Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Акушерство та гінекологія


335. Яроцький Микола Євгенійович. Профілактика та корекція системних порушень у жінок з хірургічною менопаузою: дис... д-ра мед. наук: 14.01.01 / Національний медичний ун-т ім. О.О.Богомольця. - К., 2005.



Анотація до роботи:

Яроцький М.Є. Профілактика та корекція системних порушень у жінок з хірургічною менопаузою. Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за фахом 14.01.01.– акушерство та гінекологія. - Національний медичний університет ім. О.О.Богомольця, Київ, 2005.

Дисертація присвячена вивченню особливостей формування та розвитку синдрому хірургічної менопаузи залежно від віку та обсягу операції у жінок з доброякісними пухлинами матки. На підставі клінічних та гормональних досліджень: біфункціонального добового моніторингу (АТ, ЕКГ), комплексного ультразвукового дослідження стану нирок, верхніх сечовивідних шляхів та молочної залози, дослідження функціонального стану нижніх сечовивідних шляхів у жінок до і після гістер- та гістероваріоектомії, розроблені схеми профілактики та корекції системних порушень у жінок з хірургічною менопаузою.

У дисертації наведено клініко-теоретичне обґрунтування та запропоновано нове рішення наукового напрямку щодо зниження частоти та ступеня тяжкості синдрому хірургічної менопаузи у жінок після гістер- та гістероваріоектомії на підставі результатів вивчення системних порушень (гормональних, вегето-судинних та психоемоційних, змін з боку молочних залоз, серцево-судинної та сечовивідної системи), розробки та впровадження у клінічну практику патогенетично обґрунтованих методів діагностики, профілактики та корекції патологічних змін залежно від віку та поєднаної патології.

  1. Характерною ознакою хірургічної менопаузи після гістероваріоектомії є зниження рівня статевих стероїдних гормонів (Е, П) та збільшення вмісту гонадотропних гормонів (ЛГ,ФСГ), починаючи з 3 доби післяопераційного періоду, яке прогресує протягом 6 місяців. Після гістеректомії рівень статевих стероїдних та гонадотропних гормонів (до і протягом 1, 3 і 6 місяців після операції) суттєво не відрізняється.

  2. У 66,4% жінок після гістеректомії на 3 добу післяопераційного періоду виникають психоемоційні розлади, а вегето-судинні у 29% пацієнток. При цьому психоемоційні розлади переважають у групі пацієнток віком до 40 років (79,1%).

  3. Після гістероваріоектомії психоемоційні розлади виникають у 88,9% хворих, а вегето-судинні у 92,7% пацієнток. При цьому психоемоційні порушення у жінок до 40 років реєструються у 100% випадків, а в віці після 50 років у 73,9%. Частота вегето-судинних порушень в групах за віком суттєво не відрізняється. Розлади переважно виникають на 2-3 добу післяопераційного періоду і прогресують протягом 6 місяців після операції незалежно від віку.

  4. За даними добового моніторингу артеріального тиску, в 50% початково нормотензивних жінок у віці 45,4+4,2 протягом 6 місяців після гістероваріоектомії спостерігається розвиток артеріальної гіпертензії, що пов’язано з порушенням вегетативного балансу у бік симпатикотонії.

  1. У 61% жінок з лейоміомою матки спостерігаються доброякісні утворення в молочних залозах. Застосування розробленого методу комплексного ультразвукового дослідження дає змогу підвищити ефективність диференціальної діагностики доброякісних утворень молочних залоз, при цьому чутливість, специфічність і точність комплексного УЗД становить від 80% до 100% залежно від типу патологічного утворення.

  2. У 42% хворих з лейоміомою матки розміром більше 12 тижнів вагітності до операції виявляються ознаки одно- або двобічної обструкції нирок, що виявляється змінами відповідних показників допплерографії (однобічне підвищення R1 на долькових артеріях). Визначення R1 є більш чутливим показником під час виявлення залишкової обструкції, ніж визначення розширених ниркових мисок у разі конвекційної ехографії.

