Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Філологічні науки / Германські мови


246. Присяжнюк Оксана Ярославівна. Просодичні особливості територіальних типів британської вимови (екпериментально-фонетичне дослідження на матеріалі шести територіальних типів британської вимови): дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / Одеський національний ун-т ім. І.І.Мечникова. - О., 2004.



Анотація до роботи:

Присяжнюк О.Я. Просодичні особливості територіальних типів британської вимови (експериментально-фонетичне дослідження на матеріалі шести територіальних типів британської вимови). - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата філологічних наук зі спеціальності 10.02.04 – германські мови. - Одеський національний університет ім. І.І.Мечникова, Одеса, 2004.

Пропонована дисертація виконана у руслі сучасної англійської діалектології. У проведеному експериментально-фонетичному дослідженні вперше описано інтонаційні особливості всіх найважливіших регіонів Британських островів із застосуванням найновіших програм обробки звукового сигналу; отримано об’єктивні акустичні характеристики на базі використання комплексної методики вивчення варіативності просодії; системно розглянуто територіальну, соціальну та демографічну варіативність інтонації вказаних регіонів у сукупності всіх її компонентів, у залежності від впливу таких соціальних факторів: а) етно-географічного та б) статусу як постійної соціальної характеристики мовця; виокремлено набір діагностичних інтонаційних ознак для кожного з територіальних типів британської вимови.

Згідно з результатами електро-акустичного аналізу встановлено, що діапазон частоти основного тону, інтенсивність і темп можуть слугувати засобами соціально-групової ідентифікації мовця, тобто є індикаторами явищ соціального плану, перебуваючи у прямій кореляції з показниками соціального статусу, віку, статі та рівня освіти. Протиставлення читання та спонтанного мовлення виявило, що спонтанний монолог продемонстрував більший ступінь прояву територіальних характеристик просодичного плану в мовленні носіїв різних регіональних типів вимови, ніж це було зазначено в читанні.

1. Інтонація постає як багатокомпонентне системне утворення, яке в різних соціально-територіальних типах вимови зберігає різні риси своєї еволюції як результат взаємодії народно-розмовної та соціокультурної традицій в англійській мові. Соціальне та регіональне в характеристиках окремих груп мовців складним, опосередкованим шляхом переломлюється в інтонації, перебуваючи у постійній діалектичній єдності. Інтонаційний контур, таким чином, у сукупності своїх мелодичних, темпоральних та динамічних характеристик являє собою соціокультурну, територіально та історично зумовлену категорію.

Понадсегментний рівень територіальних типів вимови є стійким лінгвістичним показником, на підставі якого можна скласти, по-перше, уявлення про сучасну картину лінгвогеографічного різноманіття ареалу, а по-друге, прослідкувати напрямок та особливості фонетичних розбіжностей, що спостерігаються у сучасному стані мови.

Проведений експеримент доводить, що для об’єктивного відбиття сучасного варіювання англійської інтонації на Британських островах необхідно брати до уваги вплив історико-географічних факторів на інтонацію мовців даного регіону та враховувати фактори соціальної і ситуативної варіативності мовлення.

2. Дані проведеного електро-акустичного аналізу за допомогою комп’ютерної програми “WinCECIL”дозволяють описати вимовні особливості регіональних типів півночі Англії, Мідленду, Шотландії, Ірландії, Уельсу та півдня Англії на підставі дослідження мелодичних, динамічних та темпоральних характеристик мовлення. Різнобічне та повне уявлення про регіон можна отримати, тільки враховуючи сполучуваність всіх ознакових параметрів звукового мовлення. На підставі варіативності отриманих показників у даному дослідженні встановлено набір ознак, що діагностується для кожного регіону.

Північ Англії:

1) у читанні: найвужчий діапазон ЧОТ; найбільш вирівняний, пологий характер мелодичних змін; схожість висхідного та спадного руху тону по крутизні; середній рівень інтенсивності; вузький діапазон інтенсивності; сильнопочатковий рівень інтенсивності; середній темп мовлення;

2) у спонтанному мовленні: звужений мелодичний діапазон; мелодичний контур з рівновиділеним початком та кінцем; середній рівень інтенсивності; сильнопочатковий контур інтенсивності; середній темп мовлення.

Мідленд:

1) у читанні: середній діапазон ЧОТ; середня варіативність руху ЧОТ, середньої крутизни зміни руху у мелодичному контурі; маловаріативний характер руху ЧОТ у контурі; середній рівень інтенсивності; середній діапазон інтенсивності; сильнопочатковий контур інтенсивності; середній темп мовлення;

2) у спонтанному мовленні: середній мелодичний діапазон; мелодичний контур з рівновиділеним кінцем та початком; середній рівень інтенсивності; сильнопочатковий контур інтенсивності; швидкий темп мовлення.

Шотландія:

1) у читанні: звужений діапазон ЧОТ; більш рівний та згладжений характер мелодичних змін ЧОТ; більша частотність вживання хвилеподібних шкал; середній діапазон інтенсивності; сильнопочатковий контур інтенсивності; середній темп мовлення;

2) у спонтанному мовленні: середній мелодичний діапазон; сильнопочатковий мелодичний контур; середній рівень інтенсивності; сильнокінечний рівень інтенсивності; швидкий темп мовлення.

