Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Шкірні та венеричні хвороби


236. Пустова Наталія Олександрівна. Процеси колагеноутворення у хворих на псоріаз та лікування виявлених змін: дис... канд. мед. наук: 14.01.20 / Національний медичний ун-т ім. О.О.Богомольця. - К., 2005.



Анотація до роботи:

Пустова Н.О. Процеси колагеноутворення у хворих на псоріаз та лікування виявлених змін. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за фахом 14.01.20 – шкірні та венеричні хвороби. Національний медичний університет ім. О.О. Богомольця МОЗ України. – Київ, 2005.

Дисертаційна робота присвячена підвищенню ефективності лікування хворих на псоріаз, зокрема, скороченню строків лікування та подовженню ремисії шляхом розробки та впровадження нового патогенетично обґрунтованого методу лікування з урахуванням процесів колагеноутворення.

Вивчались патоморфологічні зміни епідермісу, волокнистих структур та клітинних елементів шкіри, розподіл колагену в дермі, імунологічні показники крові у хворих на псоріаз у динаміці лікування.

Для лікування хворих на псоріаз застосовано дифенін та активоване вугілля.

Застосування дифеніну в комплексній терапії хворих на псоріаз дозволило нормалізувати морфофункціональний стан шкіри, відновити колагеновий та сполучнотканинний каркас дерми, стабілізувати структуру колагенів I, III, IV і V типів у дермі, нормалізувати показники неспецифічної резистентності і стан клітинної та гуморальної ланок імунітету.

Використання дифеніну в комплексній терапії хворих на псоріаз скорочує тривалість перебування хворого в стаціонарі в середньому на 8 днів, подовжує тривалість ремісії на 4,6 місяця і знижує частоту рецидивів у середньому в 1,7 разу.

У дисертації наведене теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової проблеми, що виявляється в підвищенні ефективності лікування хворих на псоріаз, зокрема, скорочення строків лікування та подовження ремисії шляхом розробки та впровадження нового патогенетично обґрунтованого методу лікування з урахуванням процесів колагеноутворення.

В дисертації наведені результати гістологічних, гістохімічних, морфометричних досліджень шкіри, імуноморфологічного дослідження типів колагену, імунологічних показників хворих на псоріаз. На підставі виявлених патоморфологічних змін епідермісу, волокнистих структур та клітинних елементів дерми, особливостей розподілу колагену в дермі, змін імунологічних показників крові хворих під впливом лікувальних заходів обґрунтована доцільність та доведена ефективність нового комплексного методу лікування дерматозу з використанням дифеніну та активованого вугілля.

1. Отримані нами результати гістологічних, гістхімічних та морфометричних досліджень виявили порушення структур епідермісу, зміни колагенових, ретикулярних та еластичних волокон, основної (проміжної) речовини дерми та в стінках кровоносних судин мікроциркуляторного русла, клітинних елементів, тобто всіх її компонентів. Крім цього, було виявлено мукоїдний та фібриноїдний набряк дерми, осередковий фібриноїдний некроз судин мікроциркуляторного русла, що свідчить про дезорганізацію сполучної тканини дерми у хворих на псоріаз.

2. При імуноморфологічному вивченні біоптатів шкіри хворих на псоріаз до лікування були визначені осередки деструкції колагенів І і ІІІ типів у дермі, розволокнення та нерівномірне свічення колагену IV типу в складі епідермо-дермальної лінії. При обробці препаратів МКА до колагенів III та IV типів у стінках та базальних мембранах судин мікроциркуляторного русла дерми виявлялися імунонегативні ділянки, відсутність колагену V типу в складі базальної мембрани (епідермо-дермальної лінії), що свідчить про деструкцію та розпад цих типів колагену в зазначених ділянках.

3. У хворих на псоріаз спостерігалося порушення імунологічного балансу, яке полягало у вірогідному зниженні показників CD3+, CD22+, CD4+, що свідчить про пригнічення клітинної ланки імунітету на фоні збільшення IgG, середньомолекулярних ЦІК (р<0,05) та зниження фагоцитарної активності нейтрофілів.

