Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Гігієна


Білько Тамара Олександрівна. Профілактика порушень імунологічної реактивності у працівників виробництва азотної кислоти препаратами Тріовіт і Неоселен : дис... канд. біол. наук: 14.02.01 / Інститут медицини праці АМН України. - К., 2005.



Анотація до роботи:

Білько Т.О. Профілактика порушень імунологічної реактивності у працівників виробництва азотної кислоти препаратами Тріовіт і Неоселен. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук за спеціальністю 14.02.01 гігієна. – Інститут медицини праці АМН України, Київ, 2005.

Дисертаційна робота присвячена науковому обґрунтуванню доцільності застосування препаратів Тріовіт і Неоселен для профілактики порушень стану імунної системи на підставі дослідження імунного статусу працюючих в умовах дії низьких рівнів оксидів азоту.

Проведено гігієнічну оцінку умов праці та імунологічне обстеження працівників хімічного заводу, які зазнавали та не зазнавали в умовах виробництва впливу оксидів азоту (NОх).

Виявлено переважання макрофогальної клітинної захисної реакції за рахунок помірно вираженого моноцитозу (зниження СНМ), а також аффекторної клітинної ланки в імунній відповіді організму (зниження СЛМ). Останнє може свідчити про можливу реалізацію аутоімунного процесу. А також, односпрямовані порушення стану імунологічної реактивності організму в обох групах працівників, що свідчить про наявність у них вторинного комбінованого імунодефіциту як наслідку комплексного впливу полютантів промислового походження. Найбільш суттєво це проявлялося у малостажованих групах робітників (до 1 року), у жінок порівняно з чоловіками та у осіб, що зазнавали у виробничих умовах впливу NОх.

Виявленні порушення імунологічної реактивності організму працюючих з основної групи, слугували підставою для обґрунтування проведення у них профілактичних заходів. Застосування на протязі 6 тижнів препаратів Тріовіт і Неоселен працівниками цеху хімічного заводу з виробництва азотної кислоти, нормалізувало знижену активність внутрішньоклітинних ферментів в лейкоцитах крові при вторинному комбінованому імунодефіциті. Виявлена тенденція до нормалізації порушених співвідношень в клітинних реакціях імунного захисту організму, що засвідчувало про покращення його адаптаційних можливостей.

  1. Науково обґрунтована необхідність застосування фармакологічних препаратів для профілактики порушень імунної системи при хронічній дії низьких концентрацій оксидів азоту і встановлена ефективність використання мінеральної харчової добавки Неоселен і вітамінно-мінерального комплексу Тріовіт, на підставі результатів гігієнічного моніторингу стану виробничого середовища, умов праці працівників цеху з виробництва слабо концентрованої азотної кислоти і виявлених порушень імунологічної реактивності організму.

  2. Гігієнічний моніторинг якості повітря робочої зони на робочих місцях основних професій цеху з виробництва слабо концентрованої азотної кислоти показав, що обстежені основної групи зазнають хронічного впливу низьких рівнів оксидів азоту (0,9-1,3мг/м3), середньозмінні концентрації не перевищували гігієнічні нормативи, за винятком короткочасних пікових викидів ( 76,0 ppm з тривалістю перевищення ГДК до 10 хвилин і 150,0 ppm з тривалістю перевищення ГДК до 3 хвилин).

  3. Виявлені порушення імунологічної реактивності в основній групі обстежених, які відрізнялися від контрольної групи і групи порівняння за наступними показниками: пригнічення активності внутріклітинних ферментів, що забезпечують мітохондріальний і позамітохондріальний метаболізм глюкози в нейтрофілах; збільшення концентрації IgM в сироватці крові, що свідчить про наявність більш вираженого екзогенного впливу на імунну систему; пригнічення ФАН периферичної крові, зниження відносного змісту Т- і В-лімфоцитів, а також Т-клітин з супресорною функцією, що в цілому розширює уявлення про механізм хронічної біологічної дії низьких (нижчих ГДК) рівнів NОх.

  4. Виявлені порушення імунологічної реактивності у обстежених основних професій підтверджені особливостями порушення клітинного складу крові: лімфоцитоз і нейтрофілопенія, що свідчать про наявність подразнення, відповідно, лімфоцитарного і нейтрофільного ростків кістковомозкового кровотворення; переважання макрофогальної клітинної захисної реакції за рахунок помірно вираженого моноцитозу (зниження СНМ), а також аффекторної клітинної ланки в імунній відповіді організму (зниження СЛМ). Останнє може свідчити про можливу реалізацію аутоімунного процесу.

  5. Для осіб в стажевій підгрупі до 1 року були характерними більш виражені порушення стану неспецифічної резистентності організму (стимуляція окисно-відновних реакцій у фагоцитах, зниження рівня комплементу в сироватці крові) і імунологічної реактивності (зниження Т-лімфоцитів, Тh, IgА, підвищення IgM і IgG), розвиток лейкопенії. Еозінофілія при більшому стажі роботи може бути ознакою подразнення еозінофільного ростка кістковомозкового кровотворення.

