Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Педіатрія


Семиног Алла Борисівна. Профілактика хронічних захворювань органів травлення у дітей, що відвідують дошкільні заклади. : Дис... канд. наук: 14.01.10 - 2003.



Анотація до роботи:

Семиног А.Б. Профілактика хронічних захворювань органів травлення у дітей, що відвідують дошкільні заклади. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.10 – “Педіатрія”. Інститут педіатрії, акушерства та гінекології АМН України, Київ, 2003.

Дисертація присвячена питанням розробки оздоровчо-реабілітаційних програм для дітей, що відвідують дошкільні заклади. Дослідження проведені у 211 дітей віком 5-7 років I та II груп здоров’я та у 101 дитини віком 7-12 років з хронічними захворюваннями гастродуоденальної зони у поєднанні з дискінетичними розладами жовчовивідних шляхів. Шляхом моніторингового спостереження протягом двох років було вивчено фізичний та нервово-психічний розвиток, рівень фізичної працездатності, функціональний стан вегетативної нервової та травної системи. У 46,77 % дітей відмічається вегетогастральний синдром. Встановлено, що найбільшу значимість при виникненні хронічних захворювань органів травлення мають фактори ризику I та III виду онтогенеза. Негативний вплив цих факторів реалізується у хворобу з високим ступенем вірогідності при порушеннях фізичних можливостей організму та мікробіоценозу кишківника. Встановлена пряма кореляційна залежність між факторами, що формують загальну та місцеву резистентність організму. Доведено позитивний терапевтичний вплив спіруліни на фізичні можливості організму та функціональний стан органів травлення, що дозволило підвищити ефективність лікувальних заходів в 1,3 рази. Для практичної медицини запропоновано алгоритм згрупування факторів ризику виникнення хронічних захворювань органів травлення для формування груп ризику залежно від ступеню вірогідності виникнення хронічних захворювань органів травлення. Розроблені індивідуалізовані оздоровчо-реабілітаційні комплекси для дітей, що відвідують дошкільні заклади, з застосуванням функціонального харчування (Спіруліна, “Симбітер-концентрований”) та кінезотерапії, які в 1,2 рази ефективніші, ніж ті, що використовувалися раніше.

У дисертації приведено теоретичне узагальнення і нове вирішення актуальної наукової задачі сучасної педіатрії – розробки програм оздоровлення і превентивної реабілітації дітей, які відвідують дошкільні заклади, на основі прогнозування виникнення хронічних захворювань органів травлення та застосування індивідуалізованих оздоровчо-реабілітаційних комплексів.

  1. У виникненні хронічних хвороб органів травлення у дітей дошкільного віку найбільшу значимість мають фактори ризику I виду в онтогенезі (спадкова схильність) та III виду (аліментарний фактор, підвищені психо-емоційні навантаження, недостатня фізична активність, гострі кишкові інфекції, та ін.) Вірогідність виникнення хронічних хвороб органів травлення зростає при поєднанні факторів ризику I та III видів онтогенеза з порушеннями фізичного розвитку (дизгармонійний або низький розвиток) та морфо-функціонального стану (низька фізична працездатність, дизбіоз кишківника).

  2. Діти з факторами ризику виникнення захворювань органів травлення майже у половини випадків мають вегето-гастральний синдром, який характеризується вегетативними (100,0 %), больовими (16,58 %) та диспептичними (32,7 %) проявами.

  3. При хронічних хворобах органів травлення виявляється пряма кореляційна залежність між факторами, що формують та віддзеркалюють загальну резистентність (характер харчування, частота ГРЗ, рівень фізичного розвитку) та факторами місцевої резистентності організму (рівень цитопротективного потенціалу слизової оболонки шлунку, кислотоутворююча функція слизової оболонки шлунку, мікробіоценоз кишківника). За цими факторами діти можуть бути розподілені на функціональні класи, урахування яких дозволяє прогнозувати ступінь вірогідності виникнення хронічних захворювань органів травлення та клінічний перебіг цих захворювань.

