Шейко Володимир Дмитрович. Прогнозування та профілактика поліорганної недостатності у постраждалих з поєднаними торакальними та абдомінальними ушкодженнями при політравмі: дисертація д-ра мед. наук: 14.01.03 / АМН України; Інститут хірургії та трансплантології. - К., 2003.
Анотація до роботи:
Шейко В.Д. Прогнозування та профілактика поліорганної недостатності у постраждалих з поєднаними торакальними та абдомінальними ушкодженнями при політравмі. – Рукопис.
Дисертації на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.01.03 – хірургія. - Інститут хірургії та трансплантології Академія медичних наук України, Київ, 2003.
На основі сучасних методів дослідження виконано комплексне вивчення змін основних клінічних, функціональних і метаболічних параметрів гомеостазу, за допомогою багаторівневого статистичного аналізу встановлено ступінь їх взаємозв'язку з характером перебігу травматичної хвороби, ускладнень, органних і поліорганної дисфункцій, причини незадовільних результатів лікування в потерпілих з поєднаними торакальними і абдомінальними ушкодженнями при політравмі.
Встановлено, що провідними факторами, які визначають характер і наслідки травматичної хвороби в потерпілих із політравмою є тяжкість політравми і тяжкість функціональних розладів основних систем життєзабезпечення в гострому посттравматичному періоді. Запропоновані і впроваджені в практику нові способи оцінки тяжкості політравми, оцінки тяжкості стану потерпілих із прогнозуванням наслідків при політравмі, прогнозування розвитку поліорганної дисфункції, на підставі яких розроблені нові підходи до визначення хірургічної тактики, що дозволило значно поліпшити результати лікування цієї категорії потерпілих.
Вперше у вітчизняній і закордонній практиці доведена необхідність визначення термінів, обєму і послідовності виконання хірургічних втручань у різних анатомічних областях на основі об'єктивної оцінки тяжкості політравми, тяжкості стану потерпілого з прогнозуванням розвитку органних і поліорганних дисфункцій. Впровадження розробленої лікувальної тактики дозволило у постраждалих із поєднаними торакальними та абдомінальними ушкодженнями при політравмі знизити летальність на 7,9% з відповідним зменшенням частоти ускладнень і поліорганної недостатності, що має важливе значення для практичної медицини.
1.ПТАУПТ представлені найбільш тяжкою категорією потерпілих з ушкодженнями декількох анатомічних областей і характеризується тяжким перебігом травматичної хвороби з розвитком різноманітних поєднаних ускладнень (72,1%), органних і поліорганної дисфункції (45,7%), яка є основною причиною високої летальності (28,6%) у гострому посттравматичному періоді.
2. Перебіг травматичної хвороби в потерпілих з ПТАУПТ визначається не локалізацією і характером поєднаних ушкоджень конкретних органів та анатомічних областей, але тяжкістю цих ушкоджень і виразністю первинних і вторинних дисфункцій основних систем життєзабезпечення в гострому посттравматичному періоді.
3. Розроблений спосіб оцінки тяжкості політравми дозволяє проводити об'єктивну оцінку тяжкості поєднаних ушкоджень при політравмі з виділенням средньотяжкої (35,1%), тяжкої (44,5%), вкрай тяжкої (16,9%) і критичної політравми (3,5%), здійснювати первинне орієнтоване прогнозування ускладнень, синдрому поліорганних дисфункцій і летальності, що сприяє адекватному визначенню первинного комплексу лікувальних заходів, поліпшенню результатів лікування.
4. Об'єктивна оцінка тяжкості стану потерпілих при політравмі на підставі визначених параметрів функціонального стану основних систем життєзабезпечення розробленим нами способом дозволяє в динаміці травматичної хвороби з високою точністю прогнозувати розвиток ускладнень, синдрому поліорганних дисфункцій і летальності, вчасно визначати і коректувати лікувальну тактику, поліпшити результати лікування потерпілих.
5. Прогнозування і діагностика розвитку синдрому поліорганної дисфункции пропонованим нами способом дозволяє на підставі клінічних, функціональних і метаболічних критеріїв вчасно виявити доклінічні, приховані прояви ініційованих дисфункцій, перервати прогресування поліорганної недостатності (18,5%) і запобігти несприятливого перебігу травматичної хвороби при політравмі.
