Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Акушерство та гінекологія


Новікова Наталія Владиславівна. Прогнозування та профілактика внутрішньоутробного інфікування плода у жінок з невиношуванням вагітності: Дис... канд. мед. наук: 14.01.01 / Національний медичний ун-т ім. О.О.Богомольця. - К., 2002. - 137арк. - Бібліогр.: арк. 112-137.



Анотація до роботи:

Новікова Н.В. Прогнозування та профілактика внутрішньоутробного інфікування плода у жінок з невиношуванням вагітності на фоні урогенітальної інфекції. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.01 – акушерство та гінекологія. - Національний медичний університет ім. акад. О.О.Богомольця МОЗ України, Київ, 2002.

Mета проведенної роботи - знизити число ускладнень вагітності, пологів та післяпологового періоду, рівень перинатальної захворюваності за рахунок розробки методів прогнозування та профілактики внутрішньоутробного інфікування плода.

Обстежено 120 жінок з невиношуванням вагітності на фоні урогенітальної інфекції та 90 здорових вагітних з метою визначення мікрофлори урогенітального тракту, імунного статусу, патогістологічних змін у посліді. З метою виявлення кореляції між інфікованістю жінки та плода проведено мікробіологічне дослідження 20 абортних плодів від жінок з пізніми мимовільними абортами на фоні урогенітальної інфекції.

Встановлено, що основними патогенетичними аспектами розвитку ускладнень вагітності, пологів та післяпологового періоду, порушень стану новонароджених є урогенітальна інфекція. Виявлено кореляцію між інфікованістю урогенітального тракту вагітної та внутрішньоутробним ураженням плода збудниками урогенітальних інфекцій, при чому перинатальна трансмісія мала місце при інфікованістю жінки С.trachomatis у 41% випадків, U.urealyticum у 37,5%, М.hominis у 40%, гемолітичним стрептококом групи Б у 100%, грибами роду Саndida у 60%. У переважній більшості жінок (93%) з невиношуванням вагітності на фоні урогенітальної інфекції було виявлено хоріоамніоніт.

Патогенитично обґрунтовані та практично апробовані лікувально-профілактичні заходи для жінок з невиношуванням вагітності на фоні урогенітальної інфекції. Використання запропонованої нами комплексної індивідуальної етіологічної антимікробної терапії дозволило суттєво знизити частоту ускладнень вагітності та пологів, захворюваність новонароджених та попередити внутрішньоутробне інфікування плода у жінок з невиношуванням вагітності на фоні урогенітальних інфекцій.

У дисертації здійснені теоретичні узагальнення та запропоновано нове вирішення наукового завдання щодо зниження показників перинатальної захворюваності, частоти ускладнень вагітності, пологів та післяпологового періоду у жінок з невиношуванням вагітності на фоні урогенітальної інфекції за рахунок розробки методів прогнозування та профілактики внутрішньоутробного інфікування плода.

1. Встановлено, що спектр інфікованості жінок з невиношуванням вагітності на фоні урогенітальної інфекції був таким – C.trachomatis (58,3%), U.urealyticum (49,2%), M.hominis (34,15%), гемолітичний стрептокок групи Б (12,5%), гриби роду Candida у (27,5%), Ig G до CMV та HSV мало місце у 40% та 19,5%. Бактеріальний вагіноз було діагностовано у 57,5%. Мікст-інфекція мала місце у 87,5% випадків.

2. Урогенітальна інфекція зумовлює ризик розвитку ускладнень вагітності (фетоплацентарна недостатність , передчасне відходження навколоплідних вод , прееклампсія легкого ступеня, передлежання плаценти, передчасне відшарування плаценти), пологів (патологічний прелімінарний період, аномалії пологової діяльності, розриви промежини, розриви піхви, розриви шийки матки ) та післяпологового періоду (субінволюція матки та лохіометра, ендометрит, ранева інфекція).

3. При урогенітальній інфекції у вагітних підвищується частота порушень стану новонароджених (у 50% випадків виявлено асфіксію легкого ступеню, у 15% випадків - асфіксію середнього та важкого ступеню, у 17,5% - гіпотрофію, у 30% перинатальне інфікування) та порушення постнатальної адаптації (у 25% постгіпоксична енцефалопатія, у 20% гіпербілірубінемія, у 17,5% геморагічний синдром).

4. Зміни у імунному статусі жінок з невиношуванням вагітності на фоні урогенітальної інфекції характеризуються зниженням кількості Т-хелперів, імунорегуляторного індексу, Ig G, Ig A, функціонального резерву нейтрофілів та моноцитів, фагоцитарного індексу моноцитів та нейтрофілів, -ІФН, -ІФН та збільшенням кількості Т-супресорів, ЦІК, Ig M, сировоткого ІФН.

5. Виявлена кореляція між інфікованістю урогенітального тракту вагітної та внутрішньоутробним ураженням плода збудниками урогенітальних інфекцій, при чому перинатальна трансмісія мала місце при інфікованості С.trachomatis у 36,5%, U.urealyticum у 42%, М.hominis у 25%, гемолітичним стрептококом групи Б у 50%, грибами роду Саndida у 60%.

