Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Акушерство та гінекологія


Яремчук Лілія Вікторівна. Прогнозування травматизму та профілактика гнійно-запальних ускладнень пологових травм промежини у вагітних з порушенням мікробіоценозу статевих шляхів : Дис... канд. наук: 14.01.01 - 2008.



Анотація до роботи:

Яремчук Л.В. Прогнозування травматизму та профілактика гнійно-запальних ускладнень пологових травм промежини у вагітних з порушенням мікробіоценозу статевих шляхів. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.01 – акушерство та гінекологія. – Вінницький національ-ний медичний університет ім. М.І. Пирогова МОЗ України. – Вінниця, 2007.

В роботі наведені дані щодо визначення основних факторів ризику пологового травматизму промежини та їх сполучень, які призводять до виникнення травм промежини в пологах, а також за допомогою клініко-математичного методу досліджено тісноту зв’язку виділених факторів та їх сполучень з травматизмом промежини. Запропоновано метод відновлення мікрофлори піхви після лікування дизбіозів у вагітних напередодні пологів для профілактики гнійно-запальних ускладнень за допомогою біопрепаратів системної та місцевої дії на основі лактобактерій, що привело до покращення клінічних і мікробіологічних показників, а також зниження ризику рецидиву дизбіозу під час вагітності та після пологів. вперше запропоновано комплекс лікувально-реабілітаційних заходів на основі місцевого та системного застосування антигомотоксичних препаратів для профілактики гнійно-запальних ускладнень у породіль з дизбіозами піхви, які зазнали травматизму промежини в пологах, що прискорило позитивну динаміку клінічних та лабораторних показників.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення результатів клініко-лабораторного дослідження закономірностей виникнення гнійно-запальних ускладнень пологових травм промежини у жінок з порушенням мікробіоценозу статевих шляхів та нове вирішення актуальної науково-прикладної задачі сучасного акушерства – профілактики виникнення ускладнень пологового травматизму промежини та покращення результатів його лікування за рахунок прогнозування та удосконалення комплексу лікувально-реабілітаційних заходів.

1. При ретроспективному аналізі визначено 25 факторів ризику, які сприяють виникненню пологових травм промежини. Найвагомішими з них виявились такі: вік 30 років і старше, вік 18 років і менше, перші пологи, рубцьові зміни промежини, розроджуючи операції, дизбіоз піхви, несвоєчасно вилиття навколоплодових вод, задній вид потиличного передлежання, великий плід, тривалий безводний проміжок. Це дозволяє на допологовому етапі прогнозувати виникнення травми промежини та провести необхідні профілактичні заходи.

2. За допомогою клініко-математичного моделювання визначено щільність зв’язку найвагоміших факторів ризику та їх сполучень з виникненням пологового травматизму. Найбільш тісний зв’язок травматизм промежини має з розроджуючими операціями під час пологів (Q=1; W=1; К=0,11), дизбіозами піхви (Q=0,99; W=0,91; К=0,91), стрімкими або швидкими пологами (Q=0,84; W=0,55; К=0,15), великим плодом (Q=0,84; W=0,54; К=0,31), заднім видом потиличного передлежання плоду (Q=0,82; W=0,52; К=0,08). Основними сполученнями факторів ризику щодо виникнення пологового травматизму промежини є маса новонародженого вище середньої + передчасний розрив плодових оболонок з початком пологів після 24-годинного безводного періоду + дизбіоз піхви (Q=0,96; W=0,75); перші пологи + передчасний розрив плодових оболонок з початком пологів в послідуючі 24 години + дизбіоз піхви (Q=0,92; W=0,67); повторні пологи + рубцьові зміни промежини + великий плід (Q=0,91; W=0,64); вік 30 років і старше + повторні пологи + рубцьові зміни промежини (Q=0,89; W=0,61).

3. Запропонований метод відновлення мікрофлори піхви у вагітних з порушенням мікробіоценозу статевих шляхів із застосуванням мікробних біопрепаратів на основі лактобактерій приводить до вірогідного покращення мікробіологічних показників піхвового мікробіотопа вже до кінця першого тижня їх застосування (у 91 % вагітних загальна кількість лактобактерій збільшилась в 2,3 рази, загальна кількість умовно-патогенних мікроорганізмів зменшилась у 2 рази і дані показники наблизились до показників здорових жінок, р<0,05). Кількість травм м’яких пологових шляхів була у 2 рази менша у основній групі, ніж у групі порівняння; гнійно-запальній ускладнення спостерігались у 6 % жінок групи порівняння та у 3,3 % жінок при відновленні біоценозу еубіотиками.

