Хала Ахмед Сабрі Кассім Аль Тавіл. Профілактика акушерської та перинатальної патології у вагітних з ожирінням : Дис... канд. наук: 14.01.01 - 2009.
Анотація до роботи:
Хала Ахмед Сабрі Кассім Аль Тавіл. Профілактика акушерської та перинатальної патології у вагітних з ожирінням. - Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.01 – акушерство та гінекологія. – Одеський державний медичний університет МОЗ України, Одеса, 2009.
Робота присвячена зниженню частоти акушерської та перинатальної патології у вагітних з аліментарно-конституційним ожирінням шляхом вдосконалення лікувально-профілактичної системи ведення таких пацієнток з урахуванням особливостей ліпідного, вуглеводного та білкового метаболізму, стану фетоплацентарного комплексу та цитогенетичних порушень.
Проведений проспективний аналіз перебігу вагітності, пологів, стану фетоплацентарного комплексу і новонароджених у жінок з аліментарно-конституційним ожирінням. Встановлено, що найбільш вагомими факторами ризику розвитку ожиріння у жінок фертильного віку є сімейний анамнез, неправильний харчовий стереотип у поєднанні з недостатнім рівнем фізичної активності, висока частота перенесених вірусних інфекцій та психоемоційний стрес. Вивчені особливості ліпідного, вуглеводного та білкового метаболізму, цитогенетичні зрушення. Виявлені хромосомні аномалії у вигляді транслокацій, делецій, поліморфізму, екстремальних ділянок С-гетерохроматина, які можуть бути причиною нестабільності генома та предикторами ускладненого перебігу вагітності. Вдосконалено лікувально-профілактичну систему ведення вагітних шляхом диференційованого застосування кількісної та якісної нутріціологічної корекції, що дозволило зменшити частоту акушерських ускладнень, покращити перинатальні наслідки і виробити оптимальну тактику диспансерного спостереження і лікування таких пацієнток на прегравідарному етапі, в періоді гестації і після пологів.
У дисертаційній роботі наведене теоретичне узагальнення та запропоновано нове вирішення наукового завдання щодо зменшення частоти акушерської та перинатальної патології у вагітних з аліментарно-конституційним ожирінням шляхом вдосконалення лікувально-профілактичної системи ведення таких пацієнток з урахуванням особливостей ліпідного, вуглеводного та білкового метаболізму та їх нутріціологічної корекції, стану фетоплацентарного комплексу та цитогенетичних порушень.
Вагітність та пологи у жінок з аліментарно-конституційним ожирінням супроводжуються зростанням частоти ускладнень, а саме: ранніх та пізніх гестозів (10 % та 53,3% відповідно), анемії вагітних (30,0%), акушерського травматизму, ускладнених пологів та оперативного розродження.
У вагітних з аліментарно-конституційним ожирінням має місце метаболічний дисбаланс, який проявляється збільшенням рівня імунореактивного інсуліну (до 70,47 мкМЕ/мл), гіперхолестеринемією (до 6,45 ммоль/л), тригліцеридів (до 2,36 ммоль/л), зменшенням рівня загального білка (до 59,8 г/л), порушенням альбумін-глобулінового індексу (0,65-2,37), що є несприятливим преморбідним фоном для розвитку акушерських і перинатальних ускладнень.
Пацієнтки з аліментарно-конституційним ожирінням без корекції харчових раціонів мають більшу частоту дисфункції плаценти (46,7 %), мало- і багатоводдя (33,3 %), хронічного дистресу плода (33,3%). Патологічні зміни морфофункціонального стану фетоплацентарного комплексу корелюють зі ступенем порушення метаболізму вагітної та свідчать про напруження компенсаторно-пристосовних процесів, що в подальшому сприяє порушенню клінічної адаптації новонароджених в ранньому неонатальному періоді.
Найбільш вагомими факторами ризику розвитку ожиріння у жінок фертильного віку є спадково-конституційний чинник, неправильний харчовий стереотип у поєднанні з недостатнім рівнем фізичної активності, висока частота перенесених вірусних інфекцій (ВР=1,8 (1,3; 2,5) та психоемоційний стрес (ВР=1,6 (1,2; 2,0). Цитогенетичні аномалії у пацієнток з аліментарно-конституціональним ожирінням (транслокації, делеції, поліморфізм, екстремальні ділянки С-гетерохоматина) можуть бути причиною хромосомної нестабільності генома та предикторами несприятливих акушерських та перинатальних наслідків.