  3. У 47% жінок з доброякісними пухлинами матки розміром 12 тижнів та більше до операції спостерігаються порушення функціонального стану нижніх сечовивідних шляхів - гіпотонія детрузора (53%), високий ступінь опущення сечового міхура (25%), гіперактивність сечового міхура (15%) та запальні зміни слизової оболонки(7%), які прогресують зі збільшенням розміру лейоміоми та віку жінки.

  4. Через місяць після гістер- та гістероваріоектомії відмічається погіршення функціонального стану сечового міхура та сфінктерів у 100% обстежених жінок. Після гістероваріоектомії зміни були виражені більшою мірою - збільшилась ємкість сечового міхура, зменшився максимальний та середній потік сечі. Через 3 місяці після гістероваріоектомії спостерігається часткове відновлення функції нижніх сечовивідних шляхів. Після гістеректомії відновлення функції сечового міхура і сфінктерів досягає початкового рівня. Термін відновлення функції сечового міхура після операції залежить від ступеня доопераційних порушень та обсяг оперативного втручання.

  1. З метою своєчасного призначення профілактичних та лікувальних засобів жінкам з хірургічною менопаузою необхідно формувати групи підвищеного ризику щодо виникнення постоваріоектомічних розладів ще до оперативного лікування. До розвитку постоваректомічних змін схильні жінки з обтяженим акушерсько-гінекологічним анамнезом, екстрагенітальною патологією, проведеним раніше хірургічним втручанням на матці та додатках, наявністю стресових ситуацій, з істероїдним та астенічним типом акцентуації, а також жінки, робота яких пов’язана з високим інтелектуальним навантаженням.

  2. Прийом препаратів ЗГТ призводить до позитивної динаміки змін в молочних залозах (зменшення суб’єктивних відчуттів у 25% пацієнток, наростання інволюційних процесів та зниження щільності молочних залоз за даними комплексного ультразвукового дослідження і мамографії до 58%) протягом 6 місяців спостереження.

  3. Методи профілактики та корекції системних порушень у жінок з хірургічною менопаузою забезпечили відсутність тяжких форм синдрому хірургічної менопаузи та значне зниження розладів легкого і середнього ступеня тяжкості. Ефективність рекомендованих нами профілактичних і лікувальних заходів після гістеректомії дозволила знизити психоемоційні розлади на 22,3% та вегето-судинні порушення на 17,2%; відповідно після гістероваріоектомії – на 47,7% вегето-судинні та на 40,7% психоемоційні порушення.

Публікації автора:

    1. Сенчук А. Я., Венцковский Б. М., Яроцкий Н. Е. Современные аспекты контрацепции // Практическое руководство. – 2001. – 210с. (узагальнення отриманих результатів, статистична обробка і оформлення роботи).

    2. Татарчук Т.Ф., Сольский Я.П., Поровознюк В.В., Венцковский Б.М., Яроцкий Н. Е., Сенчук А.Я., Дубоссарская З.М., Косей Н.В., Регеда С.И., Бурка О.А., Бурлака Е.В. Принципы и методы коррекции гормональных нарушений в пери- и постменопаузе // Методические рекомендации. – 2000. – 25С. (узагальнення отриманих результатів, статистична обробка і оформлення роботи).

    3. Венцківський Б. М., Коханевич Є. В., Татарчук Т. Ф., Сенчук А. Я., Яроцький М. Є., Купновицький О. П., Суменко В. В., Суханова А. А., Кваша Т. І. Клініка, діагностика та лікування постоваректомічного синдрому // Методичні рекомендації. – 2000.- 29с. (узагальнення отриманих результатів, статистична обробка і оформлення роботи).

    4. За редакцією Венцківського Б. М., Степанківської Г. К. Методичні вказівки для викладачів щодо організації навчального процесу з гінекології на медичному факультеті // Київ. Інтермед. – 2002. – 212с. (узагальнення отриманих результатів, статистична обробка і оформлення роботи).

    5. Венцківський Б. М., Жегулович В. Г., Яроцький М. Є., Бурка О. А., Семенюк Л. М. Оперативні ендоскопічні втручання на органах малого таза у жінок // Одеський медичний журнал. Одеса. – 2001. - №2(64). – С. 39-40 (клінічні спостереження, аналіз та статистична обробка матеріалу, оформлення роботи).

