Жабченко Ірина Анатоліївна. Прогнозування і профілактика акушерської та перинатальної патології у здорових вагітних : Дис... д-ра мед. наук: 14.01.01 / Інститут педіатрії, акушерства та гінекології АМН України. — К., 2003. — 444арк. — Бібліогр.: арк. 288-363.
Анотація до роботи:
Жабченко І.А. Прогнозування і профілактика акушерської та перинатальної патології у здорових вагітних. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.01.01 – акушерство і гінекологія. – Інститут педіатрії, акушерства та гінекології АМН України, Київ, 2003.
У дисертації наведені теоретичні основи та обґрунтовано новий напрямок наукових досліджень щодо зниження частоти акушерської та перинатальної патології у практично здорових жінок шляхом вивчення у них показників гомеостазу, впливу несприятливих екологічних та соціально-побутових чинників та розробки медико-організаційних заходів щодо прогнозування й профілактики акушерських ускладнень у матері та плода.
Показано, що впродовж останнього десятиріччя відбулись негативні зміни щодо збільшення кількості акушерських ускладнень у практично здорових вагітних, більш раннього їх прояву та більш суттєвих наслідків для матері та дитини на тлі загального зменшення народжуваності в Україні та несприятливих умов у соціальній сфері. Встановлено, що основними видами ускладнень вагітності у сучасних практично здорових вагітних є анемія, загроза переривання вагітності, кольпіт. Виявлено певні зрушення в імунологічному та гормональному забезпеченні вагітності та значну бактеріальну забрудненість статевих шляхів у здорових жінок, що найбільш виражені у ІІ триместрі вагітності. Вперше виявлено найбільш вагомі чинники та їх комбінації для практично здорових жінок щодо розвитку у них найпоширеніших ускладнень вагітності (анемія, загроза переривання вагітності та їх поєднання). Представлено наукове обґрунтування та ефективність застосування профілактично-лікувальних заходів у здорових вагітних за триместрами вагітності з використанням природних, медикаментозних та фізичних засобів.
У дисертації наведені теоретичні основи та обґрунтовано новий напрямок наукових досліджень щодо зниження частоти акушерської та перинатальної патології у практично здорових жінок шляхом вивчення у них показників гомеостазу, впливу несприятливих екологічних та соціально-побутових чинників та розробки медико-організаційних заходів прогнозування й профілактики акушерських ускладнень у матері та плода.
1. За даними клініко-статистичних розробок в останні десять років має місце тенденція до зменшення кількості пологів в Україні з одночасним зниженням частки здорових жінок, що вирішили народити дитину: з 18,78 % у 1991 році до 15,8 % в 1996-1999 роках.
2. В той же час спостерігається високий відсоток акушерських ускладнень, що проявляються вже з І триместру (найчастіше загроза переривання вагітності – у 46,71% та анемія - у 40,92 %). Має місце поєднання двох та більше ускладнень у 48,7 % вагітних; значно зросла кількість першороділей, що вже мали в анамнезі вагітності, які не завершилися пологами (32,2 %). Без ускладнень вагітність перебігала лише у 7,33 % здорових жінок, фізіологічний перебіг пологів відзначено у 27,62 % здорових роділей.
3. Виявлено значне зниження індексу пропорції гуморально-клітинного імунітету, порушення нормальної динаміки CD4, CD8 та CD16 впродовж вагітності, зменшення рівнів більшості імуноглобулінів у крові. Найбільш виражені зміни місцевого імунітету (зниження sIgA) виявлено в групі вагітних, що мешкають в умовах вираженого промислового забруднення навколишнього середовища.
4. Вивчення психосоматичного стану обстежених вагітних показало, що знижена кількість здорових вагітних з високим рівнем стресостійкості за рахунок збільшення частки жінок з низьким та помірним рівнями, причому найнижчі показники виявлено у вагітних з ускладненим перебігом вагітності (8,16 %). Водночас отримані результати підтвердили існуючу думку щодо щільного зв'язку та взаємовпливу вегетативної регуляції (за даними кардіоінтервалографії) та системної гемодинаміки (за даними центральної реографії): виявлено зворотний корелятивний зв'язок між величиною ударного індексу та вегетативним показником ритму (r = -0,71, р < 0,05).
