Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Акушерство та гінекологія


Кравчук Інна Іванівна. Прогнозування і профілактика захворювань шийки матки у сексуально активних дівчат-підлітків : дис... канд. мед. наук: 14.01.01 / Донецький держ. медичний ун- т ім. М.Горького. — Донецьк, 2007. — 132арк. : рис., табл. — Бібліогр.: арк. 111-132.



Анотація до роботи:

Кравчук І.І. Прогнозування і профілактика захворювань шийки матки у сексуально активних дівчат-підлітків. — Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.01 — акушерство та гінекологія. — Науково-дослідний інститут медичних проблем сім’ї Донецького державного медичного університету ім. М. Горького МОЗ України, Донецьк, 2007.

Робота присвячена рішенню однієї з актуальних задач гінекології — зниженню частоти розвитку передракових захворювань шийки матки у сексуально активних дівчат-підлітків шляхом розробки методу прогнозування та профілактики диспластичних змін епітелію шийки матки на підставі даних анамнестичного, клінічного, інструментального та вірусологічного досліджень. Вперше на підставі порівняльного аналізу результатів обстеження сексуально активних дівчат-підлітків залежно від наявності дисплазії визначено чинники ризику з розвитку передракових захворювань шийки матки, які увійшли до прогностичного тесту, що дозволяє з високим ступенем ймовірності прогнозувати розвиток диспластичних змін епітелію шийки матки у сексуально активних дівчат. Розроблений та впроваджений науково обґрунтований комплекс лікувально-профілактичних заходів щодо попередження розвитку передракових захворювань шийки матки у сексуально активних дівчат-підлітків, що включає протизапальну терапію, корекцію гормонального статусу та використання сперміциду бензалконію хлориду як контрацептивного засобу для профілактики реінфікування захворюваннями, що передаються статевим шляхом, сприяє зменшенню частоти запальних захворювань придатків матки, порушень менструального циклу, доброякісних змін епітелію шийки матки та забезпечує високу ефективність профілактики передракових захворювань шийки матки.

У дисертації наведено нове вирішення наукової задачі сучасної гінекології — профілактика розвитку передракових захворювань шийки матки на підставі використання розробленого прогностичного тесту та запропонованих лікувально-профілактичних заходів щодо попередження розвитку дисплазій у сексуально активних дівчат-підлітків.

  1. Частота патології ЕШМ у сексуально активних дівчат-підлітків складає за зверненням та результатами профілактичних оглядів 71,37 %. В структурі захворювань шийки матки у даної категорії хворих фонові процеси створюють 74,17 % (ектопія циліндричного епітелію — 19,17 %, незакінчена та закінчена доброякісна зона трансформації — 18,34 %, цервіцити — 12,50 %, ерозія шийки матки — 10,00 %, поліпи — 5,83 % субепітеліальний ендометріоз — 4,17 % та кондиломи — 4,17 %). Дисплазії ЕШМ діагностовано у 25,83 % дівчат, в той час як у жінок репродуктивного віку, за даними літератури, цей показник не перевищує 17–20 %.

  2. Доведено, що факторами, які сприяють розвитку патології шийки матки, у сексуально активних дівчат-підлітків є ризикова сексуальна поведінка, ІПСШ та порушення естроген-прогестеронової рівноваги. А саме, у цих дівчат достовірно частіше, ніж в контрольній групи зареєстровано статевий дебют до 16 років в 1,4 рази, наявність декількох статевих партнерів — в 2,9 рази, ІПСШ — в 4 рази, соматичні захворювання в анамнезі — в 3 рази, порушення менструального циклу — в 2,6 рази, синдром полікістозних яєчників — в 2,3 рази. Рівень естрадіолу в основній групі в 1,9 рази перевищував (p<0,05), а рівень прогестерону був в 1,5 рази нижче норми (p<0,05), що свідчило про відносну або абсолютну гіперестрогенію.