    6. Венцківський Б. М., Яроцький М. Є., Головко Т. С., Бурка О. А. Ультрасонографічні дослідження щитоподібної та молочної залоз у жінок репродуктивного віку // Буковинський медичний вісник. – 2001.- №2-3. – С. 35-37 (клінічні спостереження, виконання лабораторно-інструментальних досліджень, аналіз і узагальнення отриманих результатів, оформлення роботи).

    7. Бурка О. А., Яроцький М. Є. Ретенційні кісти єдиного яєчника // Збірник наукових праць співробітників КМАПО ім. П.Л. Шупика. – Київ. – 2001. – С. 706-713 (клінічні спостереження, аналіз та статистична обробка матеріалу, оформлення роботи).

    8. Пирогов В. О., Венцківський Б. М., Яроцький М. Є. Вплив гістеректомії на функції сечового міхура та нижніх сечовивідних шляхів // Урологія. – 2001. - №4. – С. 55-58 (клінічні спостереження, виконання лабораторно-інструментальних досліджень, аналіз і узагальнення отриманих результатів, оформлення роботи).

    9. Борода А. М., Лакатош В. П., Жегулович В. Г., Яроцький М. Є. Роль і значення локальних методів терапевтичного впливу при гіперпластичних станах ендометрію // Український журнал малоінвазивної та ендоскопічної хірургії. – 2001. – С. 35 (клінічні спостереження, аналіз та статистична обробка матеріалу, оформлення роботи).

    10. Венцківський Б. М., Яроцький М. Є., Головко Т. С., Бурка О. А., Осадчук С. В. Комплексне ультразвукове дослідження щитоподібної і молочних залоз у жінок з доброякісними захворюваннями матки і додатків // Ліки України. – 2001. - №9. – С. 55-57 (клінічні спостереження, аналіз та статистична обробка матеріалу, оформлення роботи).

    11. Борода А. М., Жегулович В. Г., Яроцький М. Є. Можливості телевізійної гістероскопії в оптимізації лікувально-діагностичних заходів при патологічних станах ендометрію // Шпитальна хірургія. - №2. – 2001. – С. 154 (клінічні спостереження, аналіз та статистична обробка матеріалу, оформлення роботи).

    12. Венцковский Б. М., Яроцкий Н. Е., Дуган И. В., Сенчук А. Я., Бурка О. А. Состояние почечной гемодинамики и архитектоники у женщин различного возраста // Актуальні проблеми акушерства і гінекології, клінічної та медичної генетики. – Збірник наукових праць. – Київ-Луганск. – 2002. –вип.7. – С. 93-100 (клінічні спостереження, виконання лабораторно-інструментальних досліджень, аналіз і узагальнення отриманих результатів, оформлення роботи).

    13. Венцковский Б. М., Яроцкий Н. Е., Жегулович В. Г., Бурка О. А., Семенюк Л. Н., Осадчук С. В., Митина Н. Ю. Применение цефуроксима для профилактики послеоперационных инфекций при лапароскопических операциях // Ліки України. – 2002. - №1(54). – С. 37-38 (клінічні спостереження, аналіз та статистична обробка матеріалу, оформлення роботи).

      1. Венцковский Б. М., Жегулович В. Г., Яроцкий Н. Е. Современные аспекты лапароскопической хирургии в гинекологии // Международный медицинский журнал. – 2002. – С. 112-116 (клінічні спостереження, аналіз та статистична обробка матеріалу, оформлення роботи).

      2. Головко Т. С., Яроцкий Н. Е. Комплексная ультразвуковая диагностика доброкачественных образований молочной железы // Здоровье женщины. – 2002. - №4(12). – С. 109-114 (клінічні спостереження, виконання лабораторно-інструментальних досліджень, аналіз і узагальнення отриманих результатів, оформлення роботи).

      3. Венцковский Б. М., Яроцкий Н. Е., Сиренко Ю. Н., Сокол И. В. Особенности развития артериальной гипертензии после овариоэктомии // Збірник наукових праць Асоціації акушерів-гінекологів України. Київ. – 2002. – С. 140-142 (клінічні спостереження, виконання лабораторно-інструментальних досліджень, аналіз і узагальнення отриманих результатів, оформлення роботи).

