Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Акушерство та гінекологія


Башинська Оксана Валеріївна. Профілактика перинатальної захворюваності та смертності новонароджених від матерів, що хворіли на сифіліс. : Дис... канд. наук: 14.01.01 - 2008.



Анотація до роботи:

Башинська О.В. Профілактика перинатальної захворюваності та смертності новонароджених від матерів, що хворіли на сифіліс. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.01 – акушерство і гінекологія. – Національний медичний університет імені О.О. Богомольця МОЗ України, Київ, 2007.

Роботу присвячено зниженню частоти акушерських та перинатальних ускладнень у вагітних, які перенесли сифілітичну інфекцію до вагітності, на підставі розробки та впровадженні комплексу лікувально-профілактичних заходів.

Встановлено, що у жінок, які перенесли сифілітичну інфекцію, вагітність часто ускладнюється (вагініт та бактеріальний вагіноз, плацентарна недостатність, синдром затримки росту плода, мимовільний викидень, загроза переривання вагітності, гестаційна анемія, передчасні пологи, передчасний розрив плодових оболонок, аномалії пологової діяльності, дистрес плода). Це обумовлює підвищення частоти перинатальних ускладнень та втрат.

З’ясовано особливості мікробіоценозу піхви, змін клітинного імунітету та цитокінового профілю у вагітних, що перенесли сифілітичну інфекцію. Виявлено активацію перекисного окислення ліпідів та виснаження антиоксидантної системи захисту, що призводить до стану «оксидантного» стресу у вагітних.

Виявлено порушення матково-плацентарно-плодового кровотоку, які призвели до порушення плодової гемодинаміки. Визначено, що вираженість порушень в стані фетоплацентарної системи має тенденцію до збільшення в динаміці вагітності.

Запропоновано комплекс заходів, спрямованих на профілактику та корекцію виявлених змін, показана їх ефективність щодо запобігання розвитку акушерських та перинатальних ускладнень.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення і нове рішення актуальної наукової задачі – обґрунтування, розробка та впровадження системи лікувально-профілактичних заходів, спрямованих на зниження частоти акушерських та перинатальних ускладнень у вагітних, які перенесли сифілітичну інфекцію.

  1. Вагітність та пологи у жінок, які перенесли сифілітичну інфекцію, часто ускладнюються, що негативно впливає на стан плода та новонародженого. Найбільш частими ускладненнями перебігу вагітності є: порушення мікробіоценозу – 73,3%, плацентарна недостатність – 51,1%, мимовільний викидень – 10%, загроза переривання вагітності – 18%, гестаційна анемія – 46,7% та прееклампсія – 17,7%; пологів: передчасні пологи – 11,1%, передчасний розрив плодових оболонок – 35,5%, аномалії пологової діяльності – 24,4%, дистрес плода – 17,7%. Результатом частих ускладнень стала висока частота перинатальних ускладнень: інтранатальна асфіксія – 42,2%, синдром затримки росту плода (асиметрична форма) – 13,3%.

2. Дослідження вагінального мікробіоценозу у вагітних, які перенесли сифілітичну інфекцію, виявило збільшення частоти виділення штамів стафілококів – 62,2%, кандид – 55,5%, гарднерел – 20%, стрептококів – 17,7%, ешерихій – 13,3%, протей – 11,1%. Зафіксовано зниження кількості лактобацил до 46,7% та біфідобактерій до 37,7%, виявлено збудники TORCH-інфекцій: хламідії (8,0%), уреаплазми (8,0%), мікоплазми (6,0%), НSV ІІ (14,0%), CMV (6,0%). Клініко-лабораторні ознаки вагініту мали місце у 44,4% випадків, а бактеріального вагінозу у 13,3%, причому серед виділених збудників переважали асоціації мікроорганізмів.

3. Вплив перенесеної сифілітичної інфекції призводить до активації перекисного окислення ліпідів у вагітних (гідроперекиси ліпідів до 5,69±0,8 мкмоль/л, малоновий діальдегід плазми до 10,12±0,21 нмоль/л). У відповідь на активацію ПОЛ відбувається активація ферментної ланки антиоксидантної системи захисту, причому напруження її компенсаторних можливостей у першій половині вагітності змінюється виснаженням у другій, результатом чого є декомпенсований ріст активності ПОЛ.

4. У вагітних, які перенесли сифілітичну інфекцію виявлено зміни імунологічного статусу, котрі полягають в збільшенні порівняно з контролем числа СД8+ Т-лімфоцитів (до 35,6±2,1%, р<0,05) та зменшенні СД4+ (до 32,3±2,5%, р<0,05), що призвело до зниження імунорегуляторного індексу (СД4+/СД8+). Окрім цього, спостерігалось достовірне зниження порівняно з відповідними показниками контрольної групи рівня СД16+ (10,9±1,1%, р<0,05), СД20+ (10,1±1,4%, р<0,05) і лізоциму (6,1±0,5 мкг/л, р<0,05) на фоні одночасного
росту СД23+ (12,3±1,1%, р<0,05). Виявлено зміни цитокінового профілю. Значно, майже в 5 разів, підвищені порівняно зі здоровими вагітними рівні основних прозапальних цитокінів IL-1 та TNF в сироватці крові відповідно до
209,2±51,33 пкг/мл та 207,8±58,76 пкг/мл.

