Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Технічні науки / Підземна розробка родовищ корисних копалин


Стулішенко Олексій Юрійович. Прогнозування зближень порід контуру проведених слідом за лавою підготовчих виробок на пологих пластах : Дис... канд. наук: 05.15.02 - 2002.



Анотація до роботи:

Стулішенко О.Ю. Прогнозування зближень порід контуру проведених слідом за лавою підготовчих виробок на пологих пластах. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук за спеціальністю 05.15.02 – підземна розробка родовищ корисних копалин. Донецький національний технічний університет, м. Донецьк, 2002.

Захищається дисертаційна робота, у якій дане нове рішення актуальної наукової задачі, що полягає в розвитку методу прогнозування конвергенції покрівлі і підошви виробок, проведених і підтримуваних слідом за лавою.

Проведено аналіз застосовуваних у даний час на шахтах Донбасу систем розробки, вітчизняного і закордонного досвіду охорони виймальних виробок, проведених і підтримуваних за очисним вибоєм, а також існуючих методів прогнозу зміщень у виробках досліджуваного класу. Проведено шахтні дослідження в 20 виробках на 8 вугільних шахта.

Досліджено вплив гірничо-геологічних і гірничотехнічних факторів. Установлено залежності між досліджуваними параметрами і конвергенцією покрівлі і підошви виробок, проведених за лавою.

Отримано залежність для прогнозу конвергенції покрівлі і підошви виробок , де, крім відомих параметрів враховується: розвиток конвергенції в часі, конструкція комбінованого охоронного спорудження і нерівномірність зміщень контуру по довжині виробки.

Результати роботи у виді тимчасової інструкції прийняті для розробки паспортів кріплення виробок, проведених за очисним вибоєм у ДХК «Донвугілля», ГХК «Макіїввугілля» і АП «Шахта ім. А.Ф.Засядько».

У дисертації надані узагальнення і рішення актуальної наукової задачі, що полягає у встановленні особливостей зміщення контуру виробок і залежності цих зміщень від основних факторів, що впливають, для прогнозування очікуваної стійкості підготовчих виробок, проведених слідом за лавою, що охороняються штучними спорудженнями перемінної жорсткості на пологих пластах.

Основні наукові і практичні результати роботи:

1. Установлено незатухаючий характер зміщень контуру виробок, проведених за очисним вибоєм.

2. Виробку, проведену слідом за лавою, можна умовно розділити на дві зони: зону активних зміщень контуру виробки і зону загасаючих швидкостей зміщень контуру. Установлено параметри цих зон для досліджених умов.

3. За допомогою математичного моделювання визначений ступінь впливу гірничо-геологічних факторів (глибина розташування виробки, міцність вміщуючих порід і потужність вугільного пласта), а також конструкції і механічних властивостей комбінованого штучного спорудження на величину вертикальної конвергенції у виробках проведених за лавою.

4. Для обґрунтованого вибору кріплення на різних етапах експлуатації виробки необхідно враховувати неоднорідність зміщень по довжині виробки введенням коефіцієнта неоднорідності зміщень контуру по довжині виробки – кн = 1,3.

5. Отримано залежність для прогнозу конвергенції підошви і покрівлі виробок, проведених за очисним вибоєм, де, крім відомих параметрів (глибина, міцність порід, особливості кріплення), враховується: розвиток конвергенції в часі, конструкція комбінованого охоронного спорудження і нерівномірність зміщень контуру по довжині виробки.

8. Розроблено гірничо-статистичний метод прогнозу зміщень у виробках, що дозволяє враховувати різноманітність природних умов (наприклад, початкової тріщинуватості) і гірничотехнічних факторів (наприклад, якість ведення робіт), що впливають на стан підготовчих виробок. Розроблено програму для розрахунку конвергенції покрівлі і підошви виробок, проведених за очисним вибоєм.

Результати роботи у вигляді тимчасової інструкції прийняті для розробки паспортів кріплення виробок, проведених за очисним вибоєм у ДХК “Донвугілля”, ДХК “Макіїввугілля” і АП “Шахта ім. О.Ф.Засядька”.

Публікації автора:

  1. Гавриш Н.Н., Стулишенко А.Ю. Методика прогноза конвергенции кровли и почвы выработок, проводимых вслед за лавой // Геотехнологии на рубеже XXI века / Под ред. Гребенкина С.С., Бондаренко Ю.В. – Донецк: ДУНПГО. – 2001. Том 2 – С. 66-70.

  2. Стулишенко А.Ю., Брагин Е.П. Обоснование с использованием численного моделирования рациональных способов сохранения выработок за лавами в условиях шахт ГХК «Селидовуголь» // Горный информационно-аналитический бюллетень МГГУ. – 2000. № 12. – С. 130-137.

  3. Стулишенко А.Ю., Гавриш Н.Н. Горно-статистический метод прогноза смещений в участковых выработках шахт // Известия Донецкого горного института. – 2000. №1. – С. 10-11.

  4. Гавриш Н.Н., Стулишенко А.Ю. Особенности процесса конвергенции кровли и почвы выработок, проводимых и поддерживаемых вслед за лавой // Геотехнологии на рубеже XXI века / Под ред. Гребенкина С.С., Бондаренко Ю.В. – Донецк: ДУНПГО. – 2001. Том 2 – С. 56-60.

  5. Гавриш Н.Н., Стулишенко А.Ю. Влияние параметров искусственного сооружения на конвергенцию кровли и почвы выработки // Геотехнологии на рубеже XXI века / Под ред. Гребенкина С.С., Бондаренко Ю.В. – Донецк: ДУНПГО. – 2001. Том 2 – С. 60-66.

  6. Гавриш Н.Н., Стулишенко А.Ю. Анализ существующих методик прогноза устойчивости выработок проводимых вслед за лавой // Известия Донецкого горного института. – 1999. №1. – С. 76-80

Особистий внесок дисертанта в публікації:

[1] – розроблений метод прогнозу конвергенції виробок, проведених слідом за лавою; [2] – установлений механізм впливу параметрів штучного спорудження на стійкість виробок; [3]– розроблений і обґрунтований гірничо-статистичний метод прогнозу зміщень у дільничних виробках; [4] – установлені параметри й основні закономірності процесу конвергенції в дільничних виробках, проведених слідом за лавою; [5] – отримані залежності конвергенції виробок, проведених за очисним вибоєм від параметрів конструкції комбінованого штучного спорудження; [6] – виконаний аналіз існуючих методів прогнозу стійкості виробок, проведених слідом за лавою.