Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Біологічні науки / Мікробіологія


Соболєв Валентин Олександрович. Протимікробна та фармакологічна дія антисептиків - похідних фенолу і четвертинного амонію : дис... канд. мед. наук: 03.00.07 / АМН України; Інститут мікробіології та імунології ім. І.І.Мечникова. - Х., 2005.



Анотація до роботи:

Соболєв В. О. Протимікробна та фармакологічна дія антисептиків – похідних фенолу і четвертинного амонію. Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 03.00.07 – мікробіологія. Інститут мікробіології та імунології ім. І.І.Мечникова АМН України. Харків. 2005. - Рукопис.

Дисертація містить дані про розробку нового вітчизняного антимікробного лікарського препарату антифунгіну, який створено у відповідності з плановими науково-дослідними програмами. В роботі наведено антимікробну активність АНФ, НФ, ДК, НАХ-4, ДМ, МР. Виконано мікробіологічне, фізико-хімічне, фармацевтичне, фізіологічне дослідження 6 антисептичних лікарських препаратів на 152 музейних, свіжевиділених штамах мікроорганізмів.

Встановлено протимікробний спектр нових антисептичних лікарських засобів. Вивчено особливості формування резистентності до антисептиків у стафілококів, кандид. Формування стійкості у мікроорганізмів до АНФ, ДМ, НАХ-4, ДК, НФ розглядається як їх універсальний захисний механізм. Антибіотикорезистентні штами стафілокока зберігають високу чутливість до АНФ та інших антисептиків.

Дослідження фізико-хімічної стабільності, протимікробної активності 5 серій АНФ показало, що препарат протягом тривалого часу добре зберігав специфічну дію по відношенню до стафілокока; не встановлено відхилень від ФС 42У-36/30-363-98 у АНФ протягом 2,5 років.

В дослідах на тваринах не виявлено шкірно-подразнюючої, токсичної дії на організм АНФ, НФ, ДМ. У хронічних дослідах не виявлено змін вмісту гемоглобіну, кількості еритроцитів, лейкоцитів, лейкоцитарної формули периферичної крові; не виявлено патоморфологічних змін шкіри, внутрішніх паренхіматозних органів. Застосування АНФ у 480 хворих забезпечило одужання пацієнтів з висівковим лишаєм, епідермофітією, мікроспорією, кандидамікозом, стрептостафілодерміями. АНФ дозволено наказом МОЗ України до медичного застосування та промислового виробництва.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення і вирішення наукового завдання щодо дослідження антимікробних властивостей АНФ, НФ, синтетичної сполуки НАХ-4, ДК, ДМ та МР. Вивчено швидкість виникнення резистентності у штамів стафілококів та грибів роду Candida до цих препаратів. Визначено ефективність застосування антимікробних лікарських засобів при інфекційних захворюваннях шкіри. Обґрунтовано і експериментально доведено ефективність антимікробних препаратів при інфекціях шкіри, виходячи з сучасного стану антибіотико- та антисептикорезистентності збудників захворювань.

1. Антифунгін проявляє високу мікробоцидну активність по відношенню до стафілококів (0,12-7,8 мкг/мл), сапрофітних спороутворюючих аеробних бактерій, єрсиній (3,9-31,25 мкг/мл), дріжджіподібних грибів роду Саndida (3,9-62,5 мкг/мл). Нітрофунгін проявляє згубну дію на аналогічні тест-мікроорганізми в більших дозах: в межах від 312 мкг/мл до 1250 мкг/мл.

ДК проявляє мікробоцидну дію на стафілококи (0,48 - 7,8 мкг/мл), ентеробактерії (15,6 – 31,2 мкг/мл), дріжджіподібні гриби роду Candida (7,8 – 31,2 мкг/мл); збудники епідермофітії (15,6 мкг/мл), трихофітії (7,8 мкг/мл), мікроспорії (15,6 мкг/мл).

НАХ-4 має знешкоджуючу дію на тест-мікроорганізми на рівні АНФ, ДК. ДМ і МР мають низьку протимікробну активність в порівнянні з АНФ, ДК, НАХ-4.

2. Клінічні штами стафілокока зберігають високу чутливість до лінкоміцину (33%), цефазоліну (22%), гентаміцину (44%), офлоксацину (88%), левофлоксацину (98%), пефлоксацину (97%), моксифлоксацину (95%). Помірну чутливість клінічні штами стафілокока зберігають до оксациліну (42%), цефазоліну (68%), гентаміцину (47%), доксицикліну (59%), левоміцетину (50%), мономіцину (49%), еритроміцину (43%), ріфампіцину (41%), тетрацикліну (67%).

3. Антифунгін проявляє бактерицидну активність по відношенню до антибіотикорезистентних штамів стафілокока (0,48-15,6 мкг/мл). АНФ добре зберігає мікробоцидну активність в лужному і кислому середовищі; при збільшенні посівної дози бактерій у 1000 разів; в присутності в поживному середовищі 5-10% сироватки крові.

