Дисертаційна робота на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.22 – стоматологія. – Українська медична стоматологічна академія МОЗ України. – Полтава, 2005.
Дисертація присвячена вивченню дії імуномодулятора рослинного походження настоянки ехінацеї пурпурової на стан деяких факторів гомеостазу порожнини рота при проведенні комплексної профілактики запальних ускладнень планових амбулаторних хірургічних стоматологічних втручань. Вперше вивчені частота та структура планових амбулаторних хірургічних операцій в порожнині рота та їх ускладнення на великому архівному матеріалі (102 087 амбулаторних карток) хірургічного відділення Полтавської обласної клінічної стоматологічної поліклініки за 10 років (1991 – 2000). Визначено стан деяких загальних і місцевих показників резистентності організму, вільнорадикального окислення і антиоксидантного захисту в до- і післяопераційному періоді у 212 пацієнтів, яким були показані амбулаторні операції на альвеолярному відростку. Проведена корекція виявлених місцевих і загальних порушень застосуванням імуномодулятора рослинного походження настоянки ехінацеї пурпурової, антибіотика та їх сполученням показала позитивні результати. Розроблені принципи диференційованого використання профілактичних заходів в плановій амбулаторній хірургії порожнини рота і дана оцінка їх ефективності.
В дисертації наведено узагальнення виконаних клінічних досліджень і запропоновано нове рішення науково-практичної задачі хірургічної стоматології, що полягає в удосконаленні профілактики запальних ускладнень планових амбулаторних хірургічних втручань в порожнині рота шляхом запровадження комплексу медикаментозних заходів з урахуванням стану загальної і місцевої резистентності організму.
Запальні ускладнення в плановій амбулаторній хірургії порожнини рота (за даними хірургічного відділення Полтавської обласної клінічної стоматологічної поліклініки) спостерігаються в 23,6% пацієнтів. Найбільш часто зустрічається гострий альвеоліт – 98,4% від кількості всіх ускладнень. Частота ускладнень після видалення зуба зростає прямо пропорційно травматичності втручання (у 2,5% хворих при звичайному видаленні, у 9,8% - при атиповому видаленні премолярів і молярів, у 31,0% - при атиповому видаленні нижнього зуба „мудрості”), з віком хворих і наявністю в них супутньої соматичної патології.
Комплексна клініко-лабораторна оцінка стану тканин операційного поля визначила, що в більшості хворих (89,6%) мають місце супутні основній патології хронічні запальні явища в порожнині рота, особливо в тканинах пародонта. Підтвердженням цьому була позитивна проба Шиллера-Писарева, збільшення кількості мігрувавших в порожнину рота лейкоцитів (проба Ясиновського), зниження часу утворення гематоми на яснах (по Кулаженко), зміни лейкоцитограми периферичної крові, підвищення вмісту сиалових кислот у сироватці крові. В післяопераційному періоді рівень проявів запальних реакцій у порожнині рота підвищується.
У передопераційному періоді в більшості хворих, що підлягали плановим амбулаторним операційним втручанням в порожнині рота, відмічається достовірне (р < 0,05) зниження вмісту імуноглобулінів А, G і М в сироватці крові, вмісту секреторного ІgА і лізоцима в ротовій рідині, зниження реакції адсорбції мікроорганізмів епітелієм порожнини рота і активація процесів перекисного окислення ліпідів в ротовій рідині, що пояснюється наявністю хронічних осередків стоматогенної і одонтогенної інфекції. Операційна травма і наявність операційної рани в порожнині рота супроводжується додатковим зниженням місцевої неспецифічної резистентності і активацією процесів перекисного окислення ліпідів.
Застосування з метою корекції локальних і загальних порушень у перед- та післяопераційному періоді імуномодулятора рослинного походження настоянки ехінацеї пурпурової і сполучення настоянки ехінацеї пурпурової з антибіотиком оксациліном дозволяє покращити гігієнічний стан порожнини рота, зменшити кількість мікробної флори порожнини рота і її штамів, що мають патогенні властивості, знизити активність процесів перекисного окислення ліпідів і підвищити рівень антиоксидантного захисту в ротовій рідині, нормалізувати вміст імуноглобулінів А, G, М і сиалових кислот у сироватці крові і секреторного ІgА в ротовій рідині, збільшити кількість хворих з оптимальною реакцією адсорбції мікроорганізмів.