      4. Яроцький М. Є., Пирогов В. О., Сокол І. В. Функціональні зміни нижніх сечовивідних шляхів у жінок після гістер- та гістероваріоектомії // Врачебное дело. - №1. – 2003. - №8(1072). – С. 49-51 (клінічні спостереження, виконання лабораторно-інструментальних досліджень, аналіз і узагальнення отриманих результатів, оформлення роботи).

      5. Сиренко Ю. Н., Яроцкий Н. Е., Попович Т. Н. Влияние двухсторонней овариоэктомии на показатели суточного мониторинга артериального давления и вегетативной регуляции ритма серця // Український кардіологічний журнал. – 2003. -№6. – С. 44-48 (клінічні спостереження, виконання лабораторно-інструментальних досліджень, аналіз і узагальнення отриманих результатів, оформлення роботи).

      6. Венцківський Б. М., Яроцький М. Є., Жегулович В. Г., Кучер М. Д. Застосування лапароскопічних технологій в сучасній оперативній гінекології // Одеський медичний журнал. – Одеса. – 2003. - №4(78). – С. 53-56 (клінічні спостереження, аналіз та статистична обробка матеріалу, оформлення роботи).

      7. Пирогов В. О., Яроцький М. Є. Функціональний стан нижніх сечовивідних шляхів у жінок з фіброміомою матки до і після гістер- та гістероваріоектомії // Здоровье женщины. – 2003. - №4(16). – С. 78-81 (клінічні спостереження, виконання лабораторно-інструментальних досліджень, аналіз і узагальнення отриманих результатів, оформлення роботи).

      8. Венцківський Б. М., Яроцький М. Є., Сокол І.В. Профілактика і лікування ситемних порушень у жінок після гістероваріоектомії // Збірник наукових праць Асоціації акушерів-гінекологів України. – Х. – 2004. – С. 48-57 (клінічні спостереження, виконання лабораторно-інструментальних досліджень, аналіз і узагальнення отриманих результатів, оформлення роботи).

      9. Венцківський Б. М., Яроцький М. Є., Пирогов В. О., Сокол І. В. Вплив розміру фіброміоми матки на функціональний стан нижніх сечовивідних шляхів // Збірник наукових праць Асоціації акушерів-гінекологів України. – Київ. – 2003. – С. 393-397 (клінічні спостереження, виконання лабораторно-інструментальних досліджень, аналіз і узагальнення отриманих результатів, оформлення роботи).

      10. Яроцький М. Є. Стан верхніх сечовивідних шляхів у жінок з фіброміомою матки // Врачебное дело. - №1. – 2004. – С. 45-48 (клінічні спостереження, виконання лабораторно-інструментальних досліджень, аналіз і узагальнення отриманих результатів, оформлення роботи).

      11. Пирогов В. О., Венцківський Б. М., Яроцький М. Є. Вплив гістеректомії на функціональний стан сечового міхура та нижніх сечовивідних шляхів у жінок з фіброміомою матки // Урологія. - №1. -2004. – С. 94-99 (клінічні спостереження, виконання лабораторно-інструментальних досліджень, аналіз і узагальнення отриманих результатів, оформлення роботи).

      12. Венцківський Б. М., Яроцький М. Є., Пирогов В. О., Сокол І. В. Клініко-патогенетичне обґрунтування профілактики та лікування урогенітальних порушень у жінок після гістер- та гістероваріоектомії // Вісник наукових досліджень. – 2004. – 2(4). – С. 48-49 (клінічні спостереження, виконання лабораторно-інструментальних досліджень, аналіз і узагальнення отриманих результатів, оформлення роботи).

      13. Головко Т. С., Яроцкий Н. Е., Дуган И. В. Оценка диагностической эффективности комплексного УЗИ в дифференциальной диагностике патологических образований молочной железы // Здоровье женщины. – 2004. – 2(18). – С. 214-219 (клінічні спостереження, виконання лабораторно-інструментальних досліджень, аналіз і узагальнення отриманих результатів, оформлення роботи).

