Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Акушерство та гінекологія


Кожаков Віталій Леонідович. Прогнозування та діагностика ступеня тяжкості гестозів та ефективності терапії: дисертація канд. мед. наук: 14.01.01 / Одеський держ. медичний ун- т. - О., 2003.



Анотація до роботи:

Кожаков В.Л. Прогнозування та діагностика ступеня тяжкості пізніх гестозів та ефективністі терапії.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за фахом 14.01.01. – акушерство і гінекологія. – Одеський державний медичний університет МОЗ України, Одеса, 2003.

Дисертація присвячена вивченню субфракційного складу піхвових змивів у вагітних із пізнім гестозом методом лазерної кореляційної спектроскопії, який пропонується до застосування в клінічній та лабораторній практиці.

Досліджено субфракційний склад піхвових змивів у 111 вагітних із пізним гестозом.

На підставі серії досліджень встановлено, що при вагітності до 36 тижнів, у віці після 30 років та у повторнородящих спостерігались імуномодифікуючі зрушення. У вагітних в термінах вагітності понад 36 тижнів у віці до 30 років та у першородящих спостерігались інтоксикаційно-дистрофичні зрушення.

Під час розгляду та оцінюванні впливу екстрагенітальної патології найбільш вираженими патологічні зрушення були у вагітних з анемією, менш вираженими - у вагітних з ожирінням та запальними процесами верхніх дихальних шляхів, середній за ступенем тяжкості стан відзначався у вагітних із порушеннями сечовидільної системи.

При проведенні оцінки комплексної терапії вагітних жінок визначена позитивна динаміка у жінок з інтоксикаційно-дистрофічними зрушеннями у піхвових змивах, в той час як при виражених алергоподібних зрушеннях позитивна динаміка не виявлена.

У дисертації наведене теоретичне узагальнення і нове вирішення актуальної акушерсько-гінекологічної задачі пошуку нових високоінформативних методів діагностики та прогнозування ступеня тяжкості пізніх гестозів, а також оцінки ефективності застосовуваного лікування у вагітних з пізнім гестозом, шляхом впровадження до комплексного обстеження методу лазерної кореляційної спектроскопії піхвових змивів.

  1. В піхвовому змиві за допомогою ЛКС дослідження диференціюється значне число біоінгредієнтів, які умовно можна розбити на 4 субфракції: низькомолекулярна субфракція співвідноситься із гідродинамічними радіусами від 1 до 50 нм; середньомолекулярна – із гідродинамічними радіусами від 51 до 200 нм; високомолекулярна субфракція – від 201 до 400 нм та понадвисокомолекулярна субфракція – від 401 нм та вище.

  2. У термінах вагітності до 36 тижнів у віці після 30 років та в повторнородящих відзначається помітне переважання імуномодифікуючих процесів у тканинах родових шляхів, а в термінах вагітності понад 36 тижнів у віці до 30 років та у першородящих значно частіше виявляються інтоксикаційно-дистрофічні процеси в тканинах родових шляхів.

  3. Вродових шляхах спостерігається виражена диференціація клітинного метаболізму при гестозах та поєднаних ураженнях нирок різко переважають процеси клітинної імуномодифікації; при супутній анемії вагітних, найчастіше виявляються дистрофічні процеси; для ендокринних розладів найбільш характерними є інтоксикаційні процеси.

  4. При пізніх гестозах інформативна чутливість методу ЛКС піхвових змивів складає 90%, у той час як інформативність інших прийнятих у клінічній практиці лабораторних методів була суттєво нижчою: біохімічні і цитологічні аналізи сечі давали інформативну відповідь у 30% спостережень; цитологічне дослідження піхвових мазків мало інформативні результати в 10% спостережень.

  5. Найчастіше спрямованість зрушень у метаболізмі тканин родових шляхів збігається з відповідними трансформаціями в сечовидільній системі (до 65% збігів), рідше – із відповідними трансформаціями в слизовій оболонці ротоглотки (до 45% збігів).

  6. На основі сполучуваності ЛКС зрушень у піхвових змивах, сечі та ротоглоткових змивах видається можливим прослідкувати рівень місцевих та системних розладів при пізніх гестозах.

  7. Сполучення інтоксикаційно-дистрофічних та імуномодифікуючих зрушень у тканинах родових шляхів у високому ступені корелюють з тяжкістю супутніх вагітності патологій; більш обтяженим варіантам відповідають дистрофічноподібні зрушення, менш обтяженим – інтоксикаційні або інтоксикаційно-дистрофічні, а найменш обтяженим – алерго-інтоксикаційні та помірноалергоподібні.

  8. Відповідно до верифікованої обтяженості різних ЛКС зрушень у піхвових змивах видається можливим проведення індивідуальної експресної експертизи з метою встановлення ефективності проведеної терапії.

  9. Експертиза комплексу терапевтичних заходів (протиінтоксикаційних та загальнозмінюючих) при пізніх гестозах установила, що достатній коригуючий ефект з помітною перевагою спостерігається в тих випадках, коли лікування починається у вагітних з інтоксикаційно-дистрофічними та помірноалерго-подібними зрушеннями метаболізму в тканинах родових шляхів, але помітно менш ефективним воно було в випадках з вираженими алергоподібними зрушеннями ЛК-спектрів, що обґрунтовує необхідність додаткового включення до комплексу лікувальних заходів методів імунотерапії.

Публікації автора:

  1. Кожаков В.Л. Субфракційний аналіз складу піхвових змивів у прогнозуванні ступеня тяжкості пізнього гестозу у вагітних // Одеський медичний журнал. – 2001. - № 5. – С. 83-85.

  2. Запорожан В.М., Кожаков В.Л. Методологічні підходи до оцінки тяжкості гестозу // ПАГ. – 2001. - № 6. – С. 101-106. (Написаний розділ огляд літератури, оформлення статті).

  3. Запорожан В.Н., Кожаков В.Л. Метод лазерной кореляционной спектроскопии в прогнозировании эффективности проводимой терапии у беременных с поздними гестозами // Буковинський медичний вісник. – 2002. – Т. 6. - № 1-2. – С.121-123. (Проведення клінічної частини, біофізичних досліджень, оформлення статті).

  4. Патент України 36201А, МПК7: А61В10/00. Спосіб діагностики прегестозу / Нізова Н.М., Бажора Ю.І., Носкін Л.А., Малярчук Н.І., Рачок Т.Ю., Запорожан В.М., Кожаков В.Л., Рачок І.В. – Опубл. 16.04.2001 р. – Бюл. № 3. – 2 с. (Проведення біофізичних досліджень).

  5. Кожаков В.Л. Вплив екстрагенітальної патології на ступень тяжкості пербігу пізнього гестозу на основі вивчення субфракційного складу піхвових змивів // IX конгрес світової федерації українських лікарських товариств (СФУЛТ). – Луганськ, 2002. – С 117.

  6. Кожаков В.Л., Малютенко О.Ю. ЛКС-метрія в оцінці ступеню тяжкості гестозів // 67-а підсумкова наукова конференція студентів і молодих вчених ОДМУ Одеса, 1998. – С 37. (Проведено комплексні біофізичні та клінічні дослідження).

  7. Кожаков В.Л., Кожакова Н.Л. Роль лазерної кореляційної спектроскопії в диференційній діагностиці вагітності, ускладненої гестозом // 68-а підсумкова наукова конференція студентів і молодих вчених ОДМУ Одеса, 1999. – С. 70. (Проведення основних досліджень, оформлення тезової доповіді).