6. Лікувальна тактика при політравмі повинна відображати комплексний підхід на всіх етапах лікування і базуватися на якісній і терміновій діагностиці всіх наявних ушкоджень, на випереджаючему характері інтенсивної терапії, плануванні програми невідкладних, термінових і відстрочених хірургічних втручань у визначеному обємі і у визначені терміни, на основі об'єктивної оцінки тяжкості травми, тяжкості стану потерпілих, прогнозуванні розвитку синдрому поліорганної дисфункції і летальності, що дозволило знизити летальність при політравмі на 7,9%.
7. Средньотяжка політравма при стані середньої тяжкості (Т(пт)<15, Т(ст)<65) у 28,2% потерпілих з ПТАУПТ вимагає ліберальної хірургічної тактики з виконанням втручань невідкладної і термінової категорії в різних анатомічних областях «на одному наркозі» в оптимальному обсязі средньотяжка і тяжка політравма при тяжкому стані (Т(пт)<38, Т(ст)=65-105) у 34,6% потерпілих з ПТАУПТ допускає виконання декількох втручань у різних анатомічних областях «на одному наркозі» при невідкладній операції, але обєм сполучених втручань термінової категорії повинний бути мінімально інвазивним вкрай тяжка і критична політравма при вкрай тяжкому і критичному стані (Т(пт)>38, Т(ст)>105) у 37,2% потерпілих з ПТАУПТ вимагає хірургічної тактики з реанімаційним, мінімально можливим обємом невідкладних порожнинних втручань і виключенням операцій термінової категорії в інших анатомічних областях до стабілізації хворого.
8. Профілактична спрямованість лікувальних заходів у потерпілих з ПТАУПТ визначається комплексною і динамічною оцінкою тяжкості політравми, тяжкості стану потерпілого з прогнозуванням розвитку органних і поліорганної дисфункцій на підставі моніторингу та аналізу стандартного обсягу даних клінічних, функціональних і метаболічних параметрів, чим досягається оптимізація лікувальної тактики і поліпшення результатів лікування цієї категорії потерпілих.
Публікації автора:
Шейко В.Д. Політравма: травматична хвороба при політравмі, особливості сучасної вогнепальної політравми / Навчальний посібник для студентів старших курсів, лікарів-інтернів, хірургів, травматологів. – Полтава, 1997. – 95 с.
Шейко В.Д. Синдром поліорганної недостатності при тяжкій механічній травмі // Вісник проблем біології і медицини. – 1998. - №19. – С.74-79.
Шейко В.Д. Перебіг травматичної хвороби при політравмі // Клінічна хірургія. – 1998. - №9-10. – С.70-73.
Шейко В.Д. Принципи лікування травматичної хвороби при політравмі // Клінічна хірургія. – 1998. - №11. – С.44-47.
Шейко В.Д. Особенности патогенеза травматической болезни при политравме // Вісник проблем біології і медицини. – 1998. - №19. – С.79-83.
Шейко В.Д. Тяжелое сочетанное ранение живота в структуре современной огнестрельной травмы // Клінічна хірургія. – 1999. - №5. – С.21-23.
Лысенко Б.Ф., Шейко В.Д. Особенности течения травматической болезни у пострадавших с политравмой // Експериментальна і клінічна медицина. – 1999. - №3. – С.111-112.
Шейко В.Д. Зміст поняття політравми // Клінічна хірургія. – 1999. - №12. – С.51-53.
Лисенко Б.П., Шейко В.Д. Оцінка тяжкості політравми з прогнозувавнням перебігу травматичної хвороби // Ортопедия, травмотология и протезирование. – 2000. - №1. – С.36-40.
Лисенко Б.П., Шейко В.Д. Прогнозування перебігу травматичної хвороби при політравмі // Клінічна хірургія. – 2000. - №5. – С.16-19.
Шейко В.Д. Прогностическое значение иммунных реакций при политравме с повреждением органов грудной и брюшной полостей // Клінічна хірургія. – 2001. - №4. – С.26-28.
Шейко В.Д. Імунологічні зрушення при тяжких поєднаних ураженнях грудей і живота // Шпитальна хірургія. – 2001. - №3. – С.80-83.
Шейко В.Д. Деякі показники гемодинаміки при різних варіантах тяжкої поєднаної травми в гострому періоді травматичної хвороби // Шпитальна хірургія. – 2001. - №4. – С.34-37.
