Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Психологічні науки / Педагогічна та вікова психологія


Ткачук Лариса Василівна. Професійне самовизначення та його емпатійні детермінанти у сучасного юнацтва: дисертація канд. психол. наук: 19.00.07 / Харківський національний ун-т ім. В.Н.Каразіна. - Х., 2003.



Анотація до роботи:

Ткачук Л.В. Професійне самовизначення та його емпатійні детермінанти у сучасного юнацтва. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата психологічних наук за спеціальністю 19.00.07 – педагогічна та вікова психологія. Харківський національний університет ім. В.Н. Каразіна.

Дисертаційне дослідження присвячене вивченню психологічних особливостей емпатійної регуляції професійного самовизначення сучасного юнацтва. У роботі теоретично обґрунтовані й експериментально встановлені психологічні фактори, які детермінують структурні, змістовні й динамічні характеристики перебігу процесу професійного самовизначення, а також становлення психологічної готовності до нього в ранньо-му юнацькому віці.

На основі проведеного узагальнення уточнені такі поняття як професійне самовизначення, психологічна готовність до нього, емпатія та її психологічні механізми. На основі теоретико-експериментальних досліджень знайдено взаємозв’язки між емпатією та структурними компонентами професійного самовизначення і на цій основі побудовано психологічну структурно-функціональну модель професійного самовизначення. В констатуючому експерименті представлено особливості розвитку і взаємозв’язку емпатії та професійного самовизначення у сучасного юнацтва. У комплексній програмі психологічного сприяння професійному самовизначенню реалізовано емпатійну детермінацію цим процесом. Ефективність програми підтверджена значущими змінами відповідних психологічних феноменів під час формуючого експерименту та результатами контрольного зрізу.

У дисертації представлені теоретичні узагальнення і нове рішення проблеми емпатійної детермінації професійного самовизначення сучасного юнацтва на рівні визначення основних психологічних чинників цього процесу. Уточнення змісту детермінуючої ролі емпатії у процесі професійного самовизначення особистості дозволило знайти взаємозв’язки між емпатією та структурними компонентами професійного самовиз-

начення і на цій основі побудувати його структурно-функціональну модель та створити

комплексну програму психологічного сприяння професійному самовизначенню, в якій

реалізовано емпатійну регуляцію цим процесом.

1. Визначено, що професійне самовизначення є особливою формою активності особистості, яка виступає суб’єктом власної життєдіяльності. Остання передбачає вироблення особистісної позиції до цінностей та смислів, що ініціюються конкретною професією. Професійне самовизначення є складним структурно-динамічним процесом, який є результатом набуття суб’єктом власної ідентичності та сформованості його психологічної готовності до професійного вибору.

2. Показано, що професійне самовизначення є невід’ємною складовою частиною особистісного (життєвого) самовизначення. У зв’язку з цим розширено психологічну структуру професійного самовизначення. До його складу внесено життєву позицію, професійну самосвідомість та суб’єктивну особистісну модель професії.

3. Встановлені взаємозв’язки між показниками, що характеризують особистісне та професійне самовизначення у ранній юності. Розкриті об’єктивні і суб’єктивні детермінанти професійного самовизначення у цьому віці. Об’єктивні – відображають необхідність вступу у “доросле” життя, невід’ємним атрибутом якого є професійна активність та ін. Суб’єктивні – характеризують перехід когнітивної сфери і самосвідомості на якісно новий рівень; потребу в переоцінці системи цінностей та пошуку сенсу життя; ієрархізацію та стабілізацію мотиваційної сфери; ідентифікацію з майбутньою професійною діяльністю; потребу самореалізуватись і самовиразитись в ній.

При цьому доведено, що готовність до професійного самовизначення є одним із найважливіших новоутворень у ранньому юнацькому віці. Психологічна готовність до професійного самовизначення передбачає сформованість та усвідомлення особистістю всіх його структурних елементів, що детермінують цей процес: мотиваційно-потребової сфери, системи цінностей, Я-концепції.

4. Уточнено, що емпатія є не лише інтегративною особистісною якістю, а й складним структурним утворенням, що має процесуальний характер. У структурі емпатії конкретизовано її емоційний (співпереживання), когнітивний (співчуття) та дієвий (внутрішнє та реальне сприяння) компоненти.

Доведено, що емпатія завдяки функціонуванню таких її механізмів, як особистісна рефлексія, децентрація й антиципація, є внутрішньоособистісним фактором, який детермінує процес професійного самовизначення і становлення професійної спрямованості на професії соціономічного типу. Взаємозв’язки емпатії та професійного самовизначення репрезентовано в психологічній структурно-функціональній моделі останнього. В основі емпатійної детермінації процесу професійного самовизначення лежить ідентичність психологічних механізмів (рефлексія, децентрація, антиципація), що зумовлюють функціонування обох феноменів (емпатії і професійного самовизначення).

Встановлено, що детермінантами професійного самовизначення можуть виступати емпатійна спрямованість, рівень розвитку емпатійних стосунків та емпатії як

особистісної якості.

5. На основі побудованої психологічної структурно-функціональної моделі про

фесійного самовизначення та його емпатійних детермінант виявлені ознаки адекватного розвитку об’єкту дослідження: диференційована та узагальнена система уявлень про власне Я; структуровані та узгоджені системи ціннісних орієнтацій і мотивів, що забезпечують становлення несуперечливої життєвої позиції, а також відповідний рівень розвитку емпатії.

