Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Анестезіологія та інтенсивна терапія


Степанюк Володимир Анатолійович. Прогнозування наслідків гострого отруєння грибами на основі визначення у хворих показників динамічної міжфазової тензіометрії та реометрії периферичної крові : Дис...канд. мед. наук: 14.01.30 / Донецький держ. медичний ун-т ім. М.Горького. — Донецьк, 2005. — 124арк. — Бібліогр.: арк. 109-124.



Анотація до роботи:

Степанюк В.А. Прогнозування наслідків гострого отруєння грибами на основі визначення у хворих показників динамічної міжфазової тензіометрії та реометрії периферичної крові. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.30 – анестезіологія та інтенсивна терапія. - Дніпропетровська державна медична академія, Дніпропетровськ, 2005.

Дисертація присвячена питанню покращення ефективності лікування хворих з гострим побутовим отруєнням гепато-нефротропним грибами. Автором на підставі клінічних, біохімічних та фізіко-хімічних досліджень вперше показано, що показники динамічної міжфазової тензіометрії і реометрії сироватки крові здатні об’єктивно відображати розвиток токсичної гепатопатії у хворих при гострому отруєнні грибами. Встановлено тісну кореляційну залежність між досліджуваними показниками динамічного поверхневого натягу сироватки крові і даними біохімічних досліджень, характерними для токсичної гепатонефропатії. Доведено існування зв’язку між несприятливими наслідками отруєння грибами та показниками динамічної міжфазової тензіометрії та реометрії сироватки крові даної категорії хворих. За допомогою дискримінантного аналізу розроблено прогностичний тест, який дозволяє вже при надходженні хворого до відділення інтенсивної терапії в соматогенній фазі гострого отруєння грибами на підставі визначення 7 показників поверхневого натягу і 7 показників традиційних лабораторних досліджень в сироватці крові з високою долею ймовірності передбачити кінцеві наслідки захворювання. Під час перевірки розробленого прогностичного тесту в клініці доведена його висока ефективність.

Актуальною проблемою медицини невідкладних станів залишається отруєння отрутними грибами, що перебігає дуже тяжко, а летальність у результаті даного захворювання складає до 60%. У цьому зв'язку прогнозування результату гострого отруєння грибами, спрямованого на профілактику розвитку життєвозагрозливих ускладнень — раціональний спосіб підвищення ефективності лікування даної категорії хворих.

  1. У хворих з гострим отруєнням грибами виявлені значимі зміни біохімічних і клінічних показників крові в порівнянні зі здоровими обстежуваними, зокрема, підвищення вмісту загального білірубіну в 5 разів, поява прямого білірубіну, ріст активності АСТ і АЛТ – у 9 і 6 разів відповідно, зниження ПІ в 1,3 рази в порівнянні з аналогічними показниками в контрольній групі, що характеризують зміни біохімічного аналізу крові як типові для токсичної гепатонефропатії, поява токсичної зернистості нейтрофилів, наростання лейкоцитарного індексу інтоксикації, підвищення в 2,5 рази ШОЕ і зрушення лейкоцитарної формули вліво свідчить на користь супутньої гепатопатії системної запальної відповіді.

  2. Знайдені в хворих основної групи достовірне 20%-е зниження модуля в’язкоеластичності E, тангенса кута нахилу тензіограми L2 і відношення L2/L1, 15%-е підвищення кута нахилу тензіограми L1 у порівнянні з аналогічними даними в здорових осіб, свідчать про те, що досліджувані показники динамічної міжфазової тензіометрії і реометрії об’єктивно відображають розвиток токсичної гепатопатії при гострому отруєнні грибами.

  3. Встановлено тісну кореляційну залежність між досліджуваними показниками ПН сироватки крові і даними біохімічних досліджень, характерними для токсичної гепатонефропатії. Негативний кореляційний зв'язок, виявлений між показниками ПН і змістом білірубіну (r=–0,58, p<0,05 для L2/L1), сечовини (r=–0,7 8, p<0,05 для L1) і креатиніну (r=–0,75, p<0,05 для Е), позитивний – між показниками ПН і активністю АСТ (r=0,71, p<0,05 для ПН2 і r=0,50, p<0,05 для ПН4), що дозволяє використовувати дані міжфазової тензіометрії для комплексної оцінки стану хворого.

  4. У результаті проведеного лікування в хворих з отруєнням грибами на тлі поліпшення клінічної картини виявлена достовірна нормалізація ПН1, а також підвищення модуля в’язкоеластичності Е на 12% і кута нахилу тензіограми L1 на 9%, що значно наблизило дані показники до аналогічного в здорових обстежуваних і свідчить про об'єктивність досліджуваних показників ПН.