  6. Імунна система жінок більш чутлива до дії комплексу виробничих чинників хімічного заводу, включаючи NОх, в порівнянні з чоловіками: підвищена активність ферментів СДГ і Г-6-ФДГ в нейтрофілах і комплементу в сироватці крові, вміст високомолекулярних ЦІК в сироватці крові значно вище і нижча інтенсивність окисно-відновних процесів в нейтрофілах.

  7. Застосування профілактики порушень імунної системи з використанням харчової мінеральної добавки Неоселен і вітамінного комплексу Тріовіт виявила сприятливий їх вплив на організм обстежених, яке виявлялося у чіткій тенденції до нормалізації порушених співвідношень в клітинних реакціях імунного захисту організму, що засвідчувало про покращення його адаптаційних можливостей; активації процесів енергозабезпечення в лейкоцитах периферичної крові, особливо аеробного гліколізу, посиленні окисно-відновних і бактерицидних властивостей лейкоцитів; збільшенням кількості Т-лімфоцитов-супресорів, яке сприяло нормалізації зниженого імунорегуляторного індексу і засвідчувало покращення регуляторних процесів в імунній системі. При використанні для профілактики препарату Неоселен відбувалося підвищення вмісту селену в крові (73,71мкг/л) у селен-дефіцитних осіб до середньо популяційного рівня (87,57 мкг/л).

  8. На підставі проведених досліджень для профілактики і корекції порушень стану імунологічної реактивності організму рекомендоване курсове, протягом 1,5-2 місяців, застосування Неоселена і Тріовіта працівникам основних та допоміжних професій хімічних заводів, які зазнають впливу оксидів азоту з виробничого середовища.

Публікації автора:

Статті у наукових провідних фахових виданнях, затверджених ВАК України та інших країн

1.Стежка В.А., Дмитруха Н.Н., Покровськая Т.Н., Билько Т.А., Палийчук С.П., Терещенко В.Г. Влияние оксидов азота на иммунологическую реактивность организма рабочих химического завода // Довкілля та здоров’я . –2003. - №1(24). – С.31-37. (Дисертантом проведені експериментальні дослідження та статистична обробка результатів).

2. Билько Т.А. Влияние оксидов азота на состояние периферической крови у рабочих производства азотной кислоты // Гигиена труда. – 2004.- Сборник 35.-С.71-80.

3. Bilko T.A., Dmytrukha N.M. Effect of air pollutants on immune system state of chemical factory workers. XVIII Annual International Occupational Ergonomics and Safety Conference, Houston, USA, May 19-22, 2004. P. 254-257

4. Билько Т.А. Влияние витаминного комплекса Триовит на клеточный состав периферической крови у рабочих производства азотной кислоты // Експериментальна та клінічна медицина. – 2005. - №1.-С. 158-161.

В інших наукових виданнях

5. Стежка В.А., Витте П.Н., Дмитруха Н.Н., Билько Т.А., Кириченко Е.Е. Соблюдение принципов биоэтики при изучении влияния на организм человека промышленных загрязнителей городского воздуха // Матеріали міжнародної наукової конференції “ Етичні проблеми медицини праці та гігієни довкілля”, 9-10 грудня 2003р – Київ. – С.63-65. (Дисертантом проведено аналіз сучасної наукової літератури, проведені гематологічні та імунологічні дослідження).

6. Стежка В.А., Леоненко О.Б., Дмитруха Н.М., Покровська Т.М., Діденко М.М., Палійчук С.П., Білько Т.О., Мельник Ю.П., Зінченко В.М. Досвід застосування фармакологічної корекції гомеостазу при токсичних порушеннях. Етичні принципи // Матеріали міжнародної наукової конференції “ Етичні проблеми медицини праці та гігієни довкілля”, 9-10 грудня 2003р – Київ. – С.51-55. (Дисертантом проведено аналіз сучасної наукової літератури та імунологічні дослідження).

7. Стежка В.А., Леоненко О.Б., Дмитруха Н.М., Білько Т.О., Покровська Т.М., Мельник Ю.П., Зінченко В.М. Застосування з лікувально-профілактичною ціллю фармакологічної корекції стану гомеостазу у працівників хімічного виробництва // Збірка тез доповідей / Міжнародна науково-практична конференція “ Харчування як фактор формування здоров’я населення”, 15-16 травня 2003 р.- Київ. – С.80-81 (дисертантом проведені імунологічні дослідження та статистична обробка результатів).

8. Стежка В.А., Білько Т.О., Леоненко О.Б., Дмитруха Н.М., Покровська Т.М., Палійчук С.П., Мельник Ю.П., Зінченко В.М. Спосіб фармакологічної корекції гомеостазу у осіб, які зазнають впливу оксидів азоту з виробничого і навколишнього середовища та у побуті // Інформаційний листок Міністерства освіти і науки України, №008-04, 2004 – Київ.