5. У практично здорових жінок виявлено порушення показників біоценозу статевих шляхів (у 50,0 ± 2,1 %). Виявлена велика кількість умовно-патогенної та патогенної флори аеробного та анаеробного спектру на тлі зменшення кількості лактобацил (у 62,8 % в І триместрі, у 74,8 % - у ІІ-му). Частота асоціацій умовно-патогенних мікроорганізмів зростала з терміном вагітності до ІІ триместру та зменшувалася в ІІІ триместрі у практично здорових вагітних водночас із зростанням кількості лактобактерій наприкінці вагітності. Виявлено прямий корелятивний зв'язок між концентрацією лактобактерій та рівнем sIgА у цервікальному слизу (r = 0,39, р < 0,05).
6. При визначенні ролі чинників забрудненого довкілля на тлі дії низьких доз іонізуючого опромінення з’ясовано, що всі обстежені практично здорові вагітні є носіями як хлорорганічних сполук, так і важких металів. Найсуттєвіші відмінності між практично здорових вагітних, що мешкають у Києві та Полтаві, відзначено у концентрації сумарних хлорорганічних пестицидів та їх ізомерів – у киянок ці показники були вищими у 9,5-3,9 рази у порівнянні з мешканками Полтави. Всі обстежені породіллі є носіями таких стійких хлорорганічних сполук, як ДДТ та його похідні, ліндан та його ізомери. Гексахлорбензол знайдено у 44,4 % випадків серед мешканок Полтави та у 53,1 % киянок.
7. При визначенні ролі фактору харчування вагітних в сучасних умовах у розвитку можливих ускладнень вагітності виявлено, що має місце суттєвий дефіцит за всіма основними складовими частинами (білки, жири, вуглеводи) та, як наслідок цього, нестача вітамінів, мінеральних речовин та загальної енергетичної цінності раціону.
8. У практично здорових вагітних з астенічними проявами (сонливість, подразливість, швидка втомлюваність) на тлі нормальних показників гемоглобіну виявлено зниження деяких показників метаболізму заліза в організмі (феритин - 22,4 ± 1,86 мкг/л ) та знаходження їх на нижній межі норми (сироваткове залізо - 14,56 ± 4,67 мкмоль/л). Водночас виявлено прямий корелятивний зв'язок між рівнем сироваткового заліза та кількості білку в раціоні здорових вагітних (r = 0,68, р < 0,05).
9. Виявлена закономірність щодо уповільнення процесу зростання рівнів гормонів фетоплацентарного комплексу у ІІ триместрі вагітності у практично здорових вагітних свідчить про дисбаланс механізмів гормональної адаптації в цей період, що можна пояснити підвищенням інтенсивності обмінних процесів та збільшенням чутливості до навантаження на організм вагітної у зазначені терміни в сучасних умовах. Показники індексу резистентності в маткових артеріях та максимальної швидкості кровотоку у венозному протоці можна вважати ранніми доклінічними ознаками гіпоксії плода та критеріями для включення вагітних до групи підвищеного ризику перинатальної патології. Виявлено зворотну корелятивну залежність між показниками, що характеризують судинний опір, та рівнем естріолу в сечі практично здорових вагітних (r = -0,47 та r = -0,46 відповідно, р < 0,05).
10. На підставі проведеного багатокритеріального аналізу виявлено найвагоміші чинники та їх комбінації, що сприяють розвитку таких найпоширеніших у сучасних практично здорових вагітних ускладнень, як анемія та загроза переривання вагітності. Розроблено алгоритм додаткових обстежень вагітних, що дозволить на ранніх етапах виявляти та корегувати доклінічні прояви зазначених ускладнень.
11. Розроблено комплекс профілактично-лікувальних заходів, який передбачає обстеження практично здорових вагітних відповідно виявленим критеріям прогнозування акушерської патології, проведення профілактично-лікувальних курсів за триместрами вагітності (в 12-14 тижнів, у 22-24 тижні та 32-34 тижні), що включає препарати, які запобігають розвитку анемії ще на її доклінічному етапі, нормалізують біоценоз піхви та виводять з організму залишки основних забруднювачів довкілля, підвищують неспецифічну резистентність організму, що в поєднанні із застосуванням комплексу санаторно-курортних методів (бальнеотерапія, дозовані фізичні навантаження, фіто- та аеротерапія) та нормалізацією харчування і загального режиму вагітних сприятиме запобіганню розвитку у них основних ускладнень впродовж періоду гестації та народженню здорової дитини.