  3. Встановлено, що у дівчат з диспластичними змінами ЕШМ достовірно частіше, ніж у пацієнток з фоновою патологією, спостерігався статевий дебют до 16 років — в 1,6 рази, наявність декількох статевих партнерів — в 1,2 рази, аборти в анамнезі — в 2,3 рази, менархе до 12 років — в 1,4 рази, наявність хламідійної інфекції — в 1,7 рази, герпесвірусної — в 2,0 рази, папіломавірусної — в 11,7 рази, тривалі запальні захворювання придатків матки — в 1,5 рази, гиперполіменорея — в 1,9 рази, наявність ациклічних кровотеч — в 3,2 рази та поширеність ектопії циліндричного епітелію до II–III-ї зони — в 2,9 рази. Середній рівень естрадіолу у цих дівчат був також достовірно вищим — в 2,5 рази (p<0,05). Всі ці відмінності дозволили вважати перелічені показники — чинниками ризику розвитку диспластичних змін ЕШМ у сексуально активних дівчат-підлітків

  4. За допомогою регресійного аналізу побудовано класифікаційне правило щодо прогнозування розвитку диспластичних змін ЕШМ у сексуально активних дівчат-підлітків, яке дозволяє на початкових стадіях захворювання індивідуалізувати обсяг обстеження та лікувально-профілактичних заходів. Кількість вірних прогнозів за ним складає 77,08 %, позитивних прогнозів — 91,67 %, негативних прогнозів — 72,22 %.

  5. Доведено, що в результаті впровадження розроблених лікувально-профілактичних заходів у сексуально активних дівчат з підвищеним ризиком розвитку диспластичних змін ЕШМ частота запальних захворювань придатків матки зменшилася в 2,3 рази, порушень менструального циклу — в 1,6 рази, знизилася частота запальних захворювань шийки матки, зокрема, цервіциту — в 4,5 рази, кондилом — в 6,0 разів, наявність ерозії — не зареєстровано в жодному випадку, зустрічальність доброякісних змін ЕШМ зменшилася удвічі, частота дисплазій скоротилася у 4,5 рази.

Практичні рекомендації

Для підвищення ефективності лікування сексуально активних дівчат рекомендується:

  1. Сексуально активним дівчатам підліткам з патологією шийки матки поряд з клінічним, кольпоскопічним, цитологічним та ультразвуковим обстеженням обов’язково треба визначати рівень естрадіолу на 3–7-й день менструального циклу та проводити обстеження на вірусні інфекції (ВПЛ, ВПГ).

  2. Використовувати отримані дані для визначення ймовірного розвитку диспластичних змін епітелію шийки матки за формулою:

Y = –0,082 X1 – 0,341 X2 – 0,540 X3 + 0,412 X4 + 0,651 X5 + 1,675 X6 – 0,741 X7 – 1,364 X8 + 1,565 X9 + 1,533 X10 – 1,460 X11 + 0,365 X12 – 2,014 X13 + 0,011 X14,

де Y — коефіцієнт регресії;

X1 — вік статевого дебюту (роки):

0 = молодше 16-и; 1 = 16–18, 2 = старше 18-и;

X2 — кількість абортів в анамнезі:

0 = жодного, 1 = 1, 2 = 2, 3 = 3, 4 = більше 3-х,

X3 — вік менархе (роки):

1 = до 12-и, 2 = 12–15, 3 = старше 15-и;

X4 — тривалість менструального циклу (дні):

0 = більше 30-и, 1 = менше 21-го, 2 = від 21 до 30-и;

X5 — наявність ациклічних кровотеч:

0 = немає, 1 = так;

X6 — тривалість запальних захворювань органів малого тазу (роки):

0 = їх відсутність, 1 = менше 1-го, 2 = 1–3, 3 = більше 3-х;

X7 — тривалість лікування запальних захворювань органів малого тазу (роки):

0 = не лікувалася, 1 = менше 1-го, 2 = 1–3, 3 = більше 3-х;

X8 — наявність герпесвірусної інфекції:

0 = немає, 1 = ВПГ 1-го типу, 2 = ЦМВ, 3 = ВПГ 2-го типу;

X9 — наявність ВПЛ:

0 = немає, 1 = є;

X10 — порушення епітеліального покриву шийки матки:

0 = норма, 1 = ерозія на тлі ектопії призматичного епітелію, 2 = ерозія на тлі доброякісної зони трансформації, 3 = ерозія на тлі запальних змін;