      14. Яроцький М. Є. Структурні особливості стану молочних залоз і сучасні методи їх діагностики // Клінічна ендокринологія та ендокринна хірургія. – 2004. - №1(6). – С. 15-23 (клінічні спостереження, виконання лабораторно-інструментальних досліджень, аналіз і узагальнення отриманих результатів, оформлення роботи).

      15. Яроцький М. Є. Вплив хірургічної менопаузи на розвиток серцево-судинних захворювань // Врачебное дело. - №2. – 2004. – С. 8-14 (клінічні спостереження, виконання лабораторно-інструментальних досліджень, аналіз і узагальнення отриманих результатів, оформлення роботи).

      16. Венцківський Б. М., Жегулович В. Г., Яроцький М. Є., Семенюк Л. М., Бурка О. А. Оригінальні технології та методи ендоскопічної хірургії в гінекології // Шпитальна хірургія. - №2. – 2004. – С. 27-30 (клінічні спостереження, аналіз та статистична обробка матеріалу, оформлення роботи).

      17. Яроцький М. Є. Особливості стану гіпофізарно-яєчникової системи у жінок після гістероваріоектомії // Клінічна ендокринологія та ендокринна хірургія. – 2004. – №2(7). – С. 63-64 (клінічні спостереження, виконання лабораторно-інструментальних досліджень, аналіз і узагальнення отриманих результатів, оформлення роботи).

      18. Яроцький М. Є. Розвиток системних порушень у жінок з хірургічною менопаузою // Здоровье женщины. – 2004. - №.2(18) - ч.2 – С. 78-82 (клінічні спостереження, виконання лабораторно-інструментальних досліджень, аналіз і узагальнення отриманих результатів, оформлення роботи).

      19. Дуган И. В., Черненко В. В., Гулей Я. Т., Щербак Д. А., Яроцкий Н. Е. Ультразвуковая диагностика обструктивных уропатий // Здоровье мужчины. - №1. – 2005. – С. 164-166 (клінічні спостереження, аналіз та статистична обробка матеріалу, оформлення роботи).

        1. Деклараційний патент на винахід №38947А України, МПК.7: А61В8/00. Спосіб прогнозування обструкцій верхніх сечових шляхів у жінок / Співав. Венцківський Б.М, Сенчук А.Я., Пирогов В.О., Дуган І.В., Бурка О.А. Заявка №2000126866 від 01.12.2000. Опуб.: бюл. Промислова власність. – 15.05.2001.: №4. (провів патентний пошук, розробив спосіб).

        2. Деклараційний патент на винахід №42609А України, МПК.7: GOIN33/74, А61В8/00. Спосіб прогнозування утворення кіст єдиного яєчника у жінок репродуктивного віку / Співав. Венцківський Б.М., Бурка О.А. Заявка №2001053140 від 08.05.2001. Опуб.: бюл. Промислова власність. – 15.10.2001. - №9 (провів патентний пошук, розробив спосіб).

        3. Яроцкий Н. Е., Дуган Н. В., Бурка О. А. Допплеровские методы исследования в диагностике обструкции верхних мочевыводящих путей у женщин с опухолями органов малого таза // Збірник наукових праць // Асоціація акушерів-гінекологів України. Київ. – 2000. – С. 499-501 (клінічні спостереження, виконання лабораторно-інструментальних досліджень, аналіз і узагальнення отриманих результатів, оформлення роботи).

        4. Венцковский Б. М., Медведев В. Е., Головко Т. С., Яроцкий Н. Е., Бурка О. А. Цветная допплерография в оценке состояния молочных желез у женщин с нейро-эндокринной генитальной патологией // Збірник наукових праць Асоціації акушерів-гінекологів України. – Київ. – 2001. – С. 92-94 (клінічні спостереження, аналіз та статистична обробка матеріалу, оформлення роботи).

        5. Венцковский Б. М., Жегулович В. Г., Семенюк Л. Н., Яроцкий Н. Е., Бурка О. А. Эндоскопическая хирургия гнойно-воспалительных процессов малого таза с применением озонотерапии // Збірник наукових праць Асоціації акушерів-гінекологів України. – Київ. – 2001. – С. 90-92 (клінічні спостереження, аналіз та статистична обробка матеріалу, оформлення роботи).