6. Показано, що під впливом зовнішніх факторів сучасної деструктивної соціоекономічної ситуації, випускники шкіл свідомо відмежовують професійне самовизначення від особистісного. В ієрархії мотивів професійного вибору молоді переважають матеріальне забезпечення та престижність професії, витісняючи потребу в самореалізації.

7. Експериментально встановлено, що для сучасної молоді властива певна недорозвиненість емпатії. Так, майже 40% юнацтва має низькі та дуже низькі показники емпатії. У більшості юнаків та дівчат емпатія знаходиться на середньому рівні розвитку, у незначної частки – на високому і дуже низькому, у третини – на низькому. Доведено, що емпатійна особистість є більш зрілою у порівнянні з низькоемпатійною. Їй притаманні широкі рамки власного Я, здатність до самопізнання, особистісної рефлексії, цілепокладання, побудови життєвої перспективи, поєднання особистісного та професійного самовизначення. У емпатійної молоді переважають соціальні потреби та альтруїстичні цінності, у низькоемпатійної – матеріальні потреби та утилітарні цінності. У низькоемпатійних старшокласників спостерігаються значні труднощі в процесі професійного самовизначення.

В онтогенезі емпатійне юнацтво у порівнянні з низькоемпатійним швидше набуває власної ідентичності та досягає готовності до професійного самовизначення. Високий рівень розвитку емпатії є умовою спрямованості їх професійного вибору на професії соціономічного типу.

8. Розкрито гендерні відмінності онтогенетичного розвитку самосвідомості, життєвої позиції, готовності до професійного самовизначення юнацтва в процесі його детермінації. Об’єктивно зумовлена емансипація дівчат призводить до змін їх фемінних якостей, що у свою чергу веде до особистісних девіацій. Відповідно до результатів дослідження сучасні юнаки є більш емпатійними у порівнянні з юнками.

9. Встановлено значущий взаємозв’язок між показниками, що характеризують емпатію та складові професійного самовизначення: мотиваційно-потребовою сферою (r=0,288; p<0,05), системою цінностей (р<0,01), Я-концепцією (r=0,302; p<0,05).

10. На основі принципів гуманістичної психології та суб’єктного підходу побудовано програму психологічного сприяння процесу професійного самовизначення. Основною частиною програми є соціально-психологічний тренінг, в умовах якого реалізується емпатійна регуляція професійного самовизначення. Підбір і реалізація методичного інструментарію соціально-психологічного тренінгу в рамках методу емоційно-раціонального усвідомлення ситуації взаємодії (актуалізація та розвиток емоційних та

когнітивних механізмів емпатії) забезпечує ефективність психологічного сприяння процесу професійного самовизначення.

11. Розвиток емпатії особистості в умовах соціально-психологічного тренінгу є чинником усвідомлення і переосмислення суб’єктом усіх складових професійного самовизначення: потреб, цінностей, цілей, системи образів Я. Результатом цього процесу є формування психологічної готовності до професійного самовизначення. В основі можливості такої емпатійної регуляції лежить ідентичність основних психологічних механізмів емпатії та структурних компонентів професійного самовизначення.

12. Ефективність розробленої та апробованої програми психолого-педагогічних засобів оптимізації процесу професійного самовизначення засвідчується позитивними змінами у розвитку емпатійності (t=3,64; p<0,001) та у динаміці показників статусів професійної ідентичності досліджуваних. Стабільність останніх змін підтверджують також результати відстроченого контрольного експерименту. Особистісні і соціальні новоутворення, здобуті досліджуваними в результаті участі у комплексній програмі психологічного сприяння професійному самовизначенню, є стійкими утвореннями, які мають позитивну динаміку в онтогенезі.

Проведене дослідження не вичерпує усіх аспектів проблеми. Перспективу дослідження вбачаємо у подальшій роботі психологічного сприяння професійному самовиз-наченню, конкретизації його взаємозв’язків з особистісним самовизначенням, у розкритті культурологічних чинників професійного самовизначення з метою профілактики та психокорекції його деструктивного неадекватного розвитку.

Публікації автора:

  1. Ткачук Л.В. Взаємозв’язок емпатійності з мотивами професійного вибору// Наука і освіта. – 2001. – №1. – С.81-83.

  2. Ткачук Л.В. Взаємозв’язок «Я-концепції» з емпатією в процесі професійного самовизначення// Проблеми загальної та педагогічної психології: Зб.наук.пр.– К.: Інститут психології ім. Костюка АПН України, 2001.– Т.ІІІ. Ч.6. – С.113-121.

  3. Ткачук Л.В. Психологічні особливості особистісного самовизначення сучасного юнацтва// Наука і освіта. – 2002.– №1.– С.59-63.

  4. Ткачук Л.В. Фактори професійного самовизначення сучасного юнацтва// Психологія: Зб. наук. пр.– К.: НПУ ім. М.П.Драгоманова, 2002.– С.166-173.

  5. Виговська Л.П., Ткачук Л.В. Емпатійні відносини як невід’ємний елемент духовної культури// Україна на порозі третього тисячоліття: духовність і художньо-естетична культура. – К.: НДІ „Проблеми людини”, 1999. – Т.14. – С.187-196.

  6. Ткачук Л.В. Особливості розвитку емпатії в підлітково-юнацькому віці// Духовність як основа консолідації суспільства: Міжвід. наук. зб. – К.: НДІ „Проб-леми людини”, 1999. – Т.16. – С.275-279.