  5. Виявлено значні розходження в даних більшості досліджуваних показників ПН крові хворих, що померли в результаті гострого отруєння грибами, у порівнянні з пацієнтами, що вижили. У сироватці крові померлих хворих час релаксації моношару Т і кут нахилу тензіограми L1 у 2,5 рази вище, а ПН3-ПН4 і L2/L1 у 6 разів і 3,7 рази відповідно нижче, ніж аналогічні показники в хворих, що вижили. Отримані дані дозволяють використовувати ці показники ПН для прогнозування результату гострого отруєння грибами.

  6. За допомогою дискримінантного аналізу побудоване класифікаційне правило, що дозволяє з високим ступенем імовірності прогнозувати результат захворювання на підставі вивчення деяких показників динамічної міжфазової тензіометрії і реометрії і даних традиційних лабораторних досліджень крові хворих з гострим отруєнням грибами.

  7. Перевірка прогностичного тесту в клініці показала: відсоток вірних прогнозів — 98 %, позитивного прогнозу — 100 %, негативного прогнозу — 80 %, що дозволяє на початкових стадіях захворювання індивідуалізувати обсяг та якість інтенсивної терапії, що проводиться, у залежності від прогнозу у хворих з гострим отруєнням грибами.

Публікації автора:

  1. Черний В.И., Шраменко Е.К., Степанюк В.А., Прокопенко Б.Б., Логвиненко Л.В. Применение тензиметрии и реометрии для оценки эффективности эфферентних методов при критических состояниях // Біль, знеболювання і інтенсивна терапія. — 2001. — № 2 (д). — С. 116–117. (Підібрав та проаналізував матеріал стосовно даних тензіометрії, зробив та обгрунтував висновки).

  2. Черній В.І., Шраменко К.К., Степанюк В.А. До питання про оцінку ефективності УФОК при критичних станах. // Тези доповідей науково-практичної конференції “Організація токсикологічної допомоги в Україні”, Київ, - 2002. – С. 78. (Підібрав та проаналізував матеріал стосовно даних тензіометрії у хворих до лікування. Власноручно провів динамічну тензіометрію, зробив та обгрунтував висновки).

  3. Черний В.И., Кузнецова И.В., Тюменцева С.Г., Шраменко Е.К., Степанюк В.А., Прилуцкий А.С., Якубенко Е.Д., Майлян Э.А. Фульминантная недостаточность печени как проявление отравления гепатотоксичными грибами (обзор литературы и собственные данные) // Біль, знеболювання і інтенсивна терапія. — 2003. — № 3. — С. 61–69. (Особисто здобувачем був повністю проведений аналіз та обробка даних, що стосуються динамічної міжфазової тензіометрії та реометрії у хворих з гострим отруєнням грибами).

  4. Черний В.И., Кузнецова И.В., Тюменцева С.Г., Шраменко Е.К., Степанюк В.А., Прилуцкий А.С., Якубенко Е.Д., Майлян Э.А. Фульминантная недостаточность печени как проявление отравления гепатотоксичными грибами (обзор литературы и собственные данные) // Біль, знеболювання і інтенсивна терапія. — 2003. — № 4. — С. 69–80. (Особисто здобувачем був повністю проведений аналіз та обробка даних, що стосуються динамічної міжфазової тензіометрії та реометрії у хворих з гострим отруєнням грибами).

  5. Черній В.І., Степанюк В.А. Динамічна тензіометрія крові, як критерій оцінки ефективності лікування печінкової недостатності у хворих з гострим отруєнням грибами // Український журнал екстремальної медицини імені Г.О.Можаєва. — 2005. —№ 2. — С. 46-52. (Розробив програму дослідження, проаналізув матеріал, провів дискусію та обґрунтував висновки).

  1. Черний В.И., Степанюк В.А. Особенности динамической межфазной тензиометрии и реометрии крови больных с острым отравлением грибами // Український медичний альманах. — 2005. — № 2. — Т8. — С. 157-160. (Підібрав та проаналізував матеріал, зробив та обґрунтував висновки).

  2. Черний В.И., Степанюк В.А. Прогнозирование эффективности интенсивной терапии отравления грибами у больных в критических состояниях на основании показателей динамического поверхностного натяжения периферической крови // Біль, знеболювання і інтенсивна терапія. – 2005. - №3д. – с. 71-74. (Розробив програму дослідження, проаналізував матеріал, провів дискусію та обгрунтував висновки).