6. У переважної більшості жінок (93%) з невиношуванням вагітності на фоні урогенітальної інфекції розвивається хоріоамніоніт, що обтяжує перебіг вагітності та сприяє внутрішньоутробному інфікуванню плода. Патогістологічні зміни у посліді мають залежність від виду патогенного мікроорганізму, що викликав інфікування – нейтрофільна інфільтрація виявлена при бактеріальній інфекції та лімфоцитарна інфільтрація при вірусних інфекціях. Ураження плаценти та оболонок при мікст-інфекціях є більш вираженим.

7. Прогностичними критеріями внутрішньоутробного інфікування плода є збільшення рівня специфічних IgG до С.trachomatis, цитомегаловірусу, вірусу простого герпесу у три та більше разів, наявність мікст-інфекції та імунодефіциту у жінки.

8. Застосування розробленого комплексу терапії сприяло зменшенню мікробного обсіменіння статевих шляхів, більш сприятливому перебігу вагітності (зниження частоти фетоплацентарної недостатністі, передчасного відшарування плаценти, прееклампсії, пізніх мимовільних абортів та передчасних пологів), пологів (передчасного виливу навколоплідних вод, патологічного прелімінарного періоду, аномалій пологової діяльності, передчасного відшарування плаценти, оперативних втручань, гіпотонічних кровотеч, пологових травм) та післяпологового періоду (субінволюції матки та лохіометри, ендометриту, раневу інфекцію) та стану новонароджених (не зафіксовано випадків перинатальних втрат та перинатального інфікування, покращився стан новонароджених при народженні та їхня постнатальна адаптація).

Публікації автора:

  1. Новікова Н.В., Голота В.Я., Руденко А.В., Кругліков В.Т. Урогенітальна інфекція як основний чинник невиношування вагітності // Педіатрія, акушерство, гінекологія. – 2000. - №6. – С.105-107. (проведено відбір вагітних, забір матеріалу для клініко-лабораторного обстеження, мікробіологічні дослідження, аналіз та статистична обробка результатів).

  2. Новікова Н.В. Внутрішньоутробне інфікування плоду та невиношування вагітності // Актуальные вопросы биологии и медицины. – 2000. - №2. – С.193-200.

  3. Новікова Н.В., Голота В.Я., Руденко А.В. Профілактика внутрішньоутробного інфікування плода у жінок з не виношуванням вагітності на фоні урогенітальної інфекції. Вісник Вінницького Державного Медичного Університету. - 2002. -№6(2). – С.480-482. (здійснено набір матеріалу, клініко-лабораторні обстеження, обробка та узагальнення даних).

  4. Новiкова Н.В., Голота В.Я., Руденко А.В. Внутрішньоутробне інфікування плода у випадках пізніх мимовільних абортів. Вісник Вінницького Державного Медичного Університету 2002. -№6(2). – С.477-479. (проведено забір матеріалу, мікробіологічні дослідження, статистична обробка та узагальнення результатів).

  5. В.Я.Голота, Е.Н.Стукалова, Н.В.Новикова. Кандибене в лечении генитального кандидоза у беременных // Здоровье женщины. -2001. -№ 3(7). – С.34-37. (здійснено відбір хворих, забір матеріалу, проведення лабораторної роботи, статистична обробка та оформлення результатів).

  6. Mаrdh P.-A., Novikova N. Impact of Chlamydia infections on pregnancy outcome, perinatal health and long-term sequelae of offsprings - a review of novel studies and reappraisal of earlier data // It. J. Gynaecol. Obstet. – 2000. – V.4. – P.145-153. (виконано набір та аналіз матеріалу).

  7. Mаrdh P.-A., Novikova N. Chlamydia trachomatis infections - a major concern for reproductive health. Where do we stand regarding epidemiology, pathogenesis, diagnosis and therapy? // Eur. J. Contraceptive Reprod. Health Care. – 2001. – V.6. – Р.115-126. (проведено набір матеріалу, аналіз та оформлення даних).

  1. Новікова Н.В. Внутрішньоутробне інфікування плоду у жінок з невиношуванням вагітності // ІІІ Міжнародний конгрес Актуальні питання інфектології в акушерстві та гінекології української секції ESIDOG, Одеса, 2000. - С.102.

  2. Голота В.Я., Стукалова О.В., Новікова Н.В. Роль урогенітальної інфекції при невиношуванні вагітності // ІІІ Міжнародний конгрес Актуальні питання інфектології в акушерстві та гінекології української секції ESIDOG, Одеса, 2000. – С.63-64. (здійснено набір клініко-лабораторного матеріалу, лабораторні дослідження, статистична обробка результатів).

  3. Novikova N., Golota V., Rudenko A. Chlamydial and other fetal infections in miscarriage // In Abstract book of South Baltic Sea Conference, Simrishamn, Sweden, 2000. - С.12. (проведено набір матеріалу, лабораторні дослідження, статистична обробка та узагальнення результатів).

  4. Руденко А.В., Кругликов В.Т., Полищук В.Э., Новикова Н.В. Роль Chlamydia trachomatis в этиологии женского бесплодия и невынашивания беременности // Бюлетень інституту сільськогосподарської мікробіології. – 2000-. -№7. – С.73. (здійснено набір матеріалу, клініко-лабораторні обстеження, обробка та узагальнення та даних).