Комплексна профілактика, що включає в себе застосування імуномодулятора рослинного походження настоянки ехінацеї пурпурової у до- і післяопераційному періоді і антибактеріального препарату оксациліну, дозволяє знизити кількість післяопераційних запальних ускладнень до 8,2% за рахунок оптимізації показників загальної і місцевої неспецифічної резистентності і перекисного окислення ліпідів. В групі хворих без медикаментозної профілактики цей показник становив 22,8%, у хворих з профілактикою тільки антибіотиками – 14,2%. У хворих із значною операційною травмою та зниженою загальною і місцевої неспецифічною резистентністю в більшій мірі показано застосування препаратів ехінацеї з оксациліном. У хворих з менш травматичними втручаннями і достатньою резистентністю застосування тільки настоянки ехінацеї дозволяє одержати добрий профілактичний ефект.
Публікації автора:
Ахмеров В.Д. Влияние эхинацеи пурпурной на видовой и качественный состав микрофлоры полости рта у пациентов с внутрикостными дентальными имплантатами // Український стоматологічний альманах.-2001.-№ 3(4).-С.34-35.
Ахмеров В.Д. Клиническое применение препаратов эхинацеи в Украине и перспективы использования их в дентальной имплантологии (Обзор)// Український стоматологічний альманах.-2001.-№ 5.-С.73-74.
Ахмеров В.Д. Структура и частота воспалительных осложнений в амбулаторной хирургии полости рта // Вісник Української медичної стоматологічної академії «Актуальні проблеми сучасної медицини». – 2002.- Т.2, Вип.1.-С.43-45.
Ахмеров В.Д. Иммуномодуляторы растительного происхождения в предоперационной подготовке амбулаторных хирургических стоматологических вмешательств // Проблеми екології та медицини.-2003.-Т.7, № 1-2.-С.40-42.
Рыбалов О.В., Ахмеров В.Д. Результаты профилактики воспалительных осложнений в амбулаторной хирургии полости рта // Проблеми екології та медицини.-2004.- Т.8, № 1-2. - С.29-31. Здобувачем проведені оперативні втручання та статистична обробка одержаних результатів.
Ахмеров В.Д., Розколупа А.А. Профилактика воспалительных осложнений в амбулаторной хирургии полости рта препаратами растительного происхождения // Збірник наукових праць Інституту стоматології КМАПО ім. П.Л.Шупика. – Київ, 2004.- Випуск 1.-С.14-15. Здобувачем проведені оперативні втручання та статистична обробка одержаних результатів.
Деклараційний пат. 64452А, Україна МКИ А61К35/78. Спосіб профілактики післяопераційних запальних ускладнень при планових хірургічних амбулаторних стоматологічних втручаннях: Деклараційний пат. 64452А, Україна, МКИ А61К35/78 / О.В.Рибалов, В.Д.Ахмеров; Українська медична стоматологічна академія (UA). - № 2003065105. Заяв.03.06.2003. Опубл. 16.02.2004. Бюл. № 2. Здобувач приймав участь у клінічних дослідженнях, формулюванні ідеї, опису винаходу та підготовці матеріалу до публікації.
Ахмеров В.Д. Застосування препаратів антиоксидантної дії на хірургічному етапі дентальної імплантації // Матеріали I з‘їзду Асоціації стоматологів України. – Київ, 1999.-С.466-467.
Ахмеров В.Д. Возможности использования препаратов эхинацеи в хирургической стоматологии // Збірник науково-практичних праць «Сучасні аспекти військової стоматології».- Київ: Науковий світ, 1999.-С.124-126.
Ахмеров В.Д., Стрюк Е.В. Рівень вільнорадикального перекисного окислювання ліпідів і стан системи антиоксидантного захисту у пацієнтів з ендоосальними дентальними імплантатами // Матеріали науково-практичної конференції «Нові методики та технології в ортопедичній стоматології».-Львів, 1999.-С.5-6. Здобувачем проведені оперативні втручання та статистична обробка одержаних результатів.
Рыбалов О.В., Ахмеров В.Д. Профилактика воспалительных осложнений дентальной имплантации // Матеріали Першого Українського міжнародного конгрессу «Стоматологічна імплантологія. Остеоінтеграція». - Київ, 2004. – С.109-111. Здобувачем проведені оперативні втручання та статистична обробка одержаних результатів.