Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Демографія, економіка праці, соціальна економіка і політика


223. Давиденко Вікторія Бориславівна. Профорієнтація та професійне навчання населення в умовах закриття потенційно небезпечних об'єктів: дис... канд. екон. наук: 08.09.01 / НАН України; Інститут демографії та соціальних досліджень. - К., 2004. : табл.



Анотація до роботи:

Давиденко В.Б. Профорієнтація та професійне навчання населення в умовах закриття потенційно небезпечних об’єктів. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.09.01 – демографія, економіка праці, соціальна економіка і політика. – Інститут демографії та соціальних досліджень НАН України, Київ, 2004.

Дисертацію присвячено теоретико-методичному обґрунтуванню раціональної професійної переорієнтації та професійного навчання населення в умовах закриття ЧАЕС. У роботі проведено комплексне дослідження: виявлено тенденції розвитку сфери профорієнтації та професійного навчання населення зони радіоактивного забруднення, обґрунтовано теоретичні та прикладні аспекти забезпечення раціональної професійної переорієнтації населення, що вивільняється внаслідок закриття ЧАЕС, розроблено модель раціональної професійної переорієнтації населення.

Основні результати дисертаційної роботи впроваджено у практичну роботу державної служби зайнятості.

Забезпечення зайнятості населення зони радіоактивного забруднення повинно здійснюватись за тісної взаємодії органів державної влади, роботодавців, закладів освіти, служби зайнятості та населення. З огляду на вищезазначене можна виокремити такі основні напрями ефективного управління зайнятістю населення:

  1. підвищення ефективності професійного навчання та професійної орієнтації населення, що має сприяти попередженню можливого безробіття через оволодіння найбільш придатною для даної особи професією, котра водночас користується попитом на ринку праці;

  2. управління процесом вивільнення кадрів, в основі якого – запобігання масових звільнень через швидке реагування на очікувані звільнення працівників;

  3. раціональну перепідготовку і підвищення кваліфікації працівників, вивільнених з підприємств і організацій;

  4. управління міграцією робочої сили, що має на меті її територіальний перерозподіл з урахуванням специфіки регіональних ринків праці.

Вкрай важливо узагальнити усю інформацію щодо потреб у кадрах у регіональному розрізі, що зумовлює необхідність формування інформаційного банку вакансій в цілому по Україні. Даною інформацією повинна користуватись місцева служба зайнятості задля забезпечення працевлаштування населення регіонів за рахунок можливого переселення в іншу місцевість.

У процесі дисертаційного дослідження доведено важливу роль професійного навчання, що підвищує конкурентоспроможність працівників на ринку праці. Можливість професійного розвитку носія робочої сили одночасно у декількох напрямках є своєрідною гарантією зайнятості працівника на ринку праці навіть в умовах економічної кризи, за якої, як вже зазначалося, зайнятість населення може бути забезпечена шляхом запобігання масового вивільнення кадрів на підприємствах, де здійснюється реструктуризація або перепрофілювання. Найбільш імовірним шляхом забезпечення зайнятості вивільнених працівників, зокрема з ЧАЕС, можна назвати переорієнтацію на новий вид діяльності з подальшою адаптацію до нових умов.

Узагальнюючи міркування щодо подальшого розвитку подій, спрогнозованих у контексті аналізу трудового потенціалу м. Славутича, доцільно зробити наступні висновки.

По-перше, трудовий потенціал Славутича у найближчий період часу матиме тенденцію до зростання за рахунок переважання у місті народжуваності над смертністю. З цього випливає, що ринок праці постійно поповнюватиметься молоддю, котра увійде до складу економічно активного населення.

По-друге, вивільнення кваліфікованих кадрів ЧАЕС призведе до можливої необхідності їх подальшої перепідготовки та працевлаштування не за фахом або, що вельми вірогідно, еміграції за межі країни.

По-третє, стан ринку праці м. Славутича серйозним чином вплине на ринки праці міст Києва, Чернігова та Чернігівської області, створивши там надмірну пропозицію робочої сили. Це, в свою чергу, зумовить потребу її збалансованості з попитом, що розширить спектр функцій і завдань місцевих служб зайнятості в сфері організації докладання праці.

У ході виконання роботи розроблено механізм раціональної професійної переорієнтації населення з урахуванням специфіки мислення та особливостей референтних знань працівників, який доцільно застосовувати у процесі закриття потенційно небезпечних об’єктів.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях

  1. Давиденко В.Б. Аналіз ринку праці м. Славутич // Сіверянський літопис.- 2001.- №3.-С.136-139 (0,4 д..а.).

  2. Давиденко В.Б. Аналіз трудових ресурсів ВП „ЧАЕС” і м. Славутича у контексті дострокового закриття станції // Україна: аспекти праці.- 2001.-№5.-С.7-13 (0,8 д.а.).

  3. Давиденко В.Б. Актуальні питання жіночого безробіття // Сіверянський літопис.- 2001.- №5.- С. 166-169 (0,4 д.а.).

  4. Давиденко В.Б. Матричні риси оптимізації процесу переорієнтації трудових ресурсів // Сіверянський літопис.- 2002.- №6.- С. 164-174 (0,9 д.а.).

  5. Сич Є.М., Давиденко В.Б. Економіко-соціальні аспекти закриття Чорнобильської атомної електростанції // Збірник наукових праць Київського інституту залізничного транспорту.- К.- 2001.- С.87-91 (0,4 д.а.). (особистий внесок автора: визначені соціальні наслідки дострокового закриття ЧАЕС).

  6. Давиденко В.Б. Стратегічні напрями удосконалення профорієнтації та професійного навчання населення в умовах закриття потенційно небезпечних об’єктів // Україна: аспекти праці.- 2004р.- №3.- С12-16 (1,2 д.а.).

Матеріали наукових конференцій

  1. Давиденко В.Б. Професійна орієнтація в системі управління трудовими ресурсами // Праці наукової конференції студентів та молодих учених, м. Донецьк, 2001р.- Донецьк: ДонНУ, 2001.- Частина 2.-С.87-91 (0,2 д.а.).

  2. Давиденко В.Б. Молодь на ринку праці м.Славутича // Матеріали науково-практичної конференції, м.Житомир, 18-19 квітня 2001р.- Житомир: Видавничий відділ ЖДПУ, 2001.-С.192-194 (0,3 д.а.).

  3. Давиденко В.Б. Модульна система навчання в м. Славутичі // Збірник матеріалів науково-практичної конференції, м.Київ, 30 листопада – 1 грудня 2001 р.- К.: ІВЦ „Політехніка”, 2001.-С.248-249 (0,2 д.а.).