12. Застосування розробленого комплексу профілактично-лікувальних заходів сприяло поліпшенню загального самопочуття вагітних, зменшенню мікробного обсемінення статевих шляхів, підвищенню імунологічної реактивності організму, нормалізації функції фетоплацентарної системи, більш сприятливому перебігу вагітності та пологів (частота розвитку виражених форм анемії знизилась до 9,35 %, зменшилась концентрація пріоритетних забруднювачів довкілля в крові вагітних – хлорорганічних пестицидів на 18 - 28 %, важких металів – на 26 - 40 %; знизилась частота слабкості пологової діяльності у 1,96 рази, зменшилась кількість оперативних втручань під час пологів, знизилась частоти народження дітей у стані легкої асфіксії, достовірно збільшилась маса тіла новонароджених – з 3026,06 ± 130,0 г до 3462,76 ± 125,0 г, не виявлено випадків післяродових септичних захворювань).
Публікації автора:
До питання про невиношування у практично здорових жінок // Збірник наукових праць “Невиношування вагітності”. – Київ, 1997. – С. 121-123.
Особенности микробиоценоза половых путей у беременных с внутриматочной гибелью плода в анамнезе // Медико-социальные проблемы семьи. – 1999. – Т.4, № 1. – С. 35-38. (Співавт.: А.Г.Коломійцева, Л.В.Діденко, Т.О.Лисяна, О.І.Буткова. Дисертантом проведено вивчення стану мікробіоценозу статевих шляхів у 30 практично здорових вагітних в динаміці вагітності).
Стан мікроекології статевих шляхів у практично здорових вагітних та при завмерлій вагітності // Педіатрія, акушерство та гінекологія. – 2000. – № 2. – С. 90-92. (Співавт.: Т.О.Лисяна, А.Г.Коломійцева, О.І.Буткова. Дисертантом вивчено показники біоценозу геніталій в залежності від терміну вагітності у 24 здорових жінок).
Зміни адаптаційних реакцій у практично здорових вагітних у сучасних екологічних умовах // Буковинський медичний вісник. – 2000. – Т.4, № 2-3. – С. 169-172. (Співавт.: А.Г.Коломійцева, Л.В.Діденко, Н.Я.Скрипченко, Т.С.Черненко. Дисертантом визначено стан стресостійкості та фетоплацентарного комплексу і ступінь їх взаємозалежності у 104 практично здорових вагітних).
Вміст деяких забруднювачів довкілля в біологічних середовищах практично здорових вагітних // Збірник наукових праць ”Актуальні проблеми акушерства і гінекології, клінічної імунології та медичної генетики”. – Випуск 4. – Київ-Луганськ, 2000. – С. 56-59.
Санаторно-курортне лікування у комплексі профілактики ускладнень вагітності // Медицинская реабилитация, курортология, физиотерапия. – 2000. – № 1 (21). - С. 48-50.
До питання про збереження здоров’я вагітної жінки та безпечне материнство // Перинатологія та педіатрія. – 2000. - № 4. - с. 3 - 6. (Співавт.: А.Г.Коломійцева. Дисертантом проведено аналіз стану охорони здоров’я жінок та методів профілактики акушерських ускладнень у здорових вагітних).
Сучасні уявлення про вплив материнських чинників на стан здоров’я плода та новонародженого // Науковий вісник Ужгородського університету, серія “Медицина”. – 2000. - Вип. 12. – С. 206 – 212.
Вплив деяких пріоритетних забруднювачів довкілля на стан здоров’я жінок // Український медичний альманах. – 2001. – Т.4, № 1. – С. 201-204. (Співавт.: О.М.Колесник. Дисертантом проведено аналіз даних щодо впливу важких металів та ХОП на перебіг вагітності та пологів).
