Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Променева діагностика та променева терапія


Чурилін Руслан Юрійович. Променева діагностика змін легень та серця у дітей та підлітків, хворих на системний червоний вовчак : дис... канд. мед. наук: 14.01.23 / Харківська медична академія післядипломної освіти. — Х., 2007. — 218арк. — Бібліогр.: арк. 188-218.



Анотація до роботи:

Чурилін Р.Ю. Променева діагностика змін легень та серця у дітей та підлітків, хворих на системний червоний вовчак. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.23 – променева діагностика, променева терапія. – Інститут онкології АМН України, Київ, 2007.

Дисертація присвячена вивченню стану легень та серця за допомогою променевих методів дослідження у дітей та підлітків при системному червоному вовчаку, встановленню особливостей перебігу в залежності від віку хворих, тривалості та активності процесу, також і при динамічному спостереженні.

На основі виконаних досліджень вперше виділені типи посилення легеневого малюнка по лінійному інтерстиціальному типу дрібних і великих судин, ретикулярному. Встановлені ранні рентгенологічні ознаки ураження легень: васкуліт, діафрагматит та плеврит. Розроблені критерії диференційної діагностики васкуліту і периваскулярного та перибронхіального фіброзу. Напрацьовані обґєктивні рентгенограмметричні критерії тяжкості діафрагматиту і вперше виявленого гіперпневматозу при СЧВ у дітей, захищені патентами. Доказана можливість формування при СЧВ у дітей порожнин в легенях, обумовлених некрозом внаслідок васкуліту.

Уточнений стан серцево-судинної системи як за допомогою рентгенологічного дослідження з використанням рентгенограмметрії (індексів Мура, Шведеля, Люпі та Сімона), так і ЕхоКГ та ДЕхоКГ. Динамічне спостереження дозволило уточнити особливості перебігу вовчакових змін в легенях та серці та оцінити ефективність лікування.

Вперше розроблені схеми розвитку морфо-функціональних, рентгенологічних та ультразвукових змін легень та серця, легенево-плевральних змін і клініко-рентгенологічна класифікація легеневих змін при СЧВ по ступенях.

1. Виконане дослідження дозволило підвищити ефективність променевої діагностики змін легень та серця у дітей та підлітків при СЧВ шляхом встановлення ранніх ознак, уточнення частоти окремих рентгенологічних симптомів, вивчення їх змін при динамічному спостереженні, розробити алгоритм променевого обстеження, клініко-рентгенологічну класифікацію легеневих змін по ступенях.

2. Доведено, що рентгенологічно зміни легень мали місце у 95% хворих, клінічно – у 51,7%. Ранніми проявами СЧВ були: васкуліт (80%), діафрагматит (66,7%), плеврит (20%). Найраннішньою ознакою васкуліту на першому році захворювання було посилення легеневого малюнка по лінійному інтерстиціальному типу (66,7%), яке наростало з ростом активності (р<0,015). При збільшенні тривалості та активності СЧВ приєднувались зміни по ретикулярному типу – 26,7%, в подальшому розвивався пульмоніт (20%). У 30% зміни легеневого малюнка були асиметричними. Для хворих з тривалим перебігом, високою активністю, старших за 12 років характерним був розвиток периваскулярного та перибронхіального фіброзу.

3. Встановлена наявність кардиту та перикардиту при рентгенологічному дослідженні у 68,3% обстежених. У 5% хворих діагностовані недостатність мітрального та аортального клапанів. У 15% дітей та підлітків, хворих на СЧВ в результаті васкуліту та фіброзу були виявлені різні ступені легеневої гіпертензії.