        6. Товстановська В. О., Яроцький М. Є. Порівняльна клініко-гормональная характеристика стану здоров’я якості життя жінок з хірургічною менопаузою // Нова медицина. – 2002. - №5. – С. 42-44 (клінічні спостереження, аналіз та статистична обробка матеріалу, оформлення роботи).

        7. Венцківський Б. М., Яроцький М. Є., Жегулович В. Г. Місце лапароскопічної хірургії в оперативній гінекології // Мистецтво лікування. – 2004. - №4(010). – С. 44-47 (клінічні спостереження, аналіз та статистична обробка матеріалу, оформлення роботи).

        8. Жегулович В. Г., Яроцкий Н. Е., Семенюк Л. Н., Бурка О. А., Свинцицкий В. С. Нетрадиционные подходы и технические приёми при лапароскопических операциях в гинекологии // Современные технологии в диагностике и лечении гинекологических заболеваний. – Москва – 2004. – С. 30-31 (клінічні спостереження, аналіз та статистична обробка матеріалу, оформлення роботи).

        9. Venskovsky B., Sirenko U., Yarotskyy М., Senchuk A. Peculiarities of vegetative regulation of the cardiac rhythm in patients with a surgical menopause // Europen journal of Obstetrics of Gynecology and reproductive biology. – 2000.- P. 50 (клінічні спостереження, виконання лабораторно-інструментальних досліджень, аналіз і узагальнення отриманих результатів, оформлення роботи).

          1. Сокол И. В., Яроцкий Н. Е., Ковалёв А. М., Яроцкая Е. Н. Профилактика и лечение осложнений хирургической менопаузы у женщин з доброкачественными заболеваниями щитовидной и молочных желёз // V Українська конференція молодих вчених. – тези доп. – Київ. – 2004. – С. 176-177 (клінічні спостереження, виконання лабораторно-інструментальних досліджень, аналіз і узагальнення отриманих результатів, оформлення роботи).

          2. Venskovsky B., Yarotskyy М., Sirenko U., Kupnovitsky O., Zhegylovich V., Senchuk A. The dynamics of vegetative regulation of the Heart rate in patients with surgically induced menopause // XVI FIGO World Congress of Gynecology and Obstetrics Surgeri // Book of Abstracts – Washington D.C. - 2000. – P. 123 (клінічні спостереження, аналіз та статистична обробка матеріалу, оформлення роботи).

          3. Яроцкий Н. Е., Головко Т. С., Бурка О.А. Комплексное ультразвуковое исследование молочной железы в диагностике и оценке эффективности заместительной гормонотерапии // ІІІ Національний конгрес геронтологів і геріантів України // Тези. – Київ.- 2000.- С. 111 (клінічні спостереження, виконання лабораторно-інструментальних досліджень, аналіз і узагальнення отриманих результатів, оформлення роботи).

            1. Сиренко Ю. Н., Степанковская Г. К., Яроцкий Н. Е. Применение моэксиприла у больных с хирургической менопаузой // ІІІ Національний конгрес геронтологів і геріантів України // Тези. – Київ.- 2000.- С. 108 (клінічні спостереження, виконання лабораторно-інструментальних досліджень, аналіз і узагальнення отриманих результатів, оформлення роботи).

            2. Венцковский Б. М., Яроцкий Н. Е., Сенчук А. Я., Пирогов В. А., Дуган И. В. Эффективность монотерапии «Вагифемом» у женщин с хирургической менопаузой при обструкции верхних мочевых путей // ІІІ Національний конгрес геронтологів і геріантів України // Тези. – Київ.- 2000.- С. 109 (клінічні спостереження, аналіз та статистична обробка матеріалу, оформлення роботи).

            3. Попович Т. Г., Яроцкий Н. Е. Особенности развития и течения артериальной гипертензии у женщин после ранней овариоэктомии // Климактерий // І Российский конгресс по менопаузе. – 2001. - №3. – С. 62 (клінічні спостереження, виконання лабораторно-інструментальних досліджень, аналіз і узагальнення отриманих результатів, оформлення роботи).