Профілактика внутрішньоутробного інфікування плода у практично здорових вагітних // Український медичний альманах. – 2001. – Т.4, № 2. – С. 146-147.
Профілактика та лікування ускладнень вагітності у практично здорових жінок // Український медичний альманах. – 2001. – Т.4, № 6. – С. 54-58.
Гормональний статус вагітних з внутрішньоматковою загибеллю плода в анамнезі та здорових вагітних // Збірник наукових праць ”Актуальні проблеми акушерства і гінекології, клінічної імунології та медичної генетики”. – Випуск 5. – Київ-Луганськ, 2001. – С. 121-126. (Співавт.: З.Б.Хомінська, О.І.Буткова, Н.П.Новікова. Дисертантом проведено вивчення ендокринної функції ФПК у 20 здорових вагітних в динаміці вагітності).
Новий підхід до профілактики анемії у здорових вагітних // Перинатологія та педіатрія. – 2001. - № 2. - С. 15-17.
Деякі аспекти забезпечення неускладненого перебігу вагітності в сучасних умовах // Український медичний часопис. – 2001. - № 4 (24). – VII/VIII. – С. 35-37.
Стан фактичного харчування практично здорових вагітних в умовах великого промислового центру // Перинатологія та педіатрія. – 2001. - № 4. - С. 16-19.
Вплив деяких соціальних чинників на перебіг вагітності в сучасних умовах // Буковинський медичний вісник. – 2001. – Т.5, № 2-3. – С. 69 – 70.
Сучасні погляди на метаболізм заліза та профілактику анемії у вагітних в умовах екологічних негараздів // Вісник наукових досліджень. – 2002. – № 3. – С. 11-14. (Співавт.: О.М.Бондаренко. Дисертантом вивчено вміст деяких показників метаболізму заліза та показано ефективність профілактики анемії у здорових вагітних).
Стан здоров’я новонароджених в Україні в сучасних умовах з точки зору перспектив розбудови Збройних Сил України // Збірник наукових праць ”Проблеми військової охорони здоров’я”. – Випуск 9. – Київ, 2002. – С. 42-50. (Співавт.: О.Г.Шекера. Дисертантом простежено перебіг вагітності, пологів та стан новонароджених і дітей першого року життя у 115 здорових жінок).
Стан мікробіоценозу статевих шляхів та локального імунітету у практично здорових вагітних // Сучасні інфекції. – 2002. - № 3. – С. 74-76.
До питання про латентне носійство цитомегаловірусної та хламідійної інфекції серед практично здорових вагітних // Український медичний альманах. – 2002. – Т.5, № 1. – С. 59-61.
К вопросу о влиянии ионизирующего излучения и приоритетных ксенобиотиков на некоторые системы организма беременных и родильниц // Здоровье женщины. – 2002. - № 3 (11). – С. 4 – 6. (Співавт.: А.Г.Коломійцева, Л.В.Діденко, З.М.Латишева, В.Ф.Демченко, О.М.Бондаренко, Н.М.Теплюк. Дисертантом вивчено вміст ХОП та важких металів у крові та грудному молоці 59 практично здорових вагітних та породілей).
Роль пектинопрофілактики у зниженні негативного впливу чинників довкілля на організм вагітних та новонароджених // Вісник наукових досліджень. – 2002. – № 2. – С.84-87. (Співавт.: Бондаренко О.М., Демченко В.Ф., Демченко П.І. Дисертантом вивчено вплив пектинопрофілактики на зниження рівнів пріоритетних ксенобіотиків у біологічних середовищах 94 здорових вагітних).
Особливості гормонального забезпечення вагітності у практично здорових вагітних в сучасних умовах // Вісник Вінницького державного медичного університету. – 2003. - № 7 (1/2). – С 250-251. (Співавт.: Н.Я.Скрипченко, О.М.Бондаренко. Дисертантом проведено визначення рівнів гормонів ФПК в динаміці вагітності у здорових жінок).
Прогнозування акушерської патології у здорових вагітних // Вісник наукових досліджень. – 2003. – № 1. – С.37-38.
