Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Педіатрія


Мартинова Лариса Євгенівна. Прогнозування індивідуального ризику розвитку та удосконалення комплексної терапії і профілактики обструктивних бронхітів у дітей з гострими респіраторними вірусними інфекціями: дисертація канд. мед. наук: 14.01.10 / Національний медичний ун-т ім. О.О.Богомольця. - К., 2003.



Анотація до роботи:

Мартинова Л.Є. Прогнозування індивідуального ризику розвитку та удосконалення комплексної терапії і профілактики обструктивних бронхітів у дітей з гострими респіраторними вірусними інфекціями.- Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.10 – “Педіатрія”.-Національний медичний університет ім. О.О.Богомольця МОЗ України, Київ, 2003.

Робота присвячена питанням підвищення ефективності профілактики обструктивних бронхітів на фоні ГРВІ на підставі проведення багатофакторного аналізу і оцінки значимості окремих факторів, сприяючих розвиткові захворюванння з боку дитини, родини, оточуючого середовища. Запропоновані способи прогнозування ризику первинного і повторного виникнення ГОБ, розроблені критерії залучення дітей до групи ризику та індивідуальні профілактичні комплекси. Досліджено характер змін з боку іммунологічної реактивності організма і стану захисних систем (антиоксидантного захисту, вегетативного гомеостазу, надниркових залоз) у 120 дітей з ГОБ, 50 дітей з ГРВІ без проявів БО і 50 практично здорових дітей. Обгрунтовані показання до включення в комплексну терапію стимуляторів кори наднирників, вітамінів А, Е та крапель Зеленіна. Доведено, що удосконалений лікувальний комплекс майже у 1,5 рази ефективніший в порівнянні із традиційною терапією.

В дисертаційній роботі наведене теоретичне обгрунтування та нове вирішення актуального завдання по підвищенню ефективності профілактики і лікування ГОБ у дітей з ГРВІ на підставі проведення багатофакторного аналізу, визначення сукупності суттєво значимих факторів ризику виникнення захворювання і корекції розладів з боку адаптивних систем.

1. ГОБ являється поліфакторним захворюванням, яке розвивається при ГРВІ різної етіології у дітей із спадковою і набутою схильністю до бронхообструкції.

2. У дітей з ГОБ достовірно частіше зустрічаються такі особливості генотипу, як група крові А (ІІ), фенотип сироваткового Hp (1-1), специфічні дерматогліфічні ознаки (додатковий осьовий трирадіус на долоні, зменшення загального гребінцевого рахунку, величина кута atd > 50 ).

3. У дітей з ГОБ реєструються зміни в системі адаптації у вигляді компенсаторних реакцій, стану напруження та в ряді випадків (повторні ГОБ), ознаки виснаження окремих захисних систем організму (антиоксидантного захисту, вегетативного гомеостазу).

4. Частота обструктивних бронхітів більша у дітей, що проживають на територіях, забруднених важкими металами та загазованістю атмосферного повітря > 3 ГДК.

5. Оцінка значення окремих факторів ризику і їх сукупності у хворих на ГОБ дозволяє проводити обгрунтований розподіл дітей на групи з прогнозуємим ризиком бронхообструкції при ГРВІ чи з відсутністю його, а також індивідуально прогнозуємою ефективністю комплексної терапії гострих обструктивних бронхітів.

6. Залучення до комплексу лікувальних заходів стимуляторів функції кори надниркових залоз (єтимізол, діетимол, препарати кореню солодки, кальція пантотенат), вітамінів з антиоксидантною активністю (А, Е) та засобів, які впливають на периферійні ланки вегетативної нервової системи (настоянка беладонни) дозволяє підвищити ефективність лікування ГОБ у 1,47 рази.

7. Розроблені математичні моделі прогнозу виникнення ГОБ на фоні ГРВІ та ефективності його комплексної терапії є досить точними і одночасно простими у використанні, не потребують додаткового обладнання і можуть бути застосовані у практичній медицині.

Публікації автора:

1. Мартинова Л.Є. Основи індивідуалізації терапії обструктивних бронхітів у дітей // Матеріали науково-практичної конференції “Актуальні проблеми внутрішньої патології та післядипломної підготовки лікарів-терапевтів”, м.Київ.- 1996.- С. 191-192.