            4. Венцківський Б. М., Жегулович В. Г., Яроцький М. Є., Семенюк Л. М., Бурка О. А. Використання „Вильпрофену” та озонотерапії при лапароскопічному лікуванні гнійно-запальних процесів малого тазу хламідійної етіології // Материалы Украинского конгресса по минимальной инвазивной и эндоскопической хирургии. – Киев. – 2001 (18-20 сентября). – С.35 (клінічні спостереження, аналіз та статистична обробка матеріалу, оформлення роботи).

            5. Яроцкий Н. Е., Венцковский Б. М., Дуган И. В., Бурка О.А. Комплексное ультразвуковое исследование в диагностике обструкции верхних мочевых путей у женщин с опухолями органов малого тазу // Первый Российский конгресс по менопаузе. Сборник тезисов. – Москва. – 10-12 сентября 2001. – Климактерий. – 2001. - №3. – С. 39 (клінічні спостереження, виконання лабораторно-інструментальних досліджень, аналіз і узагальнення отриманих результатів, оформлення роботи).

            6. Yarotskyy М., Venskovsky В., Golovko Т., Burka О. Doppler ultrasonography of the mammary glands // Матеріали ”The 17th World congress on fertility end sterility IFFS. – 2001. - (Sunday 25 November 2001 – Friday 30 November 2001). - Melbourne Exhibition & Convention Centre Australia. - Р. 242 (клінічні спостереження, виконання лабораторно-інструментальних досліджень, аналіз і узагальнення отриманих результатів, оформлення роботи).

            7. Вurka О., Yarotskyy М. Consequences unilateral ovariectomy for the women // Матеріали ”The 17th World congress on fertility end sterility IFFS. – 2001. - (Sunday 25 November 2001 – Friday 30 November 2001) - Melbourne Exhibition & Convention Centre Australia. - Р.118 (клінічні спостереження, виконання лабораторно-інструментальних досліджень, аналіз і узагальнення отриманих результатів, оформлення роботи).

            8. Yarotskyy М., Dugan І., Pirogov V. Doppler in diagnostic obstruction of the upper urinary trajectories for the women with swellings of organs of a small basin // Материалы International Urogynaecology Association 26 annual Congress 5 – 8 December. – 2001. - Melbourne – Australia. - P. 96 (клінічні спостереження, виконання лабораторно-інструментальних досліджень, аналіз і узагальнення отриманих результатів, оформлення роботи).

            9. Venskovsky В., Yarotskyy М., Medvedev V., Golovko Т., Burka О. Feature thyroid gland and mammary for the women with good-quality swellings of a uterus and appendages // Amsterdam Menopause Symposium. - 22-25 September. – 2001. – Р. 117 (клінічні спостереження, виконання лабораторно-інструментальних досліджень, аналіз і узагальнення отриманих результатів, оформлення роботи).

            10. Venskovsky В., Yarotskyy М., Golovko Т., Вurka О.,Sokol І. Structural ultrasonography features of a thyroid gland for the women with a neuroeudocrin // Gynecological endocrinology V.16, SN 1. 10th World Congress of Gynecological Endocrinology Wroclaw, Poland, September 21-24. - 2002. - P. 81 (клінічні спостереження, виконання лабораторно-інструментальних досліджень, аналіз і узагальнення отриманих результатів, оформлення роботи).

            11. Semenuk L., Venskovsky B., Chegulovich V., Yarotskyy М. Laparoscopy treatment in inflammatory diseases the women with usage ozonotherapy // Gynecological endocrinology V.16, SN 1. 10th World Congress of Gynecological Endocrinology Wroclaw, Poland, September 21-24. – 2002. – P. 111 (клінічні спостереження, аналіз та статистична обробка матеріалу, оформлення роботи).

            12. Yarotskyy М. Features of development an arterial hypertension for the women after ovariectomy // 10th World Congress on the Menopause Berlin, Germany. – 2002 – Р. 135 (клінічні спостереження, виконання лабораторно-інструментальних досліджень, аналіз і узагальнення отриманих результатів, оформлення роботи).