5. Проведені дослідження стану фетоплацентарної системи свідчать, що перенесена до вагітності сифілітична інфекція сприяє частому розвитку порушень стану системи, вираженість яких збільшується в динаміці вагітності. Так напередодні розродження компенсовані ехографічні зміни з боку фетоплацентарного комплексу зустрічалися в 46,7% випадків, субкомпенсовані в 20,0% та декомпенсовані відповідно в 6,7%. Виявлено порушення матково-плацентарно-плодового кровотоку, які призвели до порушення плодової гемодинаміки, що характеризується компенсаторною централізацією кровообігу (зниження СДВ КШК – 3,6±0,2 та ІР – 0,5±0,01 в середній мозковій артерії плода при підвищенні відповідних показників в маткових артеріях та артерії пуповини). Також виявлено порушення гормонпродукуючої функції фетоплацентарного комплексу: зменшення рівня естріолу та збільшення вмісту кортизолу відповідно 30,2±2,1 нмоль/л та 932,1±17,8 нмоль/л (р<0,01), зниження прогестерону до 481,5±12,1 нмоль/л, хоріонічного гонадотропіну до 252,1±21,4 нмоль/л та плацентарного лактогену до 202,1±12,5 нмоль/л (р<0,05). Виявлено пряму залежність між порушеним станом фетоплацентарного комплексу та новонароджених (r=0,81, p<0,05).

6. Застосування розробленого методу лікувально-профілактичних заходів для вагітних, які перенесли сифілітичну інфекцію, дозволило знизити частоту акушерських та перинатальних ускладнень: мимовільний викидень – в 2,5 рази, прееклампсія – в 2,83 рази, плацентарна недостатність – в 4,08 рази, внутрішньоутробна гіпоксія плода – в 3,2 рази, передчасні пологи – в 5,33 рази, передчасний розрив плодових оболонок – в 2,84 рази, аномалії пологової діяльності – в 2,34 рази, дистрес плода – в 2,85 рази, синдром затримки росту плода – в 3 рази, ускладнення неонатального періоду – в 3,1 рази.

Практичні рекомендації

  1. Жінкам, що перенесли сифілітичну інфекцію, доцільно проводити прегравідарну підготовку з метою корекції можливих відхилень в системі імунного захисту та мікробіоценозу піхви, для чого доцільно використовувати препарат «Трансфер ФакторТМ».

2. Критерієм підвищеного ризику розвитку акушерських та перинатальних ускладнень у вагітних даного контингенту є рівні прозапальних цитокінів IL-1 та TNF в сироватці крові в першій половині вагітності, що 200 пкг/мл.

3. В практику роботи родопомічних закладів доцільно впровадити розроблений для вагітних даного контингенту комплекс лікувально-профілактичних заходів, який включає використання препаратів «Трансфер ФакторТМ», «Ліпін» та «Трентал». «Трансфер ФакторТМ» призначати по 1 капсулі тричі на день протягом 3 тижнів, двома курсами в ранні терміни (до 12 тижнів) та в 20-22 тижні вагітності. «Ліпін» призначати в дозі 0,5 г внутрішньовенно крапельно, повільно, 1 раз в день, № 7, двома курсами в терміни 18-20 та 30-32 тижні вагітності. «Трентал» по 1 таб.
(100 мг) тричі на добу протягом 3 тижнів, двома курсами в терміни 18-20 та
30-32 тижні вагітності.

Публікації автора:

1. Венцківський Б.М., Башинська О.В. Стан фетоплацентарного комплексу та корекція його порушень у жінок, які перенесли сифілітичну інфекцію // Здоровье женщины. – 2007. – № 2 (30). – С. 92-96 (дисертантом особисто проведено клінічне обстеження жінок, аналіз отриманих результатів, статистичне оброблення, підготовлено статтю до друку).

2. Венцківський Б.М., Башинська О.В. Корекція змін вагінального мікробіоценозу та системи імунітету під час вагітності у жінок, які перенесли сифілітичну інфекцію // Репродуктивное здоровье женщины. – 2007. – № 3 (32). – С. 188-191 (дисертантом особисто виконано набір матеріалу, аналіз, статистичне оброблення, підготовлено статтю до друку).

3. Венцківський Б.М., Башинська О.В. Профілактика та корекція перинатальних ускладнень у вагітних, які перенесли сифілітичну інфекцію // Лікарська справа. Врачебное дело. – 2007. – № 4 (1092) – С. 44-48 (дисертантом особисто забезпечено виконання клінічної частини роботи, проведено аналіз отриманих результатів, підготовлено статтю до друку).