4. Лабораторне дослідження у породіль з дизбіозами піхви, які зазнали травматизму промежини під час пологів виявило виражені зміни піхвового мікробіотопу (відмічалось різке зниження загальної кількості лактобактерий, загальна кількість умовно-патогенної флори на 1 добу післяпологового періоду була високою і достовірно відрізнялась від показників здорових жінок); достовірні зміни білкового обміну (рівень загального білка на 1 добу післяпологового періоду був достовірно нижчим порівняно з контрольною групою); порушення деяких ланок імунної системи (достовірне зниженням кількості Т-лімфоцитів, Т-"активних" лімфоцитів, CD4+, CD8+, збільшення ЦІК, напруження системи фагоцитозу) та накопичення в крові продуктів ПОЛ, що сприяє зростанню ризику виникнення гнійно-запальних ускладнень пологових травм промежини.

5. Запропонований комплекс лікувально-реабілітаційних заходів на основі допологового відновлення біоценозу з післяпологовим застосуванням антигомотоксичних препаратів зумовлює з 1-ої на 5-ту добу післяпологового періоду більш швидку та стійку ліквідацію основної клінічної симптоматики запального процесу, приводить до покращення показників складу мікрофлори піхви (до кінця 5-ої доби загальна кількість КУО/мл лактобактерій збільшилась у 2 рази та наблизилась до показників здорових жінок), активації клітинного імунітету (підвищення у 1,2 рази рівня Т- лімфоцитів, CD4+ та CD8+), вірогідного зменшення рівня циркулюючих імунних комплексів та малонового діальдегіду.

6. У групі жінок при застосуванні запропонованого комплексу лікувально-реабілітаційних заходів ускладнень гнійно-запального характеру виникло у 2,5 рази менше, ніж у групі жінок, лікованих традиційними методами та середні строки перебування породіль в пологовому будинку скоротились з 5-6 до 3-4 діб. Прогноз щодо виникнення пологових травм промежини у групі жінок з дизбіозом піхви, складений за нашою методикою, справдився у 73 % випадків.

Публікації автора:

1. Яремчук Л.В., Мазорчук Б.Ф. Клініко-математичне оцінювання факторів ризику пологового травматизму промежини, піхви та шийки матки // Вісник морфології. – 2004. – Т.10, №2. – С.408–411.(Автором проведено ретроспективний аналіз архівного матеріалу, систематизувано дані, виконано статистичну обробку, обґрунтувано висновки).

2. Яремчук Л.В. Дослідження імунологічного статусу при застосуванні антигомотоксичних препаратів у породілей з пологовими травмами промежини, які мали порушення мікробіоценозу піхви під час вагітності // Репродуктивне здоров’я жінки. – 2006. - №1.– С.93–95.

3. Яремчук Л.В. Застосування антигомотоксичних препаратів для профілактики запальних ускладнень пологових травм промежини у породілей з порушеннями мікробіоценозу статевих шляхів під час вагітності // Одеський медичний журнал. – 2006. - №4. – С.73–77.

4. Яремчук Л.В. Клініко-математичне оцінювання факторів ризику, що призводять до пологового травматизму промежини // Вісник Вінницького національного медичного університету. - 2007. - №11.– С.379–384.

5. Яремчук Л.В. Застосування мікробних біопрепаратів у вагітних із дизбіозами піхви напередодні пологів // Одеський медичний журнал. – 2007. - №2. – С.55–58.

6. Деклараційний патент 11522 Україна, МПК 7 А 61 Р 15/00. Спосіб профілактики гнійно-запальних ускладнень пологових травм промежини / Яремчук Л.В. (Україна). - №200508581; Заявл. 07.09.2005; Опубл. 15.12.2005; Бюл. №12. – С. 4.

7. Деклараційний патент 22974 Україна, МПК 7 А 61 Р 5/24. Спосіб відновлення мікрофлори у вагітних з дизбіозами піхви / Яремчук Л.В. (Україна). - №200702814; Заявл. 16.03.2007; Опубл. 25.04.2007; Бюл. №5. – С. 4.

8. Яремчук Л.В., Таран О.А. Перспективи прогнозування, профілактики та лікування гнійно-запальних ускладнень післяпологового травматизму м’яких пологових шляхів // Мат. VIII універ. наук.-практ. конф. молодих вчених та фахівців. – Вінниця, 2003. – С. 5–6. (Автором проведено обробку архівного матеріалу, підібрано матеріал для клінічного дослідження, виконане дослідження, статистична обробка, підготовлено матеріал до друку).

9. Яремчук Л.В. Дослідження мікробної флори піхви у вагітних жінок та породіль // Мат. XІ універ. наук.-практ. конф. молодих вчених та фахівців. – Вінниця, 2005. – С. 95.

10. Яремчук Л.В. Мікробні біопрепарати в акушерській практиці // Молодь та медична наука на початку XXI століття: Мат. III міжнар. наук. конф. студентів та молодих вчених. – Вінниця, 2006. – С. 6–7.

11. Яремчук Л.В. Застосування антигомотоксичних препаратів у породіль з пологовими травмами промежини // Мат. XІІ універ. наук.-практ. конф. молодих вчених та фахівців. – Вінниця, 2006. – С. 54–55.