Шейко В.Д. Диагноз шока при множественной и сочетанной травме // Международный медицинский журнал. – 2001. - №3. – С.70-73.
Шейко В.Д. Изменение показателей гемодинамики в остром периоде тяжелой сочетанной травмы // Клінічна хірургія. – 2002. - №1. – С.42-44.
Шейко В.Д. Характер дыхательных расстройств при тяжелой сочетанной травме в остром периоде травматической болезни // Ортопедия, травмотология и протезирование. – 2002. - №1. – С.21-24.
Лысенко Б.Ф., Шейко В.Д. Оценка тяжести состояния пострадавших с прогнозированием течения травматической болезни при политравме // Ортопедия, травмотология и протезирование. – 2002. - №1. – С.17-20.
Шейко В.Д. Прогнозирование развития органной дисфункции и течения травматической болезни у пострадавших с тяжелой сочетанной травмой // Клінічна хірургія. – 2002. - №3. – С.37-40.
Шейко В.Д. Прогностична значимість лабораторних показників у постраждалих з тяжкою поєднаною механічною травмою грудної клітки і живота // Шпитальна хірургія. – 2002. - №2. – С.59-62.
Шейко В.Д. Характер гемодинамических реакций при тяжелой сочетанной травме в остром периоде травматической болезни // Ортопедия, травмотология и протезирование. – 2002. - №2. – С.86-89.
Шейко В.Д. Розлади зовнішнього дихання при тяжкій поєднаній травмі у гострому періоді травматичної хвороби // Клінічна хірургія. – 2002. - №10. – С.40-41.
Шейко В.Д. Роль клинических и биохимических факторов в прогнозировании полиорганной недостаточности при политравме // Матеріали І навчально-методичної та наукової конференції завідувачів кафедр хірургічних хвороб стоматологічних факультетів медичних ВУЗів України. – Полтава, 1997. – С. 43-44.
Шейко В.Д. Хирургическая операция – дополнительный повреждающий фактор в оценке тяжести состояния больных с политравмой // Там же. – С. 44.
Шейко В.Д. Огнестрельная политравма в структуре ранений вооруженного конфликта // Современная огнестрельная травма / Материалы Всероссийской научной конференции. – Санкт-Петербург, 1998. – С.116-117.
Шейко В.Д. Ранения грудной клетки в структуре современной огнестрельной политравмы // Актуальные вопросы неотложной хирургии органов брюшной полости / Сб. науч. тр. – Харьков, 1998. – С.220-221.
Шейко В.Д. Повреждения живота в структуре современной огнестрельной политравмы // Там же – С.221-222.
Лысенко Б.Ф., Шейко В.Д., Шумейко В.М. та ін. К вопросу о классификации огнестрельных повреждений // Матеріали ІІ ювілейної навч.-метод. та наук.-практичн. конфер. зав. кафедр хірургічних хвороб стомат. фак-тів мед. ВУЗів України. – Полтава, 1998. – С. 37-37.
Шейко В.Д. Торакоабдоминальные повреждения при огнестрельной политравме // Там же. – С. 37-39.
Шейко В.Д. Порівняльна оцінка тяжкості політравми за шкалами ISS, PTS та ВПХ // Матеріали ІІІ ювілейної навч.-метод. та наук.-практичн. конфер. зав. кафедр хірургічних хвороб стомат. фак-тів мед. ВУЗів України. – Полтава, 1999. – С. 31-32.
Шейко В.Д. Визначення критеріїв оцінки тяжкості політравми і прогнозування перебігу травматичної хвороби // Там же. – С. 32-33.
Лысенко Б.Ф., Шейко В.Д. Прогнозирование полиорганной недостаточности при политравме // Матеріали ХІХ з’їзду хірургів України (21-24 травня 2000р.): Зб. наукових статей. – Харків, 2000. – С. 43-44.
Лысенко Б.Ф., Шейко В.Д. Оценка тяжести политравмы с предварительным прогнозом течения травматической болезни // Політравма – сучасна концепція надання медичної допомоги / Матеріали І Всеукраїнської науково-практичної конференції з міжнародною участю. – Київ, 2002. – С. 18-19.
Лысенко Б.Ф., Шейко В.Д. Оценка тяжести состояния и течения травматической болезни у пострадавших при политравме // Там же. – С.20.