Диференційоване ведення вагітних з використанням кількісної та якісної корекції харчових раціонів сприяє стабілізації співвідношень показників білкового (збільшення альбумін/глобулінового індеку до 2,49±0,26), ліпідного (зниження вмісту в плазмі крові ЛПНЩ и ЛПДНЩ), та, в меншому ступені, вуглеводного обміну (зниження ІРІ до (13,2±1,8) мкМЕ/мл) у пацієнток з аліментарно-конституціональним ожирінням, що має патогенетичне значення для профілактики та превентивної терапії ускладнень вагітності.
6. Розроблена система лікувально-профілактичних заходів з диференційованою нутріціологічною корекцією у вагітних з аліментарно-конституціональним ожирінням призводить до зменшення частоти загрози переривання вагітності, анемії, ранніх (12 % проти 53,3 %) і пізніх (10 % проти 53, 3 %) гестозів, ЗВУР (6,7 % проти 13,3 %), крупного плода (20 % проти 46,7 %), постгіпоксичної ішемічної енцефалопатії (8 % проти 30%), частоти патологічних пологів в 2,5 рази, оперативного розродження в 2 рази, що сприяє покращенню материнських і перинатальних наслідків вагітності.
Публікації автора:
1. Хала Ахмед Сабри Кассим Аль-Тавель. Акушерські і перинатальні ускладнення у жінок з ожирінням / Хала Ахмед Сабри Кассим Аль-Тавель, Наталя Рожковська // Вісник наукових досліджень. - 2005. - № 2. - С. 90. Внесок дисертанта – проведення аналізу джерел літератури, статистичної обробки, аналізу й узагальнення результатів, написання статті.
2. Хала Ахмед Сабри Кассим Аль-Тавель . Оценка алиментарного статуса и его коррекция у беременных с ожирением / Хала Ахмед Сабри Кассим Аль-Тавель, Наталия Рожковская // Репродуктивное здоровье женщины. – 2006. - № 1 (25). - С. 85-87. Внесок дисертанта – проведення аналізу джерел літератури, статистичної обробки, інтерпретації результатів, підготовка статті до друку, написання статті.
3. Альтавель Хала Ахмед. Клініко - морфологічні передумови гіпоксії плода у вагітних з ожирінням / Н.М. Рожковська, В.О. Ситнікова, Альтавель Хала Ахмед // Інтегративна антропологія. -2006. - № 1 (7) - С. 14-17. Внесок дисертанта – проведення аналізу джерел літератури, статистичної обробки, аналізу результатів, написання статті.
4. Альтавель Хала Ахмед. Особливості фетоплацентарної системи при гіпоксії плода і затримці внутрішньоутробного розвитку при ожирінні вагітних в сполученні з гестозом / Н.М., Рожковська, В.О. Ситнікова, Альтавель Хала Ахмед // Проблемы, достижения и перспективы развития медико-биологических наук и практического здравоохранения: Сборник научн. трудов Крымского государственного медицинского университета им.С.И.Георгиевского. – 2006. – Т. 142, ч.ІІ. - С. 167-169. Внесок дисертанта –
проведення аналізу джерел літератури, статистичної обробки, аналізу й узагальнення результатів, написання статті.
5. Хала Ахмед Сабри Кассим Аль-Тавіль. Перинатальна патологія у жінок з надлишковою масою тіла / Л.П.Костарева, Хала Ахмед Сабри Кассим Аль-Тавіль // Українські Медичні Вісті: Ювілейний з’їзд ВУЛТ, 21-22 квітня 2005р.: тези доп. - Київ, 2005. – С. 22. Внесок дисертанта –проведення досліджень, аналіз результатів, написання тез.
6. Хала Ахмед Сабри Кассим Аль-Тавель. Клинико-генеалогические и цитогенетические изменения у беременных с ожирением / Хала Ахмед Сабри Кассим Аль-Тавель, Е.А.Муравьева // Молодь - медицині майбутнього : міжнародна наук. конф. студентів та молодих вчених, 24 - 25 квітня 2008 р. : тези доп. – Одеса, 2008.- С. 312 – 313. Внесок дисертанта – аналіз результатів, написання тез.