4. До АНФ повільно формується резистентність у стафілокока, дріжджоподібних грибів роду Candida, яка не досягає високих цифр. Клінічні антибіотикорезистентні штами стафілокока не мають перехресної стійкості до антисептику. До НФ формується резистентність у мікроорганізмів, яка після 25 пасажу досягає високого рівня (40 мг/мл).

5. Новий вітчизняний антимікробний препарат антифунгін добре зберігає антибактеріальні, фізичні, хімічні властивості в умовах зберігання протягом двох з половиною років. Антифунгін повністю задовольняє вимоги ФС 42У-36/60-363-98, яку використовують для контролю якості препарату на фармацевтичному підприємстві ВАТ „Монастирищенський фармацевтичний завод”.

6. На моделях локалізованої гнійної, мікозної інфекції у тварин доведено, що антифунгін має гарні лікувальні властивості. Лікувальна ефективність антифунгіну, тривалість лікування хворих з захворюваннями шкіри залежать від важкості клінічної картини, своєчасного звернення пацієнта до лікаря. Антифунгін добре переносять хворі з різними ураженнями шкіри.

Згідно з наказом МОЗ України лікарський антисептичний препарат Антифунгін дозволено до широкого медичного застосування та промислового виробництва.

Публікації автора:

  1. Соболєв В.О., Шевчук Н.М. Вивчення антимікробної активності нових антисептичних препаратів і властивостей мікроорганізмів // Тези доповідей наукової конференції „Розвиток санітарної мікробіології в Україні”, присвяченої 100-річчю з дня народження Г.П. Калини, 17.05.2002 р. – Чернівці. – 2000. – С. 107-109. (В.О. Соболєв дослідив протимікробну активність антифунгіну на 10 музейних штамах мікроорганізмів).

  2. Соболєв В.О., Шевчук Н.М. Мікробіологічна характеристика антимікробного препарату антифунгіну / Вісник Вінницького державного медичного університету ім. М.І.Пирогова. – 2000.- № 2.- С. 345-347. (В.О.Соболєв вивчив чутливість мікроорганізмів до антифунгіну).

  3. Шевчук Н.М., Соболєв В.О. Антимікробні та лікувальні властивості антисептичних препаратів // Тези доповідей наукової конференції „Розвиток санітарної мікробіології в Україні”, присвяченої 100-річчю з дня народження Г.П. Калини, 17.05.2002 р. – Чернівці. – 2002. – С. 100-101. (В.О. Соболєв визначив чутливість клінічних штамів стафілококу до ДК).

  4. Порівняльне дослідження протимікробних властивостей антисептиків / Мороз В.М., Палій Г.К., Соболєв В.О., Шевчук Н.М.,
    Заріцький О.М. / Вісник Вінницького державного медичного університету
    ім. М.І.Пирогова. – 2002.- № 2. – С. 315-320. (В.О. Соболєв дослідив протимікробну дію ДК, ДМ).

  5. В.О.Соболєв. Медичні і технологічні аспекти створення антимікробного препарату антифунгіну // В кн.: Досягнення сучасної фармації та перспективи її розвитку у новому тисячолітті. Матеріали V національного з’їзду фармацевтів України. Харків, 1999. – С. 202-203.

  6. Микробиологическая характеристика антисептиков / Г.К. Палий, А.А. Чеснокова, В.А. Соболєв, А.Н. Зарицкий / Вісник Вінницького державного медичного університету ім. М.І.Пирогова.– 2002.-
    – № 2. – С. 332-333. (В.О. Соболєв вивчив чутливість клінічних штамів стафілокока до двох антисептиків).

  7. В.О.Соболєв. Вивчення властивостей збудників запальних захворювань шкіри // В кн.: Шоста університетська науково-практична конф. молодих учених і фахівців. Тези доповідей. Вінниця, 2000. – С. 23.

  8. В.Г.Палій, В.М.Мороз, М.Д.Желіба, М.І.Гуменюк, В.О.Соболєв. Антимікробний лікарський препарат декасан: стратегія і тактика застосування для профілактики та лікування гнійно-запальних захворювань// Вісник Вінницького державного медичного університету ім. М.І.Пирогова. – 2004.– № 2.– С. 449-452. (В.О.Соболєв провів комплексне лікування антисептиками 23 хворих з гнійними ранами).

  9. В.М.Мруг, В.О.Соболєв. Дослідження токсикології і знезаражувальних властивостей галогенвмісних діарилциклогексанів// В кн.. Наукова конф. інституту екогігієни і токсикології ім. Л.І.Медведя, 2003.– С. 327-328. (В.О.Соболєв вивчив знезаражувальні властивості синтетичних похідних фенолу по відношенню до кандид).