4. Застосування розробленої нами комплексної методики терапії хворих на псоріаз з використанням дифеніну та активованого вугілля дозволило нормалізувати морфофункціональний стан шкіри, відновити колагеновий та сполучнотканинний каркас дерми, стабілізувати структуру колагенів I, III, IV і V типів у дермі, нормалізувати показники неспецифічної резистентності і стан клітинної та гуморальної ланок імунітету.

5. Використання дифеніну та ентеросорбентів у лікуванні хворих на псоріаз показало високу терапевтичну ефективність. Клінічне одужання та значне поліпшення констатовано у 95% досліджених хворих на псоріаз. Застосування даного методу лікування скоротило тривалість строки лікування хворих на псоріаз в середньому на 8 днів, подовжило тривалість ремісії в середньому на 4,6 місяця і знизило частоту рецидивів у середньому в 1,7 разу.

Публікації автора:

1. Дащук А.М., Пустовая Н.А. Состояние соединительной ткани у больных псориазом в динамике лечения дифенином. // Дерматология, косметология, сексопатология. –1999. – №2. – С.17-19.

2. Дащук А.М., Питенько Н.Н., Пустовая Н.А. Морфофункциональное состояние кожи больных псориазом. // Врачебная практика. –– 1999. – №3 С.95-98.

3. Дащук А.М., Пустовая Н.А., Ткаченко С.Г. Изучение и клиническая оценка уровня антител к различным видам ДНК в плазме крови у больных псориазом. // Экспериментальная и клиническая медицина. – 1999. – №4. – С.32-33.

4. Ткаченко С.Г., Пустовая Н.А. Состояние некоторых показателей иммунитета у больных псориазом при различных видах терапии. // Медицина сегодня и завтра. – 2000. – №2. – С.43-45.

5. Дащук А.М., Пустовая Н.А. Дифенин в комплексной терапии больных псориазом.// Збірник наукових праць співробітників КМАПО ім П.Л.Шупика. – Вип. 11, Кн. 1. – К., 2002. – С.49-54.

6. Патент UA 8280А, А 61 К 31/00.“Спосіб лікування псоріазу”. №96010079. Заявл. 10.01.1996. Опубл. 29.03.1996. Бюл. №1.–8 с.

7. Дащук А.М., Пустовая Н.А. Процессы коллагенообразования у больных псориазом. // Актуальные вопросы дерматовенерологии / Научно-практический сборник статей/.– Вып.9. – Днепропетровск–Хмельницкий, 1996. – С. 15.

8. Дащук А.М., Пустовая Н.А. Препараты, нормализующие процессы коллагенообразования в комплексной терапии больных псориазом. // Актуальные вопросы дерматовенерологии / Научно-практический сборник статей/. – Вып. 10. – Днепропетровск–Хмельницкий, 1997. С. 25-26.

9. Дащук А.М., Пустовая Н.А. Особенности коллагенообразования у больных псориазом. // Актуальные вопросы дерматовенерологии / Научно-практический сборник статей/.– Вып. 10. – Днепропетровск–Хмельницкий, 1997. – С.23-24.

10. Дащук А.М., Пустовая Н.А. Обмен коллагена у больных псориазом. // Актуальні питання дерматовенерології. – Вип. 12. – Дніпропетровськ, 1999. – С.82-84.

11. Пустовая Н.А. Применение “дифенина” в комплексной терапии больных псориазом. // Актуальные вопросы дерматологии и венерологии (Сборник научных трудов). – Харьков: Основа, 1999. – С.67-70.

12. Пустовая Н.А. Основные подходы к терапии псориаза. // Актуальные вопросы дерматологии и венерологии (Сборник научных трудов). – Харьков: Основа, 1999. – С.70-73.

13. Пустовая Н.А. Состояние соединительной ткани у больных псориазом и коррекция выявленных изменений. // Медицина третього тисячоліття. (Збірник тез). – Харків, 2001. –№1.– С.81.

14. Дащук А.М., Пустовая Н.А. Дифенин в комплексной терапии больных псориазом. // Актуальные вопросы дерматологии и венерологии (Сборник научных трудов). – Харьков: Основа, 2002. – С. 40-45.

15. Пустова Н.О. Процеси колагеноутворення у хворих на псоріаз. // Актуальные вопросы дерматологии и венерологии (Сборник научных трудов). – Харьков: Основа, 2002. – С. 133-140.