4. Доказаний при ЕхоКГ розвиток вовчакового кардиту у 81,3% залежно від активності СЧВ, котрий проявлявся потовщенням міокарда ЛШ та ТМШП, пониженням скорочувальної функції ЛШ. Ознаки ендокардиту встановлені у 21,9%. При ДЕхоКГ виявлено підвищення СТЛА у половини хворих з тривалістю хвороби більше 2 років та підтверджено набуті вади серця. У 37,5% діагностований ПМК, у 6,3% пролапс трикуспідального клапана, у 75% аномальні хорди в ЛШ.

5. Катамнестичними дослідженнями в цілому по групі встановлена позитивна динаміка в перебігу СЧВ у 48,8%, при тривалості до 1 року в 65%. Частіше зворотньому розвитку підлягали зміни легеневого малюнка по лінійному інтерстиціальному типу (76,9%), венозний застій у 23,1%. Найбільша ефективність лікування була при І ст. активності СЧВ. Зворотній розвиток пневмонії, плевриту, діафрагматиту та пульмоніту при ІІ та ІІІ ст. був уповільненим. Негативна динаміка проявлялась частіше при ІІ та ІІІ ст. активності СЧВ прогресуванням васкуліту, пульмоніту, плевриту, діафрагматиту та розвитком фіброзу, приєднанням туберкульозу.

6. Доведена можливість оцінки тяжкості перебігу СЧВ на основі розроблених рентгенограмметричних критеріїв ураження діафрагми та вперше встановленого гіперпневматозу у дітей, котрі захищені патентами. Встановлене формування в легенях порожнин у дітей при СЧВ в результаті некрозу судин та альвеолярних перетинок. Співставленням рентгенологічних та ультразвукових даних встановлена діагностична значущість ЕхоКГ та ДЕхоКГ для уточнення змін ендо- і міокарда при СЧВ, візуалізації малої кількості рідини в порожнинах перикарда та плеври, вирахування тиску в легеневій артерії.

Публікації автора:

1. Крамний І.О., Бортний М.О., Богмат Л.Ф., Чурилін Р.Ю. Клініко-рентгенологічна діагностика уражень внутрішніх органів при системних захворюваннях сполучної тканини у дітей та підлітків: Навчальний посібник. – Харків, 2001. – 24 с.

Дисертантом проаналізовані рентгенограми та дані літератури.

2. Кіношенко Ю.Т., Крамний І.О., Чурилін Р.Ю. Анатомо-морфологічні та клініко-рентгенологічні аспекти системного червоного вовчака у дітей та підлітків. Огляд літератури // Проблеми медичної науки та освіти. – 2001. – №2. – С. 68-73.

Дисертантом підібрана література, проведені співставлення і аналіз.

3. Кіношенко Ю.Т., Крамний І.О., Чурилін Р.Ю., Бортний М.О., Галатюк А.В. Клініко-рентгенологічна характеристика змін органів грудної клітки у дітей та підлітків, хворих на системний червоний вовчак // Мат. респ. наук.-практ. конф. “Променева діагностика, променева терапія”. – Київ. – 2002. – Вип. 11. – С. 49-53.

Дисертантом проаналізовані історії хвороби, рентгенограми, визначені закономірності.

4. Чурилін Р.Ю., Крамний І.О. Можливості рентгенологічного дослідження ускладнень системного червоного вовчака у молодому віці // Мат. респ. наук.-практ. конф. „Променева діагностика, променева терапія”. – Київ. – 2002. – Вип. 13 – С. 121-125.

Дисертант проводив аналіз частоти та характеру ускладнень, зробив висновки.

5. Чурилін Р.Ю., Крамний І.О. Рентгенологічна діагностика патології легень у дітей та підлітків, хворих на системний червоний вовчак // Проблеми медичної науки та освіти. – 2002. – № 4. – С. 45-47.

Дисертант проводив аналіз рентгенограм та отриманих даних, розробляв схему легенево-плевральних змін.

6. Крамний І.О., Чурилін Р.Ю. Рентгенологічні критерії васкуліту при системному червоному вовчаку у молодому віці // Мат. ІІІ з`їзду фтизіатрів і пульмонологів України. Український пульмонологічний журнал. – Київ. – 2003. – № 2. – С. 220.