Спосіб профілактики та лікування антропогенно зумовлених акушерських ускладнень у практично здорових вагітних. Патент України 45916 А від 15.04.2002. Бюл. № 4. (співавт.: А.Г.Коломійцева, О.І.Буткова, В.Ф.Демченко, П.І.Демченко, Н.Я.Скрипченко, О.М.Бондаренко. Дисертантом проведено вивчення ефективності профілактично-лікувального комплексу у 94 здорових вагітних).
До питання про деякі причини кесарського розтину у практично здорових вагітних // Збірник наукових праць Асоціації акушерів-гінекологів України. – Сімферополь, 1998. – С. 116-117.
Состояние биоценоза влагалища у практически здоровых беременных // Журнал женских и акушерских болезней. – Пленум Межведомственного Научного Совета по акушерству и гинекологии РАМН и Всероссийская научно-практическая конференция ассоциации акушеров-гинекологов “Актуальные вопросы инфекций в акушерстве и гинекологии”. – Санкт-Петербург, 26-28 мая 1998 г. – С. 81.
Cостояние фето-плацентарного комплекса у беременных с различными типами стрессоустойчивости // Сборник научных трудов “Актуальные вопросы акушерства и гинекологии”. - Донецк, 1998. – С. 76-78. (Співавт.: А.Г.Коломійцева. Дисертантом визначено стан стресостійкості та ФПК і ступінь їх взаємозалежності у здорових вагітних).
Влияние санаторно-курортного лечения на состояние микробной обсемененности половых путей практически здоровых беременных // Медицинская реабилитация, курортология, физиотерапия. – 1999. – № 3 (дополнение). – Материалы Международной научно-практической конференции “Медицинская реабилитация, курортология и физиотерапия”. – Ялта, 29.09-2.10.1999. - С. 263-264.
Частота та структура акушерських ускладнень у здорових вагітних // Збірник наукових праць Асоціації акушерів-гінекологів України. – Київ: Абрис, 2000. – С. 430-433.
Стан здоров’я вагітних як показник здоров’я суспільства і держави // Вісник асоціації акушерів-гінекологів України. – 2000. - № 1 (6). – С. 9-16.
Найближчі та віддалені наслідки вагітності й пологів для практично здорових жінок та їхніх дітей // Вісник асоціації акушерів-гінекологів України. – 2000. - № 4 (9) . – С. 38-41.
Роль генітального хламідіозу в розвитку ускладнень вагітності // Імунологія та алергологія. – 2001. - № 1. – С. 82. (Співавт.: А.Г.Коломійцева, Л.В.Діденко, О.М.Колесник, О.І.Буткова. Дисертантом визначено рівень інфікування хламідіозом у 30 здорових вагітних).
Влияние современных экологических факторов на состояние здоровья беременных // Международный журнал радиационной медицины. – 2001. – Special issue. - Vol. 3, № 1-2. – P. 210-211. (Співавт.: О.М.Колесник, А.Г.Коломійцева, Л.В.Діденко. Дисертантом проведено комплексне дослідження стану здоров’я у вагітних мм. Київ та Полтава та порівняння впливу різних екологічних умов на перебіг вагітності й пологів).
Influence social and ecological factors on outcome of pregnancy and labors // Иeskг Gynekologie (Иasopis Иesk gynecologick a porodnick spoleиnosti. – Supplementum 2). – Book of Abstracts of the 17th European Congress of Obstetrics & Gynecology – EAGO/EBCOG; Prague, Czech Republic. - May 22-25, 2002. – Р. 76. (Співавт.: А.Г.Коломійцева, Л.В.Діденко, О.М.Бондаренко, Н.Я.Скрипченко, О.І.Буткова, Т.С.Черненко, В.В.Рахубінська. Дисертантом проведено комплексне дослідження стану здоров’я жінок та перебіг вагітності у різних умовах довкілля).
Вплив санаторно-курортного лікування на перебіг вагітності та пологів у практично здорових жінок // Медицинская реабилитация, курортология, физиотерапия. – 2002. – № 3 (дополнение). – Матеріали ІІ національного конгресу фізіотерапевтів та курортологів України “Курортні природні ресурси та фізичні чинники в медичній реабілітації”. – Слов’янськ, 12-13 листопада 2002 р. - С. 334-335.