X11 — поширеність ектопії циліндричного ЕШМ:

0 = відсутня, 1 = до I-ї зони, 2 = до II-ї зони, 3 = до III-ї зони;

X12 — тип трансформації циліндричного ЕШМ:

1 = поліпи шийки матки, 2 = багатошаровий плоский епітелій,

3 = доброякісна зона трансформації, 4 = наботові кісти шийки матки,

5 = доброякісна зона трансформації та наботові кісти шийки матки,

6 = субатрофія багатошарового плоского ЕШМ,

7 = метаплазія циліндричного епітелію;

X13 — наявність запальних змін придатків матки:

0 = немає, 1 = є;

X14 — концентрація Е2 (нмоль/л).

і при Y > 3,823 — прогнозують розвиток дисплазії ЕШМ.

  1. Виходячи з належності хворих з патологією шийки матки до групи ризику з розвитку дисплазії, призначати лікувально-профілактичні заходи, що складаються з корекції гормонального стану препаратом дуфастон, який призначають на протязі 3-х менструальних циклів по 1 таблетці 2 рази на добу у другу фазу циклу протягом 10 днів, курсу протизапальної терапії з урахуванням виявленої мікрофлори та використання бензалконію хлориду як контрацептивного засобу для профілактики реінфікування.

Публікації автора:

  1. Кравчук И.И. Снижение уровня эстриола в крови на фоне специфического анатомического строения шейки матки как маркер эктопии цилиндрического эпителия шейки матки // Медико-соціальні проблеми сім’ї. — 2004. — Т. 9, № 4. — С. 122–127 (Виконала самостійно).

  2. Чайка В.К., Кравчук И.И. Базовые клинические и анамнестические данные о сексуально активных подростках: разработка направления, стратегии обследования и ведения подобных пациентов // Здоровье женщины. — 2004. — № 4 (20). — С. 156–159 (Провела підбір пацієнток, їх обстеження, взяла участь у підведенні підсумків результатів дослідження, проаналізувала отримані дані та розробила напрямок щодо обстеження та ведення таких пацієнток).

  3. Чайка В.К., Кравчук І.І., Берестовой О.О. Особливості фонових та передпухлинних процесів епітелію шийки матки у сексуально активних дівчат-підлітків // Здоровье женщины. — 2005. — № 3 (23). — С. 113–118 (Провела підбір пацієнток, їх кольпоскопічне та цитологічне обстеження, проаналізувала отримані дані, зробила висновки, взяла участь у дискусії).

  4. Чайка В.К., Кравчук І.І., Акимова І.К. Прогнозування та профілактика захворювань шийки матки у сексуально активних дівчат-підлітків // Педіатрія, акушерство та гінекологія. — 2006. — № 6. — С. 62–65 (На підставі комплексного обстеження проаналізувала чинники ризику дисплазії шийки матки та прийняла участь у розробці математичної моделі прогностичного тесту, провела лікувально-профілактичні заходи щодо попередження передракових захворювань шийки матки).

  5. Чайка В.К., Кравчук І.І. Профілактика захворювань епітелію шийки матки бензалконію хлоридом у сексуально активних дівчат-підлітків // Здоровье женщины. — 2006. — № 1 (25). — С. 201–203 (Проаналізувала дані сексуально активних дівчат-підлітків, сформувала групу ризику щодо виникнення дисплазії шийки матки, призначила лікувально-профілактичні заходи із застосуванням сперміцидів, зробила висновки щодо ефективності використання сперміцидів у даного контингенту пацієнток, підготувала до друку).

  1. Чайка В.К., Кравчук І.І., Акимова І.К., Снегір А.Г. Деклараційний патент України на корисну модель № 20428, МПК (2006) A61B10/00. Спосіб прогнозування розвитку дисплазії шийки матки у сексуально активних дівчат-підлітків. — № u200608920; Заявл. 10.08.2006; Опубл. 15.01.2007. — Бюл. 1 (Розробила та впровадила прогностичний тест з розвитку диспластичних змін епітелію шийки матки, взяла участь у дискусії, разом зі співавторами оформила заявку на патент).