У дисертації запропоновано загальний підхід до розв’язування класу задач вдавлення штампу в пружний шорсткий півпростір при лінійному, степеневому і експоненціальному законі деформування шорсткості. Цей підхід базується на методі розкладу інтеграла рівняння в ряд за функціями Лежандра, на методі послідовних наближень, методі редукції і методі розкладу за малим параметром одержання розв’язків інтегральних рівнянь і систем алгебраїчних лінійних та нелінійних рівнянь. Такий підхід дозволив знайти аналітичні і наближені аналітичні розв’язки для всіх реально існуючих коефіцієнтів шорсткості таких задач.
Розв’язано задачу контакту кругового в плані штампа з пружним шорстким півпростором при лінійному, степеневому законі деформування шорсткості, для всіх реально існуючих коефіцієнтів шорсткості. Уперше розв’язано задачу вдавлення кругового в плані штампа в пружним півпростором при експоненціальному законі деформування шорсткості. Уперше розв’язано задачу з еліптичною областю контакту для лінійного закону деформування шорсткості. Зроблено математичне обґрунтування отриманих розв’язків: доведено їх єдиність, збіжність наближених розв’язків до точного, дано оцінки збіжності; фактично реалізовано метод послідовних наближень і виконано конкретні розрахунки. Для ілюстрації правильності отриманих результатів їх порівняно із результатами інших авторів у випадках лінійного і степеневого законів деформування шорсткості; проведено верифікацію своїх результатів шляхом співставлення даних, отриманих різними способами. З аналізу результатів розрахунку отримано такі загальні висновки для всіх законів деформування шорсткості.
Із зростанням коефіцієнтів шорсткості півпростору, що виражають її міру, поглиблення штампа і радіуси площадок контакту (для неплоского штампа) зростають, при цьому, тиск у всіх точках площадки контакту неплоского штампа спадає, для плоского штампа мінімальний тиск у центрі площадки зростає, а максимальний на границі – спадає. Останнє має велике значення при розрахунках концентрації напруг. При наближенні коефіцієнтів шорсткості, що виражають її міру, до нуля всі знайдені величини наближаються до відповідних величин, відомих з класичної контактної задачі (тобто для гладкого півпростору). Тиск під штампом, що вдавлюється в пружний півпростір з шорсткістю, у всіх точках площадки контакту скінченний, на відміну від задачі для плоского штампу в класичній постановці з гладким півпростором. |