технологій та дизайну. – 2006. – № 2. – С. 173-182. (0,54 д. а.) - (особистий внесок - 0,44 д. а.: сформовано алгоритм прийняття рішень про розробку проекту як інструменту реалізації ділової стратегії підприємства, узгоджено набір стратегій проекту з набором стратегій підприємства, узагальнено класифікацію стратегій проекту з визначенням їх змістовних характеристик, розглянуто процедуру вибору стратегії управління портфелем проектів).

  5. Дорош М.С., Калінько І.В., Ребенок А.В. Управління процесом формування програм інноваційного розвитку регіонів // Управління проектами та розвиток виробництва: Зб. наук. праць. – Луганськ, 2006. – № 1. – С. 129-136. (0,42 д. а.) - (особистий внесок - 0,10 д. а.: досліджено систему управління інноваційним розвитком регіону).

  6. Ребенок А.В. Управління реалізацією інвестиційного проекту підприємства з використанням векторного моделювання // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. праць. – Дніпропетровськ, 2007. – Т. II, Випуск 230. – С. 536-546. (0,39 д. а.).

  7. Гриник І.В., Ребенок А.В. Визначення ефективності реалізації ділової стратегії підприємства шляхом впровадження інвестиційного проекту // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. праць. – Дніпропетровськ, 2007. – Т. IХ, Випуск 231. – С. 1809-1815. (0,26 д. а.) - (особистий внесок - 0,18 д. а.: запропоновано та обґрунтовано використання проектного підходу до реалізації ділової стратегії підприємства, сформовано систему критеріїв для визначення доцільності розробки інвестиційного проекту та розроблено рекомендації щодо оцінки ефективності реалізації ділової стратегії підприємства).

  8. Гриник І.В., Дорош М.С., Ребенок А.В. Особливості розробки проекту при реалізації ділової стратегії підприємства // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. праць. – Дніпропетровськ, 2007. – Т. III, Випуск 232. – С. 773-780. (0,31 д. а.) - (особистий внесок - 0,16 д. а.: сформовано методику розробки проекту з визначенням його стратегії для реалізації ділової стратегії організації).

  9. Ребенок А. Аналіз інвестиційних проектів підприємств галузі виробництва харчових продуктів, напоїв та тютюнових виробів Чернігівської області // Сіверянський літопис. – 2007. – № 6. – С.163-167. (0,24 д. а.).

  10. Гриник І.В., Ребенок А.В. Застосування концепції очікуваної корисності при плануванні стратегії підприємства // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. праць. – Дніпропетровськ, 2007. – Т. II., Випуск 234. – С. 480-485. (0,24 д. а.) - (особистий внесок - 0,14 д. а.: сформовано математичний апарат для планування стратегії підприємства).

  11. Ребенок А.В. Управління інвестиційним проектом як інструментом реалізації стратегії підприємства // Актуальні проблеми економіки. – 2008. – № 1. – С. 154-159. (0,32 д. а.).

Публікації в інших виданнях:

  1. Ребенок А.В., Дорош М.С. Экспертная оценка информационных потоков на предприятии в системе управления проектами // III Международная межвузовская научно-техническая конференция студентов, аспирантов и магистрантов. Гомель, 24-25 апреля 2003 г. – Гомель, 2003. – С. 324-327. (0,12 д. а.) - (особистий внесок - 0,09 д. а.: обґрунтована класифікація та експертна оцінка інформаційних потоків для ефективного управління проектами).

  2. Ребенок А.В., Дорош М.С. Концептуальні системи як основа вивчення управління проектами розвитку організації // Науково – технічний розвиток: економіка, технології, управління: III Міжнародна конференція студентів, аспірантів і молодих вчених. Київ, 24-27 березня 2004 р. – К., 2004. – С. 109-110. (0,12 д. а.) - (особистий внесок - 0,07 д. а.: визначено взаємодію параметрів системи управління проектами).

  3. Ребенок А.В. База даних як основа розробки проектів розвитку організації // Науковий потенціал світу 2004: І Міжнародна науково – практична конференція. Дніпропетровськ, 1-15 листопада 2004 р. – Дніпропетровськ, 2004. – Т. 15. – С. 24-25. (0,08 д. а.).

  4. Сахно Є.Ю., Ребенок А.В., Калінько І.В. Вдосконалення системи управління розвитком регіону // Наука і освіта 2005: VIII Міжнародна науково – практична конференція. Дніпропетровськ, 7-21 лютого 2005 р. – Дніпропетровськ, 2005. – Т. 80. – С. 10-11. (0,08 д. а.) - (особистий внесок - 0,04 д. а.: обґрунтовано використання матричної моделі міжгалузевого балансу для прогнозування розвитку регіону).

  5. Ребенок А.В., Янченко Ю.В., Сахно Є.Ю. Інтеграція програмних засобів в систему технології управління проектами // Управління проектами у розвитку суспільства: ІІ Міжнародна конференція. Київ, 2-4 червня 2005 р. – К., 2005. – С. 82-84. (0,1 д. а.) - (особистий внесок - 0,07 д. а.: сформовано схему інформаційної бази даних для розробки проекту).

  6. Ребенок А.В., Дорош М.С., Ясько А.Г. Процеси взаємодії проектного та традиційного менеджменту // Управління проектами: стан та перспективи: Міжнародна науково - практична конференція. Миколаїв, 20-23 вересня 2005 р. –Миколаїв, 2005. – С. 141-143. (0,07 д. а.) - (особистий внесок - 0,04 д. а.: описано зв’язок проектного менеджменту і традиційного управління підприємством).

  7. Сахно Є.Ю., Ребенок А.В. Вдосконалення стратегічного управління проектами // Теорія і практика сучасного менеджменту: проблеми та шляхи їх вирішення: І науково – практична міжвузівська конференція студентів, аспірантів та молодих вчених. Чернігів, 16-17 квітня 2005 р. – Чернігів, 2005. – С. 32-35. (0,15 д. а.) - (особистий внесок -0,14 д. а.: сформовано синергетичну модель стратегічного управління проектами).

  8. Сахно Є.Ю., Ребенок А.В. Перспективні напрямки управління економікою регіону // Историко – правовые и социально – экономические аспекты развития общества: Межвузовская научно – практическая конференция. Чернигов, 19-21 апреля 2005 г. – Чернигов, 2005. – Выпуск IV. – С. 78-79. (0,12 д. а.) - (особистий внесок - 0,09 д. а.: обґрунтовано вибір державного управління при формуванні міжгалузевого балансу).

  9. Калінько І.В., Ребенок А.В. Форматизація процесів управління інноваційними програмами // Інформаційні технології в освіті, науці і техніці: V Всеукраїнська конференція молодих науковців. Черкаси, 3-5 травня 2006 р. – Черкаси, 2006. – С. 40. (0,06 д. а.) - (особистий внесок - 0,02 д. а.: систематизовано завдання інноваційного розвитку регіону).

  10. Сахно Є.Ю., Ребенок А.В. Корпоративне стратегічне управління // Корпоративне управління в країнах з перехідною економікою: організаційно – економічні аспекти та сучасні проблеми: Міжнародний науково – практичний семінар. Чернігів, 8 червня 2007 р. – Чернігів, 2007. – С. 15-21. (0,23 д. а.) - (особистий внесок - 0,16 д. а.: запропоновано методику проектного підходу до реалізації стратегії підприємства).