Дисертант проводив аналіз рентгенограм, змін легеневого малюнка.

7. Кіношенко Ю.Т., Чурилін Р.Ю., Введенська Т.С., Крамний І.О. Зміни серця у дітей та підлітків, хворих на системний червоний вовчак, за даними ультразвукового дослідження // Збірка наук. робіт Асоц. радіологів України “Променева діагностика, променева терапія”. – Київ. – Вип. 16. – 2003. – С. 186-187.

Дисертант проводив аналіз даних ехокардіографічного дослідження, вирахування основних параметрів та індексів, зробив висновки.

8. Чурилін Р.Ю., Крамний І.О. Можливості променевих методів дослідження в діагностиці соматичних проявів системного червоного вовчака в дітей та підлітків // Український радіологічний журнал. – 2003. Т. ХІ, № 3. – С. 371-372.

Дисертантом проаналізовані отримані дані, статобробка, зроблені висновки.

9. Чурилін Р.Ю., Крамний І.О. Сучасний підхід до діагностики уражень грудної клітки при системному червоному вовчаку у молодому віці // Мат. Х Конгресу СФУЛТ, Чернівці-Київ-Чикаго. – 2004. – С. 240.

Дисертант проводив аналіз рентгенограм, даних КТ ОГК, зробив висновки.

10. Чурилін Р.Ю. Структура та особливості уражень легень у дітей і підлітків, хворих на системний червоний вовчак, за даними променевих методів дослідження // Український радіологічний журнал. – 2004. – Т. ХІІ, № 3. – С. 243-248.

11. Чурилін Р.Ю. Значення рентгенограмметрії в діагностиці уражень легень та діафрагми при системному червоному вовчаку в молодому віці // Мат. наук.-практ. конф. мол. вчених ХМАПО “Досягнення молодих вчених – майбутнє медицини”. – 2004. – С. 93-94.

12. Чурилін Р.Ю. Можливості об`єктивізації уражень легень та діафрагми при системному червоному вовчаку у дітей та підлітків // Мат. V Укр. наук.-практ. конф. „Акт. пит. конв. рентгенодіагн., КТ та МРТ”, Збірка наук. робіт Асоц. радіологів України “Промен. д-ка, пром. тер.”. – Київ. – 2005. – С. 125-127.

13. Чурилін Р.Ю., Крамний І.О. Рентгенограмметрична характеристика діафрагматиту при системному червоному вовчаку у дітей та підлітків // Український Медичний Альманах. – 2005. – Т. 8, № 1. – С. 46-47.

Дисертант провів аналіз даних з вирахуванням індексів, зробив висновки.

14. Чурилін Р.Ю. Результати катамнестичних досліджень уражень легень при

системному червоному вовчаку у дітей та підлітків // Мат. наук.-практ. конф. мол. вчених ХМАПО “Досягнення молодих вчених”. – 2005. – С. 100-101.

15. Патент UA № 63501А, А61В6/00. Спосіб діагностики ступеня тяжкості гіперпневматозу у дітей / Крамний І.О., Чурилін Р.Ю., Бортний М.О., Вороньжев І.О. Заявка № 2003043815 от 24.04.2003; опубл. 15.01.2004. Бюл. № 1.

16. Патент UA № 3700, А61В6/00. Спосіб діагностики ступеня тяжкості діафрагматиту у дітей та підлітків, хворих на системний червоний вовчак / Крамний І.О., Чурилін Р.Ю. Заявка № 2004021151 від 17.02.04; опубл. 15.12.2004 Бюл. № 12.

17. Патент UA № 4507 А61В6/00. Пристрій для проведення рентгенограмметричних вимірів / Чурилін Р.Ю., Крамний І.О. Заявка № 20040503787 від 19.05.2004; опубл. 17.01.2005 Бюл. № 1.