Ірландія:

1) у читанні: дуже вузький діапазон ЧОТ; низька варіативність мелодичних конфігурацій; схожість висхідного та спадного руху тону по крутизні; сильнопочатковий мелодичний контур; загальна згладженість мелодичного контуру з превалюванням монотону; швидкий темп мовлення;

2) у спонтанному мовленні: звужений мелодичний діапазон; сильнопочатковий мелодичний контур; середній рівень інтенсивності; сильнокінечний рівень інтенсивності; швидкий темп мовлення.

Уельс:

1) у читанні: широкий діапазон ЧОТ за рахунок високого підйому у початковій частині контуру; превалювання висхідного руху ЧОТ над спадним як результат початкового підйому у мелодичному контурі; сполучення використання поступово-спадного та більш хвилеподібного руху ЧОТ; уповільнений темп мовлення;

2) у спонтанному мовленні: широкий мелодичний діапазон; сильнопочатковий мелодичний контур; розширений рівень інтенсивності; сильнокінечний контур інтенсивності; уповільнений темп мовлення.

Південь Англії:

1) у читанні: широкий діапазон ЧОТ; значна порізаність мелодичного контуру; сильнокінечний мелодичний контур; використання монотону у мелодичному контурі; сильнопочатковий контур інтенсивності; швидкий темп мовлення;

2) у спонтанному мовленні: широкий мелодичний діапазон; сильнокінечний мелодичний контур; розширений діапазон інтенсивності; сильнокінечний контур інтенсивності; швидкий темп мовлення.

3. Встановлено, що діапазон ЧОТ, інтенсивність та темп можуть служити засобами соціально-групової ідентифікації мовця, тобто є індикаторами явищ соціального плану, перебуваючи в прямій кореляції з показниками соціального статусу, віку, статі та рівня освіти. Експеримент підтвердив роль діапазону як соціокультурної характеристики, так і у міру зростання соціального статусу та віку дикторів спостерігалося підвищення показника діапазону ЧОТ.

4. Темпоральний компонент просодії британської вимови є інформативним показником регіонального мовлення і показником змін у соціальному плані: із збільшенням віку та статусу мовця темп уповільнюється.

5. Своєрідність британської просодії проявляється також у гендерному аспекті: британські чоловіки поступаються жінкам у ширині діапазону голосу.

6. Протиставлення читання та спонтанного мовлення виявило той факт, що спонтанний монолог продемонстрував більшу ступінь прояву територіальних характеристик просодичного плану у мовленні носіїв різних регіональних типів вимови, ніж це було відзначено у читанні.

7. Соціальні фактори вертикального, тобто стратифікаційного плану, можуть рішуче затьмарювати, знижувати ступінь виразності або зовсім нейтралізувати будь-яку тенденцію історико-географічного плану. Випадкова вибірка інформантів обмежує можливості категоричного судження про репрезентативність усіх груп населення на такому значному просторі, як шість регіонів Великобританії. Разом з тим, наші дані про соціальний статус інформантів однозначно свідчать про те, що соціальні фактори превалюють за ступенем впливу на просодію у порівнянні з територіальними.

Основні положення дисертації відображені у наступних публікаціях авторки:

  1. Присяжнюк О.Я. Вариативность тональной организации спонтанных монологов пяти региональных типов британского произношения // Записки з романо - германської філології. – Одесса: Латстар, 2002. – Вип. 11. – С. 232 – 240.

  2. Присяжнюк О.Я. Варьирование темпа речи в региональных диалектах Великобритании // Записки з романо – германської філології. – Одесса: Латстар, 2002. – Вип. 12. – С. 154 – 162.

  3. Присяжнюк О.Я. Сопоставление темпа спонтанной речи и чтения мужчин и женщин в региональных диалектах Великобритании // Пiвденний архів. Фiлологічнi науки: Збірник наукових праць. Випуск ХХ. – Херсон: ХДУ, 2003. – С.188 – 192.

  4. Присяжнюк О.Я. Особенности темпоральной организации диалектной речи // Функциональная лингвистика. Итоги и перспективы. Ялта, 30 сентября – 4 октября 2002. – Симферополь: Крым Фарм Трейдинг, 2002. – С. 67 – 69.

  5. Присяжнюк О.Я. Варьирование мелодического компонента интонации в чтении и спонтанной речи // IІI Міжнародна науково-практична конференція, присвячена пам’яті доктора педагогічних наук, професора В.Л.Скалкіна. 19-20 грудня 2002 р. - Одесса: Астропринт, 2002. – С.163 – 167.

  6. Присяжнюк О.Я. Гендерные особенности региональной интонации Великобритании // Х международная конференция по функциональной лингвистике. «Функционирование русского и украинского языков в эпоху глобализации». Ялта, 29 сентября – 4 октября 2003. – Симферополь: Доля, 2003. – С. 269 – 270.