2. Андрущук А.О., Тяжка О.В., Антошкіна А.М., Помиткіна Л.Р., Лутай Т.І., Казакова Л.М., Мартинова Л.Є. Порівняльна характеристика стану здоров’я дітей, що живуть на територіях з різними рівнями радіаційного забруднення // Матеріали науково-практичної конференції “Актуальні проблеми внутрішньої патології та післядипломної підготовки лікарів-терапевтів”, м.Київ.- 1996.- С. 65-68. (Проведено аналіз клініко-лабораторного обстеження 50 дітей, які проживають в м. Києві).

3. Тяжка О.В., Помиткіна Л.Р., Лутай Т.І., Антошкіна А.М., Мартинова Л.Є. Вплив соціальних чинників на стан здоров’я дітей м, Києва // Матеріали VII Конгресу Світової Федерації українських лікарських товариств, м. Ужгород.- 1998.- С. 136. (Досліджені і проаналізовані соціальні чинники у 78 дітей).

4. Мартинова Л.Є. Вплив соціальних та екологічних факторів ризику на частоту виникнення гострих обструктивних бронхітів у дітей // Матеріали VII Конгресу Світової Федерації українських лікарських товариств, м. Ужгород.- 1998.- С. 230.

5. Пат. України 29225А G01N33/68. Спосіб прогнозування ефективності комплексної терапії гострих обструктивних бронхітів у дітей / Мартинова Л.Є. Заявл. 05.02.1998; Опубл. 16.19.2000, Бюл. № 5-11.

6. Андрущук А.О., Казакова Л.М., Мартинова Л.Є. Особливості вірусної етіології і прогнозування ризику виникнення гострих обструктивних бронхітів у дітей // Українська міжвідомча збірка “Дитячі інфекції”.- Киів, 1999.- № 26.- С. 123-126. (Проведено клінічне обстеження 90 дітей з ГОБ на фоні ГРВІ і математична обробка отриманих даних).

7. Мартинова Л.Є., Антошкіна А.М. Оцінка ефективності використання етимізолу в комплексному лікуванні гострих обструктивних бронхітів у дітей // Актуальні питання фармацевтичної науки та практики.- Вип.5.- Запоріжжя, 1999.- С. 47-50. (Проведено аналіз ефективності лікування ГОБ у 120 хворих, матеріали узагальнені і підготовані до друку).

8. Казакова Л.М., Мартинова Л.Є., Антошкіна А.М., Мелліна Т.В., Васюкова М.М. Структура захворюваності в групах часто хворіючих дітей // Педіатрія, акушерство та гінекологія (тези доповідей 10-го з’їзду педіатрів України, м. Київ).- 1999.- №4.- С. 71. (Проаналізовано етіологію та перебіг обструктивних бронхітів у 45дітей).

9. Пат. України 34271А G01N 33/92. Спосіб прогнозування ризику виникнення рецидивів обструктивного бронхіту у дітей / Андрущук А.О., Мартинова Л.Є., Антошкіна А.М. Заявл. 21.06.1999; Опубл. 15.02.2001, Бюл. № 1. (Проаналізований стан системи антирадикального захисту та функції кори надниркових залоз у 90 дітей з ГОБ та аналіз отриманих даних).

10. Тяжка О.В., Андрущук А.О., Антошкіна А.М., Казакова Л.М., Мартинова Л.Є., Васюкова М.М. Імунний статус дітей дошкільного віку, що проживають в містах на радіаційно забрудненій території // Тези доповідей Всеукраїнської науково-практичної конференції “Екологія і здоров’я дітей”, м. Киів.- 1999.- С. 62-63. (Проведено аналіз імунологічного обстеження 50 дітей).

11. Мартинова Л.Є. До питання про оптимізацію терапії гострих обструктивних бронхітів у дітей // Тези доповідей ІІ Національного з’їзду фармакологів України, м. Дніпропетровськ.- 2001.- С. 164.

12. Мартинова Л.Є., Мелліна Т.В. Етіологічні та патогентичні механізми виникнення обструктивних бронхітів у дітей з гострими респіраторними інфекційними захворюваннями // Український науково-медичний молодіжний журнал.- 2002.- № 1-2.- С. 40-42 (Вивчений стан системи ПОЛ/АОЗ, функціональний стан кори надниркових залоз, проаналізовані дані вірусологічного обстеження у 120 дітей з ГОБ).