  4. Включення Спіруліни у лікувальний комплекс при хронічних захворюваннях органів травлення позитивно впливає на фізичні можливості організму та функціональний стан органів травлення, що підвищує ефективність комплексу лікувальних заходів в 1,3 рази. Спіруліна має адаптогенні властивості: підвищує фізичні можливості організму та цитопротективний потенціал слизової оболонки шлунку.

  5. Застосування індивідуалізованих оздоровчо-реабілітаційних програм з включенням функціонального харчування та кінезотерапії дозволяє підвищити рівень здоров’я дітей, які відвідують дошкільні заклади, та знизити у них вірогідність виникнення хронічних захворювань органів травлення в 1,5 рази.

Публікації автора:

  1. Рухові режими в системі реабілітації дітей шкільного віку з дискінетичними порушеннями жовчовивідних шляхів // Медична реабілітація, курортологія і фізіотерапія.-1998.-№2.-С.19-21 (Співавт. Б.П.Преварський, С.О.Бабко, І.С.Лук’янова, В.Ф.Лапшин). – Клінічне обстеження дітей, обробка статистичного матеріалу.

  2. Фізична реабілітація дітей шкільного віку при захворюванні на дискінезії жовчних шляхів// Перинатологія та педіатрія.- 1999.-№1.-С.41-42 (Співавт. В.Ф.Лапшин, Б.П.Преварський, І.С.Лук’янова). – Збір матеріалу та узагальнення результатів.

  3. Сучасні принципи оздоровлення дітей в дитячих дошкільних закладах // ПАГ.-1999.- №4.-С.39 (Співавт. В.Ф.Лапшин, С.О.Бабко, Л.С.Степанова). Узагальнення результатів, оформлення матеріалу.

  4. Стан шлункової цитопротекції при хронічних гастродуоденальних хворобах у дітей // ПАГ.-1999.- № 6.- С.32-34 (Співавт. М.Ф.Денисова, В.К.Тищенко, Н.В.Чернега, В.С.Березенко, О.Г.Шадрін, І.М.Хохол). Набір матеріалу, математична обробка.

  5. Современные аспекты реабилитации детей с хроническими заболеваниями//International journal of immunorehabilitation. – 1997.-№4, Р.407 (Співавт. Е.М.Лукьянова, С.А. Бабко, Е.Ф.Клименко, А.Д.Мороз, И.Н.Хохол). Оформлення матеріалу, переклад на англійську мову.

  6. Критерії оцінки фізичних можливостей при реабілітації дітей дошкільного віку // Матеріали наукової конференції “Реабілітація в педіатрії”.- Тернопіль, 1995, с.55 (Співавт. Б.П.Преварський, С.О.Бабко, О.Ф.Клименко). Збір матеріалу та узагальнення результатів.

  7. Обгрунтування використання харчової добавки рослинного походження спіруліни в комплексі лікувальних та реабілітаційних заходів у дітей з хронічними захворюваннями гастродуоденальної зони // Матеріали пленуму науково-медичного товариства дитячих лікарів “Реабілітація в педіатрії”.- Київ-Тернопіль, 1995, с.89.

  8. Використання дієтичного комплексу для дітей з включенням харчових добавок рослинного походження для профілактики хронічних захворювань органів травлення у дітей дошкільного віку // Матеріали науково-практичної конференції “Актуальні питання теоретичної та клінічної медицини на сучасному рівні”.- Полтава, 1996, с.359 .

9.Обгрунтування застосування природних і штучних фізичних чинників в оздоровленні та реабілітації дітей із груп ризику виникнення хронічних захворювань органів дихання та травлення // Міжнародна науково-практична конференція “Медична реабілітація, курортологія і фізіотерапія”.- Ялта, Крим, 1999, с.100-101 (Співавт. В.Ф.Лапшин, С.О.Бабко, М.Ф.Денисова, Л.С.Степанова, Т.Р.Уманець). Набір матеріалу, оформлення статті.

10. Реабілітація дітей дошкільного віку із груп ризику виникнення хронічних захворювань органів травлення // Матеріали третьої науково-практичної конференції дитячих гастроентерологів України “Діагностика та лікування хвороб шлунку та дванадцятипалої кишки у дітей” - Одеса, 1999, с.153 (Б.П.Преварський, В.Ф.Лапшин, Л.С.Степанова). Набір матеріалу та узагальнення результатів.